00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink! Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 22 órát jelez.
Tárogató
Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Budapesten ma este közleményt adtak ki, amely szerint a kormány a nap folyamán három szóbeli jegyzéket intézett a Szovjetunió budapesti nagykövetéhez. Az első jegyzékben a kormány megállapítja, hogy minden erőfeszítést megtett a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok visszarendelésére. Lépései azonban hiábavalóknak bizonyultak, sőt a szovjet csapatok tovább folytatták előrenyomulásukat, több egység pedig Budapest köré vonult fel. Mindennek következtében a magyar kormány november elsején felmondta a Varsói Szerződést. A jegyzék ezután hangsúlyozza, hogy a magyar-szovjet viszonynak a magyar semlegesség tiszteletben tartásán, valamint a teljes egyenjogúság, a szuverenitás, valamint az egymás belügyeibe való be nem avatkozás elvén kell alapulnia. A magyar kormány ennek érdekében javasolja, hogy ezeknek az elveknek az alapján induljanak meg azonnal tárgyalások a két kormány megbízottai között, a Varsói Szerződés felmondásának végrehajtásáról, különös tekintettel az országban állomásozó szovjet csapatok haladéktalan kivonására. A kormány ezekre a tárgyalásokra kijelölte delegációját: Losonczy Géza, Kővágó József, Márton András, Farkas Ferenc és Zentai Vilmos személyében. A magyar kormány által a budapesti szovjet nagykövethez intézett második szóbeli jegyzék a Varsói Szerződés felmondásának és a szovjet csapatok kivonásának katonai vonatkozásával foglalkozik. Azt javasolja, hogy a szovjet csapatok kivonását előkészítő vegyes bizottság még ma, november másodikán kezdje meg munkáját a budapesti országgyűlés épületében. A vegyes bizottság magyar tagjait a kormány Erdei Ferenc államminiszter, valamint három katona, Maléter Pál, Kovács István és Szücs Miklós személyében jelölte meg. A harmadik jegyzék ismét tiltakozik a szovjet csapatok magyarországi hadmozdulatai ellen. A jegyzék megállapítja, hogy nemcsak az elmúlt napok alatt, hanem november 2-án, vagyis ma is újabb szovjet egységek lépték át a határt. A szovjet csapatok benyomulásuk során birtokba vettek vasútvonalakat és vasúti állomásokat. Ugyanakkor Nyugat-Magyarország területén is keletről nyugat felé szovjet csapatmozdulatok tapasztalhatók. A magyar tiltakozó jegyzék bejelenti, hogy a kormány szükségesnek tartotta a Magyarország ellen irányuló lépésekről a Budapesten akkreditált külképviseletek vezetőit újból tájékoztatni. A kormány egyben felhívta a Biztonsági Tanács figyelmét az újabb fejleményekre - mondja a budapesti szovjet nagykövethez a mai nap folyamán intézett harmadik jegyzék.
A kormány egyidejűleg táviratban értesítette Hammarskjöld ENSZ főtitkárt a magyarországi helyzetről. A tegnap küldött távirat tartalmára hivatkozva kiegészítőleg közli a világszervezet főtitkárával az új szovjet csapatmozdulatokat. Tájékoztatja a főtitkárt arról, hogy a kormány megállapításai a budapesti szovjet nagykövetségnek és a magyar fővárosba akkreditált külképviseleteknek tudomására hozta. A Hammarskjöldhöz intézett üzenet megállapítja, hogy a magyar kormány a szovjet katonai intézkedéseket Magyarország ellen irányuló lépéseknek tekinti. A kormány konkrét javaslatokat tett a szovjet kormánynak a csapatok visszavonására - mondja a Hammarskjöldhöz intézett üzenet, valamint a varsói egyezmény felmondásának végrehajtására. A magyar kormány felkérte Hammarskjöldöt, szólítsa fel a nagyhatalmakat Magyarország semlegességének elismerésére, és arra, hogy a Biztonsági Tanács utasítsa a szovjet és a magyar kormányt a tárgyalások azonnali megkezdésére.
New Yorkban közölték, hogy a világszervezet biztonsági tanácsa magyar idő szerint ma este 11 órakor összeül, hogy foglalkozzék a magyarországi helyzettel. Néhány perccel ezelőtt hozták nyilvánosságra Washingtonban a hírt, hogy Eisenhower elnök a magyar népnek 20 millió dollár értékben élelmiszert és egyéb segélyt ajánlott fel.
