16:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 29. 16:00 ● 10:06

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 16 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A szabadságharcosok lábhoz tett fegyverrel várják a budapesti kormány ígéretének teljesítését a szovjet csapatok kivonulására. Az országból érkező helyzetjelentésekből az a kép alakult ki, hogy a szabadságharcosok szilárdan kezükben tartják az ország nagy területeit, és egyes pontokon az elmúlt 24 órában tovább erősítették helyzetüket. A Dunántúl nagy része szilárdan a szabadságharcosok kezén van. A községek egész sorában nemzeti tanácsok alakultak, a titkosrendőrség tagjait letartóztatták vagy elűzték. Ugyanerre a sorsra kerültek azok a pártfunkcionáriusok is, akiket mint népnyúzókat ismertek a múltban. Több nyugati tudósítónak sikerült eljutni a fővárosba. A nyugati újságírók mai jelentéseikben megrendítő beszámolót adnak Budapest külső képéről. A külvárosokban a bérházakat, amelyekben túlnyomórész munkások laknak, a szovjet tankok ágyúinak golyói lyuggatták át. Az ablakok mindenütt betörtek. A telefon- és távíróvezetékek leszakadtak. Az utcákon számos ponton láthatók a barikádok nyomai. A szabadságharcosok vasúti kocsikat is felhasználtak a barikádok építéséhez. A vasúti kocsikon a szovjet gépfegyversorozatok nyomai láthatók. Az utcákon számos vöröskeresztes betegszállító gépkocsi közlekedik. Az orvosok és az ápolók fehér köpenyét vér borítja.

Egy osztrák orvos, aki ma érkezett meg a fővárosból Bécsbe, beszámolt arról, hogy Budapesten gyermekek is részt vettek a szabadságharcban. Az osztrák orvos saját szemével látta, hogy egy 9 éves gyerek vasfúróval kilyukasztotta az egyik szovjet tehergépkocsi gumiabroncsait. Amikor az egyik szovjet katona egy tartalék kereket akart felszerelni a gépkocsira, a gyermek megfúrta a teherautó benzintartályát. Miután ez sikerült, fölgyújtotta a tehergépkocsit. Az osztrák orvos szemtanúja volt annak is, hogy asszonyok és lányok égő kendőket dobtak a szovjet gépkocsikra.

A magyar-osztrák határról érkező jelentések szerint a nyugati községekben a lakosság első dolga az volt, hogy benyomult a községi tanácsok épületébe, kihordta az ott lévő papírokat és elégette.

A Győri Rádió felhívása értelmében egyébként ma választják meg a községi tanácsokat. A Győri Rádió felhívása szerint az újonnan megalakuló községi tanácsok első rendelkezése az lesz, hogy az őszi munkálatokat a jövő évi termés biztosítására késedelem nélkül elvégezzék.

Bécsből jelentik, hogy a MAHART egyik vontatóhajója egy üres uszállyal Gönyűből jövet Bécsbe érkezett. A hajó kapitánya kijelentette, hogy a Győri Nemzeti Tanács utasítására érkezett az osztrák fővárosba, és orvosságot, élelmet valamint benzint kér. A kapitány megerősítette a hírt, hogy Észak-Dunántúlon a Győri Nemzeti Tanács megbízottai irányítják a közigazgatást. Győr és az országhatár között a szabadságharcosok állnak őrt az utakon. Az ÁVO-alakulatokat feloszlatták. A Dunán magyar részről megszűnt az ellenőrzés. A szlovák oldalon megerősítették a határőrséget.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap úgy határozott, hogy tárgyalás alá veszi a Szovjetunió magyarországi beavatkozásának ügyét. Kilenc ország képviselője szavazott a nyugati nagyhatalmak javaslat mellett. A javaslat ellen csak a Szovjetunió foglalt állást, Jugoszlávia tartózkodott a szavazástól. A szovjet küldött az öt és fél órás ülésen a nyugati nagyhatalmakat vádolta a magyar ügyekbe való beavatkozással, és arra hivatkozott, hogy a budapesti kormány kérte a szovjet csapatok segítségét az ellenforradalmi erőkkel szemben. Az amerikai, angol és a francia ENSZ-küldött visszautasította a szovjet nyilatkozatot, és a legélesebb formában elítélte a Szovjetunió katonai lépéseit. Hasonló értelemben szólaltak fel a többi küldöttek is.

A tárgyalásokat tegnap este felfüggesztették, a legközelebbi ülés időpontját még nem közölték. Közben megindultak a magántárgyalások a Biztonsági Tanács tagjai között a következő lépések megbeszélésére.

Újabb és újabb nyilatkozatok hangzanak el a magyarországi helyzettel kapcsolatban. Dulles amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy kormányát a legközelebbről érinti a kommunista kormány ellen fellázadt magyar nép szenvedése. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok a legerőteljesebben folytatja akcióját a helyzet rendezésére. Eden brit miniszterelnök kijelentette, hogy az angol nép együttérzéssel és csodálattal figyeli a magyar nép szabadságharcát.

Londonban Lloyd angol külügyminiszter ma nyilatkozik a brit parlament alsóházában a magyarországi helyzetről.

Rómában több mint háromezer olasz fiatal gyűlt össze és vonult fel, hogy tiltakozzék a magyarországi jogtiprás ellen. A fiatalok koporsót vittek maguk előtt, a kommunizmust temették. Röpcédulákat osztogattak, amelyekben lelkesen ünnepelték a magyar szabadságharc hőseit. A tüntető tömeg később a szovjet nagykövetség elé vonult, és kövekkel betörte a nagykövetség ablakait. Csak a rendőrség beavatkozása tudta megakadályozni, hogy a tüntetők behatoljanak a szovjet nagykövetség épületébe. Magyarbarát tüntetéseket jelentenek a többi nyugat-európai fővárosból is.

Az egész szabad világból özönlik a segítség a magyar nép számára. Az angol légierő 21 gépe egy nyugat-németországi légitámaszpontról Bécsbe érkezett élelmiszerrel és gyógyszerekkel. Az angol szállítmány értéke 25 ezer angol font. Az amerikai Vöröskereszt két nagy személyszállító géppel penicillint és kötszert küldött. Ugyancsak az Amerikai Vöröskereszt nagy mennyiségű szérumot és más ritka gyógyszert indított útnak a magyar határ felé.

Dublinben MacBride volt külügyminiszter felkérte Costello miniszterelnököt, hogy az ír kormány azonnal küldjön élelmiszert és gyógyszert a magyar népnek. Finnországból 336 palack vérplazmát indítottak útnak Budapestre. A holland kormány elsősegélyképpen ugyancsak vérplazmát küldött. A Dán Vöröskereszt első küldeményként 200 mázsa élelmiszerkonzervet indított útnak Budapestre. A Svájci Vöröskereszt különrepülőgépen vérplazmát és gyógyszereket indított közvetlenül Budapestre. A svájci gépet önkéntesek vezették.

Ausztria minden városában megindult a gyűjtés a magyar nép számára. Élelmiszert, ruhaneműt és vért gyűjtenek. A bécsi pékek 6 ezer kiló kenyeret sütnek Magyarország számára. Az osztrák kormány első ruhaszállítmányai rövidesen útnak indulnak a határra.
A lengyel Vöröskereszt repülőgépe vérplazmát szállított Magyarországra. A lengyelek ma is sorban állnak Varsóban a kórházak előtt, hogy véradományukkal segítsék a magyar népet.
A francia kormány szóvivője bejelentette, hogy azonnal élelmiszereket és gyógyszereket indít útnak Magyarországra.
Olasz orvosok egy csoportja elindult az osztrák-magyar határra, hogy segítségére legyen a sebesülteknek. Olaszországból egyébként ugyancsak különrepülőgépet indítottak útnak a legszükségesebb gyógyszerekkel.

A Bajor Rádió, a Münchenben megjelenő lapok és a Jótékonysági Egyesületek Szövetsége együttes felhívást bocsátott ki a magyar nép megsegítésére. A felhívás arra szólítja fel a lakosságot, hogy pénzadományokkal tegye lehetővé kötszerek és orvosságok sürgős bevásárlását. Adományozzon ezen kívül élelmiszereket, ruhákat, fehérneműt, cipőt, harisnyát, szappant és egyéb szükséges cikkeket, amelyekkel a magyar szenvedőkön segíteni lehet. Ha valaha indokolt volt a segítség, úgy ebben az esetben igazán indokolt. A magyar városok és a magyar falvak népe hiányt szenved a legutóbbi napok eseményei következtében, és a német népnek minden tőle telhetőt meg kell tennie e szenvedések enyhítésére.

Lengyelországban is akció indult a magyar sebesültek megsegítésére. Krakkóban is véradásra hívták fel a lakosságot. A Szakszervezetek Szövetsége gyűjtést indított.

Wyszynski bíboros kiszabadulása nyomán az üdvözlő táviratok ezrei érkeznek a Vatikánvárosba. A Szentatya a hír vétele után kijelentette, hogy a katolikus hívőknek a jelenlegi helyzetben buzgóbban kell imádkozniok, mint bármikor máskor. Nem hivatalos vatikáni körökben rámutatnak arra, hogy bár a lengyel bíboros szabadlábra helyezése fontos lépésnek tekinthető, mégis csak részletprobléma a lengyel kormány és a katolikus egyház közti viszonyban. A Vatikánvárosban számolnak azzal, hogy Wyszynski bíboros rövidesen Rómába utazik a bíborosi kalap átvételére.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 17 órakor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-29 16:00
Hossz0:10:06
Cím16:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3