09:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 30. 9:00 ● 10:14

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 9 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

New York. Az Egyesült Államok, Anglia és Franciaország diplomáciai képviselői megkezdték annak a javaslatnak a szövegezését, amelyet a magyarországi szovjet beavatkozás ügyében a Biztonsági Tanács elé terjesztenek. A Tanács, mint ismeretes, a szovjet tiltakozás ellenére úgy döntött, hogy megvitatja a magyar kérdést. Az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez egymásután érkeznek be a tagállamok jegyzékei, amelyben tiltakoznak a magyar szabadságharc letörése, a Szovjetunió magyarországi beavatkozása ellen. Ausztria, Törökország, a Fülöp-szigetek, Thaiföld, Argentína, Olaszország, Írország, Spanyolország, Kanada, Norvégia és Svédország küldött idáig jegyzéket az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez, helyeselve a nyugati nagyhatalmak lépését, a Biztonsági Tanács összehívását és sürgetve a magyar kérdés rendezését.

London. Selwyn-Lloyd, angol külügyminiszter az alsóházban részletesen beszámolt a magyarországi helyzetről. Selwyn-Lloyd mindenekelőtt megbélyegezte a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok és a titkosrendőrség magatartását, hangoztatván, hogy ezek a kötelékek határtalan kíméletlenséggel léptek fel a magyar nép ellen. A magyarság azonban nem tört le, és úgy látszik, hogy a népnek az ország nagy területein sikerült kézbe ragadnia az ellenőrzést. A brit kormány - mondotta emelt hangon Selwyn-Lloyd, és maga a brit nép, a legmélyebb rokonszenvvel és csodálattal követi a magyar nép hősi küzdelmét.
Gaitskell, a brit munkáspárti ellenzék vezére kijelentette, hogy Anglia népét mélyen megrendítette a szovjet harckocsik és csapatok bevetése a fegyvertelen magyar tömegek ellen. Az angol nép a legmélyebb rokonszenvvel tekint mindazok felé, akik a harcokban megsebesültek. Gaitskell az angol alsóház összes pártjának lelkes éljenzése közben emelt hangon kijelentette, hogy az angol nép nevében csodálattal adózik a magyar nép bátorságának. Egy egész nemzet harcban áll, hogy kivívja függetlenségét és politikai jogait. Az angol Munkáspárt vezére végül annak a reményének adott kifejezést, hogy a szovjet csapatok gyorsan kivonulnak Magyarországról.

Külföldi lapok tudósítói szerint Budapesten tegnap tovább folytak a harcok. A szovjet csapatok ágyúkkal, nehézfegyverekkel és aknavetőkkel ostromolták a Kilián-laktanyát, amelyben a katonákból, munkásokból és diákokból álló védősereg elsáncolta magát. A kaszárnya körül kilőtt és kiégett szovjet páncélosok hevernek. A budapesti kormány állítása szerint megkezdték a szovjet csapatok kivonását a fővárosból, és egyes kerületekben magyar katonai erők veszik át a biztonsági szolgálatot a szovjet csapatoktól. A jelentést más forrásból még nem erősítették meg.

Barber, a Daily Mail munkatársa, akit egy orosz golyó tegnap súlyosan megsebesített, azt jelenti lapjának, hogy a főváros a szovjet csapatok támadása és esztelen lövöldözése következtében az ostrom utáni idők képét mutatja. A szovjet ágyúk kórházakat, sőt egész munkásnegyedeket pusztítottak el, a főváros több pontja romokban hever. Az angol újságíró jelentésében hangsúlyozza, hogy a harcoknak rég vége lenne, ha a szovjet csapatokat nem vonultatták volna fel. Irtózatos kép, írja az elmúlt napok harcairól, amikor állig felfegyverzett, tankokkal, ágyúkkal felszerelt szovjet csapatok zászlók alatt felvonuló gyermekekre lőnek, akiknek nincs más vágyuk, mint az, hogy szabad emberként nőjenek fel.

Az ország vidéki területei, főleg a Dunántúl, a külföldi laptudósítók jelentése szerint szilárdan a szabadságharcosok kezén van. A városokban nemzeti munkástanácsok alakultak, amelyek a helyi közigazgatási problémákat megoldják, és amelyek fegyverrel a kézben követeléseik teljesítését sürgetik. A szabadságharcos csoportok politikai összetételüktől függetlenül egyöntetűen a szovjet csapatok azonnali távozását, az ország teljes függetlenségének és szabadságának helyreállítását követelik.

A nyugati területeken az ÁVO-t gyakorlatilag likvidálták, miután a felkelők álláspontja szerint az ÁVO volt a legfőbb akadálya a rend megszilárdításának. A pécsi, dorogi, tokodi, tatabányai, tatai és miskolci munkástanács határozatot hozott, hogy addig nem termel szenet, amíg Magyarországról az utolsó szovjet hadosztályt ki nem vonják. A Győr Megyei Nemzeti Tanács felhívta a budapesti kormányt, hogy azonnal szüntesse be a harcot, és bejelentette, hogy a Dunántúl népe egységesen áll Budapest lakossága mellett. A Győri Nemzeti Tanács, Bebrits lemondása után követeli Kossa István, Csergő János és Czottner Sándor azonnali eltávolítását a kormányból. A Szabad Győr Rádiója tegnap este az Ifjúsági Tanács nyilatkozatát közölte. A nyilatkozat szerint az Ifjúsági Tanács felvette a kapcsolatot a munkástanácsokkal. A fiatalok bejelentették, hogy az általános sztrájk mindaddig tart, amíg a szovjet csapatok ki nem vonulnak. Bejelentették azt is, hogy a nagylengyeli olajtelepek munkásai nem termelnek ki olajat a szovjet csapatok távozásáig. A Győri Rádió adásait újabban zavaróállomásokkal próbálják érthetetlenné tenni.

Moszkva. Egy diplomáciai fogadáson külföldi újságírók kérdésekkel ostromolták meg Sepilov szovjet külügyminisztert és Zsukov hadügyminisztert, a magyarországi helyzettel kapcsolatban. Sepilov kijelentette, hogy a szovjet csapatokat csak akkor vonják ki Budapestről, ha a felkelők leteszik a fegyvert, és nem veszélyeztetik többé a szovjet csapatok biztonságát. Sepilov arról igyekezett meggyőzni a külföldi sajtó képviselőit, hogy ellenforradalmi elemek a maguk javára akarták fordítani a helyzetet, bár elismerte, hogy a rossz kormányzás volt a felkelés legfőbb oka. Arról, hogy kivonják-e a szovjet csapatokat Magyarországról, nem volt hajlandó nyilatkozni.
Zsukov, szovjet hadügyminiszter azt állította, hogy a szovjet csapatok kivonása Magyarországról olyan kérdés, amelyben csak a varsói paktum tagállamai határozhatnak, együttesen. Elismerte, hogy a magyar felkelés részben népi megmozdulás volt, de - mint mondotta - ezt a Horthy-rendszer hívei kiaknázták. Szerinte a varsói paktum szelleme lehetővé teszi a szovjet csapatok bevetését egy ilyen természetű ellenállás leverésére. Állította továbbá, hogy a magyar megmozdulást Ausztriából betört, fegyveres csoportok támogatták. Azt hangoztatta, hogy ha majd a Nyugat feloszlatja az Atlanti Szervezetet, akkor feloszlik a varsói paktum is, és minden katona visszatérhet hazájába. Zsukov egyébként újságírók kérdésére azt válaszolta, hogy a Szovjetunió nem küldött csapaterősítéseket, az elmúlt három napon egyetlen szovjet katona sem lépte át a magyar határt.

Varsó. Wyszynski bíboros, akit a lengyel hatóságok szabadon engedtek, tegnap átvette prímási hivatalát. A hír közzététele után percek alatt hatalmas tömeg gyűlt össze a bíborosi palota előtt. Wyszynski kardinális az erkélyre lépve áldást osztott, majd felhívta az egybegyűlteket, őrizzék meg nyugalmukat és méltóságukat. Kijelentette, reméli, hogy az egész lengyel nemzet részvételével sikerül az igazság elveire alapított új életet felépíteni Lengyelországban. A bíboros ma reggel, a varsói katedrálisban ünnepi szentmisét celebrál. A Varsói Rádió bejelentette, hogy Rokosszovszkij szovjet tábornagy, a lengyel hadsereg eddigi parancsnoka és a kormány hadügyminisztere szabadságra ment. Rokosszovszkijt Spychalski, a Gomulka kormány helyettes hadügyminisztere helyettesíti. Ben, a Monde tudósítója úgy tudja, hogy Rokosszovszkij szabadsága tartós lesz, és aligha fog visszatérni Lengyelországban. A lengyel főváros diáksága tegnap díszőrséget állított a lengyel Magyar Intézet elé. Az épületre felhúzott lobogóra felírták: "Hódolat a magyar nemzetnek." A bejárat előtt perselyt állítottak fel, és megkezdték a gyűjtést a magyar rászorulók megsegítésére.

Kedves Hallgatóink! Most röviden ismertetjük a nemzetközi politikai élet egyéb eseményeit:
Izraeli csapatok a Sínai-félszigeten száz kilométeres mélységben behatoltak Egyiptom területére. Egyiptom mozgósította haderejét és csapatokat küldött a veszélyeztetett területekre. Az első jelentések heves csatákról számolnak be.
Párizsban, Londonban és Washingtonban minisztertanácson vitatták meg az izraeli támadás következtében előállott helyzetet, és a kérdést ma a Biztonsági Tanács elé viszik. A nyugati nagyhatalmakat egy 1950-ben kötött megállapodás arra kötelezi, hogy a megtámadott fél segítségére siessenek, ha háború robban ki Palesztinában.
A Biztonsági Tanács egyébként tegnap este úgy határozott, hogy tárgyalás alá veszi Franciaország panaszát, amely szerint Egyiptom fegyvereket csempészett Algériába.

Kedves hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 10 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-30 9:00
Hossz0:10:14
Cím09:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3