20:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 11. 20:00 ● 10:37

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25 és 49 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 20 óra. Most híreket mondunk.

A szabadságharcosok Budapest külső kerületeiben, valamint a rommá lőtt házakban és pincékben továbbfolytatják ellenállásukat. A főváros a 20. napja tartó harcok után a súlyos rombolások és a pusztulás képét mutatja. A szovjet harckocsik ágyútüze következtében rengeteg ház megrongálódott, vagy teljesen elpusztult. A tél küszöbén a családok ezrei váltak hajléktalanná.

A budapesti kommunista rádió adásában nyíltan bevallja, hogy a fővárosban a Kádár-klikknek még mindig nem sikerült a rendet helyreállítania. A harcok a főváros több részében továbbfolynak. A szovjet kommunista bérenckormány a főváros lakosságát kéri a közrend helyreállításában való együttműködésre.
Vidéken a harcok egyre inkább partizánháború jelleget öltenek. Szolnok, Bács-Kiskun megyében a partizán csoportok a szovjet csapatok utánpótlását igyekeznek elvágni. Nagykanizsán, Kaposvárott, Győr térségében, a Mecsekben és a Komló körüli, valamint a Bükk és a Mátra erdőségeiben a szabadságharcosok folytatják elszánt ellenállásukat.

A kommunista ellenőrzés alatt álló miskolci rádió ma délután közölte, hogy Diósgyőrben tovább tart a sztrájk, a munkások a legjobb esetben 30 százalékban jelentek meg az egyes üzemekben. Az iskolákban már megindult ugyan a tanítás, de a tanulóknak több mint fele nem jelenik meg az oktatáson. A kollégiumok üresek, a kollégistáknak alig 10-20 %-a jelentkezett eddig. A rádió közölte még, hogy a Mátra és a Bükk erdőségében tisztek, altisztek, legénységiek, valamint egyetemistákból és ifjú munkásokból álló fegyveres ellenállási csoportok még mindig folytatják az ellenállást. Megszállva tartják többek között a Borsodi Szénbányászati Tröszt több bányaüzemét, és ezért ezekben az üzemekben mindeddig nem indulhatott meg a termelés.

A belügyminiszter különböző utasításokat adott az Államvédelmi Hatóságoknak és a Belügyminisztérium Belbiztonsági Alakulatainak. E két hatóság beosztottjainak jelentkezniük kell, hogy beosszák őket az úgynevezett Karhatalmi Erőkhöz. Az ÁVH és a Belbiztonsági Alakulatok épületeit az utasítás értelmében a Karhatalmi Alakulatok parancsnokságának kell átvennie. Az ávósoknak és Belbiztonsági Alakulatok tagjainak rendőri, vagy honvédségi egyenruhába kell átöltözködniük, ávós egyenruhájukat haladéktalanul le kell tenniük, ilyen egyenruhában szolgálatot teljesíteniük nem szabad. A volt határőrségeket és kirendeltségeket is utasította a belügyminiszter, hogy egyenruhájukat vessék le. A határszolgálatot a karhatalmi alakulatoknak kell átvenniük. A belügyminiszter végül utasította a nyugati megyék karhatalmi alakulatainak parancsnokait, valamint a rendőrparancsnokokat, hogy a szovjet erők bevonásával zárják le a nyugati határt. A helyi munkás és paraszt forradalmi tanácsok vezetőségével a Belügyminisztérium tájékoztatásul közölte, hogy olyan termelőszövetkezetek esetében, amelyek elhatározták feloszlásukat, a feloszlató rendelkezéseket csak a zárszámadás megejtése után lehet végrehajtani.

A Nemzetközi Vöröskereszt egy gépkocsikaravánja a déli órákban átlépte a magyar-osztrák határt, és úton van Budapest felé. A 15 tehergépkocsiból álló karaván 27 tonna élelmiszert és 2 tonna gyógyszert visz a magyar fővárosba. A karaván vezetői már péntek éjszaka óta vesztegelnek a klingenbachi határállomáson és várják a magyarországi hatóságok beutazási engedélyét. Ma délben a karaván vezetőjének megengedték, hogy átlépje az osztrák-magyar határt, Sopronba utazhassék. Szovjet katonák kíséretében a karaván vezetője a soproni szovjet parancsnokságot kereste fel. Rövid idővel azután ugyancsak szovjet fegyveres kíséret mellett visszatért Klingenbachba. A szovjet csapatok nemsokára ezután megkezdték a 15 gépkocsi rakományának legalaposabb átvizsgálását, még a legkisebb gyógyszert tartalmazó dobozokat is megvizsgálták. Munkájuk befejezése után engedélyt adtak a gépkocsikaravánnak a határ átlépésére. Ez az első vöröskeresztes gépkocsikaraván, amely a múlt vasárnap óta az Ausztriában felhalmozott nyugati segítség kis töredékével beléphetett Magyarország területére.

A Reuter iroda két külön tudósítója közül az egyik továbbra is a magyar fővárosban tartózkodik, a másik ma reggel Bécsbe érkezett. Első összefoglaló jelentésében egy hét eseményeiről számol be a magyar fővárosban, amely éppen egy hét óta el van zárva a külvilágtól. A két tudósító a felkelők főhadiszállásán, az egykori Szabad Nép épületében élte át a szovjet tankok első lerohanó rohamát. A beszámoló szerint a szabadságharcosok csupán az első két napon a páncélosok tucatjait pusztították el. Becslések szerint egyedül Budapesten ezer szovjet tank vonult fel a szabadságharc leverésére. A szovjet alakulatok, ha a szabadságharcosok ellenállásába ütköztek, nyomban erős tűz alá vettek egész háztömböket, és súlyosan megrongálták, vagy egészen lerombolták azokat.

"Eljövetelem előtt bejártam a főváros nagy részét és alig láttam egyetlen ép házat" - írja a nyugati hírszolgálati iroda tudósítója. Az utcákon mindenütt üvegcserepek, az úttesteken a villamosvasutak leszakadt vezetékei, kidőlt lámpaoszlopok, kiégett szovjet tankok, temetetlen holttestek. A közlekedést mindenfelé barikádok akadályozzák. A lakosság hosszú sorokban áll az élelmiszerüzletek előtt. Még az elmúlt két éjszaka is heves összetűzések zaját lehetett hallani városszerte. A csepeli olajtartályok még a legutóbbi napokban is égtek, a felszálló füst jól volt látható Budapest utcáin. Az oroszok az elmúlt két napon házról házra jártak és szabadságharcosok után kutattak. Budapesten úgy tudták azonban, hogy aránylag kevés szabadságharcos adta meg magát, illetve engedte, hogy a házakban elfogják. Nagy részüknek sikerült a Buda külterületeit szegélyező erdőségekbe menekülnie, most onnan folytatják a harcot. A nyugati újságíró végül elmondotta, hogy amerre járt, mindenütt arra kérték a szabadságharcosok, ha elhagyja Magyarországot és ismét szabadon dolgozhat, számoljon be a világnak mindarról, amit Budapesten látott, és ahogyan a szabadságharcosok hős küzdelmét a közelből megfigyelhette.

Nyugati megfigyelők rámutatnak arra, hogy a romániai egyetemi hallgatók megmozdulásáról elterjedt híreket maga Hruscsov is megerősítette. Hruscsov a moszkvai rádió szerint a Komszomol évforduló ünnepségén elmondotta, hogy a romániai kommunista párt vezetői a nyugtalanság napjaiban több ízben tárgyaltak a diákokkal, sőt szüleikkel is. A diákotthonokban vitákat rögtönöztek, és ezek során a kommunista pártvezetők azt hangoztatták, hogy a diákság őrizze meg nyugalmát és tanuljon, mert ha nem ezt teszi, kitaszítják az egyetemről és másokat ültetnek be az előadótermek padjaiba. Hruscsov beszédének ezt a részét a hivatalos szovjet hírközlő iroda kihagyta jelentéséből, ami arra mutat, hogy a moszkvai vezetőket felette nyugtalanították a romániai fejlemények. A moszkvai rádió csak két nappal később számolt be a beszédnek erről a részéről.
Moszkvai politikai megfigyelők rámutatnak arra, hogy a Pravda, valamint a többi hivatalos szovjet szócső a magyarországi eseményekről és ezek külföldi visszhangjáról milyen ferde képet nyújtott az orosz népnek. A Pravda napokon keresztül hasábokon foglalkozott azzal a képtelen állítással, hogy igazi magyar hazafiakat és munkásokat hogyan üldözött az úgynevezett ellenforradalmár tömeg. Az egész szovjet propaganda gépezet teljes hallgatásba burkolódzott azonban a magyarországi események nyugati visszhangjáról. Egyetlen szóban sem számol be arról, hogyan bélyegezte meg az ENSZ a Szovjetunió magyarországi fellépését, hogyan mondták le a különböző kormányok tervezett moszkvai látogatásukat, miképpen támadta meg az elkeseredett tömeg a nyugati fővárosokban működő szovjet nagykövetségek épületeit és a kommunista párhelyiségeket.

Nápolyban dán és norvég katonai kötelékek várnak arra, hogy az ENSZ rendőri erők első csoportjaiként svájci repülőgépeken Kairóba szállítsák őket. Burns, az ENSZ rendőri erők főparancsnoka közölte, hogy a tárgyalások az ENSZ erők átszállításáról még nem értek véget. Remélni lehet azonban, hogy az egyiptomi kormány rövidesen hozzájárul ehhez és ezt követően nyomban útra kelnek a kötelékek Nápolyból Kairóba.

Ezzel híreink közlését befejeztük. Legközelebb 21 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-11 20:00
Hossz0:10:37
Cím20:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3