00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja! Kedves hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 25 méteres rövidhullámon 21 óra 10 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon.
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 17 órát jelez.
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A szabadságharcosok lábhoz tett fegyverrel várják a budapesti kormány ígéreteinek teljesítését a szovjet csapatok kivonulására. Az országból érkező helyzetjelentésekről az a kép alakult ki, hogy a szabadságharcosok szilárdan kezükben tartják az ország nagy területeit, és egyes pontokon az elmúlt 24 órában tovább erősítették helyzetüket. A Dunántúl nagy része szilárdan a szabadságharcosok kezén van. A községek egész sorában nemzeti tanácsok alakultak, a titkosrendőrség tagjait letartóztatták vagy elűzték. Ugyanerre a sorsra kerültek azok a pártfunkcionáriusok is, akiket mint népnyúzókat ismertek a múltban.
Több nyugati tudósítónak sikerült eljutnia a fővárosba. A nyugati újságírók mai jelentéseikben megrendítő beszámolót adnak Budapest külső képéről. A külvárosokban a bérházakat, amelyekben túlnyomórészt munkások laknak, a szovjet tankok ágyúinak golyói lyuggatták át. Az ablakok mindenütt betörtek. A telefon- és távíróvezetékek leszakadtak. Az utcákon számos ponton láthatók a barikádok nyomai. A szabadságharcosok vasúti kocsikat is felhasználtak a barikádok építéséhez. A vasúti kocsikon a szovjet gépfegyversorozatok nyomai láthatók. Az utcákon számos vöröskeresztes betegszállító gépkocsi közlekedik. Az orvosok és ápolók fehér köpenyeit vér borítja.
A magyar-osztrák határról érkező jelentések szerint a nyugati községekben a lakosság első dolga az volt, hogy benyomult a községi tanácsok épületébe, kihordta az ott lévő papírokat, és elégette. A Győri Rádió felhívása értelmében egyébként ma választják meg a községi tanácsokat. A Győri Rádió felhívása szerint az újonnan megalakuló községi tanácsok első rendelkezése az lesz, hogy az őszi munkálatokat a jövő évi termés biztosítására késedelem nélkül elvégezzék.
Bécsből jelentik, hogy a MAHART egyik vontatóhajója egy üres uszállyal Gönyűből jövet Bécsbe érkezett. A hajó kapitánya kijelentette, hogy a Győri Nemzeti Tanács utasítására érkezett az osztrák fővárosba, és orvosságot, élelmet, valamint benzint kér. A kapitány megerősítette a hírt, hogy Észak-Dunántúlon a Győri Nemzeti Tanács megbízottai irányítják a közigazgatást. Győr és az országhatár között a szabadságharcosok állnak őrt az utakon. Az ÁVO-alakulatokat feloszlatták. A Dunán magyar részről megszűnt az ellenőrzés. A szlovák oldalon megerősítették a határőrséget.
Mind több és több fényképfelvételt közölnek a szabad világ lapjai a magyarországi szabadságharcról. Az egyik felvétel azt mutatja, hogyan ujjong a magyar ifjúság a ledöntött Sztálin-szobor felett. Egy másik a Petőfi-szobornál tüntető tömeget mutatja be. Rohamsisakos magyar katonák láthatók az egyik képen, amint a magyar szabadság többi harcosával együtt küzdelembe indulnak. Ezután megrázó képek következnek sebesültekről és halottakról.
A Süddeutsche Zeitung bemutatja azokat a hatalmas vöröskeresztes szállítókocsikat, amelyek tegnap indultak el Bonnból a magyar határra, és Münchenben rövid pihenőt tartottak. A tíz, sárgára festett szállítókocsi kötszert, tábori ágyakat és takarókat szállított. Az egyik gépkocsi vérkonzervvel volt megrakva. A Süddeutsche Zeitung vezércikkében arra szólítja fel a nyugatot, hogy ne csak szeretetadományokkal siessen a magyarok segítéségére. A Szovjetunió olyan szembeszökő szerződésszegést követett el Magyarországon, hogy a demokratikus országok parlamentjeinek sürgősen tiltakozniok kellene. Hívják össze rendkívüli ülésre a nyugati parlamenteket, és azok fejezzék ki rokonszenvüket Magyarország iránt. A közvélemény mozgósításával nyomást lehetne gyakorolni a Szovjetunióra.
A francia lapok közül a Figaro hangsúlyozza, hogy a magyarországi szabadságharc az egész ország népének megmozdulása volt. A magyar hősiességnek társadalmi különbség nélkül mindenki csodálattal adózik. Nincs egyetlen francia munkás, aki lélekben ne vállalna közösséget az elnyomott és fellázadt magyar testvérekkel. A magyar hősök azért véreztek, hogy a jogrend visszaálljon hazájukban.
A Populaire, a francia szocialisták lapja így ír. "A magyar szabadság harcosainak áldozata nem volt hiábavaló, mert bebizonyították az egész világ előtt, hogy a szabadság erői végül is diadalmaskodnak az elnyomás felett."
"Győztek a magyar hazafiak!" – írja az Aurore. "Magyarország megszűnt kommunista állam lenni, és megindult a demokrácia felé vezető úton. A szabadságharcosok között a legszélesebb rétegek képviselve vannak. A sokszínű tábort egy közös kívánság vezeti: ki az oroszokkal Magyarországról."
A Franc-Tireur szerint Nagy Imrének végzetes tévedése volt, hogy a szovjet tankok védelme alatt vállalta a kormányalakítást anélkül, hogy azonnal követelte volna a szovjet csapatok kivonulását. Magyarország a szovjet befolyástól szabaduló Kelet-Európának vezető állama lehet. A nép hősi összefogása szégyenteljes visszavonulásra kényszerítette a szovjet csapatokat.
A Combat hangsúlyozza, hogy a kis Magyarország területére kiterjedő felkelés az egész szovjet birodalmat megremegtette. Egy hét leforgása alatt romba dőlt mindaz, amit a Szovjetunió hosszú évek során felépített.
Mintegy 50 ezer diák és egyetemi hallgató vonult fel ma Róma utcáin, és tüntetett a magyar szabadság harcosai mellett. A tüntetők piros-fehér-zöld zászlókat vittek magukkal. "Éljen a magyar szabadság! Le az oroszokkal!" – kiáltoztak. Ezután a Kommunista Párt székháza elé akartak vonulni, de a rendőrség feltartott őket. Ekkor az L'Unita című kommunista lap szerkesztősége felé indultak. Az épülete előtt elégettek egy vörös zászlót. Egy csoport az amerikai nagykövetség elé vonult, és ott rokonszenvtüntetést rendezett Magyarország és az Egyesült Államok mellett.
Nyugat-Berlinben, Nyugat-Németországban és Ausztriában mintegy 25 ezer külföldön élő magyar felhívást bocsátott ki, amelyben felhívta a figyelmet a magyarok szabadságharcára és Eisenhower elnöktől a magyar forradalom céljainak támogatását kérte.
A Bajor Rádió, a Münchenben megjelenő lapok és a Jótékonysági Egyesületek Szövetsége együttes felhívást bocsátott ki a magyar nép megsegítésére. A felhívás arra szólítja fel a lakosságot, hogy pénzadományokkal tegye lehetővé kötszerek és orvosságok sürgős bevásárlását. Adományozzon ezen kívül élelmiszereket, ruhákat, fehérneműt, cipőt, harisnyát, szappant és egyéb szükséges cikkeket, amelyekkel a magyar szenvedőkön segíteni lehet. Ha valaha indokolt volt a segítség, úgy ebben az esetben igazán indokolt. A magyar városok és a magyar falvak népe hiányt szenved a legutóbbi napok eseményei következtében, és a német népnek minden tőle telhetőt meg kell tennie e szenvedések enyhítésére – hangsúlyozza a felhívás.
