00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 16 órát jelez.
Tárogató
Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A magyar függetlenségi harc nemcsak Budapestre terjedt ki, az ellenállás több vidéki városban is érezteti erejét. Az egyik nyugati hírszolgálati iroda jelentése szerint Magyarország keleti részén jelentős területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak. Egy másik jelentés arról számol be, hogy Győrött, Szolnokon és Pécsett és más városokban szintén tüntetések játszódtak le, szovjet harckocsik avatkoztak be és halálos kimenetelű összecsapások történtek.
A borsodi dolgozók a miskolci rádióban messzemenő követeléseket támasztottak. Követelték a kompromittált politikusok eltávolítását. Hangoztatták, hogy olyan vezetőket kell az élre állítani, akiknek magyarságához és hazafiságához nem férhet kétség. Ma délben a borsodi dolgozók újabb kiáltványt adtak ki, bejelentve, hogy Nagy Imre magáévá tette a borsodiak követeléseit. A kiáltvány hangoztatja, hogy a szovjet csapatoknak legkésőbb január 1-jéig el kell tűnniök Magyarország területéről. A borsodiak azt várják, hogy Nagy Imre legrövidebb időn belül hazafias népfrontkormányt alakít. A kormány személyi összetételénél a legmesszebbmenően figyelembe veszi a közvélemény kívánságait, követeléseit és javaslatait. A kormányprogram egyes pontjait rövid időn belül túl is lehet teljesíteni. A miskolci adó még a következőket mondotta: "Nagy Imre válaszától teljesen függetlenül Borsod megye, illetve Nagy-Miskolc dolgozóinak határozata alapján valamennyi követelésünket fenntartjuk mindaddig, amíg azokat nem teljesítik." A dolgozók Kossuth-címerrel ellátott proklamációja a szovjet csapatok haladéktalan kivonását követeli. A dolgozók új kormány megalakítását és a munkásság sztrájkjogának tiszteletben tartását követelik. "Felkérjük Borsod megye lakosságát, hogy a fenti követelményekhez tartsa magát." A miskolci munkásbizottság proklamációja a következő felhívással végződik: "Bízzatok bennünk, és a sztrájkot csak akkor hagyjátok abba, ha erre a sztrájkbizottság utasítást ad!"
Veszprém környékéről is harcok híre érkezik. Egy Ausztriába visszatért utas elmondotta, hogy Veszprém közelében szovjet harckocsik tartóztatták fel. A várostól délre a harc még folyamatban volt. Tisztán lehetett hallani a harckocsik tüzelését. Az osztrák határ menti lakosság arról értesült, hogy a Bakonyban erős szovjet osztagokat vontak össze.
Budapesten egy tegnap esti jelentés szerint a harcoló felek beásták magukat, és farkasszemet néznek egymással. A tüntetések a fővárosban folytatódtak. Nagyobb arányú tüntetés játszódott le a magyar parlament és az amerikai követség közelében. A tömeg lelkesen üdvözölte a követség épületén lengő amerikai zászlót. Szovjet harckocsik igyekeztek szétoszlatni a tömeget.
A moszkvai rádió ismertette Nagy Imre tegnapi beszédét, de kihagyta belőle azt a részt, hogy a budapesti kormány tárgyalásokat akar kezdeni Moszkvával a szovjet csapatok kivonásáról Magyarország területéről.
Bécsben ma reggel egy Magyarországon működő titkos rádiót lehetett hallani, a rádió a magyar nemzet Szabadság Adójaként jelentkezik. A Szabadság Rádió ma reggeli adásában általános sztrájkra szólította fel a magyar munkásságot. Követelte többek közt Mindszenty bíboros azonnali szabadon bocsátását, és prímási funkcióiba való visszahelyezését.
Bécsi politikai megfigyelők rámutatnak arra, hogy a budapesti rendszer tegnap óta egészen más hangot használ a függetlenség harcosaival szemben, mint azelőtt. Nem meri őket többé halállal fenyegetni, inkább csak könyörög a forradalmároknak, hogy adják meg magukat. A ma reggeli osztrák sajtó hangsúlyozza, hogy a budapesti rendszernek nem sikerült letörnie a függetlenségi mozgalmat. Az sem vetett véget az ellenállásnak, hogy Gerő Ernőt feláldozták és helyébe Kádár Jánost nevezték ki. A lapok rámutatnak arra, hogy a budapesti kormány mindegyre engedékenyebb hangot üt meg a függetlenség harcosaival szemben, és az amnesztia ígérgetését mindegyre kitolja.
Az osztrák lapok beszámolnak arról is, hogy Bécsbe érkezett szemtanú szerint a szabadságharcosok a fővárosban szilárdan tartják pozíciójukat. A Neues Tageszeitung jelentést közöl arról, hogy a szovjet csapatok az Astoria szálló közelében több szovjet harckocsit átadtak a forradalmároknak.
A Wiener Zeitung szerint a magyar katonák Újpesten 12 szovjet harckocsit tettek ártalmatlanná.
Több lap hangsúlyozza, hogy a függetlenségi harcosokat magyar katonák, sőt, teljes magyar egységek is támogatják. A lapok szerint szovjet katonák több helyen beszüntették a tüzelést a forradalmárokra.
Varsó. Gomulka, a lengyelországi kommunista párt első titkára mára tervezte moszkvai útját. Varsói jelentések szerint Gomulka útját elhalasztotta mindaddig, amíg valamennyi szovjet katonai egység nem tért vissza eredeti támaszpontjára. Az elhalasztást már közölte Moszkvával, és azt is hozzáfűzte, hogy a szovjet csapatok állomáshelyeikre való visszatérésére vár.
A Daily Mail Ben tudósítását közli Varsóból. E szerint Gomulka moszkvai útjának elhalasztását azzal is indokolta, hogy pillanatnyilag nagy elfoglaltsága sem teszi lehetővé Varsóból való elutazását. Általában azt hiszik, hogy a magyarországi események is nagyban hozzájárultak Gomulka moszkvai útjának elhalasztásához. Nem kis mértékben befolyásolta Gomulka döntését továbbá az a tény, hogy a Kelet-Németországból Lengyelországba rendelt négy szovjet divízió még mindig nem hagyta el az országot. Ezeket a hadosztályokat Rokosszovszkijék egy kisebb területen vonták össze, de nem engedték, hogy a csapatok eredeti kelet-németországi támaszpontjaikra visszatérjenek. Ben jelentése szerint Gomulka moszkvai útja, amennyiben egyáltalában létrejön, legfeljebb 24 órás villámlátogatás lesz. A lengyelországi kommunista párt első titkára valószínűleg csak abban az esetben szánja el magát útjára, ha garanciákat lát arra, hogy Moszkvában közös szovjet-lengyel megállapodás történik, amelyben a Szovjetunió biztosítja Lengyelországnak formailag is azt a jogát, hogy saját egyéni elképzelései szerint valósítsa meg a szocializmust. A Lengyelországi Szakszervezetek Országos Tanácsának elnöksége közölte, hogy küszöbön álló teljes ülésén benyújtja lemondását. A vidékről ugyanakkor jelentések érkeztek Varsóba, amelyek szerint a kommunista párt krakkói és bydgoszczi helyi szervezeteinek vezetői lemondtak. Ben és Gruson egybehangzó varsói jelentései szerint tegnap tüntetésekre került sor Liegnitzben. Ebben a sziléziai városban van a Lengyelországban állomásozó szovjet csapatok főhadiszállása. Tüntetők támadták meg a liegnitzi szovjet főhadiszállás épületét. A tüntetőket a lengyel karhatalom könnyfakasztó bombákkal oszlatta szét. A liegnitzi tüntetők több órán keresztül vették körül a szovjet katonai parancsnokság épületét és szovjetellenes jelszavakat kiabáltak.
A lengyel honvédelmi minisztérium által kiadott központi katonai lap mai számában közli Spychalski tábornok felhívását a hadsereghez. Spychalski tábornok – mint ismeretes – a lengyel hadsereg központi politikai tanácsadó szervének vezetője, felhívásában többek között a következőket mondja: "Ezekben a sorsdöntő napokban a lengyel népi hadsereg fenntartás nélkül az ország népének oldalán áll. A párt, a dolgozók összessége és az ország egész lakossága köszönetét fejezi ki a hadsereg minden katonájának, hogy a hadseregbe vetett hitében nem csalatkozott." Spychalski felhívásában rámutat az ország megoldására váró további nagy feladataira, és azok megvalósításához a hadsereg támogatását kéri.
London. Az angol írószövetség tagjai, neves művészek és az értelmiség képviselői gyűlést hívtak össze vasárnap délelőttre a Denison csarnokba a magyarországi események áldozatai és hőseinek tiszteletére.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 17 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 16 órát jelez.
Tárogató
Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A magyar függetlenségi harc nemcsak Budapestre terjedt ki, az ellenállás több vidéki városban is érezteti erejét. Az egyik nyugati hírszolgálati iroda jelentése szerint Magyarország keleti részén jelentős területek a szabadságharcosok ellenőrzése alatt állanak. Egy másik jelentés arról számol be, hogy Győrött, Szolnokon és Pécsett és más városokban szintén tüntetések játszódtak le, szovjet harckocsik avatkoztak be és halálos kimenetelű összecsapások történtek.
A borsodi dolgozók a miskolci rádióban messzemenő követeléseket támasztottak. Követelték a kompromittált politikusok eltávolítását. Hangoztatták, hogy olyan vezetőket kell az élre állítani, akiknek magyarságához és hazafiságához nem férhet kétség. Ma délben a borsodi dolgozók újabb kiáltványt adtak ki, bejelentve, hogy Nagy Imre magáévá tette a borsodiak követeléseit. A kiáltvány hangoztatja, hogy a szovjet csapatoknak legkésőbb január 1-jéig el kell tűnniök Magyarország területéről. A borsodiak azt várják, hogy Nagy Imre legrövidebb időn belül hazafias népfrontkormányt alakít. A kormány személyi összetételénél a legmesszebbmenően figyelembe veszi a közvélemény kívánságait, követeléseit és javaslatait. A kormányprogram egyes pontjait rövid időn belül túl is lehet teljesíteni. A miskolci adó még a következőket mondotta: "Nagy Imre válaszától teljesen függetlenül Borsod megye, illetve Nagy-Miskolc dolgozóinak határozata alapján valamennyi követelésünket fenntartjuk mindaddig, amíg azokat nem teljesítik." A dolgozók Kossuth-címerrel ellátott proklamációja a szovjet csapatok haladéktalan kivonását követeli. A dolgozók új kormány megalakítását és a munkásság sztrájkjogának tiszteletben tartását követelik. "Felkérjük Borsod megye lakosságát, hogy a fenti követelményekhez tartsa magát." A miskolci munkásbizottság proklamációja a következő felhívással végződik: "Bízzatok bennünk, és a sztrájkot csak akkor hagyjátok abba, ha erre a sztrájkbizottság utasítást ad!"
Veszprém környékéről is harcok híre érkezik. Egy Ausztriába visszatért utas elmondotta, hogy Veszprém közelében szovjet harckocsik tartóztatták fel. A várostól délre a harc még folyamatban volt. Tisztán lehetett hallani a harckocsik tüzelését. Az osztrák határ menti lakosság arról értesült, hogy a Bakonyban erős szovjet osztagokat vontak össze.
Budapesten egy tegnap esti jelentés szerint a harcoló felek beásták magukat, és farkasszemet néznek egymással. A tüntetések a fővárosban folytatódtak. Nagyobb arányú tüntetés játszódott le a magyar parlament és az amerikai követség közelében. A tömeg lelkesen üdvözölte a követség épületén lengő amerikai zászlót. Szovjet harckocsik igyekeztek szétoszlatni a tömeget.
A moszkvai rádió ismertette Nagy Imre tegnapi beszédét, de kihagyta belőle azt a részt, hogy a budapesti kormány tárgyalásokat akar kezdeni Moszkvával a szovjet csapatok kivonásáról Magyarország területéről.
Bécsben ma reggel egy Magyarországon működő titkos rádiót lehetett hallani, a rádió a magyar nemzet Szabadság Adójaként jelentkezik. A Szabadság Rádió ma reggeli adásában általános sztrájkra szólította fel a magyar munkásságot. Követelte többek közt Mindszenty bíboros azonnali szabadon bocsátását, és prímási funkcióiba való visszahelyezését.
Bécsi politikai megfigyelők rámutatnak arra, hogy a budapesti rendszer tegnap óta egészen más hangot használ a függetlenség harcosaival szemben, mint azelőtt. Nem meri őket többé halállal fenyegetni, inkább csak könyörög a forradalmároknak, hogy adják meg magukat. A ma reggeli osztrák sajtó hangsúlyozza, hogy a budapesti rendszernek nem sikerült letörnie a függetlenségi mozgalmat. Az sem vetett véget az ellenállásnak, hogy Gerő Ernőt feláldozták és helyébe Kádár Jánost nevezték ki. A lapok rámutatnak arra, hogy a budapesti kormány mindegyre engedékenyebb hangot üt meg a függetlenség harcosaival szemben, és az amnesztia ígérgetését mindegyre kitolja.
Az osztrák lapok beszámolnak arról is, hogy Bécsbe érkezett szemtanú szerint a szabadságharcosok a fővárosban szilárdan tartják pozíciójukat. A Neues Tageszeitung jelentést közöl arról, hogy a szovjet csapatok az Astoria szálló közelében több szovjet harckocsit átadtak a forradalmároknak.
A Wiener Zeitung szerint a magyar katonák Újpesten 12 szovjet harckocsit tettek ártalmatlanná.
Több lap hangsúlyozza, hogy a függetlenségi harcosokat magyar katonák, sőt, teljes magyar egységek is támogatják. A lapok szerint szovjet katonák több helyen beszüntették a tüzelést a forradalmárokra.
Varsó. Gomulka, a lengyelországi kommunista párt első titkára mára tervezte moszkvai útját. Varsói jelentések szerint Gomulka útját elhalasztotta mindaddig, amíg valamennyi szovjet katonai egység nem tért vissza eredeti támaszpontjára. Az elhalasztást már közölte Moszkvával, és azt is hozzáfűzte, hogy a szovjet csapatok állomáshelyeikre való visszatérésére vár.
A Daily Mail Ben tudósítását közli Varsóból. E szerint Gomulka moszkvai útjának elhalasztását azzal is indokolta, hogy pillanatnyilag nagy elfoglaltsága sem teszi lehetővé Varsóból való elutazását. Általában azt hiszik, hogy a magyarországi események is nagyban hozzájárultak Gomulka moszkvai útjának elhalasztásához. Nem kis mértékben befolyásolta Gomulka döntését továbbá az a tény, hogy a Kelet-Németországból Lengyelországba rendelt négy szovjet divízió még mindig nem hagyta el az országot. Ezeket a hadosztályokat Rokosszovszkijék egy kisebb területen vonták össze, de nem engedték, hogy a csapatok eredeti kelet-németországi támaszpontjaikra visszatérjenek. Ben jelentése szerint Gomulka moszkvai útja, amennyiben egyáltalában létrejön, legfeljebb 24 órás villámlátogatás lesz. A lengyelországi kommunista párt első titkára valószínűleg csak abban az esetben szánja el magát útjára, ha garanciákat lát arra, hogy Moszkvában közös szovjet-lengyel megállapodás történik, amelyben a Szovjetunió biztosítja Lengyelországnak formailag is azt a jogát, hogy saját egyéni elképzelései szerint valósítsa meg a szocializmust. A Lengyelországi Szakszervezetek Országos Tanácsának elnöksége közölte, hogy küszöbön álló teljes ülésén benyújtja lemondását. A vidékről ugyanakkor jelentések érkeztek Varsóba, amelyek szerint a kommunista párt krakkói és bydgoszczi helyi szervezeteinek vezetői lemondtak. Ben és Gruson egybehangzó varsói jelentései szerint tegnap tüntetésekre került sor Liegnitzben. Ebben a sziléziai városban van a Lengyelországban állomásozó szovjet csapatok főhadiszállása. Tüntetők támadták meg a liegnitzi szovjet főhadiszállás épületét. A tüntetőket a lengyel karhatalom könnyfakasztó bombákkal oszlatta szét. A liegnitzi tüntetők több órán keresztül vették körül a szovjet katonai parancsnokság épületét és szovjetellenes jelszavakat kiabáltak.
A lengyel honvédelmi minisztérium által kiadott központi katonai lap mai számában közli Spychalski tábornok felhívását a hadsereghez. Spychalski tábornok – mint ismeretes – a lengyel hadsereg központi politikai tanácsadó szervének vezetője, felhívásában többek között a következőket mondja: "Ezekben a sorsdöntő napokban a lengyel népi hadsereg fenntartás nélkül az ország népének oldalán áll. A párt, a dolgozók összessége és az ország egész lakossága köszönetét fejezi ki a hadsereg minden katonájának, hogy a hadseregbe vetett hitében nem csalatkozott." Spychalski felhívásában rámutat az ország megoldására váró további nagy feladataira, és azok megvalósításához a hadsereg támogatását kéri.
London. Az angol írószövetség tagjai, neves művészek és az értelmiség képviselői gyűlést hívtak össze vasárnap délelőttre a Denison csarnokba a magyarországi események áldozatai és hőseinek tiszteletére.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 17 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-26 16:00 |
Hossz | 0:10:24 |
Cím | 16:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |