22:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 25. 22:00 ● 10:13

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja a 16, 19, 25 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 22 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A rendszernek a szovjet csapatok segítségével sem sikerült letörnie a magyar forradalmat. A fegyveres ellenállás Budapest több pontján még folyamatban van. A forradalom ereje elsöpörte helyéről Gerő Ernőt, a párt első titkárát. Utódául Kádár Jánost nevezték ki. Több jel arra utal, hogy Gerő Ernőt lehet elsősorban felelőssé tenni az elmúlt napok eseményeiért. Külföldi utasok szerint Gerő Ernő kedd este elmondott túlzottan szovjetbarát kijelentései ahelyett, hogy lecsillapították volna, csak még jobban elkeserítették az utcára kivonult tömegeket. Ugyancsak külföldi utasok szerint a nemzet függetlenségéért harcoló ellenállók elsősorban azt akarták elérni, hogy a szovjet csapatok elhagyják Magyarországot. Nagy Imre miniszterelnök ma azt ígérte, hogy mihelyt a rend helyreáll, a szovjet haderőt kivonják Budapestről. Hozzátette, hogy a kormány tárgyalásokat kíván kezdeni Moszkvával arról, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki Magyarországról.
Mind több jelentés érkezik arról, hogy a diákok, munkások és a társadalom egyéb rétegei mellett a honvédség is nagy szerepet játszott a forradalomban. A honvéd csapatok részvételének tulajdonítható, hogy a felkelők oly szívósan tudtak harcolni, és mindmáig ellenállnak a szovjet haderőnek.

A gyárak egész sorában még ma is szünetelt a munka. A kimenési tilalom továbbra is érvényben van. A közlekedés terén teljes összevisszaság uralkodik, az ország el van vágva a külföldtől. Mint Bécsből jelentik, a vasúti és repülőgép-forgalom Magyarországgal még nem állt helyre. A Táncsics gőzös azonban ma hajnalban megérkezett Bécsbe. Egyébként csak gépkocsin lehet elhagyni a magyar fővárost. Ma újabb külföldi utasok érkeztek Bécsbe Budapestről. Az egyik utas elbeszélése szerint a lövöldözés a rádió épülete körül kezdődött. A tüntetők közül néhányan be akartak hatolni az épületbe, erre a titkosrendőrség emberei tüzet nyitottak ellenük. Ez végsőkig fokozta a tömegek elkeseredését és megkezdődött a rádió ostroma. A külföldi utasok elbeszélése szerint a magyar csapatok rendkívül bátran harcolnak. Az egyik szemtanú látta, hogy a magyar felkelők nagyobb számú szovjet harckocsit tettek ártalmatlanná. A forradalom nem korlátozódott egyedül Budapestre. A csepeli munkások is fegyvert ragadtak a biztonsági szervek ellen. Itt is küzdelem fejlődött ki. Győrött a lakosság eltávolította az épületekről a szovjet csillagokat.

Bécsi diplomáciai körökben úgy tudják, négy magyar ezred mindjárt a harcok elején átállt a fölkelők oldalára. A szovjet harckocsik Budapesten sok helyen tüzet nyitottak az ellenállókra. A Magyar Nemzeti Múzeum épülete ma délben, mikor az utasok elhagyták Budapestet, még lángokban állt. A tüzelés még a ma déli órákban is tartott. Több irányból lehetett hallani gépfegyvertüzet, elsősorban a Gellért-hegy irányából, ahol a szovjet emlékmű áll.
E percben kaptuk a következő hírt: újabb utasok érkeztek az osztrák határra. Elmondották, hogy a harcok a ma déli órákban Budapesten újból hevesebbek lettek. A Katonai Akadémia növendékei nehézfegyverekre tettek szert, és átmentek a felkelők oldalára. Újabb gyalogsági ezredek is csatlakoztak a felkelőkhöz. A harcoknak valósággal állóháború jellegük van.

Az utasok Hegyeshalomnál megfigyelték, hogy a biztonsági szervek tagjai a határon nem viselik többé sapkájukon a vörös csillagot. A vámtisztviselők szintén letépték a vörös csillagot sapkájukról.
Adásunk közben kapjuk a hírt, hogy a budapesti amerikai követség jelentése szerint mind a két harcoló fél beásta magát, és várja az ellenfél újabb mozdulatait. A követség jelentése szerint a harcok során sok ember vesztette életét.

