Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. november 02. 6:45 ● 13:56

Hunyadi Katalin
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Rendkívüli riportsorozatunk most következő adásában összefoglaljuk az elmúlt 24 óra legfontosabb nyugati híreit.

Szignál

Az L'Osservatore Romano november 1-i száma közli XII. Pius pápa üzenetét Mindszenty hercegprímáshoz. Az üzenet így hangzik.

"Ugyanazon atyai aggódással, amellyel nyolc esztendővel ezelőtt mélységesen megdöbbentünk székhelyedről való igazságtalan eltávolításod és bebörtönzésed miatt, amely ellen többször nyilvános konzisztóriumon is felemeltük hangos tiltakozásunkat, vesszük most nagy megelégedéssel tudomásul kiszabadulásodat az egész katolikus világ örömujjongása közepette, amely lélekben most a Te országodban gyűlt össze. Mélységes hálával fordulunk az egek Urához, aki meghallgatta a hívek szüntelen könyörgését, és akinek kegyelme megerősítette hitedet és kitartásodat Krisztusért szenvedett szörnyű megpróbáltatásaid közepette. Legyen ez biztató jel a nekünk oly kedves magyar nemzet számára, valamint a Te és a többi püspök apostoli munkásságának folytatására, amelyet híveitek oly nagy megértéssel támogattak. Adassék meg, hogy újra felvirágozzék a katolikus hitélet, és annyi veszély és véráldozat után megerősödjék őseitektől örökölt ragaszkodástok az egyházhoz és az apostoli székhez. És miközben az utóbbi gyászos napok áldozatainak örök nyugodalmáért esdeklünk, neked, legkedvesebb fiúnk, aki mindig jelen voltál lelkünkben és imádságunkban, az isteni segítség reményében hálatelt szívvel küldjük apostoli áldásunkat, kiterjesztve azt az egész papságra és az összes hívekre, különösen azokra, akiket a jelen súlyos viszontagságai legnehezebben sújtottak."

Felolvastuk XII. Pius pápa üzenetét Mindszenty hercegprímáshoz.

Most pedig kezdjük meg szokásos napi összefoglalónkat a nyugati sajtó rövid áttekintésével.

Ma sem tudjuk az összes Magyarországgal foglalkozó cikket még csak megemlíteni sem Hallgatóinknak, mert minden ország egész sajtója ma is vezető helyen foglalkozik a magyar szabadságharccal. Hallgassák meg először londoni különtudósítónk összefoglalóját.

Az angol sajtó fenntartás nélkül elismeri a nemzeti felkelés győzelmét. Az ünnepi hangulatba azonban kételyek is vegyülnek. Sok kommentátor teszi fel a kérdést, lehet-e bízni az oroszok visszavonulása, Nagy Imre ígéreteiben, megtartják-e valóban a szabad választásokat, és megvalósulnak-e az igazi demokratikus reformok? Az angol lapok ezen kívül mind vastag betűs címek alatt közlik Mindszenty bíboros kiszabadításának hírét.

Vessünk most rövid pillantást az olasz sajtóra! Természetesen itt is első helyen szerepel a magyarországi hírek között Mindszenty hercegprímás kiszabadulása. Emellett a legtöbb lap fő helyen foglalkozik azzal a körülménnyel, hogy a kommunista sajtó a Magyarországon történtek elfeledtetésére próbálja felhasználni az egyiptomi eseményeket. Hogy ez a kísérlet mennyire csődöt mondott, azt mutatja a csütörtöki olasz sajtó. A magyarországi események iránt változatlanul nagy az érdeklődés.

A svájci sajtó csütörtöki szenzációja az volt, hogy a két legnagyobb kommunista lap elítéli a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását, és azonnali kivonulásukat követeli. Úgy látszik, eddigi álláspontjuk még a kis svájci kommunista olvasóközönség előtt is tarthatatlanná vált.

