18:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 08. 18:00 ● 09:24

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 18 óra. Híreket mondunk.

Megkezdődött az Egyesült Nemzetek közgyűlésének rendkívüli ülése, amely a magyar üggyel foglalkozik. Az ülésen, amelyet kevéssel fél öt után nyitottak meg, Kuba megbízottja a legélesebb szavakkal ítélte el a Szovjetunió magyarországi beavatkozását. "A Szovjetunió magatartása a nemzetgyilkosság ellen hozott nemzetközi egyezmény durva megsértése" - mondotta. "De megsértette a Szovjetunió az Egyesült Nemzetek Alapokmányát is." A kubai küldött ezután rámutatott arra, hogy a szovjet csapatok kegyetlenkednek Magyarországon. "Moszkva barbár lépése párját ritkítja a történelemben. A szovjet imperializmus legdurvább megnyilatkozásával állunk szemben. A desztalinizálás hirdetése nem volt egyéb, mint taktikai fogás."

Különböző rádióállomások jelentései arról számolnak be, hogy a szovjet csapatok az ország több részében folytatják támadásaikat a magyar szabadságharcosok ellen. A Vörös Hadsereg egyes helyeken összpontosított támadásokat kezdett nehézfegyverek és a légierő bevetésével. Harcokról érkeztek hírek Mecsek és Komló térségéből, Szolnok környékéről, Nagykanizsa vidékéről, Budapestről, Budafokról és Dunapenteléről. Csepelen is tart még a harc. Összeütközésekről érkeznek hírek a Mátra vidékéről, a Bükk hegységből és Celldömölk környékéről. A Szovjetunió hír szerint engedélyt adott egy nemzetközi vöröskeresztes gépkocsikaravánnak, hogy holnap orvosokkal, gyógyszerekkel és ápolókkal beléphessen Magyarország területére.

A Nemzetközi Vöröskereszt bécsi főhadiszállásán hivatalosan még nem nyilatkoztak arról, hogy a vöröskeresztes gépkocsikaraván holnap elindulhat-e a magyar fővárosba. A Dán Vöröskereszt küldöttsége százötven orvossal és ápolóval Grazban várta, hogy beléphessen Magyarország területére. A vöröskeresztes különítményt ma délután Bécsbe rendelték. A Dán Vöröskereszt szóvivője bejelentette, hogy a különítmény holnap Budapestre utazik. A dán vöröskeresztes küldöttség már tegnap megkísérelte a belépést Magyarország területére. A magyar hatóságok azonban közölték, hogy szovjet utasításra nem engedhetnek be orvosokat és gyógyszereket Magyarországra. A szovjet parancsnokság a magyar határőrségnek adott parancsát azzal indokolta meg, hogy a magyar népnek nincsen szüksége orvosokra és gyógyszerekre.

Tegnap este Londonban megalakult a Mentsétek meg Magyarországot Bizottság, és táviratot küldött Hammarskjöld ENSZ-főtitkárnak, Eisenhower elnöknek és Nehru indiai miniszterelnöknek. "Elborzadva értesültünk arról - hangzik a távirat -, hogy a szovjet csapatok Magyarországon gyilkolják a lakosságot, megakadályozzák az orvosokat és ápolókat abban, hogy segítsenek a haldoklókon és sebesülteken, gyújtogatnak, és megtagadják az emberi könyörület minden elvét. Ezért kérjük, tegyen meg minden Öntől telhetőt, hogy a barbár gyilkolásnak véget lehessen vetni. Nagyon kérjük, segítse elő az ENSZ-megfigyelők azonnali kiküldését Magyarországra."

"A magyarországi eseményeket tekintve egészen nyilvánvaló - írja a Salzburge Nachrichten -, hogy a Szovjetunió leírhatja a kelet- és délkelet-európai országok egész fegyveres erejét, mint támogató erőt. Mintegy száz hadosztályt jelent ez, amelyben nemhogy megbízhatna, de háború esetén a szovjet hadosztályok tucatjait kénytelen kivezényelni csupán azért, hogy szemmel tartsák a leigázott országokat. Óriási tehertétel ez, amihez még az is hozzájárul, hogy Kelet-Európában mindenképpen növelni kell a fogyasztási javak termelését a nehézipar terhére, mert máskülönben a kelet-európai népek elégedetlenségét nem lehet csökkenteni. Természetes, hogy ez is jelentősen gyengíti majd a szovjet katonai erőt."

Dániában ma délben az egész ország területén öt percen keresztül szünetelt a forgalom, és az üzemekben megállt a munka. Az emberek néma csendben álltak az utcán, és mindenütt megszólaltak a harangok. Ebben az öt percben az egész dán nép egységesen kifejezte meleg rokonszenvét a magyar szabadságharcosok mellett.