A világ minden részében a legnagyobb rokonszenvvel és csodálattal emlékeznek meg a magyar szabadság harcosainak küzdelméről. Előző adásainkban már több közéleti férfi és testület nyilatkozatát közöltük, amelyek a legnagyobb együttérzéssel foglalkoznak a magyarországi eseményekkel. Most a következő nyilatkozatokat ismertetjük.
Eisenhower, az Egyesült Államok elnöke kijelentette, hogy Amerika népét megdöbbentette a szovjet katonai erők beavatkozása Magyarországon. Az elnök hangoztatta, hogy az Egyesült Államokban a magyarországi fejleményeket a magyar szabadságszeretet újabb megnyilatkozásának tekintik. A magyar diákság és munkásság követelései egyeznek az ENSZ alapokmányában lefektetett elvekkel. A munkások és diákok által követelt jogokat a békeszerződésben is biztosították a magyar nép számára. Ezt a békeszerződést nemcsak a magyar kormány és a nyugati hatalmak, de a Szovjetunió is aláírta. Az Egyesült Államok népében mélységes megdöbbenést keltett a szovjet csapatok beavatkozása. Ezeket a szovjet csapatokat a békeszerződés értelmében már ki kellett volna vonni az országból. Most bebizonyosodott, hogy a szovjet haderő jelenléte nem a magyarság védelmét szolgálja egy esetleges fegyveres támadás ellen. A szovjet csapatok magyarországi tartózkodásának fő célja az ország megszállásának meghosszabbítása, és ez a megszállás egy idegen kormány önző céljait szolgálja. Amerika szíve ezekben az órákban a magyar népért dobog – fejezte be nyilatkozatát az Egyesült Államok elnöke.
Dulles külügyminiszter az elnök nyilatkozatának közzétételével egy időben azzal vádolta meg a Szovjetuniót, hogy megszegte 1943-ban tett ígéretét, amelyben szavatolta a politikai és gazdasági biztonságot a kelet-európai népeknek.
A francia szocialista párt, Guy Mollet miniszterelnök pártja, és a párt parlamenti csoportja ma rendkívüli ülést tartott, amelyen határozatot fogadtak el a hősiesen ellenálló magyar nép üdvözlésére. Biztosak vagyunk [...] szocialista párt a munkásság nemzetközi szolidaritására hivatkozik, és a világ minden munkását felhívja a szovjet zsarnokság elleni harcoló magyar nép támogatására.
Adenauer nyugatnémet kancellár az utóbbi évek legnagyobb eseményének nevezte a magyar felkelést, és a lengyelországi változásokat. A nyugatnémet kereszténydemokrata párt részéről elhangzott nyilatkozat rámutat arra, hogy a Szovjetunió csapatainak bevetésével megsértette a más népek belügyeibe való be nem avatkozás alapelvét.
Sepilov szovjet külügyminiszter belga újságírók előtt kijelentette, hogy Lengyelországban a kommunisták a helyzet urai, Magyarországon azonban nehezebb a helyzet. Sepilov emlékeztetett arra, hogy a szovjet csapatok beavatkozását a budapesti kormány kérte.

Az Európa Tanács táviratot kapott a Rab Népek közgyűlésétől. A távirat az Európa Tanács támogatását kívánja ahhoz az indítványhoz, hogy Magyarország és Lengyelország ügyét haladéktalanul terjesszék az ENSZ elé. Dehousse, az Európa Tanács parlamentjének elnöke a legnagyobb rokonszenvvel fogadta a kezdeményezést. Kijelentette: helyesnek tartja, hogy sürgősen összehívják az ENSZ Biztonsági Tanácsát, és foglalkozzanak a szovjet beavatkozással a kelet-európai országok belügyeibe. Dehousse hozzátette, hogy javaslatokat terjeszt az Európa Tanács elé arról is, fejezze ki a Tanács csodálatát és rokonszenvét mindazok iránt, akik ezekben a napokban szenvedéseket élnek át, vagy életüket áldozzák azért, hogy a szabadság tüze ne aludjék ki Kelet-Európában.

Varsó. A lengyelországi kommunista párt Központi Bizottsága teljes ülést tartott, és azon jóváhagyta a politikai és gazdasági programról szóló határozati javaslatokat. A politikai kérdésekről szóló javaslat hangsúlyozza, hogy a párt örömmel üdvözli a nép széles rétegeiből érkező kezdeményezéseket, hangoztatja a párt ideológiai egységét. Végül hangsúlyozza, hogy a lengyel törvényhozó testületnek teljesítenie kell azokat a feladatokat, amelyeket az alkotmány előír számára. A második határozati javaslat, amely az ország gazdasági kérdéseivel foglalkozik, bejelenti a beruházások további csökkentését a jövő évre. Bejelenti továbbá a fogyasztási iparok termelésének fejlesztését. A határozati javaslat utolsó része hangsúlyozza, hogy Lengyelország egyik tagja ugyan a szocialista tábornak, de a szocializmus kiépítésében saját útján kíván járni. A javaslat a lengyel-szovjet barátság hangoztatásával fejeződik be.
Lengyel hivatalos jelentés szerint a szovjet csapatok nagy része már visszatért kaszárnyáiba Lengyelország területén. Az utolsó szovjet alakulatok most térnek vissza támaszpontjaikra.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-25 22:00
Hossz0:10:13
Cím22:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Megjegyzéscsonka [...]
Műsor letöltése MP3