18:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 01. 18:00 ● 10:15

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 18 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Mikojan szovjet helyettes miniszterelnök és Szuszlov ma elutazott Budapestről és visszarepült Moszkvába. A budapesti rádió egyik riportjából kitűnik, hogy Mikojan és Szuszlov Kádár Jánossal és Nagy Imrével a szovjet csapatok kivonásáról tárgyalt. Mikojan és Szuszlov a tárgyalás után szovjet harckocsiba szállt, és páncélos karaván kíséretében ment ki a repülőtérre.

Bejelentették, hogy a Külügyminisztérium vezetését Nagy Imre miniszterelnök veszi át. A lépést azzal indokolták, hogy Nagy Imre személye alkalmas a Varsói Szerződéssel kapcsolatos és a szovjet csapatok kivonulására irányuló tárgyalások sürgős lebonyolítására.

A Dunántúli Nemzeti Tanács Győrött tartott ülésén úgy határozott, hogy szilárdan kitart a sztrájk mellett. A munkát csak azzal a feltétellel kezdik meg, ha ellenőrizhetően megindult az országban a szovjet csapatok kivonulása. A kivonásra legyen diplomáciai garancia is. A sztrájk folytatása mellett foglalt állást Dunapentele, Tatabánya, Székesfehérvár, Mátra, Dorog, Oroszlány, a dél-zalai olajmezők és Győr munkássága is.

Tovább folyik a pártok szervezkedése. A volt Nemzeti Parasztpárt, amely szintén szervezkedésbe fogott, nevét Petőfi Pártra változtatta. A párt vezetősége kijelentette, hogy csak azokat fogadja be tagjai sorában, akik a zsarnokság évei alatt tanúbizonyságot tettek magyarságukról és emberségükről.
Megalakult a Keresztény Front is, amelynek az a célja, hogy egyesítse a keresztény politikai csoportosulásokat és pártokat. A Keresztény Front ideiglenes vezetősége holnap tartja első ülését.
A magyar forradalmi ifjúság szintén pártot alakít.

Kéthly Anna, a Magyar Szociáldemokrata Párt elnöke megérkezett Bécsbe, hogy részt vegyen a Szocialista Internacionálé ülésén. Az osztrák szocialista párt egyik megbízottja gépkocsin Kéthly Anna elé utazott, aki az osztrák delegátus társaságában érkezett meg Bécsbe. Megerősítették a hírt, hogy a Magyar Szociáldemokrata Pártnak egyelőre nincs szándékában részt venni a kormányban. A hírforrás szerint a szociáldemokraták előbb megfogalmazzák feltételeiket, és a kormányban való részvételüket attól teszik függővé, hogy a többi párt milyen álláspontot foglal el ezekkel a követelésekkel szemben.

A vidéki nemzeti tanácsok rádiói változatlanul szoros kapcsolatot tartanak fenn, és közösen tájékoztatják egymást határozataikról és a helyzet alakulásáról. A Dunántúli Nemzeti Tanács rádión utasította a határőrséget, hogy a nyugati magyar követségek által kiállított vízumokat ne fogadja el. Az ország területére csak azokat engedhetik be, akiknek beutazásához Győrben előzetesen hozzájárulnak. A külföldi kommunista lapok tudósítói további intézkedésig nem léphetnek az ország területére.

Sopronból jelenti egy nyugati tudósító: szovjet csapatok ezen a környéken még nem mutatták jelét annak, mintha ki akarnának vonulni Magyarországról. A lakosság szovjetellenes érzelmeit még jobban felfokozták azok a hírek, amelyek szerint a legutóbbi napokban szovjet katonák rálőttek egy vöröskeresztes oszlopra, amely Nickelsdorf felé haladt, hogy ott átvegye a Budapestnek szánt külföldi segítséget. A vöröskeresztes oszlop négy tagja megsebesült. Egy másik hír szerint szovjet katonák bajonettjeikkel beleszurkáltak egy orvosszer-szállítmányba, és azt így tönkretették. A tudósító elmondja még, hogy Sopronban diáktanács alakult. Az általános sztrájk tovább tart, és addig nem is akarják megszüntetni, amíg a szovjet csapatok ki nem vonultak az országból. A város környékén a szovjet csapatok mozdulatai bizonytalanná teszik a helyzetet. Azon kívül ávósok is felbukkannak a környéken kisebb bandákban, a határ felé tartva, hogy megpróbáljanak osztrák területre jutni. Legutóbb az a jelentés érkezett Sopronba, hogy 6 ávós kezébe kerített egy vöröskeresztes kocsit, és azon akart elmenekülni. Az ávósokat elfogták.

A soproni diáktanács nem tartja kielégítőnek azokat az engedményeket, amelyeket a budapesti kormány tett. A soproni lakosság teljes politikai szabadságot kíván, és minden reményét a szabad választásokba veti. A határőrök parancsot kaptak, hogy akadályozzák meg ávósok és kommunista tisztviselők menekülését.
A határőrcsapatok csatlakoztak a forradalmárokhoz, de bizalmatlanság mutatkozik egyes vezetőik iránt. Magyarország semlegességének gondolata – írja végül a nyugati tudósító – széles körökben tért hódított. Az ország semlegességét Ausztria mintájára képzelik el.

Győri szabadságharcosok jelentik, hogy amikor a győri lakosság az ottani ávós laktanyát hatalmába kerítette, elborzadva látta a kínzókamrákat és egyéb vallatóeszközöket, amelyekkel győri ávósok foglyaikat gyötörték. Az ávós megfigyelés alatt lévő győri lakosok leveleiről készült fényképek és a besúgók névsora is a lakosság birtokába került.

Király Béla vezérőrnagy, budapesti városparancsnok felhívást intézett a Nemzetőrség alakulataihoz és tagjaihoz. Ebben többek között arra szólítja fel a Nemzetőrség tagjait, hogy minden erővel különítsék el magukat a szórványosan fellépő rendzavaróktól és a forradalom ellenségeitől, valamint olyan gonosztevőktől, akik esetleg valamelyik fegyveres testület egyenruháját öltötték magukra.

XII. Pius pápa üzenetet küldött Mindszenty hercegprímásnak a bíboros kiszabadulása alkalmából. A Szentatya hangoztatja üzenetében, hogy amilyen aggódással és megdöbbenéssel értesült nyolc esztendővel ezelőtt Mindszenty hercegprímás bebörtönzéséről, ugyanolyan megelégedéssel üdvözli most a bíboros kiszabadulását. A szabadságát visszanyert Mindszentyt örömujjongással köszönti az egész katolikus világ, amely most lelkileg Magyarországon gyűlt össze.
"Mélységes hálával fordulunk az egek urához – mondja üzenetében XII. Pius pápa –, aki meghallgatta a hívek könyörgését, és akinek kegyelme annyi megpróbáltatás közepette megerősítette a te hitedet és kitartásodat. Adassék meg, hogy újra felvirágozzék a katolikus hitélet, és annyi veszély és véráldozat után erősödjék meg a magyar nemzet őseitől örökölt ragaszkodása, az egyházhoz és az apostoli székhez."
A Szentatya üzenetében áldását küldi az újra szabad Mindszenty hercegprímásnak, a magyar papságnak és valamennyi hívőnek, legfőképpen azoknak, akiket a jelen súlyos viszontagságai különösen sújtottak.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa az izraeli támadás ügyét az ENSZ közgyűlése elé terjesztette, amely ma este rendkívüli ülést tart.
A legújabb közel-keleti jelentések szerint a brit és francia légierő gépei folytatták támadásaikat egyiptomi támaszpontok ellen. Egyes jelentések szerint a brit és francia haderő partraszállási előkészületeket tesz egyiptomi terület ellen.
A francia hadügyminisztérium délben kiadott jelentése közli, hogy tengeri és szárazföldi hadműveletek nem történtek a szuezi övezet ellen. Közölte még, hogy egybehangolt légi hadműveletek folytak négy egyiptomi repülőtér ellen.
Egy brit jelentés szerint brit kötelékek támadást intéztek egyiptomi repülőterek ellen. 14 egyiptomi repülőgép megsemmisült. Katonai megfigyelők szerint a brit hadműveletek arra irányulnak, hogy megbénítsák az egyiptomi légierő működését, és előkészítsék a szuezi övezet birtokba vételét. Egy kairói jelentés szerint egy brit és egy francia gép ma elsüllyesztett egy egyiptomi hadihajót a Szuezi-csatorna bejáratánál.

Kairóban hivatalosan bejelentették, hogy az egyiptomi kormány megszakította diplomáciai kapcsolatait Nagy-Britanniával és Franciaországgal. A hivatalos jelentés hozzáfűzi, hogy Egyiptom fontolóra vette, az ENSZ-nél akkreditált képviselőinek visszahívását.
Brit forrásból származó értesülés szerint Trevelyan brit nagykövet még kairói állomáshelyén tartózkodik.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 19 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-11-01 18:00
Hossz0:10:15
Cím18:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3