06:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 26. 6:00 ● 10:00

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Néhány másodperc múlva, hat órakor megszólal tárogatónk hangja: "Szól a kakas már, majd megvirrad már."

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálatát hallják.

Nagy Imre egy éjfél utáni rádióüzenetében, amelyet a miskolci munkássághoz intézett, bejelentette, hogy új népfrontkormányt alakít. A budapesti rádió mai első adásában felszólította Budapest lakosságát, hogy ma egész napon át ne menjen ki az utcára. Az üzemekben egész napon át szünetel a munka. A fegyveres ellenállás csütörtökön Budapest több pontján még folyamatban volt, sőt, egyes külföldre érkezett utasok jelentése szerint a déli órákban a harcok hevessége csak fokozódott. Ugyancsak külföldi utasok szerint a nemzet függetlenségéért harcoló ellenállók elsősorban azt akarták elérni, hogy a szovjet csapatok hagyják el Magyarországot.

A bajor rádió közleménye szerint még nem volt példa ilyen nagy méretű fegyveres forradalomra a vasfüggöny mögötti országokban. A vasúti és repülőforgalom Ausztriával még nem állt helyre. A magyar fővárost csak gépkocsin lehet elhagyni. A gyárak egész sorában csütörtökön is szünetelt a munka, a kimenési tilalom továbbra is érvényben van.
Csütörtökön este továbbították a Hazafias Nemzeti Front elnökségének felhívását Budapest lakosságához. A felhívás hangoztatja, hogy a tüntetők többsége jó szándékú hazafi. Ezután a felhívás azt állítja, hogy az új budapesti kormány képes arra, hogy a moszkvai kormánnyal a teljes egyenjogúság alapján tárgyaljon.
Külföldre érkezett utasok elbeszélése szerint a magyar felkelők nagyobb számú szovjet harckocsit tettek ártalmatlanná a harcok során. Bécsi diplomáciai körökben úgy tudják, hogy négy magyar ezred mindjárt a harcok elején átállt a felkelők oldalára. Az osztrák határra érkezett egyes utasok arról is tudnak, hogy a budapesti katonai akadémia növendékei nehézfegyverre tettek szert, és ők is csatlakoztak a forradalomhoz. Ennek hatására újabb gyalogsági ezredek álltak át a felkelőkhöz. A harcoknak csütörtökön állóháború jellegük volt, egyik nyugati hírügynökség diplomáciai körökből arról értesült, hogy a két harcoló fél beásta magát, és várja az ellenfél újabb mozdulatait. A harcok során valószínűleg sok ember vesztette életét.

Egy nyugati tudósító jelentése szerint csütörtökön röviddel dél után több ezer békés tüntető vonult fel a magyar Parlament épülete előtt. A tüntetők magyar zászlókat lobogtattak, fegyver azonban nem volt náluk. Egy szovjet harckocsi tüzet nyitott a tüntetőkre. A nyugati tudósító szerint csütörtökön délben a magyar főváros több pontján játszódott le hasonló jelenet.
Egyes nyugatra érkezett utasok azt hallották, hogy a szovjet csapatok soraiban is lazulóban van a fegyelem. Több szovjet katona megelégelte a vérontást, és nem volt hajlandó többé a tüntetőkre lőni – a nyugatra érkezett utasok elbeszélése szerint.
A budapesti MTI éjfél után több napos szünet után ismét elkezdte a külföldnek szánt idegen nyelvű szolgálatát. Megerősítette azokat a nyugati értesüléseket, amelyek szerint több magyar városban hasonló események zajlottak le, mint a fővárosban. A híradás ezután megszakadt a szokásos közlés nélkül, hogy befejeződött volna.
Az egyik nyugati hírközlő iroda tudósítója budapesti jelentésében közli, hogy Budapesten jelentéseket látott, amelyek Győrből, Szolnokról, Pécsről és más városokból tüntetésekről, szovjet harckocsik felvonulásáról és halálos kimenetelű összecsapásokról számoltak be.
A budapesti MTI említett jelentésében, a tegnap késő délutáni helyzetet ismertetve közölte, hogy a megrongált közlekedési útvonalak kijavítását tegnap reggel bejelentették ugyan, de a nap folyamán megismétlődő harcok miatt a javításhoz nem tudtak hozzálátni. Az MTI külföldnek szánt jelentésében közli, hogy a felkelők halálos és sebesült áldozatainak számáról egyelőre még hozzávetőlegesen sem lehet képet alkotni.