Említettük már, hogy teljes képet ma sem tudunk adni a magyarországi események sajtóvisszhangjáról, de az osztrák sajtóval mégis néhány percig foglalkoznunk kell. Nyugati szomszédunk, amely először sietett segítségünkre, azóta is olyan érdeklődéssel kíséri sorsunk alakulását, mintha testvérünk volna. Hallgassák meg, mit mond bécsi tudósítónk:

A csütörtök reggeli bécsi sajtó változatlanul a magyarországi események hatása alatt áll. A szabadságharc méltatásánál a legtöbb lap kiemeli, ebben a felkelésben az volt a legcsodálatosabb, hogy szervezés nélkül, vezér nélkül indult, és mégis győzni tudott, mert egy egész szabadságszerető nép akaratát fejezte ki. Méltatják a magyar szabadságharc világtörténelmi jelentőségét. Jellemzésül néhány mondat a bécsi Tageszeitung vezércikkéből.

"A magyar ifjúság hősiességét a világ sohasem fogja elfelejteni. A világpolitikában jelenleg általános a kavarodás. A magyar példa olyan folyamat elindítója lesz mindenfelé, amilyenre két héttel ezelőtt még senki sem számított."

Ennyit a csütörtöki sajtóból, kedves hallgatóink.
Most említsünk meg néhányat a hozzánk beérkezett táviratokból, a rokonszenv nyilvánításokból, nyilatkozatokból.

Németország Liberális Diákszövetsége megkért bennünket, hogy továbbítsuk táviratukat a budapesti egyetem diákjainak. A távirat így hangzik:

"A magyar diákok hősies és áldozatos harca az emberi jogok visszaállításáért és országuk demokratikus felépítéséért a legnagyobb csodálatot és együttérzést váltotta ki belőlünk. Szabadságharcuk halottai előtt tisztelettel meghajolva küldjük üdvözletünket, Martin Habdank Németország Liberális Diákszövetségének elnöke."

Ehhez a távirathoz hozzá tartozik még a hír, hogy a most említett diákszövetség tagjai felajánlották vérüket a magyar szabadságharc sebesültjei számára.

A New York-i híres Columbia Egyetem 26 ezer diákját képviselő tanács ülése határozatban nyilvánította együttérzését magyar diáktársai iránt. A határozat elismeréssel és csodálattal adózik bátorságuknak, és kimondja: "A Columbia Egyetem diákjai támogatják a magyar diákságot az egyetemi tanszabadságért folytatott küzdelmében." A határozatot elfogadó ülésen több diák felszólalt. A felszólalások közül csak azt az egyet emeljük most ki, amelyben a Columbia Egyetem egyik diákja elmondotta: "A jövőben több figyelmet kell Magyarországra fordítani, gondosabban kell valódi kívánságait és céljait tanulmányozni, hogy a múlt hibái, amelyek sokszor felületes megfigyelésen alapultak, a jövőben elkerülhetők legyenek."

A világ fiatalsága csodálattal és tisztelettel néz a magyar diákságra.

Sürgönyben fejezte ki lelkes csodálatát és segíteni akarását az emigrációban élő Litván Katolikus Diákok Szövetsége is.

A Müncheni Egyetem aulájában szerdán este több ezer német és külföldi egyetemista tüntetett a magyar szabadságharcosok mellett.

A Szocialista Ifjúság Nemzetközi Szövetsége nyilatkozatban fejezte ki legmélyebb együttérzését a magyar ifjúság iránt. A nyilatkozat kimondja, hogy a világ szocialista ifjúsága magáénak érzi a magyar szabadság ügyét.

A Francia Föderalista Ifjúság központi irodája nyilatkozatban tolmácsolja testvéri együttérzését a magyar hazafiaknak. A nyilatkozat kimondja: "A magyar szabadságharc, amely a legmélyebb csodálatunkat vívta ki, nem maradhat eredmény nélkül, és nem lehet közömbös senki számára, aki méltó kíván maradni a szabad ember névhez."

A Szabad Szakszervezetek Szövetsége határozatot hozott ezzel a címmel: "Szolidaritás a csatlós országok felkelő népeinek."

A határozat kimondja, hogy a Szabad Szakszervezetek Szövetsége nem maradhat néma ezekben a sorsdöntő órákban. Kimondja, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel támogatni kívánják munkástársaik küzdelmét.

A szakszervezetekbe tömörült munkásságnak elképzelhetetlenül nagy hatalma van a szabad Nyugaton. Hogy milyen fegyvereket tudnak használni magyar munkástársaik segítségére, legjobban mutatja az amerikai dokkmunkások szakszervezetének elhatározása. Mint már több ízben, és az elmúlt 24 órában részletes riportban is beszámoltunk róla hallgatóinknak, az amerikai dokkmunkások nem hajlandók szovjet áru ki-, vagy berakodását vállalni mindaddig, amíg egyetlen szovjet katona tartózkodik Magyarország területén. Elhatározásuk érzékeny veszteséget jelent a szovjet kereskedelem számára.

A rövid kitérőnk után folytassuk felsorolásunkat, hogy kik nyilvánították az elmúlt 24 órában együttérzésüket a magyar szabadságharcosokkal. Az amerikai Lutheránus Ifjúsági Szövetség táviratban fejezte ki csodálatát a magyar fiatalok harca iránt. Ezzel kapcsolatban közöljük a hírt, hogy az amerikai egyetemeken csütörtökön reggel két percig szüneteltek az előadások a magyar szabadságharc elesett áldozatainak emlékére.

A Pax Romana, a Katolikus Diákok Nemzetközi Szervezete határozatban fordul a közvéleményhez, ne maradjon közömbös a magyarországi eseményekkel szemben. A határozat elítéli a szovjet csapatok beavatkozását, és követeli, hogy Magyarországon újra elismerjék az isteni és emberi jogokat, a vallásszabadságot, a sajtószabadságot és a katolikus nevelés szabadságát.
Madridból kapjuk a jelentést, hogy Spanyolország népe XII. Pius pápa felhívásának nyomán imádkozik a magyar szabadságharcosokért. Még mielőtt a püspökök hivatalosan közölhették volna a Szentatya óhaját híveikkel, megteltek a templomok magyar testvéreikért könyörgő spanyol katolikusokkal.
Nyugat-Berlin parlamentje külön ülést tartott, hogy kifejezze a magyar szabadságharcosoknak a berliniek együttérzését. A parlament elnöke, Brandt beszédében többek között a következőket mondta:

"Németország fővárosa üdvözli Magyarország fővárosát. Nyomatékosan felhívjuk mindazokat, akiket illet, legyen vége a más népek belső ügyeibe való örökös beavatkozásnak."

Suhr nyugat-berlini főpolgármester bejelentette, hogy javasolni fogja minden nyugati főváros tanácsának, indítsanak együttes segélyakciót Budapestért.
Táviratot kaptunk a marokkói magyaroktól. Kértek, juttassuk el üdvözletüket az otthoni szabadsághősökhöz. A távirat így végződik.

"A Mindenható óvja és segítse őket további harcaikban, és az új, szabad, boldog Magyarországot építő munkájukban."

Most pedig hallgassanak meg néhány érdekes, legfrissebben hozzánk érkezett hírt! Stockholmból kaptuk a jelentést, hogy a stockholmi magyar követ nyilatkozatban ítélte el a szovjet magyarországi beavatkozását. A követ nemcsak az egész stockholmi, hanem a koppenhágai és oslói magyar diplomáciai missziók teljes személyzetének nevében is beszél.

A római magyar követ, akinek átállásáról egy nappal ezelőtt már hírt adtunk, tiltakozó lépést tett az olasz külügyminisztériumban a Magyar Akadémiának a Pápai Magyar Intézet által történt átvevése ellen. A Magyar Akadémia épületébe beköltözött öt kommunista család és a követség ott lakó tisztviselői megkezdték elköltözésüket. A római magyar követség tagjai egyébként kiutazási vízumot kértek az olasz külügyminisztériumtól, és átutazó vízumot az osztrák és cseh követségen. Elutazásukról eddig még nincs hír.

Bécsből kapjuk a hírt, hogy a kompromittált magyarországi kommunisták nemcsak keleti, hanem nyugati irányba is megkísérlik a menekülést. Munkatársunk értesülése szerint a bécsi államrendőrség biztonsági osztálya csütörtökön délelőtt a bécsi Hotel Unionban őrizetbe vett két magyarországi vezető kommunistát, akik illegálisan jöttek át Magyarországról osztrák területre. Kilétükről egyelőre nincs biztos értesülés.

Szignál

Összefoglaló riportunkat hallották az elmúlt 24 óra magyar vonatkozású nyugati híreiből és eseményeiből.

Szignál

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-02 6:45
Hossz0:13:56
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-11-02 6:45
SzerkesztőHunyadi Katalin
Műsor letöltése MP3