20:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 30. 20:00 ● 09:45

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja a 13, 16, 19 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 20 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik

A budapesti rádió ismertette Janza Károly honvédelmi miniszter bejelentését, amely szerint a szovjet fegyveres erők parancsnokságával való megegyezés alapján a szovjet csapatok ma megkezdik a fővárosból való kivonulást és azt október 31-éig, virradatig befejezik. Szovjet részről mindeddig nem erősítették meg ezt a bejelentést. Az események egyébként olyan rohamosan követik egymást Budapesten, hogy alig lehet nyomon követni. Nagy Imre azt mondotta, hogy az egypártrendszer megszüntetésével a kormányzást az 1945-ben életre hívott koalíciós pártok együttműködésének alapjaira helyezi. A kormányon belül szűkebb kabinetet létesít, amelynek tagjai Nagy Imre, Tildy Zoltán, Kovács Béla, Erdei Ferenc, Kádár János, Losonczy Géza és a szociáldemokrata párt által ezután kijelölendő személy. Nagy Imre után Tildy Zoltán bejelentette, hogy a kormány Kós Péter ENSZ-beli megbízatását visszavonja, új delegációt fog küldeni, amely már a jelenlegi kormány álláspontját képviseli.
Ezeket a legutóbbi budapesti bejelentéseket a Miskolci Rádió közleményei előzték meg. A rádióban felolvasták a borsodi munkástanács felhívását, amelyben a Varsói Szerződés azonnali revízióját sürgeti. Azt a szerződést Rákosiék és Gerőék kötötték meg. Nem lehet tehát további érvénye. A Varsói Szerződés - hangzik a továbbiakban a Borsod Megyei Munkástanács Közleménye - sérti a magyar nép szuverenitását. A tanács egyben felhívást intéz az ENSZ-hez. A magyar nép nevében kéri az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy ne álljon szóba többé a hazaáruló Kós Péterrel. Felszólítja a Biztonsági Tanácsot, hogy a Varsói Szerződés negyedik, hetedik és nyolcadik pontja értelmében haladéktalanul lépjen közbe a szabadságáért küzdő Magyarország érdekében, és kérje fel egy semleges államot a magyar ügy képviseletére.

A Szabad Győr Rádiója jelentette, hogy ma délután Győrben tanácskozásra ülnek össze a Dunántúli Nemzeti Tanácsok. A Győr-Sopron Megyei Nemzeti Tanács felszólította a Dunántúl megyéinek és városainak tanácsait, hogy azonnal indítsák el Győrbe megbízottaikat a Dunántúl által követendő közös politikai program megvitatására.
A Szabolcs-Szatmár Megyei Tanács rádióközleményéből az derül ki, hogy egyes nemzeti bizottságok megalakítása után polgárőrségeket szerveztek. Ezekbe helyenként ávósok is be akartak szivárogni, de a polgárőrségek elutasították őket.

A továbbiakban ismét a budapesti rádió híreiből ismertetünk szemelvényeket:
Háromnegyed öt órakor közölte a budapesti rádió, hogy a Legfőbb Ügyészség dolgozói, Nonn György legfőbb ügyészt lemondásra szólították fel. Egyöntetűen elítélték eddig bűnös tevékenységét. A budapesti rádió hozzáfűzte, hogy Nonn György tevékenyen részt vett a statárium kihirdetésében és annak minden eszközzel való végrehajtásában. A Legfőbb Ügyészség Forradalmi Bizottmánya egyidejűen intézkedett - hangoztatta a budapesti rádió - hogy a tudomása nélkül esetleg egyes helyeken a felkelésben való részvétel címén fogvatartottakat azonnal helyezzék szabadlábra. Ugyancsak a budapesti rádióban ismertették a hírt, amely szerint Tildy Zoltán fogadott egy munkásküldöttséget és előtte kijelentette: kívánatosnak tartaná, ha Mindszenty József hercegprímás visszatérve Esztergomba és a prímási teendők ellátásával részt venne a tornyosuló feladatok végrehajtásában.

Az amerikai kikötőmunkások szövetsége határozatban kimondta, hogy szovjet hajók ki, illetve berakodását a szövetség tagjai mindaddig nem vállalják többé, amíg szovjet csapatok tartózkodnak Magyarországon.