A nyugati ENSZ delegációk körében megelégedéssel fogadták a Biztonsági Tanács tegnapi munkáját. Rámutatnak arra, hogy a Szovjetuniónak nem sikerült a Tanács egyetlen tagját sem maga mellé állítani. A világszervezet küldötteinek körében rámutatnak arra, hogy éles ellentét mutatkozik Szoboljev szovjet küldöttnek a Biztonsági Tanács ülésén tegnap elhangzott beszéde, és a budapesti kormány kijelentései között. Szoboljev fasiszta ellenforradalomnak nevezte a magyar nemzet felkelését, míg a budapesti kormány elismerte, hogy átfogó, demokratikus célokat követő mozgalomról van szó. ENSZ megfigyelők véleménye szerint a világközvélemény ritkán mutatkozott ilyen erőteljesen egy elnyomott nemzet szabadságtörekvése mellett, mint most, és ennek hatása alól a Szovjetunió sem térhet ki.
Nyugati megfigyelőknek feltűnt, hogy ellentétek mutatkoznak a szovjet és a budapesti kommunista lapok között is. A Pravda legutóbbi számában az alábbi címmel tudósít a magyarországi fejleményekről. "Népellenes kaland összeomlása Magyarországon". A Szabad Nép mai számában válaszolt a Pravdának, és megállapította, hogy ez a felfogás súlyos tévedés. Ami Budapesten történik, nem volt sem népellenes, sem kaland, és nem is omlott össze. A szabadságharcosokban az igazi hazaszeretet és a demokrácia eszméi égtek, nem pedig az ellenforradalomé és a reakcióé – utasítja rendre a Pravdát a Szabad Nép.
A Trybuna Ludu, a lengyel kommunista párt lapja mai számában arról ír, hogy a szovjet csapatok visszavonulására irányuló követelés mögött ott áll az egész magyar nemzet. A lengyel diákszervezetek határozatot fogadtak el, amelyben üdvözlik a magyar diákságot. "Visszafojtott lélegzettel várjuk a magyarországi híreket. Ezekben a nehéz és tragikus napokban minden lengyel diák a magyarokkal érez. Meg akarjuk üzenni nektek, hogy teljes együttérzéssel követeljük harcotokat a demokratikus rend bevezetéséért az országban." – hangzik a lengyel diákok üzenete.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 18 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 17 órát jelez.
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
A szabadságharcosok lábhoz tett fegyverrel várják a budapesti kormány ígéreteinek teljesítését a szovjet csapatok kivonulására. Az országból érkező helyzetjelentésekről az a kép alakult ki, hogy a szabadságharcosok szilárdan kezükben tartják az ország nagy területeit, és egyes pontokon az elmúlt 24 órában tovább erősítették helyzetüket. A Dunántúl nagy része szilárdan a szabadságharcosok kezén van. A községek egész sorában nemzeti tanácsok alakultak, a titkosrendőrség tagjait letartóztatták vagy elűzték. Ugyanerre a sorsra kerültek azok a pártfunkcionáriusok is, akiket mint népnyúzókat ismertek a múltban.
Több nyugati tudósítónak sikerült eljutnia a fővárosba. A nyugati újságírók mai jelentéseikben megrendítő beszámolót adnak Budapest külső képéről. A külvárosokban a bérházakat, amelyekben túlnyomórészt munkások laknak, a szovjet tankok ágyúinak golyói lyuggatták át. Az ablakok mindenütt betörtek. A telefon- és távíróvezetékek leszakadtak. Az utcákon számos ponton láthatók a barikádok nyomai. A szabadságharcosok vasúti kocsikat is felhasználtak a barikádok építéséhez. A vasúti kocsikon a szovjet gépfegyversorozatok nyomai láthatók. Az utcákon számos vöröskeresztes betegszállító gépkocsi közlekedik. Az orvosok és ápolók fehér köpenyeit vér borítja.
A magyar-osztrák határról érkező jelentések szerint a nyugati községekben a lakosság első dolga az volt, hogy benyomult a községi tanácsok épületébe, kihordta az ott lévő papírokat, és elégette. A Győri Rádió felhívása értelmében egyébként ma választják meg a községi tanácsokat. A Győri Rádió felhívása szerint az újonnan megalakuló községi tanácsok első rendelkezése az lesz, hogy az őszi munkálatokat a jövő évi termés biztosítására késedelem nélkül elvégezzék.
