15:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 23. 15:00 ● 09:54

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 15 órát jelez.

Tárogató.

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Fontosabb híreink egy mondatban.
Piros László, belügyminiszter visszavonta az utcai gyűlések és felvonulások betiltásáról szóló rendelkezését.
A lengyel parlament ma kezdődő ülésszakán az új választójogi javaslatot vitatják meg.
A Szovjetunió megválaszolta a nyugatnémet kormánynak a német egység ügyében hozzá intézett jegyzékét.
Francia hatóságok elfogták az algériai lázadók öt vezérét. Mollet francia miniszterelnök felveti a bizalmi kérdést a kormány szuezi, algériai és gazdasági politikája kapcsán.

Rátérünk híreink részletes ismertetésére.

Budapest. Piros László belügyminiszter visszavonta az utcai gyűlések és felvonulások betiltásáról szóló rendelkezését. A belügyminiszter a magyar diákság rokonszenv tüntetését kívánta megakadályozni, amelyet ma délutánra terveztek a lengyel nagykövetség épülete előtt. A diákság néma tüntetésével egyetértését kívánja kifejezni a lengyelországi eseményekkel kapcsolatban. Egyébként a DISZ vezetősége ma ülést tart. Gerő Ernő első párttitkár ma visszaérkezett Belgrádból, este 20 órakor beszédet mond a budapesti rádióban.
Gerő Ernő a Magyarországi Kommunista Párt első titkára Jugoszláviából Budapestre való visszaérkezése után röviden nyilatkozott a magyar-jugoszláv tárgyalásokról. Kijelentette, hogy a megbeszéléseket igen eredményesnek tartja. Hangoztatta, hogy a két delegáció azokban a kérdésekben, amelyeket megtárgyalt, teljes megegyezésre jutott. Ugyanakkor Rankovic, a jugoszláv delegáció vezetője Eszéken nyilatkozott a tárgyalásokról. Kijelentette, hogy azok a baráti őszinteség légkörében zajlottak le. A megbeszéléshez lényegesen hozzájárultak a két ország közötti kapcsolatok fejlesztéséhez, és kimélyítéséhez - hangoztatta Rankovic. A lezajlott tárgyalások záróközleményét ma délután hozzák nyilvánosságra Budapesten és Belgrádban egyidejűleg.

Varsó. A lengyel parlament ma délután ül össze, hogy megvitassa az új választójogi javaslatot. A parlament közjogi bizottsága már jóváhagyta a tervezetet, amelynek legfőbb újítása azt, hogy kötelezővé teszi a titkos szavazást, és a szavazók több képviselőjelölt között választhatnak. A parlament egy hétig tartó ülésszakán megvitatják azoknak a személyeknek kártalanítását is, akiknek a sztálini éra alatt ártatlanul üldöztek. Politikai megfigyelők jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a jugoszláv parlamenti küldöttség, amely ez idő szerint Varsóban tartózkodik, szintén részt vesz a parlament megnyitó ülésén. A Politbüro tegnapi értekezletéről, amelynek napirendjén név szerint Rokosszovszkij tábornok ügye is szerepelt, csak annyi szivárgott ki, hogy a tárgyalás jegyzőkönyve közel 30 oldalt tesz ki és ennek alapján, 3 napon belül várható a nyilvánosság tájékoztatása az új Politbüro ülésén hozott döntésekről. Varsóban és Lengyelország majdnem valamennyi nagyobb városában tegnap és ma tömeggyűléseket tartottak, melyeken a résztvevők a demokratizálás folytatását követelték, és támogatásukról biztosították Gomulkát. A lengyel hírszolgálati ügynökség beszámol a lengyel hadsereg pártszervezetének üléséről. Ezen az értekezleten a résztvevők őszinte örömmel vették a Politbüro döntéséről szóló híreket. Egy elfogadott határozati javaslat hangoztatja, hogy a hadsereg pártszervezete mindent megtesz a katonaságnak új szellemben való nevelésére, amelynek egyik leglényegesebb eleme a hadseregnek a párttal szemben érzett lojalitása. A biztonsági szervezetek vezetői és legénysége értekezletükön több határozati javaslatot hoztak. Ezek mindenek előtt tiltakoznak olyan kísérletek ellen, amelyek éket akarnak verni a hadsereg, a biztonsági szervek, valamint a párt és a nép közé. A Lengyel Tudományos Akadémia mintegy 400 tudósa, munkása továbbá lengyel tudományos intézetek vezetői és személyzete ugyancsak nagygyűlésen foglalkoztak a lezajlott eseményekkel. Az elfogadott határozati javaslatban a résztvevők legmesszebb menő támogatásukról biztosítják Gomulkát és a szombati központi bizottsági ülésen ismertetett elgondolásait. A továbbiakban kijelentik, hogy a tudományos akadémia minden tagja megakadályoz minden olyan kísérletet, amely a munkásosztályt el akarja választani az értelmiségtől. A lengyel napilapok vezető helyen foglalkoznak a tömeggyűléseken hozott határozatokkal és az egész lengyel népnek a párt új vezetőségével szemben tanúsított szolidaritásával.
A Trybuna Ludu, a kommunista párt központi lapja vezércikkében megállapítja, hogy az összes határozatok, amelyeket ez ideig a tömeggyűléseken hoztak, örömmel üdvözli azt a tényt, hogy a központi bizottság nyíltan és őszintén tájékoztatta Lengyelország népét az igazságról, még akkor is, ha ez több szempontból keserű volt. A lengyel lapok azonban nem mulasztják el, felemelni figyelmeztet szavukat olyan reményekkel szemben, amelyek a lengyelországi kommunista rendszernek, a szocialista tábortól való esetleges elszakadására irányulna.
A New York Times varsói tudósítója beszámol arról, hogy hatalmas tömegtüntetésekre került sor Boroszlóban. A boroszlói egyetem valamennyi fakultásának hallgatói énekelve vonultak végig az utcákon a szabad Lengyelországot és Gomulkát éltetve. Ugyanakkor Rokosszovszkij tábornagy hazaküldését és Wyszynski bíboros azonnali szabadlábra helyezését követelték. A tudósító szerint a hatóságok tétlenül nézték a diákság tüntetését. A lengyel rádió ma reggeli adásában megerősítette, de elítélte a boroszlói szovjetellenes tüntetéseket.

