19:30 óra. Hírszolgálat

1956. november 04. 19:30 ● 07:37

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon, valamint a 417 méteres középhullámon.
A pontos idő 19 óra 30 perc. Híreket mondunk.

Az ENSZ Közgyűlése ma este 10 órakor ül össze a magyar kérdés megtárgyalására. Kéthly Anna államminiszter, aki két ízben tett kísérletet arra, hogy visszatérjen Budapestre, ma a kora délelőtti órákban Sopronban volt, és ott a forradalmi tanáccsal tárgyalt. Miután az oroszok megakadályozták, hogy útját Budapest felé folytassa, visszatért Bécsbe. Ott bejelentette, hogy azonnal New Yorkba akar utazni, hogy megjelenjék az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése előtt.

Szórványosan beérkező jelentésekből az olvasható ki, hogy a harcok a szabadságharcosok és a szovjet csapatok között több helyütt a délutáni órákban is folytak. A Győr városát támadó Szovjet csapatok túlerővel támadtak. A győri adóállomás felhívást intézett a nyugati kultúrnemzetekhez, hogy küldjenek gyors segítséget. Ezután azt a felszólítást intézte a várost védő honvédekhez, igyekezzenek nyugati irányban áttörni a szovjet arcvonalat.
A szovjet csapatok tűz alá vették a Rábán átvezető hidakat is. Támadják az Erzsébet Kórházat. Budapesten a szovjet csapatok többek között nehéz fegyverekkel támadást intéztek a Ganz Vagongyár ellen. Gheorghiu-Dej Hajógyár körül súlyos harcok dúlnak. Szovjet támadás folyik az Egyesült Izzó és a Láng Gépgyár körül. A kora délutáni órákban érkezett jelentés szerint Csepel és a budapesti vasúti összekötő híd nem került a szovjet csapatok kezébe.
Súlyos harcok folynak a Kelenföldi pályaudvar környékén és a krisztinavárosi postaépület körül.

Most ismertetjük a magyar szabadságharccal kapcsolatos legutóbbi külföldi megnyilatkozásokat. Stevenson az amerikai Demokrata Párt vezetője és elnökjelöltje távirati úton hívta fel Eisenhower elnököt, tegyen lépéseket annak érdekében, hogy az ENSZ megfigyelőket küldjön Magyarországra. „A legnagyobb megdöbbenéssel értesültem a magyar nép ellen intézett brutális és áruló szovjet támadásról” - írja Stevenson. „Nagy Imre Magyarország miniszterelnöke segítségért folyamodott az ENSZ-hez, ezért javaslom, hogy hívják életre újra az ENSZ 1950-ben létesített fegyverszüneti ellenőrzési bizottságát, és ennek keretében küldjenek mielőbb ENSZ-megfigyelőket Magyarországra és minden olyan más országba is, ahol az ENSZ-megfigyelők jelenléte előmozdíthatja a béke biztosítását” - írja Eisenhower elnökhöz intézett táviratában Stevenson demokrata párti elnökjelölt.

Pineau francia külügyminiszter rádiószózatban fordult a francia néphez. „Egész Franciaország - mondotta a miniszterelnök - csodálattal hajol meg a magyar nemzet előtt, amely kész meghalni függetlenségéért. Elérkezett a pillanat, hogy felébredjen az egész emberiség lelkiismerete és felemelje szavát azok érdekében, akik utolsó leheletükig harcolnak az emberi szabadságjogokért.”

Martino olasz külügyminiszter a táviratot intézett Nehru miniszterelnökhöz. A bangdungi értekezleten elfogadott határozatokra hivatkozott, amelyek tiltják az idegen államok belügyeibe való beavatkozást. Az olasz külügyminiszter felhívta Nehru indiai miniszterelnököt, kövessen el minden tőle telhetőt most, amikor a szovjet beavatkozás példátlan brutalitással mutatkozott meg Magyarországon. Martino hangsúlyozta, hogy Magyarország esetében olyan önálló országról van szó, amelynek kormánya az egész nép hozzájárulásával az ENSZ-hez fellebbezett a szovjet beavatkozás ellen.

Daniel Mayer, a francia nemzetgyűlés külügyi bizottságának elnöke, hivatalosan felkereste a párizsi szovjet nagykövetet. Legmélyebb felháborodását fejezte ki a Vörös Hadsereg beavatkozása miatt, majd közölte a nagykövettel, hogy a magyarországi események miatt a francia külügyi bizottság tagjai lemondják tervbe vett moszkvai látogatásukat.
A zürichi politikai pártok függetlenségi uniója táviratot intézett Svájc köztársasági elnökéhez, amelyben az országgyűlés azonnali összehívását és a Szovjetunióval fennálló diplomáciai kapcsolatok azonnali megszakítását kívánta a magyarországi események miatt. A svájci kormány ma este rendkívüli minisztertanácsra ül össze, hogy megvitassa állásfoglalását a magyarországi helyzettel kapcsolatban.

Menzies ausztráliai miniszterelnök azonnali ENSZ-határozatot követelt, hogy minél előbb kifejezésre jusson a szabad világnak az a kívánsága, hogy a magyar nép visszanyerje szabadságát. Intézkedést sürgetett az Egyesült Nemzetek Szervezete részéről Evatt, az ausztráliai ellenzék vezére is.
Nyugat-Németországban mérhetetlen megdöbbenéssel fogadták a Szovjetunió magyarországi orvtámadásának hírét. A nyugatnémet rádióállomások gyakran félórás időközökben tájékoztatják a német népet a magyarországi helyzetről. Az emberek mindenütt a rádió köré csoportosulva hallgatják a jelentéseket.

Erlander svéd miniszterelnök távollétében helyettese, Undén külügyminiszter ma délutánra a magyar események megtárgyalására rendkívüli minisztertanácsot hívott össze. Norvégiába a hadsereg főparancsnoksága visszavonta a katonák szabadságolását.

Az angol kormány tagjai ma rendkívüli minisztertanácsot tartottak, amelyen Magyarország tragikus helyzetével és a közel-keleti válsággal foglalkoztak.

A New York-i egyetemek diákjai felhívást bocsátottak ki, amely így kezdődik: „Nem nézhetjük nyugodtan, hogy Magyarországon egyetemi hallgatók puszta kézzel harcolnak az orosz harckocsik ellen.” A felhívás ezután arra szólítja fel az amerikai diákokat, hogy csatlakozzanak ahhoz a tiltakozómenethez, amely ma délután New York főútvonalain felvonul. Az amerikai magyarok röpcédulákat osztogatnak, amelyekben felszólítják az Egyesült Államok népét, ne engedje leigázni a hős magyar nemzetet, amely újra határtalan áldozatkészséget mutatott a szabadság védelmében.

Bécsben a Szocialista Ifjúság találkozójának résztvevői, 500 delegátus, feketével bevont lobogókkal tüntető felvonulást rendezett a szovjet nagykövetség előtt, tiltakozva a szovjet csapatok brutális beavatkozása ellen.
Bonnban is heves tüntetésekre került sor a szovjet nagykövetség épülete előtt. A tüntető tömeg táblákat vitt magával, „szovjet népgyilkosok” felírással. A tüntetés során több ízben heves szóváltásra került sor szovjet követségi tisztviselők és a tüntető csoportok között.

Ezzel híreink közlését befejeztük.

Itt a Szabad Európa Rádiója!

Információk

Adásba került1956-11-04 19:30
Hossz0:07:37
Cím19:30 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3