Hírszolgálat

1956. november 04. 0:51 ● 06:28

00:00 00:00

A műsor leirata

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Az Egyesült Államok határozati javaslatot nyújtott be az ENSZ Biztonsági Tanácsához. A határozati javaslat felszólítja a Szovjetuniót, hogy tartózkodjék minden beavatkozástól, különösen a fegyveres beavatkozástól Magyarország belügyeibe. A határozati javaslat azt kívánja, hogy a Biztonsági Tanács fejezze ki azt a várakozását, hogy a Szovjetunió a magyar kormánnyal történt megfelelő megállapodás alapján, késlekedés nélkül visszavonja csapatait Magyarországról. A határozati javaslat azt kívánja még a Biztonsági Tanácstól, hogy az újból mutasson rá arra, hogy a magyar népnek joga van olyan kormányzatra, mely Magyarország nemzeti célkitűzéseinek megfelelően működik, és a magyar nép függetlenségének és jólétének elérésére törekszik. A határozati javaslat a továbbiakban felhívja Hammarskjöld ENSZ-főtitkárt, hogy az ENSZ szervezeteivel karöltve állapítsa meg, milyen mennyiségű élelmiszerre, gyógyszerre és egyéb segélyre van szüksége a magyar népnek, és eljárása eredményéről tegyen jelentést a lehető legrövidebb időn belül a Biztonsági Tanácsnak. A határozati javaslat végezetül felkéri a világszervezet összes tagállamait, valamint a nemzeti és nemzetközi segélyszervezeteket, hogy teremtsék elő mindazt a segítséget, amelyre a magyar népnek szüksége lehet. Az Egyesült Államok határozati javaslatát Nagy-Britannia és Franciaország ENSZ-küldötteivel való előzetes tárgyalás után terjesztette a tanács elé.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa magyarországi időszámítás szerint fél 11 órakor megkezdte vitáját a magyarországi helyzetről.

Hammarskjöld ENSZ-főtitkár jelentést tett Szabó János követségi titkár ENSZ-képviselői minőségéről, a világszervezet főtitkára közölte, hogy olyan értelmű táviratot kapott Nagy Imre miniszterelnöktől, amelyből kitűnik, hogy Magyarországot Szabó János képviseli a Biztonsági Tanács ülésén. Hammarskjöld bejelentése nyomán Szabó János követségi titkár részt vesz a Biztonsági Tanács vitájában.

A Biztonsági Tanács a szovjet ENSZ-delegátus tiltakozása ellenére napirendre tűzte a magyar helyzet megvitatását. Lodge, az Egyesült Államok ENSZ-delegátusa felkérte Magyarország ENSZ-küldöttét, hogy adjon további adatokat arról, a tegnap este az ENSZ-hez érkezett jelentésről, amely szerint újabb erős szovjet katonai egységek lépték át a magyar határt. Felkérte egyidejűleg Hammarskjöld ENSZ-főtitkárt, hogy lépjen haladéktalanul összeköttetésbe a magyar kormánnyal, amennyiben az ENSZ-küldöttnek nem állna módjában a kért felvilágosításokat megadni.

Brilej, Jugoszlávia ENSZ-küldötte kijelentette, hogy tudomása szerint tárgyalások kezdődtek a magyar kormány és a Szovjetunió között a szovjet csapatoknak Magyarországról való kivonására. Javasolta, hogy amennyiben ez az értesülés helyes, akkor a Biztonsági Tanács függessze fel vitáját, nehogy esetleges döntésével veszélyeztesse a folyamatban lévő tárgyalások sikerét. A Biztonsági Tanács elnöke válaszában hangsúlyozta, hogy mielőtt a jugoszláv javaslat felett döntenek, meg kívánja hallgatni a többi tanácstagok véleményét.
Ezután újból Lodge, amerikai ENSZ-delegátus szólalt fel. Összefoglalva ismertette a magyarországi eseményeket. Nagy Imre miniszterelnöknek a Szovjetunióhoz intézett ismételt kérését a csapatoknak Magyarországról való visszavonására, továbbá a Varsói Szerződés felmondásáról és Magyarország semlegességének kinyilvánításáról szóló bejelentést. Lodge ezután utalt Szoboljev ENSZ-delegátus tegnap esti nyilatkozatára, amely szerint nem lépték át újabb szovjet csapatok a magyar határt. Lodge felkérte Szoboljevet, hogy nyilatkozzék az ellentétekről, amelyek a magyar kormány jelentése és tegnap esti nyilatkozata között fennállnak. Lodge végezetül rámutatott arra, hogy a benyújtott amerikai határozati javaslat lehetővé tenné magyar nép részére, hogy saját kezébe vegye sorsa irányítását. Nyomatékosan hangsúlyozta, hogy semmi se volna örvendetesebb, mint az, ha a Szovjetunió saját elhatározásából kijelentené, hogy csapatait visszavonja Magyarországról. Dixon, Nagy-Britannia ENSZ-delegátusa felszólalásában kijelentette, hogy a Magyarországból nyugatra vezető utat a szovjet csapatok hermetikusan lezárták, és parancsot kaptak arra, hogy mindenkit megakadályozzanak abban, hogy elhagyhassa Magyarországot. Az angol küldött végezetül részletesen foglalkozott a szovjet csapatmozdulatokkal és közölte a Biztonsági Tanáccsal, hogy értesülése szerint a szovjet csapatok teljesen birtokukba vették a Bécs felé vezető műutat.

Szabó, Magyarország ENSZ-képviselője közölte a Biztonsági Tanáccsal, hogy a Szovjetunió kijelentette, hogy újabb csapatok nem lépik át a magyar határt mindaddig, amíg megállapodás nem létesül a szovjet csapatoknak Magyarországból való kivonulására nyúló /!/ kérésben.

Budapesten ma délután Tildy Zoltán és Losonczy Géza részvételével sajtóértekezletet tartottak. A sajtó képviselői különösképpen arról kértek felvilágosítást a miniszterektől, hogy a ma délben tartott első szovjet-magyar katonai megbeszélések a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok kivonásának kérdéséről milyen eredménnyel jártak. Losonczy azt felelte, hogy biztató jelek láthatók, amelyek szerinte a helyzet enyhülését eredményezhetik. Tildy Zoltán csak annyit mondott, hogy a szovjet-magyar katonai közös bizottság első tárgyalásáról nem nyilatkozhat, mivel a megkezdett megbeszéléseket még az este folytatják. A sajtóértekezleten az eredeti tervek szerint Nagy Imre miniszterelnöknek is részt kellett volna vennie. A kormány szóvivője szerint azonban a miniszterelnök nagy elfoglaltsága miatt nem jelenhetett meg a sajtókonferencián.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése magyar időszámítás szerint éjjel 2 órakor újabb értekezletre ül össze. A rendkívüli közgyűlés megvitatja a Közép-Kelet legújabb fejleményeit, amely az által állt elő, hogy Nagy-Britannia és Franciaország elutasította az ENSZ Közgyűlésének felhívását a további harcok beszüntetésére.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb reggel 8 órakor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-04 0:51
Hossz0:06:28
CímHírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3