16:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 03. 16:00 ● 10:02

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 16 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Lloyd angol külügyminiszter az alsóházban ma kijelentette, hogy Anglia támogatja a magyar kormány felhívását az ország semlegesítése ügyében. Az angol kormány értesülése szerint szovjet katonai erősítések érkeztek Magyarországra az elmúlt 3 nap alatt, bár a magyarországi szovjet szárazföldi erők csapatmozdulatai nem teljesen világosak – mondotta Lloyd.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa az elmúlt éjszaka tartott ülés után ma este foglalkozik ismét a magyar kérdéssel. A tanács előtt lévő eddig egyetlen határozati javaslat szerint, amelyet Kuba terjesztett be, a Biztonsági Tanács felszólítaná a Szovjetuniót csapatainak Magyarországról való kivonására. A kubai indítvány javasolja továbbá, ismerje el a Biztonsági Tanács a magyar nép önrendelkezési jogát és azt, hogy szabad választások útján alakítson kormányt. A Biztonsági Tanács küldjön továbbá haladéktalanul különbizottságot Magyarországra a meghozandó döntések végrehajtására. Az elmúlt éjszaka a Biztonsági Tanácsban lefolyt vita során Szoboljev szovjet delegátus tagadta, hogy új szovjet csapatok vonulnak Magyarországra.
Hammarskjöld főtitkár a szovjet delegátus állításával azonnal szembehelyezte Nagy Imre miniszterelnök tegnapi táviratának szövegét. A főtitkár ismertette a magyar kormány kívánságát, amelyben arra kérte fel a Biztonsági Tanácsot, hogy utasítsa a szovjet kormányt azonnali tárgyalások megkezdésére Magyarországgal a csapatok kivonásáról. Nagy Imre kérte annak tudomásulvételét is – közölte Hammarskjöld –, hogy a magyar kormány kinyilvánította az országnak a Varsói Szövetségből való kilépését.
Szoboljev szovjet delegátus nem válaszolt érdemben a főtitkár által előadottakra, csupán azt jegyezte meg, hogy a magyarországi helyzetre vonatkozó jelentések, Nagy Imre megállapításait is beleértve, a szovjet kormány álláspontja szerint alaptalanok. A Biztonsági Tanács ülésén a francia delegátus felhívta a figyelmet arra, hogy amennyiben a Biztonsági Tanács vétó miatt nem volna határozatképes, szükséges az ENSZ rendkívüli közgyűlésének egybehívása a magyar ügy tárgyalására. Ezzel kapcsolatban a dél-amerikai államok küldöttei nem hivatalos formában máris kifejezésre juttatták, hogy támogatják a magyar ügy tárgyalását és a Kuba által a Biztonsági Tanácsban beterjesztett javaslat elfogadását. Ezzel 21 közép- és dél-amerikai államnak a magyar nemzeti ügy mellett való kiállása máris biztosítottnak látszik.

Budapesten ma délután bejelentették, hogy a magyar és a szovjet hadsereg parancsnokságának közös bizottsága délben összeült első megbeszélésére. A jelentés szerint mindkét fél kifejtette a szovjet csapatok kivonásának technikai kérdéseire vonatkozó álláspontját. A közös bizottság megegyezett, hogy a kölcsönösen kifejtetteket tanulmányozzák és este 10 órakor újabb megbeszélésre ülnek össze. Mint a jelentés mondja, a szovjet delegáció addig is ígéretet tett, hogy több szovjet csapatszállító szerelvény nem érkezik Magyarországra.

A Forradalmi Karhatalmi Bizottság mai közgyűlésén a nemzetőrség főparancsnokává egyhangúlag Király Béla vezérőrnagyot, helyettesévé Kopácsi Sándor rendőrezredest választották. A közgyűlésen hozott határozat hangoztatja, hogy a Forradalmi Karhatalmi Bizottság ragaszkodik Magyarország függetlenségéhez és semlegességéhez, és azok elleni fegyveres agressziónak ellenáll. A Forradalmi Karhatalmi Bizottság a sztrájk beszüntetését javasolja, azzal a megkötéssel, hogy a nemzetőr-alakulatok fegyvereiket a munka felvétele után is kéznél tartsák, hogy agresszió esetén azonnal harckész állapotba helyezkedhessenek és felvehessék a küzdelmet a támadók ellen. A közgyűlés határozata szerint a honvédség és a rendőrség tagjain kívül csakis nemzetőrök viselhetnek fegyvert. Akik a három alakulatnak nem tagjai, azokat a rend megszilárdítása érdekében lefegyverzik.

Bécsi jelentések szerint az osztrák-magyar határt hermetikusan lezárták. Szovjet erők visszatartottak több Budapestről Bécs felé utazó nyugati újságírót, továbbá nyugati diplomaták hozzátartozóit. Az amerikai külügyminisztérium erélyesen tiltakozott a washingtoni szovjet nagykövetnél a budapesti diplomaták hozzátartozóinak visszatartása ügyében.

