Nemzetközi sajtószemle

1956. november 07. 19:34 ● 09:15

00:00 00:00

A műsor leirata

Nemzetközi sajtószemlénk következik. A magyarországi szovjet hadjárat külföldi visszhangját ismertetjük.

Erősödik, ha ez még lehetséges, a svájci sajtó szovjetellenes hangja. Legjellemzőbb, hogy a svájci munkásság lapja, a L'People vezeti a szovjetellenes rohamot. A lap ma reggeli vezércikkének címe "A Szovjetunió fasiszta ország". A lap így ír:
Szombaton még azt reméltük, hogy a Szovjetunió nem meri vérbe fojtani a magyar nép szabadságát. Ez a reményünk szertefoszlott. Hruscsov, az új Sztálin még sokkal vérengzőbb, mint elődje. A gengszterfilmek árulóinak hamis mosolya ül arcán, azoknak a démoni mosolya, akik örvendeznek elkövetendő bűncselekményeik gondolatára és a sátáni mosoly még a bűn elkövetése után is megmarad, mint belső elégtétel. Csakhogy a gengszterfilmek bűnözője is megfizet tetteiért, Hruscsov is felelni fog. Nincs rá példa a világtörténelemben, hogy el ne jött volna a leszámolás órája. Moszkva újra játszatja régen lejárt lemezét a fasiszta bandákról és ellenforradalmi árulókról, de senki sem hisz neki. Mi, szocialisták tudjuk, hogy a magyarság nyugati mintájú, modern, demokratikus szocialista országot akar, és éppen ezért, sőt kizárólag ezért döfte le orvul őket a szovjet gyilkos keze. A Szovjetunió magyarországi gaztettével bebizonyította, hogy fasiszta ország, a szélsőjobboldalon a helye. - Ezzel fejezte be cikkét a svájci szociáldemokrata párt hivatalos lapja.

A Tribune de Geneve "Gyorsan kell cselekedni" című vezércikkében párhuzamot von az egyiptomi és a magyarországi események között:
Felteszi a kérdést, vajon az angolok és franciák egyiptomi agressziója nélkül másképpen állna a helyzet? A cikkíró határozott nemmel válaszol. Nem kétségtelen szerinte, hogy a Szovjetunió ugyanígy cselekedett volna, viszont az ENSZ sokkal könnyebben megvédhette volna a morális álláspontot. Nincs ok és okozati összefüggés a magyarországi és egyiptomi események között. Ami pedig Bulganyin felszólítását illeti és javaslatát, hogy orosz és amerikai csapatok szállják meg Egyiptomot, igen helyesnek tartja a lap Eisenhower elnök elutasító válaszát.
Bulganyin keze még véres a magyar hősök vérétől - írja a független svájci lap - így aztán ajánlata csak egyet ért el: közelebb hozta egymáshoz az egyiptomi kérdésben megosztott véleményű szabad világot. Most az Egyesült Nemzeteken a sor, cselekednie kell, de gyorsan, mert a szovjet béke a "Pax Szovjetika", a temetők békessége - hangoztatja a Tribune de Geneve.

A Curier, a svájci Keresztényszocialista Párt hivatalos lapja Kádár és áruló kormánya szerepét vizsgálja. A lap így ír:
Nem tűr nyomdafestéket a Kádárt megillető jelző. Nevezzük őt egyszerűen piszoknak, mert mi más, mint piszok az olyan ember, aki belép a Nagy Imre-kormányba, elítéli a múlt gazságait, aztán amikor megfordul a szél, és bizonyossá válik a szovjet hordák beavatkozása, felfedezi magában a szovjethez minden körülmények között hű alattvalót. Hullarabló hiéna ez a Kádár, akinek még arra sem volt bátorsága, hogy a szovjettel a csapatok kivonásáról tárgyaljon. Másokat küldött a tárgyalóasztalhoz és a biztos halálba. Ő maga gyáván elrejtőzött és csak a szombatról vasárnapra virradó éjjel bukkant fel Szolnokon, mint a szovjet hűséges bajnoka. Semmiféle rendőrkordon, semmiféle szovjet hadsereg sem fogja megvédeni Kádárt a nép haragja elől. Ez a szemét már most nyilvánvalóan retteg a rádiószózatában a kedves honfitársainak nevezett magyaroktól. Kádár halálraítélt ember, csak az ítélet végrehajtás napja bizonytalan. - Ezeket írta a svájci Curier.

A ma reggeli bécsi sajtó ugyancsak változatlanul a magyar események hatása alatt áll. Különösen figyelemreméltó a szociáldemokrata Arbeiter-Zeitung mai vezércikke. Címe: "Nem fogunk kezet a kommunistákkal!"
A lap megemlékezik az októberi orosz forradalom évfordulójáról, amelyet történelmi nevezetességűnek ítél, mert valamikor kiinduló pontja volt bizonyos reménységeknek. Ezek a reménységek azonban nemcsak nem váltak valóra, hanem világszerte súlyos csalódást és kiábrándulást okoztak. Az októberi forradalom évfordulóján véres és megdöbbentő események mentek végbe Magyarországon. Az Arbeiter-Zeitung cikke így folytatódik:
Az idén az ünnepből nem sok az öröme a csillogó szovjet díszbe öltözött szovjet diplomatáknak. Nincs a világon olyan város, ahol a szabad nyugati emberek kezet nyújtanának a szovjet hivatalos képviselőinek. A mellükön csillogó rendjeleket pedig az a vér szennyezi be, amely magyar földön a szabadság védelmében folyik.
A bécsi Arbeiter-Zeitung a továbbiakban hangsúlyozza, hogy az októberi forradalom évfordulójával és a kommunista eszmékkel kapcsolatban az egész osztrák népben egyetlen érzelem uralkodik: a kommunistákkal nem szabad kezet fogni! A lap ezután a kommunistáknak azzal az érvével foglalkozik, amely szerint a földühödött tömeg az ÁVÓ embereit megölte. Az Arbeiter-Zeitung kijelenti, hogy ez harcok során történt, a harcokat egy olyan tízéves terroruralom előzte meg, amely a tömegekben hihetetlenül és mérhetetlenül földuzzasztotta az elkeseredést és az elszántságot. Újra a lapot idézzük:
Az ÁVH emberei ugyanarra a sorsra jutottak, mint 1945-ben a Gestapo pribékjei, de ki sajnálja őket? Talán amikor a kommunisták magukhoz ragadták a hatalmat, kesztyűs kézzel bántak az ártatlanok millióival? Amikor a nácikkal szövetkezve Sztálinék jóleső örömmel nézték az ártatlanok lemészárlását, falvak, községek és városok romba döntését, akkor ugyanez a kommunista rendszer szót emelt az ártatlanok védelmében? Az ÁVH esetében azonban nem ártatlanokról van szó, hanem olyanokról, akiknek kezéhez vér tapad. A világ bármelyik törvényszéke kétségtelenül arra ítélte volna őket, hogy életükkel fizessenek a sok-sok élet elpusztításáért.
A mostani események következménye - állapítja meg az Arbeiter-Zeitung -, hogy az októberi forradalom mai évfordulóján a kommunistáknak a világon senki sem hisz. Az elmúlt hetek és hónapok eseményei még a leghiszékenyebb embert is végsőkig kiábrándították a koegzisztencia hangzatos jelszavából. Nem. Nem nyújtunk kezet a kommunistáknak. A kezünkre szükségünk van, hogy végső erőnket megfeszítve segítségére siessünk szerencsétlen magyar testvéreinknek mostani keserves sorsukban - írja az Arbeiter-Zeitung.

A kormánykoalíció lapja, a Neues Österreich azzal a szereppel foglalkozik, amelyet Ausztria lakossága a magyarországi drámai események kapcsán betöltött. A lap megállapítja, hogy ami Magyarországon történt, a legnagyobb megdöbbentést keltette az egész szabad világon. A szabad világ azonban nem érheti be annyival, hogy segítőkészségét és részvétét nyilvánítja. Ezen túlmenően mindent el kell követnie, hogy a sebeket begyógyítsa, a nélkülözőket ereje végső megfeszítésével támogassa és a magyar szabadságharc ügyét olyan fordulathoz juttassa, amelyet ez a sok áldozathozatal és küzdelem után megérdemel. A hősies magyar nép segélykiáltásai nem hangzottak el visszhang nélkül. A cikk így folytatódik:
A Nyugat tulajdonképpeni feladata csak most kezdődik. A fejlődés tovább tart. Magyarország nem maradhat abban az állapotban, amelyben ma van, de ebből az állapotból nem a Szovjetunió úgynevezett segítsége révén akar kikerülni. Magyarország erre nem tart igényt, hanem a szabad világgal együttműködve akarja azokat a célokat megvalósítani, amelyekért a magyar fiatalság virága vérét ontotta.
Az osztrák kormánykoalíció lapjának vezércikke ezzel fejeződik be:
A Lajtán túl a szovjet agresszió és a kommunista gonoszság sírt ás a magyar szabadságnak. Ez a sír azonban bölcső, amelyből győzelmesen föltámad a magyar szabadság. Bízvást elmondhatjuk, hogy a szabadság ügyének a világtörténelem során alig hoztak nagyobb, hősiesebb és feledhetetlenebb áldozatot, mint most a magyar nemzet. - Ezeket írja a Neues Österreich.

Nemzetközi sajtószemlét közvetítettünk. A magyarországi szovjet hadjárat külföldi visszhangját ismertettük.

Információk

Adásba került1956-11-07 19:34
Hossz0:09:15
CímNemzetközi sajtószemle
MűsorkategóriaNemzetközi sajtószemle
Ismétlések
1956-11-07 19:34
Műsor letöltése MP3