Az osztrák szakszervezetek szövetsége táviratot intézett a szovjet szakszervezetek központi tanácsához, és felkérte járjon közben a szovjet kormánynál annak érdekében, hogy szovjet csapatok semmi esetre se avatkozzanak be többé a magyarországi eseményekbe. A távirat másolatát az osztrák szakszervezetek tanácsa átadta az éppen Ausztriai körúton lévő szovjet szakszervezeti küldöttségnek és felkérte ezt is: szorgalmazza Moszkvában a magyarországi szovjet beavatkozás mielőbbi megszüntetését.

Franciaországból megindult a segélyküldemények áradata Magyarország felé. Egy francia katonai repülőgép indult el reggel Le Bourget repülőteréről Bécsbe a Francia Vöröskereszt első adományával. A gépet számos másik is követi. Az első küldeményben 2500 csomag tetanusz, és üszkösödés elleni szérum, nagy mennyiségű vérplazma, egy tonna kondenzált tej és sok orvosság van. A gép ma délben már Bécsbe érkezett. A francia lapok egybehangzóan azt írják, hogy mindenkinek elsőrendű kötelessége Magyarország megsegítése. Ma délután repülőgépek, teherkocsik, vasutak szállítják majd Ausztriába az adományokat. Valóságos légi hidat építenek ki Párizs és Bécs között a Magyarországnak szánt segítség szállítására.

A nyugatnémet szakszervezetek berlini vezetősége felhívta tagjait, hogy melegen karolják fel a Magyarország megsegítésére indított akciókat. A szakszervezeti vezetőség ezeket írta felhívásában:
Minden támogatást megérdemelnek azok, akik a magyarországi parancsuralom megdöntésére harcot indítottak. Minden nyugat-berlini szakszervezet igyekezzék elősegíteni, hogy a különböző gyűjtési akciók teljes sikerre vezessenek.

A Nemzetközi Vöröskereszt vezetőjének ma délután két ízben sikerült összeköttetést teremtenie a vöröskereszt Genfből Budapestre küldött megbízottaival. Beckh, a vöröskereszt Magyarországra küldött küldöttségének egyik tagja ma délután elhagyta Budapestet és megkísérli egy szállítmánynak az ország keleti részébe való eljuttatását. A másik svájci megbízott, Bovey Budapesten végzi a segély szétosztását. A Bécs és Budapest között létesített légihíd az egész nap folyamán zavartalanul működött és a svájci repülőtársaság, a Swissair DC3 típusú gépei többször megtették a Bécs és Budapest közötti utat gyógyszer-, élelmiszer-, kötszer- és ruhaadományokkal.

Lodge amerikai ENSZ-küldött röviddel azelőtt, hogy az ENSZ Biztonsági Tanács rendkívüli ülése megkezdődött volna jegyzéket adott át, amelyen az Egyesült Államok közli, hogy felszólította Izraelt Egyiptom elleni katonai akciójának haladéktalan megszüntetésére. Azt várják, hogy Lodge határozati-javaslatot terjeszt a Biztonsági Tanács elé, amely kimondja a tűzszünet haladéktalan elrendelésének szükségét.

Eden miniszterelnök bejelentette, hogy a brit kormány a francia kormánnyal való egyetértésben felszólította az egyiptomi kormányt, járuljon hozzá ahhoz, hogy angol és francia csapatok ideiglenesen bevonuljanak a port-szaídi, iszmailiai és szuezi kulcspozíciókba. A két nyugat-európai kormány felszólította Egyiptom és Izrael kormányát, hogy 12 órán belül válaszoljon erre a közlésre. Ugyanakkor azt is tudomására adta, hogy a határidő lejártával a brit és francia erők haladéktalanul közbelépnek az említett kívánalmak biztosítására.
Nasszer egyiptomi államfő elrendelte az általános mozgósítást. Az egyiptomi haderő főhadiszállása ma délután hivatalos nyilatkozatot adott ki, amelyben közölte, hogy az egyiptomi hadsereg ellentámadást intézett a Sínai-félszigeten lévő izraeli alakulatok ellen és a területnek az ellenséges erőktől való megtisztítása folyamatban van.
Az egyiptomi fővárosban elterjedt hírek szerint Nasszer az izraeli támadás ügyét az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kívánja terjeszteni.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 21 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-30 20:00
Hossz0:09:45
Cím20:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3