Mint Varsóból jelentik, a lengyel ifjúsági szervezet ülésén a szervezet elnöke kijelentette, hogy a lengyel ifjúság támogatja Magyarország népének azt a követelését, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki magyar területről. A magyar népnek, éppúgy mint minden más népnek, joga van ahhoz, hogy saját maga döntsön sorsáról – hangoztatta még a lengyel ifjúsági szervezet elnöke.

Még nem lehet tisztán látni, hogy a közel-keleti válság milyen hatással lesz a kelet-európai helyzet alakulására – írja a Presse című bécsi lap. A Szovjetuniót nyilván meglepte a magyar szabadságharc kitörése. Könnyen lehetséges, hogy a szovjet politikai és katonai vezetők között ellentétek állanak fenn. Ez lehet a magyarázata, hogy a Szovjetunió a magyar szabadságharc ügyében nem lépett a diktatúráknál szokásos habozás nélküli gyors cselekvés útjára. A bécsi lap ezután így folytatja: a szovjet magatartás bizonytalansága arra kötelezi a nyugatot, hogy szolidaritását a magyar szabadságharccal cselekedetek útján is kifejezésre juttassa. A bátor magyar nép minden morális támogatást megérdemel és arra szüksége is van ezekben az órákban. Dulles külügyminiszter helyesen járt el, amikor tegnap este az ENSZ Közgyűlését felhívta arra, hogy a közel-keleti kérdés miatt ne feledkezzék meg Magyarország ügyéről. A magyar ügyet illeti meg az elsőbbség az ENSZ előtt – hangoztatja a Presse. A nyugatnak első kötelessége, hogy a magyar kérdéssel foglalkozzék. Az idő sürget, nem szabad az alkalmat elmulasztani.

Budapesten a Külügyminisztérium forradalmi tanácsa ma közölte, hogy Kós Pétert, a Rákosi-rendszer ENSZ-delegátusát a valóságban Leo Konduktorovnak hívták, és szovjet állampolgár. Igaz, hogy a külügyminisztérium régi vezetősége közreműködött Konduktorov magyarrá keresztelésében. Kós Péter megbízatását, mint ismeretes, máris hatálytalanították. A külügyminisztérium forradalmi tanácsa közli még, hogy javaslatot készített a Rákosi-sztálinista rendszer követőinek haladéktalan leváltására. Egyes követségi beosztottak visszahívásáról máris intézkedtek.

A kommunista pártból átalakult Magyar Szocialista Munkáspárt lapja, a Népszabadság elítéli a letűnt kommunista vezetők bűnös politikáját. A lap így ír. "A leghatározottabban állást kell foglalni a volt kommunista párt bűnös vezetésével szemben. Az új párt semmiféle közösséget nem vállal a régi vezetők katasztrófapolitikájával. Gyűlöljük a Rákosi-Gerő-klikk önkényuralmát. Helyeseljük Nagy Imre nyilatkozatát, amely hazánk semlegessége és a szovjet csapatoknak az egész ország területéről való kivonása mellett foglalt állást" – írja a Népszabadság.

A New York Times bukaresti tudósítójának jelentése szerint beigazolódtak a romániai diáktüntetésekről szóló hírek. Az illetékes hatóságok biztonsági intézkedéseket léptettek életbe a diákok mozgolódásának megszüntetésére. A kolozsvári egyetem magyar tanszékein leállították az előadásokat, hogy elejét vegyék további tüntetéseknek a magyar diákság körében.
Kelet-Berlinből ugyancsak diáktüntetéseket jelentenek. A keletnémet diákság kommunistaellenes röpcédulákat terjeszt, amelyeken felszólítja a lakosságot, hogy a magyar nemzet példáján okulva terjessze elő a rendszerrel szembeni követeléseit.

Eden angol miniszterelnök bejelentette az alsóházban, hogy a brit kormány arról tájékoztatta az ENSZ-et, hogy hajlandó katonai akcióját Egyiptomban leállítani, ha az ENSZ gondoskodik az Egyiptom és Izrael közötti béke helyreállításáról. Egy másik feltétele Nagy-Britanniának, hogy mindaddig, amíg az ENSZ-erőket rendelkezésre nem bocsátják az egyiptomi-izraeli béke helyreállításának szavatolására, addig Izrael és Egyiptom egyezzék bele abba, hogy angol-francia csapatok állomásozzanak korlátozott számban az izraeli és egyiptomi csapatok között.
Párizsban bejelentették, hogy Franciaország a Szuezi-övezetben folytatott rendőri akciójában támogatja Nagy-Britanniát.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 17 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-03 16:00
Hossz0:10:02
Cím16:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3