Pannonicus telefonjelentése

1956. november 09. 20:09 ● 07:24

Kemény György
00:00 00:00

A műsor leirata

Pannonicus londoni jelentését hallják.

A magyarországi helyzetről az angol sajtó tükrében a következő kép alakult ki. Az ellenállás folyik, az országban gerillaháború üti fel a fejét. Az úgynevezett Kádár-kormány nem valódi kormány, nincs végrehajtó hatalma, sőt még az iránt is kétség merül fel, vajon egyáltalán létezik-e. Az aktív ellenálláson kívül a passzív ellenállásnak is nagy szerepe van abban, hogy az erőszakos orosz beavatkozásnak nem sikerül a nyugalmat és a rendet helyreállítani. Angliában - úgy mint a többi nyugati országban - is egyre növekszik a lakosság felháborodása az erőszakos beavatkozás ellen. Nemzetközi vonatkozásban nagy figyelmet szentel az angol sajtó az ázsiai semleges nemzetek állásfoglalásának a Szovjetunió ellen.
A Times utal az indonéziai kormány határozott állásfoglalására, amellyel a magyar nép számára az önrendelkezési jogot követeli és tiltakozik az orosz fegyveres beavatkozás ellen. A lapok ugyancsak komoly lépésnek tartják az ázsiai közvélemény irányítása szempontjából, hogy Nehru, indiai miniszterelnök felemelte szavát a magyar nép elnyomatása ellen.
Szenzáció erejével hatott az angol közvéleményre, hogy az ENSZ ülésén Jugoszlávia képviselője a szovjet csapatoknak Magyarországról való kivonását követelte. Angliai megfigyelők szerint a kommunista Jugoszláviát aggodalommal tölti el orosz erők összpontosítása közvetlen szomszédságában.
A Manchester Guardian első vezércikkét szenteli a magyar ügynek. Hat nap telt el azóta - írja a vezető liberális orgánum -, hogy az orosz tankosztagok újból megindultak Budapest és a többi magyar város ellen, de az ellenállás nem fejeződött be. Amíg New Yorkban az Egyesült Nemzetek közgyűlésének ülésén a magyar bábkormány úgynevezett megbízottja azt állította, hogy Magyarországon helyreállt a rend és a nyugalom, a valóságban az országban teljes a zűrzavar. Nyilvánvaló, hogy bajok vannak az élelmiszerellátás körül és hogy elakadt a közlekedés is. A Kádár-kormány ismételt felhívásokkal igyekszik a lakosságot arra bírni, hogy térjen vissza a romok között a munkához. A Magyar Hadsereg tagjait felszólítják, hogy tartózkodjanak a kaszárnyákon belül. Mindennek ellenére semmi jele sincs annak, hogy a kormány végre is tudja hajtani azt, amit akar és valószínűleg nem is tartózkodik a fővárosban. Nagy fegyveres erők bevetése árán sem voltak képesek a kommunisták Magyarországon eredményt elérni - írja tovább a Manchester Guardian. Hatnapos súlyos küzdelem után kénytelenek újra és újra elhalasztani a fegyverletételi határidőt. A kormánynak egyetlen eszköze, amelynél támogatásra számíthat, a szovjet tankok ereje. Milyen lehetősége van annak - teszi fel a kérdést a lap -, hogy ilyen események után valamilyen eredményt is érhessen el a Kádár-kormány, amely a magyar lakosság részéről még a legcsekélyebb támogatásra sem számíthat. Mi a szándéka Moszkvának? Talán azt hiszi, hogy Magyarországot állandóan katonai uralom alatt tarthatja. És hogy csapatai hónapokon, sőt éveken át táborozhatnak majd Magyarországon? A tragédia után, amely Magyarországon lejátszódott, nehéz Európa számára elviselni, hogy semmit sem segíthet. A Szovjetunió megtagadhatja az ENSZ határozatainak teljesítését, mert minden nyugati beavatkozás az atomháború rémét idézheti fel - írja a Manchester Guardian. De ezzel még nincs vége mindennek. Tévedés azt hinni, mintha a Szovjetunió nem törődnék a nemzetközi közvélemény kialakulásával. Ha valóban így volna, akkor nem vonultak volna ki Ausztriából. Sajnos a jelek azt mutatják, hogy a Kreml urai a lengyel, a magyar és a szuezi események kapcsán a barbár módszerek mellett döntöttek. Az ilyen módszerekhez való folyamodás veszélyeket rejthet magában mindaddig, amíg a Kelet-Európában és a Közép-Keleten forrongás van. A jelen válságban alig leplezett fenyegetőzés hallatszik a Nyugat felé. De valami történni fog. A szabad világ nem feledkezik meg Magyarországról. Nyugaton a felháborodás egyre nő és az ázsiai semleges népek is felemelték tiltakozó szavukat a zsarnokuralom ellen - fejeződik be a Manchester Guardian cikke.
Az angol sajtó tudósítói a szovjet ellenőrzés alatt álló rádió felszólításaiból formálnak képet az ország belső helyzetéről. A Kádár-kormánynak a munkássághoz intézett ismételt, kétségbeesett felhívásai arra mutatnak, hogy az oroszok által kinevezett bábkormány nem ura a helyzetnek. A magyar csapatokhoz intézett felhívások, hogy oszlassák fel a forradalmi bizottságokat, és a legénység tartózkodjék a kaszárnyákban, újból megerősíti azt a feltevést, hogy Magyarországon kizárólag a szovjet csapatok harcolnak. Kétség merül fel aziránt is, hogy a Kádár-kormány egyáltalán létezik-e. Van olyan feltevés is, hogy Kádárt az orosz csapatok letartóztatták, mert nem sikerült a magyar lakosságot megnyugtatnia és fegyverletételre bírnia. A lapok rámutatnak a Kádár-kormány teljes tehetetlenségére. Lehetetlennek látszik, hogy Kádárnak sikerüljön Magyarországon a Gomulka vonalat elfogadtatni. Kormánya még a kommunistákra se számíthat - vélik az angol lapok -, mert még a kommunistáknak az a jelentős része is, amely Nagy Imre mellett állt, Moszkva ellen fordult. Ezek jóval nagyobb függetlenségre törekednek.
A fegyveres ellenállásról szólva, az angol lapok tudósítói a következőket írják. Budapest öt pontján folytak tegnap a harcok az orosz tankok és a felkelők között. Dunapentele védői kitartanak. Harcok folynak Pécs környékén. Belgrádi jelentés szerint a magyar felkelők a szovjet tankosztagok elől erős harcok közben a mocsaras vidékekre vonultak és itt gerilla harcra rendezkednek be. Az angol sajtó szerint a magyarországi harcok hatása fokozatosan érezhető a csatlós államokban is. A lengyel, a román, a bolgár rádió állandóan nyugalomra inti hallgatóit.
A magyar események hatása erősen érezhető az angol kommunista pártban is.
Nemcsak egyes párttagok, hanem egész pártszervezetek mozdultak meg és jelentik be tiltakozásukat a szovjet csapatok magyarországi beavatkozása ellen. A Daily Worker egyik ismert munkatársa lemondott állásáról. Cambridge-i kommunista szervezet elnöke és titkára nyílt levélben követeli, hogy a párt vegye revízió alá állásfoglalását a magyar ügyben, és ne kövesse többé Moszkva politikáját.
Az angol közvéleményt oly mértékben rázza fel a magyar ellenállás, hogy ez nem hagyhatja érintetlenül a szám szerint egyébként jelentéktelen kommunista pártot sem. A magyarországi események felnyitják a félrevezetett emberek szemét és ma már mindenki, felismeri Angliában a szovjet-uralom igazi arcát.

Londoni munkatársunk, Pannonicus telefontudósítását hallották.

Információk

Adásba került1956-11-09 20:09
Hossz0:07:24
CímPannonicus telefonjelentése
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-11-09 20:09
SzerkesztőKemény György
Műsor letöltése MP3