Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. október 30. 8:21 ● 14:06

Hunyadi Katalin
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Kedves Hallgatóink! Folytatjuk rendkívüli riportsorozatunkat, amelyben óráról órára közöljük a nyugati fővárosokból beérkező legújabb jelentéseket. Mostani riportunkban római tudósítónk híreivel kezdjük.

Szignál

A római magyar követség kapujáról ma reggel eltávolították a népi demokratikus címert és felírást. Rövid idő múlva az utcai járókelők óriási ordítozásra és hangzavarra lettek figyelmesek. Benéztek a követség udvarára, ahol Szabó követ ordított magából kikelve. Nem sokkal azután két ember újra felszögezte az éppen eltávolított táblát. A követségről érkező hírek szerint a római magyar követség két pártra szakadt. Az egyik az emeleti helyiségekben, a másik a földszinti termekben tanácskozik. A reggeli események a két párt egymással való küzdelmét mutatják.

A Római Magyar Akadémia épülete kihalt. A követségi tisztviselők ott lakó családjai ismerős kommunistákhoz a városba költöztek, a férfiak pedig a követségen tartózkodnak állandó készenlétben. Mandula elvtárs, a magyar kereskedelmi delegáció vezetője magához véve az öt-hatmillió lírát tartalmazó pénztárt, ismeretlen helyre távozott. A delegáció másik két tagja kétségbeesve kutatja városszerte. Római magyar körökben máris szárnyra kapott a mondás.
"Kidőlt a fa mandulástól."

Az olasz fővárosba egyre-másra érkeznek a hírek a tüntetésekről, amelyeket tegnap országszerte a nagyvárosokban tartottak.

Triesztben a diákság vezetésével nagy tüntetés volt tegnap a magyar ügy mellett. Utána könyörgő istentiszteletet tartottak, a hatóságok és a katonaság képviselőinek részvételével.

Torinóban az ifjúság a Kossuth Lajos emléktáblához vonult és megkoszorúzta.

La Pira, Firenze népszerű polgármestere felhívta a világ valamennyi városának polgármesterét, hogy indítsanak akciót a budapesti lakosság megsegélyezésére.

Genovában a város diáksága Mazzini szobra elé vonult. Kossuth Lajos nagy olasz barátjának emlékműve előtt fejezték ki lelkes beszédekben együttérzésüket a magyar szabadságharcosokkal.

Rómában megindult a véradás a magyarországi harcok sebesültjei számára. A véradó központ előtt sorban állnak a római magyarok. Sokan magukkal hozták olasz barátaikat is. Egytől egyig eljöttek a lengyel frontharcosok. A sor egyre hosszabb lesz, egyre többen csatlakoznak hozzá a járókelők közül is. Római tudósítónk ma délelőtt egy kínai katolikus papot is látott a sorban állni, amint arra várt, hogy vérét adhassa a magyar szabadságharc áldozatainak.

A római vöröskeresztes központba özönlenek az adományok. Az önkéntes csomagolók alig bírnak lépést tartani a csomagolással és rendezéssel. Az adományok első része holnap reggel indul egy öt vagonból álló segélyvonattal a magyar határra.

Holnap reggel Rómában, a lengyel templomban ünnepi szentmisét mondanak a magyarországi szabadságharc elesettjeiért. Az istentiszteleten részt vesznek a vatikáni és az olasz kormány mellett akkreditált diplomáciai testület tagjai is.

Szignál

Római tudósítónk híreit hallották.

Most londoni munkatársunk beszámolóját közvetítjük, a Manchester Guardianban ma megjelent cikkről.

A cikk, amelyet a nagy angol lap első oldalon közöl, a Manchester Guardian kelet-európai szakértőjének, Zorzanak tollából származik. Az újságíró tegnap eljutott a magyar határra a felkelők autóján, amely élelmiszerért és orvosságért jött.

A határon egy magyar férfi hivatalos nyilatkozatot adott éppen vagy négy-öt angol és francia újságírónak. Zorza tanúja volt, amikor a csoportosan álló felkelők sorából kilépett egy lány és átvette a szót a férfitől:

- Ma van a 17. születésnapom - mondta a lány, és kicsit elpirult.
17 éves, és egyike a felkelőknek, akik szembefordultak a szovjet hadsereg erejével. - 17 éves, és most jött Győrből, ahol - mondta valaki más - a munkások 80 ávóst likvidáltak.

A Manchester Guardian tudósítója így folytatja:

A lány, aki részt vett a győri orosz emlékmű ledöntésében, 17 éves, de az ifjak Budapesten, akik puszta kézzel rárontottak a tankokra, még fiatalabbak voltak. Ma már sok a halott közöttük. A fiatal lány megkérdezte, mennyire becsülöm az áldozatok számát. Nem tudtam válaszolni, de a kérdés úgy is szónoki kérdés volt csupán. A lány kiegyenesedett, szeme csillogott, mint az acél.

- Meg kell mondanom maguknak, hogy a halottak száma nem sok száz, hanem sok ezer.

Az egyik újságíró megkérdezte, mit gondol a magyar nép a most hozott áldozatokról.

- Az a vélemény, hogyha felhívjuk a világ figyelmét arra, ami történik, kikényszerítik az oroszt az országból. És mi az érzése az angol népnek?

A fiatal felkelő lány kérdésére először senki sem tudott felelni. Rövid szünet után az egyik angol újságíró válaszolt.

- Angliában először mindenki meg volt lepve, a következő érzés a bámulat volt, és, és mindenekfelett nagy bűntudatot éreztünk.

- Van is miért bűntudatot érezni - vágta rá a lány, és elfordult.

Álltunk a határon, még mindig az előbbi beszélgetés hatása alatt. Azután megérkezett a vöröskeresztes teherautó és megindult a gyógyszercsomagok átrakodása.

Eddig a Manchester Guardian mai riportjának ismertetése.

Londoni munkatársunk kért, üzenjük meg annak a 17 éves magyar lánynak, hogy az oxfordi diákok penicillin szállítmánya útban van a határ felé. Az Angol Vöröskereszt 25 ezer fontot adott át Genfben Magyarország részére. Londonban a ruha-, élelmiszer- és gyógyszergyűjtés egész éjjel szünet nélkül tartott. Az angolok igyekeznek leróni adósságukat.

Szignál

Londoni munkatársunk tudósítását közvetítettük.

Most bécsi tudósítónk beszámolóját ismertetjük, aki ma délben egy frissen Budapestről érkezett fiatal orvossal folytatott beszélgetést.

A budapesti János Kórház egyik fiatal orvosa ma délben Budapestről Bécsbe érkezett egy angol rendszámú gépkocsin. A kórházi orvos maga készítette papírokkal vágta át magát a Budapestet övező orosz és ávós kordonon. Kérdéseimre elmondta, mi a helyzet Budapesten, mi történt valójában az elmúlt napok során, és mit kíván Budapest népe.

- A legfrissebb események hatása alatt a legfontosabb, amit mondhatok, Magyarországon eszmeileg megszűnt a kommunizmus, és semmivé vált a szovjet mítosz.

- Mi volt a délelőtti helyzet Budapesten?

- A fegyverek elnémultak, tegnap dél óta szünetel a harc. A három nagy ellenállási frontot a Széna téri földalatti építkezésnél, a Bartók Béla útnál és a Mária Terézia Laktanya vidékén az ávósok szovjet tankok segítségével felszámolták.

- Mennyire becsüli a halottak számát?

- A János Kórházban hét nap óta négy műtőben éjjel-nappal operálnak. Sajnos nem túlzok, ha azt mondom, hogy a budapesti harcokban eddig legalább 15 ezer ember vesztette életét.

- Tegnap délutánig kik harcoltak, ki ellen Budapesten?

- Budapest népe harcolt az ávósok ellen. A honvédség nem áll a kormány oldalán, a kormány kizárólag az ávósokra támaszkodik.

A János Kórház Bécsbe érkezett fiatal orvosa elmondta azt is, hogy tegnap dél óta némileg megváltozott a helyzet. Az ávósokat nemzeti külsőbe öltöztették, és kinevezték milíciának. Ők tartják fenn a rendet az új kormány nevében a szovjet páncélosok segítségével. Munkatársunk ezután megkérdezte, milyen szovjet erők tartózkodnak Budapesten? A fővárosban jelenleg ezer szovjet tank tartózkodik. Valamennyi budapesti hidat 10-12 szovjet tank őriz, és a hídfőknél páncéltörő ágyúk vannak elhelyezve.

- Milyen mértékben vettek részt az oroszok a budapesti harcokban?

- A múlt hét elején tüzérséggel és kézifegyverekkel beavatkoztak az utcai harcokba. Később már csak a szovjet tankok biztosították a géppisztollyal előre haladó ávósokat. Az orosz katonákat a harcnál jobban érdekli az óra és ékszerüzletek kirakata. Többször voltam tanúja, amikor vöröskeresztes kocsinkkal a tűzvonalban jártunk, hogy a rajvonalban menetelő oroszok vállukra vetik a géppisztolyt, és az útjukba eső üzleteket fosztogatják.

- Hogyan viselkedik a lakosság az oroszokkal szemben? A Budapestről érkezett fiatal orvos erre a kérdésre így válaszolt:

- Tanúja voltam a múlt héten a Vígszínháznál, hogy három fiatal lány felmászott egy szovjet tankra, benzines üveggel a kezében. Az üveg tartalmát beöntötték a harckocsi tornyán és meggyújtották. A torony páncélfedele felpattant és az orosz katonák pánikszerű gyorsasággal kiugrottak a kocsiból, mire a felkelők lefegyverezték őket. Bámulatos, de megtörtént.
A Budapestről érkezett fiatal orvos elmondta, hogy a felkelők még az ávósokkal szemben is emberségesen viselkednek, és tartózkodnak minden kegyetlenkedéstől. Annak jellemzésére, hogy kik harcoltak, a következőket mondta:

- A János Kórház közelében két serdülővel találkoztam. Alig lehettek 15-16 évesek. Érdeklődtek, vannak-e a kórház körül oroszok. Figyelmeztettem őket, ne menjenek a kórház irányába, mert ávós őrség tartja megszállva az utakat. Felragyogott a szemük, kijelentették, hogy ők felkelők. Széttárták télikabátjukat, amely alól egy-egy géppisztoly kandikált ki.

- Hogyan látja Budapest népe a jövő kibontakozását?

- A jövő kibontakozásának fő nehézsége, hogy senki se hisz senkinek, és semmiben. Nagy Imre és a kommunisták tökéletesen elvesztették hitelüket. Kovács Béla miniszteri kinevezését például humbugnak tartják Budapesten. Minden szavahihetőség alfája és ómegája, hogy a szovjet csapatok haladéktalanul takarodjanak ki az országból az ávós gyilkosokkal együtt.

A János Kórház orvosa, aki a szovjet tankok gyűrűjét áttörve ma érkezett Budapestről Bécsbe, így folytatta:

- A további lépést csak olyan kormány, vagy olyan politikus teheti meg, akinek hitele van a tömegek előtt. Ez semmi esetre sem lehet Nagy Imre, aki vagy kérte a szovjet beavatkozást, vagy tiltakozás nélkül elfogadta azt, akinek véres kormányzása alatt az ávósok szovjet tankok támogatásával ezreket gyilkoltak le. Ha volna valaki, akiben a felkelők bíznak, az azonnal kiírhatná a szabad választásokat, amelyen valamennyi demokratikus párt önálló listán, önálló programmal indulhat.

A Budapestről ma érkezett szemtanú még a következőket mondta:

- Budapest népe, a felkelők, bármit mondjon is a kormány rádiója, semmiféle népfrontos választást nem fogadna el. Listakapcsolásokkal és egyéb kommunista trükkökkel, amelyek továbbra is biztosíthatnák a törpe kisebbségben lévő kommunista párt egyeduralmát. Magyarországon megszűnt a kommunisták nimbusza, és a terrortól való félelem. A forradalom nem alkuszik, és teljes megoldást kíván.

A János Kórház most érkezett fiatal orvosa elmondta még, hogy Magyarországon senki sem akarja kizárni a kommunistákat abból, hogy jelölteket indíthassanak a szabad, demokratikus választáson. Munkatársunknak arra a kérdésére, hogy a nép vajon hány százalékban szavazna bizalmat a kommunista jelölteknek, így válaszolt.

-Még fülemben cseng néhány felkelő szava, akik éppen erről a kérdésről vitatkoztak tegnap este. Mitőlünk - mondták - mondhatják a kommunisták, hogy Lenin élt, él és élni fog. Mi ehhez csak annyit akarunk hozzátenni, de nem Magyarországon!

Szignál

Rendkívüli riportunk befejezéseként bécsi munkatársunk beszámolóját hallották arról a beszélgetésről, amelyet egy Budapestről ma délben Bécsbe érkezett fiatal orvossal folytatott.

Szignál

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Szünetjel

Információk

Adásba került1956-10-30 8:21
Hossz0:14:06
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-10-30 8:21
SzerkesztőHunyadi Katalin
Műsor letöltése MP3