15:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 08. 15:00 ● 10:18

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 15 óra. Most híreket mondunk.

Az ENSZ közgyűlése ma délután fél ötkor foglalkozik a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásával. A közgyűlés eredetileg tegnap estére tűzte ki a magyarországi helyzet vitáját, amit azonban a közel-keleti kérdés megvizsgálásának elhúzódása miatt mára kellett halasztani. A mai ülésen 23 nemzet küldöttei iratkoztak fel a vitában való felszólalásra. Valószínű azonban, hogy az ülés megkezdéséig további nemzetek küldöttei is bejelentik részvételüket a vitában. Az ENSZ közgyűlése ötven szavazattal nyolc ellenében vasárnap határozatot fogadott el, amelyben elítéli a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását, követeli az idegen csapatok visszavonását magyar földről, és ENSZ-megfigyelők beengedését kívánja Magyarországra. Az ENSZ-delegátusok közül tegnap többen megbeszéléseket folytattak a magyar vita előkészítésére. A pakisztáni ENSZ-küldött javaslattervezetet juttatott el a társdelegációkhoz, amelyben ENSZ biztonsági alakulatok mielőbbi kiküldését sürgeti Magyarországra. Az olasz delegáció ugyancsak azon fáradozik, hogy a világszervezet azonnal küldjön ki nemzetközi karhatalmat Magyarországra.

A Magyarországról érkezett jelentések hírül adják, hogy a szabadságharcosok az ország számos pontján továbbá is harcban állnak a szovjet agresszorokkal. A szabadságharcosok egyik adója ma reggel újabb felhívást sugárzott, hogy a fegyvert nem teszik le, és a harc az utolsó töltényig tovább folyik. A szabadságharcos adó közölte, hogy a szovjet csapatok embertelen eszközöket alkalmaznak, és gyújtóbombákkal lövik az állásokat. A szovjet csapatok veszteségei rendkívül súlyosak. A ma reggeli magyarországi rádióadásokból kitűnik, hogy a szabadságharcosok ellenállása tovább folyik Szigetvár és Nagykanizsa térségében, valamint Zalaegerszeg, Pécs és Komló környékén, és a Mátra és a Bükk erdőségeiben. A Bakony térségében az ellenállók fokozták tevékenységüket.

Budapesten továbbra is súlyos harcok dúlnak a nyolcadik kerületben, Külső-Kőbányán, Nagytétényben és Budafokon. Nagytétény és Budafok körzetében a szovjet légierők bombázókat vetettek be. A szabadságharcosok az ország több pontján, utak keresztezésénél és csomópontoknál megbénítják a szovjet csapatok forgalmát, és megzavarják azok utánpótlását. Cegléd, Kiskunhalas, Pécs, Nagykanizsa, Új-Szeged, Szolnok és Miskolc városaiban a szovjet csapatok barbár fellépése következtében súlyos épületkárok keletkeztek. A szovjet erők nehézfegyverekkel házakat és lakásokat döntöttek romba. A jugoszláv-magyar határ mentén számos ponton nagyobb szabadságharcos csoportok tevékenykednek. A muraszombati határszakasz mentén a harcok megerősödtek. Más jelentések szerint Budapesten súlyos harcok folynak a Vár környékén, ahol a honvédség tüzérség támogatásával áll ellen a szovjet csapatok ismételt támadásainak. Szovjet alakulatok a csepeli gépkocsigyárban lévő szabadságharcosok ellen aknavető- és géppuskatámadást intéztek, eddig azonban nem sikerült megtörniük az ellenállást. Súlyos utcai harcokra került sor a budapesti francia és egyiptomi követség környékén is. A követségi épületek megsérültek. Harcok folynak a Hadik laktanyánál is, amely teljesen romokban hever. A főváros nagy részében nincs vízszolgáltatás. A Ganz Vagongyárban szintén áll a harc, a gyár nagy része elpusztult.

Berlini sajtójelentések tudni vélik, hogy a magyarországi szovjet megszállók az elmúlt napokban számos nyugati újságírót is letartóztattak. Hasonló sorsra jutott a Magyarországon szolgálatot teljesítő nyugati vöröskeresztes személyzet egy része is. A győri börtönben a szovjet megszállók, hír szerint, osztrákokat, amerikaiakat, angolokat és németeket is őriznek.

A nyugatnémet képviselőház mai rendkívüli ülésén megbélyegezte a szovjet csapatok magyarországi agresszióját. Adenauer kancellár nyilatkozatot olvasott fel, eszerint a jelenlegi magyarországi események senkit sem hagyhatnak érzéketlenül. A nyugatnémet kormány mindig ki fog állni a világ előtt azok mellett, akik szabadságukért és emberi jogaikért küzdenek. A kancellár után a pártok vezérszónokai szólaltak fel, és megbélyegezték a magyarországi szovjet beavatkozást.

A portugál kormány közleményt hozott nyilvánosságra, amelyben felháborodással ítéli el a szovjet csapatok magyarországi orvtámadását. A lisszaboni kormány minden lehető segítséget kilátásba helyez az agresszió áldozatává vált magyar népnek.