Bécsből jelentik, hogy a MAHART egyik vontatóhajója egy üres uszállyal Gönyűből jövet Bécsbe érkezett. A hajó kapitánya kijelentette, hogy a Győri Nemzeti Tanács utasítására érkezett az osztrák fővárosba, és orvosságot, élelmet, valamint benzint kér. A kapitány megerősítette a hírt, hogy Észak-Dunántúlon a Győri Nemzeti Tanács megbízottai irányítják a közigazgatást. Győr és az országhatár között a szabadságharcosok állnak őrt az utakon. Az ÁVO-alakulatokat feloszlatták. A Dunán magyar részről megszűnt az ellenőrzés. A szlovák oldalon megerősítették a határőrséget.
Mind több és több fényképfelvételt közölnek a szabad világ lapjai a magyarországi szabadságharcról. Az egyik felvétel azt mutatja, hogyan ujjong a magyar ifjúság a ledöntött Sztálin-szobor felett. Egy másik a Petőfi-szobornál tüntető tömeget mutatja be. Rohamsisakos magyar katonák láthatók az egyik képen, amint a magyar szabadság többi harcosával együtt küzdelembe indulnak. Ezután megrázó képek következnek sebesültekről és halottakról.
A Süddeutsche Zeitung bemutatja azokat a hatalmas vöröskeresztes szállítókocsikat, amelyek tegnap indultak el Bonnból a magyar határra, és Münchenben rövid pihenőt tartottak. A tíz, sárgára festett szállítókocsi kötszert, tábori ágyakat és takarókat szállított. Az egyik gépkocsi vérkonzervvel volt megrakva. A Süddeutsche Zeitung vezércikkében arra szólítja fel a nyugatot, hogy ne csak szeretetadományokkal siessen a magyarok segítéségére. A Szovjetunió olyan szembeszökő szerződésszegést követett el Magyarországon, hogy a demokratikus országok parlamentjeinek sürgősen tiltakozniok kellene. Hívják össze rendkívüli ülésre a nyugati parlamenteket, és azok fejezzék ki rokonszenvüket Magyarország iránt. A közvélemény mozgósításával nyomást lehetne gyakorolni a Szovjetunióra.
A francia lapok közül a Figaro hangsúlyozza, hogy a magyarországi szabadságharc az egész ország népének megmozdulása volt. A magyar hősiességnek társadalmi különbség nélkül mindenki csodálattal adózik. Nincs egyetlen francia munkás, aki lélekben ne vállalna közösséget az elnyomott és fellázadt magyar testvérekkel. A magyar hősök azért véreztek, hogy a jogrend visszaálljon hazájukban.
A Populaire, a francia szocialisták lapja így ír. "A magyar szabadság harcosainak áldozata nem volt hiábavaló, mert bebizonyították az egész világ előtt, hogy a szabadság erői végül is diadalmaskodnak az elnyomás felett."
"Győztek a magyar hazafiak!" – írja az Aurore. "Magyarország megszűnt kommunista állam lenni, és megindult a demokrácia felé vezető úton. A szabadságharcosok között a legszélesebb rétegek képviselve vannak. A sokszínű tábort egy közös kívánság vezeti: ki az oroszokkal Magyarországról."
A Franc-Tireur szerint Nagy Imrének végzetes tévedése volt, hogy a szovjet tankok védelme alatt vállalta a kormányalakítást anélkül, hogy azonnal követelte volna a szovjet csapatok kivonulását. Magyarország a szovjet befolyástól szabaduló Kelet-Európának vezető állama lehet. A nép hősi összefogása szégyenteljes visszavonulásra kényszerítette a szovjet csapatokat.
A Combat hangsúlyozza, hogy a kis Magyarország területére kiterjedő felkelés az egész szovjet birodalmat megremegtette. Egy hét leforgása alatt romba dőlt mindaz, amit a Szovjetunió hosszú évek során felépített.