A belgiumi szakszervezetek felhívására Belgiumban is ötperces munkaszünetet rendeltek el a durva szovjet beavatkozás elleni tiltakozás jeléül.

Lezajlott Indiában is az első szovjetellenes tüntetés. A szocialista párt munkástömegei felvonultak a szovjet nagykövetség épülete elé, és szavalókórust alkotva követelték, hogy a szovjet csapatokat haladéktalanul vonják ki Magyarországról. "Le a vörös imperializmussal!" - kiabálták. A tüntetés után munkásküldöttség kereste fel Nehru miniszterelnököt és felszólította, tegyen meg mindent, hogy a magyarok felszabaduljanak a szovjet elnyomás alól.

Uruguay fővárosában, Montevideóban az ifjúság nagy tömegei a szovjet konzulátus elé vonultak, és felgyújtották a konzulátus épületét. Mire a rendőrség és a tűzoltóság kivonult, az épület lángokban állott.

Kefauver szenátor táviratot intézett Hammarskjöldhöz, és arra kérte, sürgősen tiltakozzék a Szovjetuniónál a Magyarországon folyó kegyetlenkedések ellen. A szenátor ezután felhívja Hammarskjöldöt, tegyen meg minden tőle telhetőt, hogy az ENSZ sürgősen bizottságot küldjön ki Magyarországra.

Az amerikai katonai parancsnokok világszerte utasítást kaptak, hogy fokozzák védelmi készültségüket. Az intézkedést az amerikai nagyvezérkar adta ki. Washingtonban hangsúlyozzák, hogy nincsen szó új fenyegető válságról, de az Európában történt szovjet csapatmozdulatokra és a közép-keleti feszült helyzetre való tekintettel mégis szükségesnek tartották az intézkedés kiadását. Elhalasztottak több tervbe vett tengerészeti gyakorlatot, és a stratégiai légierő gyakorlatozását is csökkentették, hogy a repülőgépeket készültségben tarthassák. Hasonló intézkedésekre került sor a szárazföldi csapatok keretében is.

A Daily Telegraph, a Daily Express, valamint a New York Times jelenti, hogy számos lengyel határátkelőhelyet lezártak. A szovjet-lengyel határ mentén már csak egy-két átkelőhelyen van közlekedés. A határ mentén nagyszámú szovjet hadosztály gyülekezik. A szovjet csapatok egy része Lengyelországon át Kelet-Németország irányába menetel.

A francia nemzetgyűlés külügyi bizottsága felszólította a francia kormányt, hogy haladéktalanul tegyen előkészületeket a három nyugati nagyhatalom kormányfőinek találkozójára. A kormányfők értekezletén szélesebb körű konferenciát készítenének elő, aminek célja elsősorban a béke helyreállítása lenne a Közel-Keleten. A francia nemzetgyűlés elnöksége ötmillió frankos gyorssegélyt juttatott el a magyar segélyakciónak. A francia nemzetgyűlés az ötmillió frankot eredetileg a szovjet képviselők franciaországi látogatásának fedezésére szánta. A nemzetgyűlés ezt a látogatást a magyar eseményekre való tekintettel lemondotta. Saint-Denis-ben, Párizs elővárosában, amely többségében kommunista, az Aigle Azur ötszáz főnyi munkássága röpgyűlést rendezett. A munkások felháborodva tiltakoztak a szovjet csapatok magyarországi rémtettei ellen, bejelentették kilépésüket a kommunista pártból, és a helyszínen összetépték pártigazolványukat.

Spaak belga külügyminiszter, aki nemrégiben tért vissza a szovjet fővárosból, tiltakozó táviratot küldött a szovjet kormánynak a vörös csapatok magyarországi vérengzése miatt. Spaak felhívta Sepilovot, hogy azonnal szüntesse be a szovjet hadsereg magyarországi beavatkozását. A belga rádióállomások ma délelőtt 11 órakor öt percre megszakították adásaikat, hogy tiltakozzanak a szovjet agresszorok magyarországi megtorló hadjárata ellen. A belga szakszervezetek ötperces általános sztrájkra hívták fel a munkásságot a magyarországi szovjet rémuralom miatt.

A nyugatnémet képviselőház mai rendkívüli ülésén megbélyegezte a szovjet csapatok magyarországi agresszióját.

A portugál kormány közleményt hozott nyilvánosságra, amelyben felháborodással elítéli a szovjet csapatok magyarországi orvtámadását.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 19 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója!

Információk

Adásba került1956-11-08 18:00
Hossz0:09:24
Cím18:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3