Spaak belga külügyminiszter, aki nemrégiben tért vissza a szovjet fővárosból, tiltakozó táviratot küldött a szovjet kormánynak a vörös csapatok magyarországi vérengzése miatt. Spaak felhívta Sepilovot, hogy azonnal szüntesse be a szovjet hadsereg magyarországi beavatkozását. A belga rádióállomások ma délelőtt 11 órakor öt percre megszakították adásaikat, hogy tiltakozzanak a szovjet agresszorok magyarországi megtorló hadjárata ellen. A belga szakszervezetek ötperces általános sztrájkra hívták fel a munkásságot a magyarországi szovjet rémuralom miatt.

Lange norvég külügyminiszter Oslóban a képviselőház ülésén kijelentette, hogy november 4-e vasárnap az európai történelem egyik legsötétebb napja. Ezen a napon bocsátották le a vasfüggönyt Magyarország határai körül, és a szovjet támadás ekkor mutatta meg a kommunista rendszer minden aljasságát. A szovjet támadás nemcsak a magyarok ellen irányult, hanem az ENSZ Alapokmánya elleni büntetnek is tekintendő. Az egész norvég nép a legmélyebb rokonszenvvel tekint a magyar népre és szabadságharcára - mondotta a norvég külügyminiszter.

Az olasz kultúra legnevesebb képviselői: Moravia, Silone, Previtali és Lionello Venturi, valamint sokan mások manifesztumban tiltakoztak a Magyarországon dúló fegyveres erőszak ellen. Az olasz írók minden szabad embert tiltakozásra hívnak fel, és követelik, hogy Magyarországnak adassék meg a teljes függetlenség, és az igazi szabad választás lehetősége.

A kommunista kézben lévő francia nyomdász szakszervezet mára sztrájkot hirdetett, hogy tiltakozzék a párizsi kommunista székház felgyújtása ellen. A franciaországi kommunista párt székházát tegnap a magyarországi események miatt végsőkig elkeseredett tömeg gyújtotta fel. A kommunista szakszervezet sztrájkja ma délelőtt összeomlott, és a párizsi lapok a délelőtti órákban már megjelentek. A szakszervezet vezetősége magyarázó nyilatkozat kiadására kényszerült, amelyben leszögezi, hogy a nyomdász szakszervezet dolgozói nem osztják a kommunista lapok véleményét a magyar eseményekről. A kommunista nyomdász szakszervezet a nyilatkozatban rámutat arra, hogy a sztrájk semmiképpen sem tekinthető a magyarországi szovjet agresszió jóváhagyásának.

Bécsi jelentések hírül adják, hogy a magyarországi események óriási felháborodást okoztak az Osztrák Kommunista Párt tagjainak soraiban is. A párt központi bizottsága ülést tartott, amelyen a vezetőség a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását helyeslő nyilatkozatot akart elfogadtatni. A központi bizottság ülésén a vezetőség javaslatának benyújtása után botrányos jelenetekre került sor, és a bizottság számos tagja elítélte a magyarországi szovjet agressziót. Az ausztriai kommunista párt vezetőségében már régóta lappangó ellentétek a magyarországi szovjet vérengzések nyomán nyílt összetűzéssé fajultak a párt központi bizottságában. A bizottság számos tagja a magyarországi szovjet agresszió elleni tiltakozásként elhagyta a tárgyalótermet, és az ausztriai párt Budapestre küldendő üdvözlő nyilatkozata ilyen módon lekerült a napirendről.

Az ENSZ központjában nagy sietséggel dolgozzák ki azokat a terveket, amelyeknek célja a világszervezet rendőrségének kiküldése a Szuezi-csatorna övezetébe. Az ENSZ akciójának útjába továbbra is nagy akadályok tornyosulnak. Izrael, legalábbis egyelőre, elutasítja csapatainak visszavonását egyiptomi területről. A brit és a francia kormány sem hajlandó csapatait kivonni a Szuezi-csatorna övezetéből, mindaddig, amíg az ENSZ rendőri nemzetközi karhatalma meg nem érkezik Egyiptomba.
Az ENSZ rendkívüli közgyűlése tegnap este jóváhagyta Hammarskjöld főtitkár tervét a nemzetközi rendőri erők kiküldésére, amelyeknek az lenne a feladata, hogy betartassák a fegyverszünetet a Közel-Keleten, és ellenőrizzék az idegen csapatok visszavonását Egyiptom területéről. A közgyűlés elfogadott egy másik határozati javaslatot is, amely a brit és a francia, valamint az izraeli csapatokat felszólítja az egyiptomi területről való kivonulásra.

Ben Gurion izraeli miniszterelnök tegnap az izraeli parlamentben kijelentette, hogy kormánya nem kíván együttműködni az ENSZ nemzetközi haderejével. Hammarskjöld, Ben Gurion bejelentéseire válaszolva kilátásba helyezte, hogy amennyiben az izraeli csapatok nem vonulnak vissza a fegyverszüneti vonalra, az ENSZ közgyűlése vagy a Biztonsági Tanács hatásos rendszabályokat hoz majd ennek kikényszerítésére.

Híreink közlését ezzel befejeztük. Legközelebb 16 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-11-08 15:00
Hossz0:10:18
Cím15:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3