Mintegy 50 ezer diák és egyetemi hallgató vonult fel ma Róma utcáin, és tüntetett a magyar szabadság harcosai mellett. A tüntetők piros-fehér-zöld zászlókat vittek magukkal. "Éljen a magyar szabadság! Le az oroszokkal!" – kiáltoztak. Ezután a Kommunista Párt székháza elé akartak vonulni, de a rendőrség feltartott őket. Ekkor az L'Unita című kommunista lap szerkesztősége felé indultak. Az épülete előtt elégettek egy vörös zászlót. Egy csoport az amerikai nagykövetség elé vonult, és ott rokonszenvtüntetést rendezett Magyarország és az Egyesült Államok mellett.
Nyugat-Berlinben, Nyugat-Németországban és Ausztriában mintegy 25 ezer külföldön élő magyar felhívást bocsátott ki, amelyben felhívta a figyelmet a magyarok szabadságharcára és Eisenhower elnöktől a magyar forradalom céljainak támogatását kérte.
A Bajor Rádió, a Münchenben megjelenő lapok és a Jótékonysági Egyesületek Szövetsége együttes felhívást bocsátott ki a magyar nép megsegítésére. A felhívás arra szólítja fel a lakosságot, hogy pénzadományokkal tegye lehetővé kötszerek és orvosságok sürgős bevásárlását. Adományozzon ezen kívül élelmiszereket, ruhákat, fehérneműt, cipőt, harisnyát, szappant és egyéb szükséges cikkeket, amelyekkel a magyar szenvedőkön segíteni lehet. Ha valaha indokolt volt a segítség, úgy ebben az esetben igazán indokolt. A magyar városok és a magyar falvak népe hiányt szenved a legutóbbi napok eseményei következtében, és a német népnek minden tőle telhetőt meg kell tennie e szenvedések enyhítésére – hangsúlyozza a felhívás.
A nyugati ENSZ delegációk körében megelégedéssel fogadták a Biztonsági Tanács tegnapi munkáját. Rámutatnak arra, hogy a Szovjetuniónak nem sikerült a Tanács egyetlen tagját sem maga mellé állítani. A világszervezet küldötteinek körében rámutatnak arra, hogy éles ellentét mutatkozik Szoboljev szovjet küldöttnek a Biztonsági Tanács ülésén tegnap elhangzott beszéde, és a budapesti kormány kijelentései között. Szoboljev fasiszta ellenforradalomnak nevezte a magyar nemzet felkelését, míg a budapesti kormány elismerte, hogy átfogó, demokratikus célokat követő mozgalomról van szó. ENSZ megfigyelők véleménye szerint a világközvélemény ritkán mutatkozott ilyen erőteljesen egy elnyomott nemzet szabadságtörekvése mellett, mint most, és ennek hatása alól a Szovjetunió sem térhet ki.
Nyugati megfigyelőknek feltűnt, hogy ellentétek mutatkoznak a szovjet és a budapesti kommunista lapok között is. A Pravda legutóbbi számában az alábbi címmel tudósít a magyarországi fejleményekről. "Népellenes kaland összeomlása Magyarországon". A Szabad Nép mai számában válaszolt a Pravdának, és megállapította, hogy ez a felfogás súlyos tévedés. Ami Budapesten történik, nem volt sem népellenes, sem kaland, és nem is omlott össze. A szabadságharcosokban az igazi hazaszeretet és a demokrácia eszméi égtek, nem pedig az ellenforradalomé és a reakcióé – utasítja rendre a Pravdát a Szabad Nép.
A Trybuna Ludu, a lengyel kommunista párt lapja mai számában arról ír, hogy a szovjet csapatok visszavonulására irányuló követelés mögött ott áll az egész magyar nemzet. A lengyel diákszervezetek határozatot fogadtak el, amelyben üdvözlik a magyar diákságot. "Visszafojtott lélegzettel várjuk a magyarországi híreket. Ezekben a nehéz és tragikus napokban minden lengyel diák a magyarokkal érez. Meg akarjuk üzenni nektek, hogy teljes együttérzéssel követeljük harcotokat a demokratikus rend bevezetéséért az országban." – hangzik a lengyel diákok üzenete.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 18 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-29 17:00 |
Hossz | 0:10:12 |
Cím | 17:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |