13:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 06. 13:00 ● 16:19

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádió, a 13, 16, 19, és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 13 óra. Híreket mondunk.

A Rákóczi Szabadság adó ma délelőtt felhívást közölt az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez a Nemzetközi Vöröskereszthez, a Magyarországon tartózkodó minden fegyveres alakulathoz, és minden magyarhoz és magyar hatósághoz. A felhívásban Dunapentele munkássága javasolja, hogy az egész város területét nyilvánítsák a Nemzetközi Vöröskereszt elosztóhelyének. Dunapentelén tökéletes a rend, tökéletesebb, mint az ország területén bárhol. Dunapentele minden irányból egyaránt megközelíthető, hajóval, repülőgéppel, gépkocsival és vonattal. Ezért a város orvosság és élelem tárolására, elosztására, elszállítására különösen alkalmas. A megfelelő raktárak, járművek és szakemberek rendelkezésre állanak. Dunapentelén minden gyár, üzem, intézmény teljes épségben és részben üzemállapotban van. A kohó, a kokszoló és a többi üzemek tökéletesen épek. Az említettek alapján Dunapentele javasolja, hogy a város egész terültén minden fegyveres beavatkozás, fegyverek használata és csapatok átvonulása tilos legyen. A Rákóczi adó ez után német nyelvű felhívást intézett a nemzetközi Vöröskereszt genfi központjához. A felhívás rámutat arra, hogy az ENSZ felhívása ellenére a szovjet hadsereg támadása fegyvertelen emberek, asszonyok és gyermekek ellen tovább tart. A szovjet csaptok a Vöröskereszt intézményeire, kórházakra és segélyhelyekre bombákat dobnak. Megakadályozzák gyógyszerek és kötszerek kiosztását. Dunapentele, a volt Sztálinváros, az egyetlen város ma Magyarországon, ahol nincsenek szovjet csaptok, és amely a magyar forradalmi hadsereg kezében van. Ezért felhívjuk Önöket, biztosítsák Dunapentele számára, hogy a város a nemzetközi Vöröskereszt magyarországi központja legyen. Mondja Dunapentele lakosságának a Rákóczi adón át a genfi Nemzetközi Vöröskereszthez intézett felhívása.

Röviddel előtte jelentették Genfből, hogy Vöröskereszt társaságok ligája és a Vöröskereszt svájci nemzetközi bizottsága együttesen megbízottat nevezett ki a Magyarországra irányuló Vöröskereszt segítség ügyeinek intézésére. A Vöröskereszt szállítmányok tetemes része ez idő szerint Bécsben halmozódik. Henrik Beer, a Svéd Vöröskereszt delegátusa kapta a feladatot, hogy a Bécsben felhalmozott anyagot nemzetközi bizottságnak adja át, amely annak elosztásáról Magyarországon belül gondoskodni fog, mihelyt a szovjet csapatok beengedik a világ vöröskeresztjei által a szenvedő magyar lakosságnak összegyűjtött szállítmányokat.

"A magyar hazafiak vére az égbe kiált, mint Ábel vére, Ábelé, akit Káin meggyilkolt" - hangoztatja XII. Pius pápa, főpásztori levelében. "A népek jogos szabadságát sohasem lehet vérbe fojtani" - folytatódik a pásztorlevél. XII. Pius pápa állást foglal a béke helyreállítása mellett Magyarországon és a Közép-Keleten. A pápa a világ katolikusaihoz intézte levelét, amelyben még ezeket mondja. "Ma is érvényben vannak a szavak, amelyeket az Úr intézett Káinhoz. Testvérednek vére hozzám kiált a Földről. A magyar nép vére is Istenhez kiált, az igazságos bíróhoz, aki a bűnöket gyakran csak a halál után bünteti, sokszor azonban a büntetés a vezetőket már életükben eléri, és eléri azokat a népeket is, amelyek igazságtalanságokat követtek el. Erre bizonyság a történelem is."

A pakisztáni miniszterelnök táviratot intézett Bulganin szovjet miniszterelnökhöz, amelyben felszólítja őt, hogy a szovjet kormány szüntesse be az erőszak alkalmazását Magyarországon.
A pakisztáni külügyminisztérium utasította ENSZ küldöttét, terjesszen újabb javaslatot az ENSZ közgyűlése elé a magyarországi helyzet békés rendezésére. A pakisztáni javaslat a következő pontokat tartalmazza. Haladéktalanul el kell rendelni a "Tüzet szüntess!"-t Magyarországon. Az országból ki kell vonni az összes külföldi csapatokat, az ENSZ pedig küldjön a világszervezet tagállamaiból biztonsági csapatokat a magyarországi rend helyreállítására. Az ENSZ ellenőrzése alatt tartsák meg Magyarországon az általános választásokat, mihelyt a rend helyreállt. Biztosítani kell az általános választások teljes szabadságát, és a magyar népnek azt a jogát, hogy szabadon választhassa meg kormányát.

Kéthly Anna Nagy Imre kormányának államminisztere New Yorkban tartózkodik. Hangoztatta, hogy azok a fiatal munkások és diákok, akik fegyvert fogtak a magyar szabadság védelmében, igazi hősök. Ők a magyar jövő reménysége. "Minden vágyam az, - folytatta Kéthly Anna - hogy az ENSZ védelemben részesítse a magyar nép ügyét."
Lodge nagykövet az amerikai ENSZ delegáció vezetője, valamint Dixon brit ENSZ küldött, erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy Kéthly Anna minél előbb személyesen számolhasson be a közgyűlés színe előtt a szovjet csapatok magyarországi akciójáról és magatartásáról.

Adenauer német kancellár ma reggel Párizsba érkezett. A kancellár látogatását már több héttel ez előtt kitűzték, és annak napirendjén a nyugat-európai országok közötti együttműködés fejlesztésének kellett volna állania. A magyarországi események, és a közel-keleti helyzet alakulása azonban az eredeti tárgysorozati tervet teljesen megdöntötték. Bár hivatalosan erre vonatkozólag semmi nyilatkozatot nem adtak ki, mind Párizsban, mind Bonnban egyöntetű a vélemény, a hogy a párizsi megbeszélések csaknem kizárólag a magyarországi és a közel-keleti eseményekkel és azok következményeivel fognak foglalkozni. Adenauer kancellár Bonnból való elutazása előtt nyilatkozott egy amerikai újságírónak. "Az egész világ veszélyben van." - mondotta a kancellát. - "A közel-keleti események megrázkódtatták az emberiséget. Mindez azonban messze eltörpül a magyar nép tragikus sorsa mögött. Nyugat-Németország minden tőle telhetőt megkíván tenni, hogy az orosz gőzhenger brutális erejének áldozatát, Magyarországot megsegítse" - mondotta Adenauer kancellár.

A nyugatnémet külügyminisztérium hivatalos közlönyében éles szavakkal ítéli el a magyar nemzet ellen elkövetett szovjet orvtámadást. A magyar szabadságharc leverésére hallatlan cselfogással és megdöbbentő fondorlattal, szószegéssel és hazugsággal fogott hozzá egy brutális hatalmi politika, amelyre csakis egy parancsuralmi és a terror alkalmazásának alapján álló kormányrendszer képes. A szovjet kommunista rendszer újból bebizonyította, hogy ellenfeleivel képtelen egy komoly és szellemi síkon mozgó harcot megvívni. A szovjet rendszer orvtámadása megmutatta, hogy az a moszkvai kormány, amely megbélyegezte a sztálinizmust, és amelynek már-már sikerült koegzisztenciális szólamokkal a szabad világ közvéleményét megtéveszteni, tökéletesen azonos módszereket alkalmaz, mint Sztálin. A nyugatnémet külügyminisztérium hivatalos közleményében a szovjet kormány Magyarország elleni katonai akcióját a Szovjetunió bűnlajstromának eddigi legvéresebb, és legelvetemedettebb lépésének minősíti. A szovjet kormány ezzel a lépésével egyszer s mind elrettentő példát akar statuálni a szomszédos csatlós államoknak is, amelyekben az erjedés jelei ugyancsak megtalálhatók.

Selwyn-Lloyd angol külügyminiszter az alsóház tegnapi ülésén hangsúlyozta, hogy az új magyarországi rendszer elismerésének kérdése fel sem merülhet, már csak azért sem, mert a szabadságharc még nem ért véget Magyarországon. Bejelentette, hogy a Nagy Imre kormány katonai bizottságának tagjairól, akiket a szovjetparancsnokság tárgyalások ürügyével tőrbecsalt, azóta nem lehet hallani. A reguláris magyar csapatok ellenállását még nem sikerült a szovjet csaptoknak teljesen letörniük, jól lehet a moszkvai rádió ezt állítja. Lloyd külügyminiszter a Kádár kormányt, amelynek első feladata az volt, hogy a szovjet csapatokat rászabadítsa a magyar szabadságharcosokra, bábkormánynak nevezte.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője kijelentette, hogy a szovjet fegyveres erő támogatásával megalakított Kádár-féle csoport természetesen nem képviseli a magyar népet.

A nyugati közvélemény felháborodására a magyarországi események miatt jellemző az a hír, amelyet Svájcból kaptunk szerkesztőségünkbe. A semlegesség klasszikus országában, ahol úgyszólván minden városban nyilvános tüntetésekre került sor a szovjet csapatok brutális beavatkozása miatt, tegnap este tömegtüntetést rendeztek Bernben is. A svájci szövetségi főváros főterén, mintegy tízezer főnyi tömeg gyűlt össze. A hidegségükről és lassúságukról híres berniek, olyan felháborodással tüntettek a Szovjetunió ellen, hogy a tömeg zászlók és plakátok alatt a szovjet követség elé vonult és az épületet ostrom alá vette. A hatóságok erős karhatalmat vezényeltek ki, és a rendőrségnek csak az utolsó pillanatban sikerült megakadályoznia, hogy a berniek a szovjet követség tagjait ne bántalmazzák. A rendőrség gumibotokkal és gázbombákkal oszlatta szét a tüntetőket, akik közül többet könnyebb, vagy súlyosabb sebesüléssel kórházba kellett szállítani. Az eseményekhez kiegészítésképpen hozzátartozik, hogy a svájci lapok, amelyek a múltban sohasem lelkesedtek erőszakos tüntetésekért, ma reggeli számaikban nem csak hogy nem ítélik el a berni lakosság magatartását, hanem felháborodásukat támogatják. A lapok rokonszenvvel számolnak be a Bernnel egészen szokatlan tüntetésről, és annak lefolyásáról fényképes riportokat ismertetnek.

A szovjet kormány tegnap este diplomáciai síkon beavatkozott a közel-keleti konfliktusba. Sepilov külügyminiszter jegyzéket intézett ENSZ Biztonsági Tanácsának elnökéhez, amelyben a tanács azonnali összehívását kéri az egyiptomi helyzet megvitatására. Felszólítja a tanácsot, hatalmazza fel az amerikai és a szovjet tengeri és légierőket, hogy nyújtsanak támogatást Egyiptomnak. A jegyzék egyidejűleg azt javasolja, hogy a Biztonsági Tanács utasítsa Nagy-Britanniát, Franciaországot és Izraelt 12 órán belül érvénybe lépő általános "Tüzet szüntess!"-re, és csapatainak kivonására egyiptomi területről 3 napon belül.

Az ENSZ-hez intézett szovjet jegyzékkel egyidejűleg Bulganyin levelet intézett Eisenhower elnökhöz, és rendkívül éles hangú jegyzékeket intézett Nagy-Britanniához, Franciaországhoz és Izraelhez.
Bulganyin Eisenhower elnökhöz intézett levelében kétoldalú tárgyalásokat javasol a közel-keleti harc megszüntetésére. Bulganyin azt írja, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió az a két nagyhatalom, amely az atom és hidrogén fegyvereket beleértve az összes modern fegyverekkel rendelkezik.
Eisenhower elnök nyomban válaszol Bulganyinnak, és elutasította javaslatát, amely a magyarországi beavatkozás kérdését egy szóval sem említi, jól lehet Eisenhower elnök vasárnapi levelében, ebben a kérdésben fordult a szovjet miniszterelnökhöz. Eisenhower válaszában leszögezi, hogy Bulganyin elképzelhetetlen javaslatával minden kétséget kizáróan el akarja terelni a világ figyelmét a magyar tragédiáról. Figyelmezteti Bulganyint arra az ENSZ határozatra, amely hangsúlyozza, hogy sem szovjet, sem más fegyveres erők nem léphetnek fel a közel-keleti térségben, ha erre az ENSZ nem ad külön felhatalmazást. Új fegyveres erők megjelenése Közel-Keleten az ENSZ alapokmányának megsértését jelentené. Eisenhower levelében hangsúlyozza, hogy a magyarországi események súlyos aggodalmat okoztak az Egyesült Államokban. E percben szovjet csaptok brutális eszközökkel fojtják el a magyar nép jogait.

Az ENSZ közgyűlése rendkívüli ülésen óriási többséggel hozott határozatában felszólította a Szovjetuniót, a magyar nép ellen bevezetett brutális katonai akciójának azonnali beszüntetésére, és csapatainak haladéktalan kivonására Magyarországról.
Eisenhower szemére veti a Szovjetuniónak, hogy a Biztonsági Tanács elé terjesztett javaslatot a magyar kérdésben megvétózta, és ezzel szembeszállt az ENSZ-nek a béke biztosítására hozott határozatával. A legelső és legfontosabb lépés, amelyet a Szovjetuniónak tennie kel az, hogy tekintse magára nézve kötelezőnek az ENSZ határozatot és szüntesse meg a szovjet fegyveres erő beavatkozását Magyarországon. Szüntesse be a harcot, és vonja ki csapatait Magyarországról.A Szovjetunió csakis ezeknek a kötelezettségeinek teljesítése után tehet további lépéseket a világbéke érdekében.

Bulganyin leveleket intézett a brit, francia és az izraeli miniszterelnökhöz is. Az Eden és Mollet miniszterelnökhöz intézett levelében Bulganyin hangoztatja, hogy a szovjet kormány eltökélt határozata, hogyha kell, erőszak árán is, letöri a közel-keleti támadást, és befejezi az Egyiptom ellen folytatott háborút. Közli Eisenhower elnökhöz intézett levele tartalmát, kiemelve a közös amerikai-szovjet közel-keleti akcióra tett javaslatát. Bulganyin Eden brit miniszterelnökhöz intézett levelében azzal fenyegetődzik, hogy Nagy-Britannia adott esetben egy nálánál erősebb országgal találná magát szemben. Támadását a Szovjetunió ez esetben nem csak tengeri, vagy légi erejével folytatná, hanem bevetné rakétalövedékeit is.
Bulganyin végül Ben Gurion izraeli miniszterelnökhöz intézett levelében, rosszallását fejezi ki az Egyiptom ellen indított támadás miatt, és bejelenti, hogy visszahívta a tel-avivi szovjet nagykövetet.
Mollet francia miniszterelnök a Bulganyin levél vétele után még a késő éjszakai órákban rendkívüli minisztertanácsra ült össze a kormány tagjaival. Mollet a minisztertanács közben, a tanácskozást megszakítva, megbeszélést folytatott Egyesült Államok párizsi nagykövetével.

Az egyiptomi kormány hivatalosan közölte Hammarskjöld ENSZ főtitkárral, hogy Egyiptom elfogadja az ENSZ biztonsági csapatainak kiküldését a közel-keleti béke biztosítására.
Izrael tegnap éjszaka értesítette Hammarskjöld ENSZ főtitkár, hogy tegnap reggel óta Izrael és Egyiptom között a szárazföldön, a levegőben és a tengeren minden harc szünetel. Izrael ugyanakkor bejelentette, hogy fenntartás nélkül hozzájárult egy fegyverszüneti megállapodás létesítéséhez, és ennek megfelelően parancsot adott az izraeli fegyveres alakulatoknak a fegyverszüneti megállapodás szigorú betartására. Az értesítés hangsúlyozza, hogy Egyiptomban a harci cselekmények beszüntetése után a helyzet csendes.

Híreink közvetítését ezzel befejeztük.

Információk

Adásba került1956-11-06 13:00
Hossz0:16:19
Cím13:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3