Bonn. A Szovjetunió megválaszolta a nyugatnémet kormánynak a német egység ügyében szeptember 7-én hozzá intézett jegyzékét. A szovjet válaszjegyzéket Sepilov külügyminiszter adta át Nyugat-Németország moszkvai nagykövetének. A válaszjegyzéket, amelynek terjedelme mintegy tíz oldal, még nem hozták nyilvánosságra.

Párizs. Hivatalos helyen közölték, hogy francia vadászgépek leszállásra kényszeríttetek egy Rabatból Tuniszba tartó repülőgépet az algériai partvidéken. A repülőgépen az algériai lázadók öt vezetője utazott és hazatérőben volt a marokkói szultánnal folytatott megbeszélésekről. A vezetőket a hatóságok őrizetbe vették. Burgiba tuniszi miniszterelnök éjjel magához kérette Franciaország tuniszi nagykövetét és tiltakozott a lázadók vezetőinek letartóztatása miatt. A kormány ugyanakkor utasította párizsi, londoni és washingtoni nagykövetét, hívják fel az illetékes kormányok figyelmét arra, hogy a letartóztatás nyomán a helyzet válságosra fordult. A marokkói miniszterelnök és a külügyminiszter repülőgépen Párizsba utazott, hogy a francia kormánnyal megbeszélést folytasson a fejleményekről.

Párizs. A parlamenti kül- és belpolitikai vita befejeztével Mollet miniszterelnök ma felveti a bizalmi kérdést a kormány szuezi, algériai, valamint gazdasági politikája kapcsán. Politikai megfigyelők véleménye szerint Mollet pozíciója a vita során valamennyire megszilárdult. Ebben közrejátszott az is, hogy a francia haditengerészetnek sikerült elfognia az algériai part közelében egy hajót, amely 70 tonnányi fegyverszállítmánnyal úton volt az algériai lázadókhoz.

Bonn. Raab osztrák szövetségi kancellár hivatalos látogatáson a nyugatnémet fővárosban tartózkodik. Tegnap Heuss elnöknek vendége volt, majd Adenauer kancellárral találkozott. Raab a tiszteletére rendezett fogadáson hangoztatta, hogy a két állam viszonyát illetően a múltba való elmerülés helyett a jövőbe kell nézni, és közösen kell dolgozni a jövő Európájának a kiépítésén. Raab kancellár meghívta Adenauer Ausztriában. Adenauer a meghívást elfogadta azzal, hogy az időpontot később tűzik ki.

Amman. Nyilvánosságra hozták a vasárnapi általános választások eredményét. A 40 mandátum a következőképpen oszlik meg: Függetlenségi Párt 12, Alkotmánypárt 4, Muzulmán Testvériség Pártja 4, Nemzeti Blokk 3, Bák Párt 2, az úgynevezett Felszabadítási Párt 2, az Arab Palesztinai Blokk ugyancsak 2, és végezetül a Nemzeti Szocialista Párt 11 mandátumot kapott. A választási eredmények alapján politikai megfigyelők megállapítják, hogy az új parlamentben azok a pártok jutottak többségbe, amelyek a Nagy-Britannia és a Jordánia között fennálló egyezmény ellenzői. A brit-jordániai megállapodás alapján Nagy-Britannia három támaszpontot tart fenn Jordániában, és 12 millió angol fonttal támogatja évenként az Arab Királyságot.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb egy óra múlva mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-23 15:00
Hossz0:09:54
Cím15:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3