Ma este közölték Bécsben, hogy Kéthly Annát, az újjáalakított Magyar Szociáldemokrata Párt elnökét úton Budapest felé, szovjet harckocsik feltartóztatták és Kéthly Annának vissza kellett fordulnia. Kéthly, Strasser osztrák szocialista képviselő társaságában volt úton a magyar főváros felé, amikor estefelé Magyaróvárnál az oroszok feltartóztatták és megtiltották, hogy folytassa útját. Kéthly Anna és Strasser kénytelen volt Bécsbe visszatérni. A bécsi jelentés a hírhez hozzáfűzi, hogy az osztrák határtól mintegy tíz kilométerre keletre is, állomásoznak szovjet harckocsik.
Mindszenty hercegprímás ma fogadta a nemzetközi sajtó képviselőit, akiknek nyilatkozott a magyarországi helyzetről. Egy amerikai újságíró ma este a bíboros külön nyilatkozatát ismertette. A hercegprímás kijelentette többek között, hogy Magyarország eddig a világ, főleg pedig a nagyhatalmak részéről csak rossz bánásmódban részesült. Kifejezte reményét, hogy most, amikor a magyar nemzet megremegtette a világot kommunistaellenes forradalmával, az ügyek másképp fognak alakulni. Amit senki sem mert megtenni, még a nagyhatalmak sem, azt az egyedül álló kis Magyarország megtette. A magyar nép most azt várja a világtól, főleg pedig a nagyhatalmaktól, amelyeknek feladata lenne ennek az intézése, hogy cselekedjék. A végeredménynek annak kell lennie, hogy a világ igazságot szolgáltasson Magyarországnak. A hercegprímás felhívást intézett a nagyhatalmakhoz és az egész Nyugathoz, hogy támogassák Magyarországot politikai erőfeszítéseiben, és segítsék a magyar nemzetet válságos óráiban.
XII. Pius pápa ma személyes megbízottját küldte Budapestre, hogy ott a bíborossal megbeszélje annak a segélynek az ügyét, amelyet a Vatikán Magyarországra küldeni kíván.
A magyarországi kommunista rendszer több volt diplomatája ma elhagyta Bécset és átment Csehszlovákiába. Velük ment néhány követségi tisztviselő is. Horváth Imre volt külügyminiszter is azok között van, akik Csehszlovákiába menekültek. Horváth Imre kíséretében volt Puja bécsi követ és [Karádi] kereskedelmi tanácsos. A bécsi magyar követség sofőrjei ma reggel óta sztrájkolnak és nem hajlandók a követségi alkalmazottak utasításait teljesíteni. A bécsi magyar követségen [Szörcsök] konzuli tisztviselő vezetésével forradalmi tanács alakult. A budapesti kormány Bécsben elterjedt hírek szerint a következő kommunista követeket mozdította el helyéről: Boldoczki moszkvai, Safrankó kelet-németországi, Kós washingtoni, Tamási új-delhi, [Bogdán] koppenhágai, Puja bécsi és [Németi] szófiai követet.
A magyar keresztény népmozgalom párizsi irodája táviratot intézett Peru és Kuba köztársasági elnökéhez, és arra kérte a két államelnököt, hogy utasítsák képviselőiket az ENSZ-nél, hogy a Biztonsági Tanácsban a magyar ügy mellett foglaljanak állást. A perui és a kubai köztársasági elnök választáviratában biztosította a keresztény népmozgalom vezetőségét, hogy az ENSZ-nél akkreditált küldötteiknek megadták a megfelelő utasítást. A keresztény népmozgalom vezetősége táviratot intézett Magsaysay-hoz, a Fülöp-szigetek elnökéhez is, kérve, hogy a közeljövőben összeülő bandungi konferencián, amelyen afrikai és ázsiai államok vesznek részt, tegye lehetővé, hogy a konferencia elítélje a Szovjetunió gyarmati jellegű beavatkozását Magyarországon.
Pineau francia külügyminiszter a francia fővárosból repülőgépen Londonba érkezett, és ott megbeszélést folytatott a brit kormány tagjaival az Egyiptom ellen irányuló további katonai műveletekről. A francia külügyminiszter ma este Eden brit miniszterelnökkel tárgyal.
A brit konzervatív párt parlamenti csoportjának vezetője az alsóház mai ülésén bejelentette, hogy Eden miniszterelnök holnap nyilatkozik az ENSZ-nek Nagy-Britanniához, Franciaországhoz és Izraelhez intézett felhívásáról az Egyiptom ellen indított támadás beszüntetésére.
Washingtonban az amerikai külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy az amerikai kormány leállított minden Izraelnek és Egyiptomnak szóló fegyverszállítmányt. A külügyminisztérium szóvivője az intézkedéssel kapcsolatosan rámutatott arra, hogy az az ENSZ közgyűlésének szellemében történt meg. A szóvivő végül kijelentette, hogy az Egyiptom ellen indított támadás következtében az Izraelnek, Egyiptomnak, Jordániának és Szíriának szóló amerikai gazdasági segélynyújtás gyakorlatilag lelassult, illetve teljes mértékben szünetel.
Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Tárogató
Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Budapesten ma este közleményt adtak ki, amely szerint a kormány a nap folyamán három szóbeli jegyzéket intézett a Szovjetunió budapesti nagykövetéhez. Az első jegyzékben a kormány megállapítja, hogy minden erőfeszítést megtett a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok visszarendelésére. Lépései azonban hiábavalóknak bizonyultak, sőt a szovjet csapatok tovább folytatták előrenyomulásukat, több egység pedig Budapest köré vonult fel. Mindennek következtében a magyar kormány november elsején felmondta a Varsói Szerződést. A jegyzék ezután hangsúlyozza, hogy a magyar-szovjet viszonynak a magyar semlegesség tiszteletben tartásán, valamint a teljes egyenjogúság, a szuverenitás, valamint az egymás belügyeibe való be nem avatkozás elvén kell alapulnia. A magyar kormány ennek érdekében javasolja, hogy ezeknek az elveknek az alapján induljanak meg azonnal tárgyalások a két kormány megbízottai között, a Varsói Szerződés felmondásának végrehajtásáról, különös tekintettel az országban állomásozó szovjet csapatok haladéktalan kivonására. A kormány ezekre a tárgyalásokra kijelölte delegációját: Losonczy Géza, Kővágó József, Márton András, Farkas Ferenc és Zentai Vilmos személyében. A magyar kormány által a budapesti szovjet nagykövethez intézett második szóbeli jegyzék a Varsói Szerződés felmondásának és a szovjet csapatok kivonásának katonai vonatkozásával foglalkozik. Azt javasolja, hogy a szovjet csapatok kivonását előkészítő vegyes bizottság még ma, november másodikán kezdje meg munkáját a budapesti országgyűlés épületében. A vegyes bizottság magyar tagjait a kormány Erdei Ferenc államminiszter, valamint három katona, Maléter Pál, Kovács István és Szücs Miklós személyében jelölte meg. A harmadik jegyzék ismét tiltakozik a szovjet csapatok magyarországi hadmozdulatai ellen. A jegyzék megállapítja, hogy nemcsak az elmúlt napok alatt, hanem november 2-án, vagyis ma is újabb szovjet egységek lépték át a határt. A szovjet csapatok benyomulásuk során birtokba vettek vasútvonalakat és vasúti állomásokat. Ugyanakkor Nyugat-Magyarország területén is keletről nyugat felé szovjet csapatmozdulatok tapasztalhatók. A magyar tiltakozó jegyzék bejelenti, hogy a kormány szükségesnek tartotta a Magyarország ellen irányuló lépésekről a Budapesten akkreditált külképviseletek vezetőit újból tájékoztatni. A kormány egyben felhívta a Biztonsági Tanács figyelmét az újabb fejleményekre - mondja a budapesti szovjet nagykövethez a mai nap folyamán intézett harmadik jegyzék.
A kormány egyidejűleg táviratban értesítette Hammarskjöld ENSZ főtitkárt a magyarországi helyzetről. A tegnap küldött távirat tartalmára hivatkozva kiegészítőleg közli a világszervezet főtitkárával az új szovjet csapatmozdulatokat. Tájékoztatja a főtitkárt arról, hogy a kormány megállapításai a budapesti szovjet nagykövetségnek és a magyar fővárosba akkreditált külképviseleteknek tudomására hozta. A Hammarskjöldhöz intézett üzenet megállapítja, hogy a magyar kormány a szovjet katonai intézkedéseket Magyarország ellen irányuló lépéseknek tekinti. A kormány konkrét javaslatokat tett a szovjet kormánynak a csapatok visszavonására - mondja a Hammarskjöldhöz intézett üzenet, valamint a varsói egyezmény felmondásának végrehajtására. A magyar kormány felkérte Hammarskjöldöt, szólítsa fel a nagyhatalmakat Magyarország semlegességének elismerésére, és arra, hogy a Biztonsági Tanács utasítsa a szovjet és a magyar kormányt a tárgyalások azonnali megkezdésére.
New Yorkban közölték, hogy a világszervezet biztonsági tanácsa magyar idő szerint ma este 11 órakor összeül, hogy foglalkozzék a magyarországi helyzettel. Néhány perccel ezelőtt hozták nyilvánosságra Washingtonban a hírt, hogy Eisenhower elnök a magyar népnek 20 millió dollár értékben élelmiszert és egyéb segélyt ajánlott fel.
Ma este közölték Bécsben, hogy Kéthly Annát, az újjáalakított Magyar Szociáldemokrata Párt elnökét úton Budapest felé, szovjet harckocsik feltartóztatták és Kéthly Annának vissza kellett fordulnia. Kéthly, Strasser osztrák szocialista képviselő társaságában volt úton a magyar főváros felé, amikor estefelé Magyaróvárnál az oroszok feltartóztatták és megtiltották, hogy folytassa útját. Kéthly Anna és Strasser kénytelen volt Bécsbe visszatérni. A bécsi jelentés a hírhez hozzáfűzi, hogy az osztrák határtól mintegy tíz kilométerre keletre is, állomásoznak szovjet harckocsik.
