13:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 29. 13:00 ● 09:15

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 13 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap este úgy döntött, hogy tárgyalás alá veszi a Szovjetunió magyarországi beavatkozásának ügyét. Kilenc ország képviselője szavazott a nyugati nagyhatalmak javaslata mellett. A javaslat ellen csak a Szovjetunió foglalt állást. Jugoszlávia tartózkodott a szavazástól. A szovjet küldött a nyugati nagyhatalmakat vádolta a magyar ügyekbe való beavatkozással, és arra hivatkozott, hogy a budapesti kormány kérte a szovjet csapatok segítségét. Az amerikai, angol és a francia ENSZ-küldött visszautasította a szovjet nyilatkozatot, és a legélesebb formában elítélte a Szovjetunió katonai lépéseit.
A Biztonsági Tanács ülése öt és fél óra hosszat tartott, a tárgyalást folytatják. A legközelebbi ülés időpontját még nem közölték.

Időközben újabb és újabb nyilatkozatok hangzanak el a magyarországi helyzettel kapcsolatban.
Dulles amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy kormányát a legközelebbről érinti a kommunista kormány ellen fellázadt magyar nép szenvedése. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok a legerőteljesebben folytatja akcióját a helyzet rendezésére.

Eden angol külügyminiszter kijelentette, hogy az angol nép együttérzéssel és csodálattal figyeli a magyar nép szabadságharcát. Eden bejelentette, hogy Anglia 25 ezer fontot adott a Nemzetközi Vöröskeresztnek a magyar sebesültek számára.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymás után érkeznek be a tagállamok jegyzékei, amelyben tiltakoznak a Szovjetunió magyarországi eljárása ellen. Az osztrák kormány közölte Hammarskjöld ENSZ-főtitkárral, hogy tegnap jegyzéket intézett a szovjet kormányhoz, amelyben a magyarországi katonai akció és vérontás beszüntetését kérte. Ausztria a helyzet normalizálását kívánja, a nemzet szabadságának és emberi jogainak helyreállítását sürgeti az európai béke megszilárdítása érdekében – írta a szovjet kormányhoz intézett jegyzékében az osztrák kormány.

A Fülöp-szigetek kormánya az ENSZ főtitkárához intézett levelében kiemeli, hogy a szovjet csapatok harckocsikkal és ágyúkkal törtek a védtelen magyar népre, amelynek nem volt más bűne, mint az, hogy szabadon akart élni. A szovjet csapatok bevetése súlyosan sérti a magyar békeszerződést és az ENSZ Alapokmánya rendelkezéseit. A Fülöp-szigetek kormánya melegen támogat minden olyan lépést az ENSZ-ben, amely a kérdés igazságos és gyors megoldását célozza.

Törökország kormánya az ENSZ főtitkárához intézett levelében támogatja a nyugati nagyhatalmak fellépését a magyar kérdésben. Azt a kívánságát fejezi ki, hogy a magyarországi szovjet csapatok azonnal hagyjanak fel fegyveres akcióikkal, és ne tegyenek újabb kísérletet arra, hogy erőszakkal nyomják el azt a mozgalmat, amelynek célja, hogy biztosítsa a magyar nép szabadságát és boldogságát.

Thaiföld kormánya az ENSZ Biztonsági Tanácsának elnökéhez intézett levelében közli, hogy aggodalommal követi a magyarországi eseményeket, amelyek során az ország népe súlyos véráldozatokat hozott. A helyzet súlyosságára tekintettel a thaiföldi kormány meggyőződése szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem maradhat tétlen.

Ma a Dunántúlra érkező jelentések egyöntetűen arra mutatnak, hogy a szabadságharcosok szilárdan kezükben tartják az ország nagy területeit. A szabadságharcosok megerősítették pozíciójukat a szombathelyi térségben, valamint a Kecskemét-Kiskunhalas-Szeged körzetben, ahol a hírek szerint további magyar hadosztályok álltak át a felkelőkhöz.

Budapesten tegnap még több helyen súlyos harcok folytak. Abban az időpontban, amikor Nagy Imre bejelentette, hogy megkezdték a szovjet csapatok kivonását Budapestről, szovjet harckocsik újabb támadást intéztek egy laktanya ellen, ahol több ezer munkás, katona és diák barikádolta el magát. Reggeli jelentés szerint egy szovjet katona rálőtt Barber angol újságíróra, a Daily Mail tudósítójára. Az újságíró fejsebet kapott, állapota azonban nem veszélyes.

Howard, a Reuter angol hírszolgálati ügynökség tudósítója bement Veszprémbe, majd a szabadságharcosok által rendelkezésére bocsátott gépkocsin, néhány magyar tiszt kíséretében beutazta a Dunántúlt. Jelentésében elmondja, hogy hét nagyobb várost látogatott meg, és számos falun ment keresztül. A lakosság mindenütt lelkesedéssel fogadta, és magyarosan vendégül látta. Megmutatták neki a szabadságharcosok egyik titkos rádió-leadóállomását.
Veszprém környékén nagyobb arányú szovjet csapatösszevonást figyelt meg. Jelenti, hogy a falvak és a meglátogatott városok a szabadságharcosok oldalán állanak. A nyugati megyékben több helyen látta, hogy a szovjet és a magyar csapatok beásták magukat, farkasszemet néznek egymással, de ezeken a helyeken egyelőre nem folyik harc közöttük. Több helyen orosz járőrökkel találkoztak, ezek harc nélkül átengedték őket. Egy szovjet katona egy ízben feltartóztatta őket. Géppisztolyt szegezve az újságíróra és a szabadságharcosokra, felhívta őket, hogy szálljanak ki gépkocsijukból. Amikor ez megtörtént, 25 lépésről géppisztollyal kezdett lőni a csoportra. A golyók nem tettek kárt senkiben, és a lövöldöző oroszt az egyik magyar tiszt egyetlen lövéssel ártalmatlanná tette.

Győrben az angol újságíró részt vett egy tömeggyűlésen, ahol több mint tízezer ember jött össze, hogy meghallgassa az ifjúság szónokait. A szónokok a tízezres tömeg lelkes éljenzése között hangsúlyozták, hogy függetlenül attól, mit határoznak és mit követelnek a Nemzeti Bizottságok, a fiatalság folytatja a harcot, amíg az ország megszabadul a szovjet igától, amíg a kommunista párt zsarnok uralma megszűnik az ország felett, amíg azok, akik 11 éves nyomorúságba döntötték az országot, eltűnnek, és amíg valóban szabad, titkos választásokat rendelnek el az országban, az Egyesült Nemzetek felügyelete alatt. Egyetlen szó sem hangzott el a győri ifjúság programja ellen, és senki sem állt fel, hogy az úgynevezett nemzeti kommunista programot terjessze a tömeg elé.

A Győri Rádió, valamint az értelmiség és Forradalmi Bizottságnak a szabad rádiókon ismertetett levele is a szovjet csapatok azonnali kivonását, általános szabad választásokat és valóságos reformokat követel a munkásság és a parasztság érdekében.

Varsó. Hivatalosan bejelentették, hogy Wyszynski bíboros visszatért a lengyel fővárosba és átvette prímási hivatalát. Wyszynski bíboros Varsóba érkezése után telefonérintkezésbe lépett a Castel Gandolfoban tartózkodó XII. Pius pápával.

Gomulka a lengyel kommunista párt nevében nyilatkozatot adott ki, amelyben Nagy Imre programjának elfogadását és a vérontás beszüntetését ajánlja a magyar népnek. Azt hangoztatja, hogy a program jelentős reformokat tartalmaz, és magában foglalja a szovjet csapatok kivonását is.

A Trybuna Ludu kommunista pártlap hangsúlyozza, hogy a magyar felkelés mögött nem voltak külföldi ügynökök, és nagy hiba lenne, ha egy nemzet felkelését egyszerűen ellenforradalomnak minősítenék. Hasonló kísérletek történtek Lengyelországban is a poznani felkelés alkalmával. Sokan azt is ellenforradalomnak minősítették. A magyarországi tragikus fejlemények okait a sztálinista múlt tévedéseiben, hazugságaiban és bűneiben kell keresni – mondja a lengyel kommunista lap.

Bonn. A Magyarországi Népi Németek Szövetsége táviratot intézett Adenauer kancellárhoz. A Szövetség köszönetet mond a kancellárnak a magyar szabadságharcosok melletti állásfoglalásért, és arra kéri Adenauert, hogy az erkölcsi támogatás mellett nyújtson a német kormány anyagi segítséget is a szabadságharcosoknak.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 14 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-29 13:00
Hossz0:09:15
Cím13:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3