17:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 10. 17:00 ● 09:08

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja! Bejelentjük, hogy adásunk a 25 méteres rövidhullámon 21 óra 10 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 17 óra. Most híreket mondunk.

A német lapok jelentései szerint a Kádár-klikk törekvései a normális helyzet legalább bizonyos mértékű helyreállítására igen nagy nehézségekbe ütköznek. Budapesten és a vidéken egymást követik a lakossághoz intézett felhívások, hogy mindenki foglalja el munkahelyét. A rendszer rádióadásokban fordul a helyi munkás és forradalmi tanácsokhoz és az üzemek munkástanácsaihoz a munka megkezdése érdekében. Arra is felszólították az üzemeket, hogy vegyék kezükbe a munkások élelmezését, mert ezzel tudják őket legjobban a munka felvételére szorítani. A felhívások ellenére még mindig igen sok helyen szünetel a munka. A bányászok és vasutasok nagy része nem jelentkezett munkahelyén. Budapest több kerületében folytatódnak az összetűzések a szovjet csapatok és a szabadságharcosok között. A város külső peremén a szovjet, egységek több helyen nehézfegyverekkel lövik a szabadságharcosok állásait. Szovjet járőrök állják el az utat a város határánál, és a vidékről érkező élelmiszer-szállítmányokat nem engedik be. A budai oldalon a szabadságharcosok egy része a hegyekbe vonult vissza. Szolnok megyében a szabadságharcosok alakulatai súlyos zavarokat okoztak a szovjet katonai szállításokban. Folytatódik a szovjet támadás a Mátra és Bükk erdőségében. Hasonló a helyzet a Mecsek és Komló körüli erdőségekben, és a Bakonyban is ismételt összeütközésekre került sor.

Az osztrák sajtó szerint minden magyarországi értesülés arra utal, hogy a szovjet szuronyokra támaszkodó rendszer nem tud megbirkózni az eléje tornyosuló nehézségekkel. A lakosság a szabadságharc első napjaiban a szovjet csapatok jelenlétét csupán aggodalommal és hűvös elzárkózással figyelte. A legutóbbi vérengzések után azonban gyűlölet tölti el az idegen betörőkkel szemben, de azokkal az árulókkal szemben is, akik a szovjet páncélosokat ismét a nép nyakára zúdították. "Nem lehet csodálkozni, - írja többek között a bécsi Kleine Zeitung - hogy a legutóbbi napok eseményei az ország igen kiterjedt területén partizánháború indítására sarkallják a hazafiakat."

A Szolnok Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága rendelkezést hozott a téeszekkel kapcsolatban. A közlemény elmondja, hogy egyes téeszek, különösen azok, ahol a vezetés nem volt megfelelő, úgy határoztak, hogy feloszlanak és a kolhoztagok az egyéni gazdálkodás útjára lépnek. A végrehajtó bizottság azt kívánja, hogy minden szövetkezetben zárszámadást készítsenek. Ennek elkészülte után a szövetkezetek tagjai szabadon választhatnak, hogy milyen gazdálkodási formát akarnak követni.

A Svéd Jogászok Szövetsége feliratot szerkesztett és átadta Unden svéd külügyminiszternek azzal, hogy továbbítsa az ENSZ Közgyűléséhez. A svéd jogászok szervezete a következő tényekre mutat rá. "A Szovjetunió fegyveres erői ezekben a napokban kíméletlen harcot folytatnak magyar földön, és az egész magyar lakosság létét fenyegeti. Felmerül továbbá az a veszély, hogyha a katonai hadműveletek véget is érnek Magyarországon, a lakosság igen nagy részét a megtorlás címén üldözni fogják, és létében fenyegetik. Ennél fogva kifejezetten az Egyesült Nemzetek Szervezete hatáskörébe tartozik, hogy különböző intézkedésekkel elejébe vágjon minden ilyen fejleménynek. Az ENSZ-nek elsősorban és legsürgősebben az a kötelessége, hogy helyszíni tapasztalatai alapján véleményt alkosson a jelenlegi katonai műveletek végső céljáról. Legfőképpen azonban arról, hogy milyen nagy annak a veszélye, hogy a szovjet fellépés a magyar nép léte ellen tör. Ennek megállapítása végett szükségesnek látszik, hogy az ENSZ haladéktalanul felszólítsa a szovjet kormányt, adjon magyarázatot a Magyarországon bevetett fegyveres erőinek cselekedeteire, különösen tekintettel az ENSZ által elfogadott megállapodásra, amelyhez a Szovjetunió is hozzájárult, és amely elítélte egész népek, illetve népcsoportok legyilkolását. A Svéd Jogászok Szövetsége a továbbiakban felkéri Unden külügyminisztert, vizsgálja meg, milyen lehetőségei vannak a svéd kormánynak arra, hogy esetleg a többi északi ország kormányaival való együttműködésben az ENSZ Közgyűlés napirendjére tűzesse a magyarországi nemzetgyilkosság feltartóztatásának feladatait.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése határozatot fogadott el, amely a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok azonnali visszavonását és szabad választások megtartását követeli az ENSZ felügyelete alatt. A határozati javaslatot öt hatalom küldöttei együttesen terjesztették elő. Olaszország és Pakisztán megbízottai tették meg a kezdeményező lépéseket a határozati javaslat beterjesztésére. Az éjszaka elfogadott határozat rámutat arra, hogy a Szovjetunió nem hajtotta végre a közgyűlés néhány nap előtt hozott döntését, és a szovjet csapatok folytatják a szabadságáért harcoló magyar nép elnyomását. A határozat felhívja Hammarskjöld főtitkárt, hogy jelöljön ki bizottságot a magyarországi helyzet kivizsgálására. A javaslatot nagy többséggel fogadták el. 48 ország szavazta meg a javaslatot, ellene csupán a Szovjetunió, a szovjet tömb országai, valamint Jugoszlávia és India szavaztak. Az arab-ázsiai államok többségei tartózkodtak a szavazástól. Ugyanígy járt el Haiti, Finnország és a semleges Ausztria. Argentína felhívta az Egyesült Nemzetek Szervezetét, szólítsa fel a tagállamokat diplomáciai kapcsolataik megszakítására a Szovjetunióval, ha a szovjet kormány nem vonja vissza csapatait Magyarországról. Az ENSZ rendkívüli közgyűlése azután egy amerikai javaslatról szavazott, amely felhívja a Szovjetuniót, hogy ne gördítsen akadályokat a nélkülöző magyar népnek küldött külföldi adományok beengedése elé. Végül egy osztrák határozati javaslatról szavaztak. Ennek értelmében az ENSZ felhívja valamennyi tagállamát, hogy minden erejével siessen a szükséget szenvedő magyar nép megsegítésére. Mind az amerikai, mind az osztrák javaslatot túlnyomó többséggel fogadták el.

A Reuter hírszolgálati iroda belgrádi jelentése szerint a szovjet politbüro delegációt küldött Budapestre, amely repülőgépen már meg is érkezett a magyar fővárosba. A küldöttség tárgyalásokat kíván folytatni. A delegáció összetétele nem ismeretes. A hírszolgálati iroda értesülése szerint a jugoszláv fővárosban valószínűnek tartják, hogy a moszkvai politbüro küldöttsége új embereket kíván a Vörös Hadsereg által behelyezett rendszer élére állítani.

A dél-koreai kormány tagjai rendkívüli minisztertanácsot tartottak. Megvitatták azokat a jelentéseket, amelyek szerint a kommunista Észak-Koreában csapatmozdulatok történtek a fegyverszüneti határ közelében. A vezérkari főnök úgy informálta a kormány tagjait, hogy mozgásban lévő katonai járműveket figyeltek meg. A vezérkari főnök kijelentette, hogy a dél-koreai csapatok minden eshetőségre készen állnak. A szabadságokat a hadseregben törölték.
Nemzeti Kína is készültségbe helyezte csapatait Formosa szigetén. Az intézkedést a feszült közép-keleti helyzettel indokolták.

Az utóbbi napok során olyan hírek terjedtek el, hogy szovjet MIG repülőgépek és szovjet bombázók szállottak le Szíriában. Bagdadi diplomáciai körökben úgy tudják, hogy a Szovjetunióban készült, de Egyiptom tulajdonában lévő repülőgépekről van szó. Ezek a repülőgépek a francia-angol támadás idején Szaudi-Arábiába menekültek, és most onnan visszatérőben vannak Egyiptomba. Bagdadi hivatalos körökben nyomatékosan tagadják azokat a híreket, hogy Irak területén szovjet hadi készülődések folynának. Az iraki kormány nem is engedne meg ilyen hadi készülődéseket az ország területén. Jordániai hivatalos körökben is tagadják, hogy szovjet repülőgépek érkeztek az ország területére.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 18 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-10 17:00
Hossz0:09:08
Cím17:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3