A Kossuth Rádió tegnapi adásai több ízben feltűnően zavarosak voltak. Néha három hangot lehetett hallani egyszerre. Csütörtökön este a hangzavarba beleszólt egy hang, és ezt kiabálta: "Vessenek véget a magyarok mészárlásának Budapesten! Vonják vissza a szovjet csapatokat Magyarországról! Lépjetek sztrájkba!".
Este hét órakor a miskolci rádióállomás közvetítését lehetett hallani a budapesti rádió hullámhosszán. A miskolci rádióállomás a miskolci munkások felhívását ismertette, többek között ezeket lehetett hallani: "Nekünk ebből elég volt! Elég volt egyes vezetők önkényéből! Mi is szocializmust akarunk, de a mi sajátos magyar viszonyainknak megfelelően, amely tükrözi a magyar munkásosztály, a magyar nép érdekeit, legszentebb nemzeti érzéseit." Ezután a DIMÁVAG gyár dolgozóinak követelését ismertették. "Követeljük a személyi kultusszal önmagukat kompromittált személyek haladéktalan eltávolítását. Követeljük, hogy az állam és a párt legfontosabb állásaiba olyanok kerüljenek, akik a proletár nemzetköziség elveinek betartása mellett elsősorban magyarok, tisztelik hagyományainkat, ezeréves múltunkat. Követeljük az államvédelmi hatóság intézményének felülvizsgálását, és a legkisebb mértékben is kompromittált vezetők és funkcionáriusok azonnali eltávolítását. Követeljük a Tervhivatal vezetése és a tervezés terén bűnösnek bizonyult személyek azonnali leváltását. Követeljük a reálbérek felemelését. Követeléseink megvalósítását csak úgy látjuk biztosítottnak, ha az Országgyűlés nem lesz többé szavazógép, és a képviselők nem lesznek többé Fejbólintó Jánosok!".

A világ minden részében a legnagyobb rokonszenvvel és csodálattal emlékeznek meg a magyar szabadság harcosainak küzdelméről. Előző adásainkban már több közéleti férfiú és testület nyilatkozatát közöltük, amelyek a legnagyobb együttérzéssel foglalkoznak a magyarországi eseményekkel. Most a következő nyilatkozatokat ismertetjük.
Eisenhower, az Egyesült Államok elnöke kijelentette, hogy Amerika népét megdöbbentette a szovjet katonai erők beavatkozása Magyarországon. Az elnök hangoztatta, hogy az Egyesült Államokban a magyarországi fejleményeket a magyar szabadságszeretet újabb megnyilatkozásának tekintik. A magyar diákság és munkásság követelései egyeznek az ENSZ alapokmányában lefektetett elvekkel. A munkások és diákok által követelt jogokat a békeszerződésben is biztosították a magyar nép számára. Ezt a békeszerződést nemcsak a magyar kormány és a nyugati hatalmak, hanem a Szovjetunió is aláírta. Az Egyesült Államok népében mélységes megdöbbenést keltett a szovjet csapatok beavatkozása. Ezeket a szovjet csapatokat a békeszerződés értelmében már ki kellett volna vonni az országból. Most bebizonyosodott, hogy a szovjet haderő jelenléte nem a magyarság védelmét szolgálja egy esetleges fegyveres támadás ellen. A szovjet csapatok magyarországi tartózkodásának fő célja az ország megszállásának meghosszabbítása, és ez a megszállás egy idegen kormány önző céljait szolgálja. Amerika szíve ezekben az órákban a magyar népért dobog – fejezte be nyilatkozatát az Egyesült Államok elnöke.

Az Európa Tanács táviratot kapott a Rab Népek közgyűlésétől. A távirat az Európa Tanács támogatását kívánja ahhoz az indítványhoz, hogy Magyarország és Lengyelország ügyét haladéktalanul terjesszék az ENSZ elé. Dehousse, az Európa Tanács parlamentjének elnöke a legnagyobb rokonszenvvel fogadta a kezdeményezést. Kijelentette: helyesnek tartja, hogy sürgősen összehívják az ENSZ Biztonsági Tanácsát, és foglalkozzanak a szovjet beavatkozással a kelet-európai országok belügyeibe.

A megszálló oroszok magyar vért ontanak! Az egész magyar nép harcoló fiai oldalán áll. Munkások, magyarok, ne jelentkezzetek munkahelyeiteken, amíg a szovjet egységek testvéreinket gyilkolják!
Parancsolják vissza laktanyáikba a szovjet katonákat!

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-26 6:00
Hossz0:10:00
Cím06:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3