22:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 31. 22:00 ● 09:43

00:00 00:00

A műsor leirata

Tárogató

Tárogatónk hangja 22 órát jelzett.

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A forradalmi erők megbízottai, valamint a néphadsereg testületeinek megválasztott forradalmi bizottságai újabb határozatot hoztak, amelyben követelik, hogy a szovjet csapatok Budapest területének elhagyása után vonuljanak ki az ország területéről. Követelik, hogy Magyarország lépjen ki a varsói paktumból. Kijelentik, hogy minden olyan idegen ellenséggel szemben, amely Magyarország földjére lép és az ország függetlenségére tör, fegyverrel szállanak szembe. Követelik továbbá, hogy a honvédség szükség esetén egy héten belül vegye birtokába a Magyarországon lévő uránérc-lelőhelyeket.
A volt Légoltalmi Országos Parancsnokság dolgozói is megválasztották forradalmi bizottságukat és bejelentették csatlakozásukat a Forradalmi Katonai Tanácsnál. A Légoltalmi Országos Parancsnokság követeli, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki az országból és Magyarország legyen semleges állam. Követelik továbbá a szabad választások mielőbbi megtartását.
Az átalakulás ma is folytatódott Budapesten. A régi rendszer több kompromittált embere eltűnt a különböző hivatalok és szervezetek éléről és helyükbe új emberek kerültek, köztük a szabadságharcosok vezetői. Tóth Lajost, a honvédelmi miniszter első helyettesét és a honvéd vezérkar főnökét felmentették. A honvédelmi miniszter első helyettesévé Maléter Pál ezredest, a Kilián laktanya védőjét nevezték ki. A honvéd vezérkar főnöke Kovács István lett. Nem azonos azzal a Kovács Istvánnal, akit tegnap mondattak le a Budapesti Pártbizottság első titkárának tisztjéről. A főváros katonai parancsnokává Király Béla vezérőrnagyot nevezték ki. Egy nyugati hírügynökség budapesti jelentése szerint Gerő Ernő, továbbá Hegedüs András, Piros László és több magas rangú ávós tiszt elhagyta Budapestet és a Szovjetunióba menekült. A hírt több külföldi rádió is átvette. Pécsett ma tartotta alakuló ülését a Független Kisgazdapárt. Az ülésen a párt mintegy 100 régi tagja vett részt. Kovács Béla, volt főtitkár, akit a pécsi belgyógyászati klinikán kezelnek, megjelent a gyűlésen és rövid beszédet mondott. Kijelentette, hogy a kormányban való részvétele csupán elvi jellegű, a kormánnyal magával kinevezése óta nincs semmi kapcsolatban. Maga is meglepődött - mondotta - mikor a kormánylistáról értesült és abban több régi kommunista vezető nevét olvasta. Másnap megfogalmazta lemondását, mivel a kormány összetételével nem értett egyet, ezt azonban barátai rábeszélésére nem küldte el. "Nem tudom, hogy mit akar a kormány. - mondotta Kovács Béla. A lehetőségek nagyok, az ifjúság vére nem hullott hiába." Hangsúlyozta, hogy ezeket a lehetőségeket és a kormány szándékát meg kell ismernie. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha Budapesten a kormány tagjaival személyesen megtárgyalhatja a helyzetet. Végül kijelentette, hogy nem lenne helyes az ország új külpolitikájában az orosz népet ellenségnek tekinteni. Nem lenne jó egyoldalú politikát folytatni, meg kell nyitni Magyarország kapuit minden nemzet előtt. A magyar nép semleges Magyarországot kíván - mondotta Pécsett a Kisgazdapárt alakuló ülésén Kovács Béla.
Ugyanakkor a magyar politikai életben a Szociáldemokrata Párt és a Parasztpárt is megkezdte tevékenységét.
A SZOT elnöksége ma megtartott rendkívüli ülésén lemondott és a szakszervezetek vezetését a Magyar Szabad Szakszervezetek Országos Szövetségének Ideiglenes Intéző Bizottsága vette át. Az Ideiglenes Intézőbizottság felhívással fordult a magyar munkássághoz és közölte, hogy a szakszervezeti mozgalom felszabadult és függetlenül minden párt- és kormánybefolyástól, valóban a dolgozók harcos, következetes érdekvédelmi szervezetévé lesz. "Addig nem vesszük fel a munkát - folytatódik a felhívás - amíg szovjet katonaság van Budapesten. Követeljük a kormánytól, folytasson tárgyalásokat a szovjet kormánnyal arról, hogy a szovjet csapatokat rövid időn belül az ország területéről vonja ki, és ennek végső időpontját hozzák nyilvánosságra."
A Debreceni Forradalmi Bizottmány ma este közölte a Szabolcs-Szatmár Megyei Tanács Rádiójában, hogy az ÁVO teljes leszerelése a forradalmi bizottmány fennhatósága alatt álló területeken még ma befejeződik. A leszerelés vérontás nélkül ment végbe. A karhatalmi szervek letartóztatták azokat az ÁVO-vezetőket, akiket a nép bűncselekményekkel vádol. Ügyeiket nyilvános bírósági tárgyaláson vizsgálják meg.

Mindszenty bíboros érsek ma délelőtt megérkezett a Várban lévő palotájába. Az Úri utcában a ház környékén nagy tömeg üdvözölte leírhatatlan lelkesedéssel a hercegprímást. Mindszenty bíboros megjelent a palota erkélyén, néhány szóval megköszönte a hívek ragaszkodását és megáldotta a megjelenteket. Ezután a házikápolnában szentmisét mondott. Az Istentisztelet után a hercegprímás az újságírók és tudósítók egy csoportját fogadta. Kijelentette, hogy jó egészségnek örvend és mind testileg, mind szellemileg jó állapotban van, annak ellenére, hogy a börtönben igen súlyos betegségen ment keresztül. A hercegprímás további terveire vonatkozó kérdésekre nem adott választ, de kijelentette, hogy pénteken sajtóértekezletet tart. Az egyik újságíró megjegyezte, hogy ő maga is hosszabb időt töltött a kommunista börtönben. Erre Mindszenty bíboros azt válaszolta, hogy a jelek szerint sok becsületes embernek ez volt a sorsa. A hercegprímás ezután maga köré gyűjtötte felszabadítóit és megengedte, hogy a jelenlévő fotóriporterek több felvételt készítsenek.
Nagy Imre miniszterelnök ma kora délután beszédet mondott az Országház előtti téren. Bejelentette, hogy a kormány megkezdte a tárgyalásokat a szovjet csapatok kivonására az országból, valamint a Varsói Szerződésből Magyarországra háruló kötelezettségek felmondásáról. Nagy Imre beszéde további részében tagadta azt, hogy ő hívta volna be a szovjet csapatokat az országba.
A miniszterelnök beszéde után fogadta több angol és amerikai lap, valamint rádiótársaság küldötteit. Kijelentette, hogy a Budapestre bevonult szovjet csapatok a kormány követelésére visszatértek azokra a támaszpontokra, ahonnan érkeztek. A Varsói Szerződés felbontásával kapcsolatban Nagy Imre kijelentette: Magyarországnak van lehetősége arra, hogy egyedül is, tehát a Varsói Szerződés általános felbomlása nélkül kilépjen a szövetségből. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ezt az álláspontot erélyesen képviselni fogja a magyar-szovjet tárgyalásokon.

Erlander svéd miniszterelnök a képviselőházban beszédet mondott Magyarországról. "Saját problémáink ma kicsinynek látszanak a magyar nép nagyszerű küzdelméhez hasonlítva. - mondotta többek között. Svédország népe kötelességének érzi, hogy segítsen a nyomorúságon, amely a magyar népre most rászakadt. Máris segélyadományokat küldtünk Budapestre, hogy az események közvetlen következményeit enyhítsük. Ez azonban nem minden. Továbbra is a magyar nép mellett kell állnunk, hogy elősegítsük az újjáépítést Magyarországon. Bebizonyosodott, hogy a szabadságot a despotizmus nem tudja elnyomni. A diktatúrák magukban hordják bukásuk csíráját. Rendkívül sajnálatos, hogy idegen katonák avatkoztak be a szabadságharc letörésére. Reméljük, hogy a magyar nép is azoknak a szabadságjogoknak a birtokába jut, amelyeket mi is élvezünk." Hasonló értelemben szólalt fel a svéd néppárt és a konzervatív párt vezetője is.

A New York Times tudósítója Bukarestből azt jelenti lapjának, hogy Romániában a rendszer változatlanul a Moszkvához hű kommunista pártvonal kezében van. Az amerikai újságíró ugyanakkor megállapítja, hogy a romániai magyarok körében egyre nagyobb elégedetlenség jelei tapasztalhatók. A tudósító egyébként hozzáfűzi, hogy az alacsony életszínvonal miatt a lakosság egész Romániában elégedetlen. A bukaresti kormány által kiadott új bérrendelet, amelynek előkészítése igen hosszadalmas volt, azt mutatja, hogy a kormány a lakosság felé a jelenlegi magyarországi és lengyelországi fejlemények hatása alatt kívánt valamit tenni.

A kairói rádió ma este jelentette, hogy brit bombázó kötelékek bombázták az egyiptomi főváros hadicélpontjait.
A brit hadügyminisztérium a hírt megerősítette és egy esti közleményben hírt adott arról, hogy brit bombázók támadják az egyiptomi katonai célpontokat.
A francia hadügyminisztérium hivatalosan bejelentette, hogy a francia-angol haderő közös akciója a Szuezi-csatorna övezetében ma délután 6 óra előtt kezdődött meg.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-31 22:00
Hossz0:09:43
Cím22:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3