Mindszenty hercegprímás ma fogadta a nemzetközi sajtó képviselőit, akiknek nyilatkozott a magyarországi helyzetről. Egy amerikai újságíró ma este a bíboros külön nyilatkozatát ismertette. A hercegprímás kijelentette többek között, hogy Magyarország eddig a világ, főleg pedig a nagyhatalmak részéről csak rossz bánásmódban részesült. Kifejezte reményét, hogy most, amikor a magyar nemzet megremegtette a világot kommunistaellenes forradalmával, az ügyek másképp fognak alakulni. Amit senki sem mert megtenni, még a nagyhatalmak sem, azt az egyedül álló kis Magyarország megtette. A magyar nép most azt várja a világtól, főleg pedig a nagyhatalmaktól, amelyeknek feladata lenne ennek az intézése, hogy cselekedjék. A végeredménynek annak kell lennie, hogy a világ igazságot szolgáltasson Magyarországnak. A hercegprímás felhívást intézett a nagyhatalmakhoz és az egész Nyugathoz, hogy támogassák Magyarországot politikai erőfeszítéseiben, és segítsék a magyar nemzetet válságos óráiban.
XII. Pius pápa ma személyes megbízottját küldte Budapestre, hogy ott a bíborossal megbeszélje annak a segélynek az ügyét, amelyet a Vatikán Magyarországra küldeni kíván.
A magyarországi kommunista rendszer több volt diplomatája ma elhagyta Bécset és átment Csehszlovákiába. Velük ment néhány követségi tisztviselő is. Horváth Imre volt külügyminiszter is azok között van, akik Csehszlovákiába menekültek. Horváth Imre kíséretében volt Puja bécsi követ és [Karádi] kereskedelmi tanácsos. A bécsi magyar követség sofőrjei ma reggel óta sztrájkolnak és nem hajlandók a követségi alkalmazottak utasításait teljesíteni. A bécsi magyar követségen [Szörcsök] konzuli tisztviselő vezetésével forradalmi tanács alakult. A budapesti kormány Bécsben elterjedt hírek szerint a következő kommunista követeket mozdította el helyéről: Boldoczki moszkvai, Safrankó kelet-németországi, Kós washingtoni, Tamási új-delhi, [Bogdán] koppenhágai, Puja bécsi és [Németi] szófiai követet.
A magyar keresztény népmozgalom párizsi irodája táviratot intézett Peru és Kuba köztársasági elnökéhez, és arra kérte a két államelnököt, hogy utasítsák képviselőiket az ENSZ-nél, hogy a Biztonsági Tanácsban a magyar ügy mellett foglaljanak állást. A perui és a kubai köztársasági elnök választáviratában biztosította a keresztény népmozgalom vezetőségét, hogy az ENSZ-nél akkreditált küldötteiknek megadták a megfelelő utasítást. A keresztény népmozgalom vezetősége táviratot intézett Magsaysay-hoz, a Fülöp-szigetek elnökéhez is, kérve, hogy a közeljövőben összeülő bandungi konferencián, amelyen afrikai és ázsiai államok vesznek részt, tegye lehetővé, hogy a konferencia elítélje a Szovjetunió gyarmati jellegű beavatkozását Magyarországon.
Pineau francia külügyminiszter a francia fővárosból repülőgépen Londonba érkezett, és ott megbeszélést folytatott a brit kormány tagjaival az Egyiptom ellen irányuló további katonai műveletekről. A francia külügyminiszter ma este Eden brit miniszterelnökkel tárgyal.
A brit konzervatív párt parlamenti csoportjának vezetője az alsóház mai ülésén bejelentette, hogy Eden miniszterelnök holnap nyilatkozik az ENSZ-nek Nagy-Britanniához, Franciaországhoz és Izraelhez intézett felhívásáról az Egyiptom ellen indított támadás beszüntetésére.
Washingtonban az amerikai külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy az amerikai kormány leállított minden Izraelnek és Egyiptomnak szóló fegyverszállítmányt. A külügyminisztérium szóvivője az intézkedéssel kapcsolatosan rámutatott arra, hogy az az ENSZ közgyűlésének szellemében történt meg. A szóvivő végül kijelentette, hogy az Egyiptom ellen indított támadás következtében az Izraelnek, Egyiptomnak, Jordániának és Szíriának szóló amerikai gazdasági segélynyújtás gyakorlatilag lelassult, illetve teljes mértékben szünetel.
Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-11-02 22:00 |
Hossz | 0:10:11 |
Cím | 22:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |