11:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 26. 11:00 ● 09:55

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19, 25 és 31 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk hangja 11 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapest. A fegyveres ellenállás a főváros több pontján még folyik. Külföldre érkezett utasok jelentése szerint a tegnap déli órákban a harcok hevessége még csak fokozódott. Ugyancsak külföldi utasok szerint a szabadságharcosok elsőrendű célja, hogy a szovjet csapatok minél előbb hagyják el Magyarországot. A vasúti és repülőforgalom Ausztriával még nem állt helyre. A magyar fővárost csak gépkocsin lehet elhagyni. A budapesti hidakon a közlekedést az egész mai napra eltiltották.
A Kossuth Rádió tegnapi adásai több ízben zavarosak voltak. Néha egyszerre három hangot lehetett hallani. Csütörtökön este a hangzavarba beleszólt egy hang, amely ezt mondotta: "Vessenek véget a magyarok mészárlásának Budapesten! Vonják vissza a szovjet csapatokat Magyarországról! Lépjetek sztrájkba!" Időnként Budapest hullámhosszán a miskolci rádióállomás szólalt meg, többek között ezeket lehetett hallani: "Nekünk ebből elég volt! Elég volt egyes vezetők önkényéből!"

Bécsben ma reggel egy Magyarországon működő titkos rádiót lehetett hallani. A rádió a magyar nemzet Szabadság Adójaként jelentkezik. A Szabadság Rádió ma reggeli adásában általános sztrájkra szólította fel a magyar munkásságot. Követelte Mindszenty hercegprímás azonnali szabadlábra helyezését és prímási funkcióiba való visszahelyezését. A Szabadság Adó hangsúlyozta, hogy a kormány csakis Mindszenty hercegprímás maradéktalan rehabilitálásával bizonyíthatja be, hogy politikáját valóban megváltoztatja.

Bécsi diplomáciai körökben úgy tudják, hogy négy magyar ezred mindjárt a harcok elején átállt a felkelők oldalára. Az osztrák határra érkezett egyes utasok arról is tudnak, hogy a budapesti katonai akadémia növendékei nehézfegyverre tettek részt, és ők is csatlakoztak a forradalomhoz. Ennek hatására újabb gyalogsági ezredek álltak át a felkelőkhöz. A harcoknak csütörtökön állóháború jellegük volt. Egyik nyugati hírügynökség diplomáciai körökből arról értesült, hogy a két harcoló fél beásta magát és várja az ellenfél újabb mozdulatait. A harcok során valószínűleg sok ember vesztette életét.

Egy nyugati tudósító jelentése szerint csütörtökön röviddel dél után több ezer békés tüntető vonult fel a magyar parlament épülete előtt. A tüntetők magyar zászlókat lobogtattak, fegyver azonban nem volt náluk. Egy szovjet harckocsi tüzet nyitott a tüntetőkre. A nyugati tudósító szerint csütörtökön délben a magyar főváros több pontján játszódott le hasonló jelenet. Csütörtökön súlyos harcok folytak közvetlenül a budapesti amerikai követség épülete előtt is. A követségi épület előtt hullámzó tömeg lelkesen üdvözölte a követségen lengő amerikai zászlót.
A lakosság mindenütt nagy örömmel fogadta Gerő Ernő elmozdítását – hangoztatta az egyik külföldi. "Egész útvonalunkon sok magyar zászlót láttunk, és mindegyik friss jelét mutatta annak, hogy a kommunista címert eltávolították róla. Győrött nagy tömeget láttunk a városháza előtt. Az emberek örömmel figyelték, amint néhányan éppen azon fáradoztak, hogy eltávolítsák a vörös csillagot az épület homlokzatáról."

New York. Az amerikai lapok első oldalukon közölnek minden Magyarországgal kapcsolatos hírt. A New York Times feltűnő szedéssel közli más magyar vonatkozású hírei sorában a következőt. A budapesti felkelést egyes hírek szerint az robbantotta ki, hogy az ÁVO egy alakulata a tüntető tömeg szeme láttára lelőtte a magyar hadsereg egyik ezredesét és főhadnagyát.

Bécs. Az egyik nyugati hírszolgálati iroda értesülése szerint Kelet-Magyarország igen nagy területei a magyar felkelők ellenőrzése alatt állanak. Pécsett a rádióállomás bemondotta, hogy a baranyai forradalmi tanács szervezett hadjáratot folytat a rendszer mellett harcoló katonai alakulatok ellen.

Budapest. Nyugati hírszolgálati irodák jelentik a magyar fővárosból, hogy tegnap délelőtt Mikojan szovjet helyettes miniszterelnök és Szuszlov, a kelet-európai ügyek szovjet szakértője Budapesten járt. A két szovjet vezető a déli órákban elhagyta a fővárost, nyilvánvalóan visszatért Moszkvába.

Moszkva. Nyugati hírszolgálatok közlése szerint a moszkvai rádió közölte Nagy Imre tegnapi beszédét, de kihagyta azt a részt, amelyben Nagy Imre ígéretet tett arra, hogy a szovjet csapatok Magyarországról való kivonásáért folyamodik majd Moszkvához.

Helsinki. A kommunista lapoktól eltekintve valamennyi finn lap a testvéri magyar nép iránti meleg rokonszenv hangján ír a magyar forradalom drámai fejleményeiről. A liberális Helsingin Sanomat, Finnország legelterjedtebb lapja vezércikkében megállapítja, hogy a magyar nép a kommunizmus ellen indította meg felkelését. A hatóságok ellenintézkedéseit a félelem vezeti. Hangsúlyozni kell azonban – írja a lap –, hogy amidőn a békés koegzisztencia hangoztatói a tömegekbe lövetnek, ez sem a magyarországi, sem a megszálló szovjet erők becsületét nem szolgálja. A felelős kormányokat mindenképpen elmarasztalja. A finn nép mélyen együttérez a magyar testvérnéppel, szenvedései és megpróbáltatásai eme napjaiban – írja a Helsingin Sanomat.
Az Uusi Suomi azzal a megállapítással vezeti be cikkét, hogy ha a szovjet hadsereg nem lépett volna közbe, ma már nem lenne kommunizmus Magyarországon. A nép a kommunista vezetőket elsöpörte volna. Egész nyilvánvalóan népfelkelésről van szó – hangsúlyozza a finn lap. Más körülmények között el lehetett volna képzelni, hogy a kormány rendelkezésére álló eszközök elégségesek a felkelés elfojtására. A rendőrség és a védelmi erők valóban magyar érzésű tagjait azonban nem lehetett arra bírni, hogy népük és országuk ellen forduljanak. A finn szociáldemokraták és egyben a koalíciós kormány egyik hivatalos lapja azzal vezeti be vezércikkét, hogy nyilvánvalóan régóta felhalmozódtak a belső nézeteltérések a különböző kommunista vezetők között.
A nép azonban nem ezzel törődött, hanem az egész rendszer ellen fordult. Nagy Imre az erőszak alkalmazását, a szovjet csapatok beavatkozását fordította a nép ellen. Ezzel lehet, hogy szolgálatot akart tenni Hruscsovnak, önmagának, pártjának és a rendszernek, amelyet képvisel. De vajon meggondolta-e azt, hogy harckocsik eddig is mindig hatástalan eszköznek bizonyultak, valahányszor azért vetették be, hogy elnémítsák azokat, akik akár meghalni is készek véleményük érvényre juttatásáért – írja végül a finn szociáldemokraták lapja.

Varsó. Nyugati hírközlő irodák értesülése szerint Gomulka elhalasztotta mára tervezett elutazását Moszkvába mindaddig, amíg valamennyi szovjet katonai egység visszatér eredeti támaszpontjára. Az elhalasztást Gomulka már közölte Moszkvával, és azt is hozzáfűzte, hogy a szovjet csapatok állomáshelyeikre való visszatérésére vár. A végső határidőt erre a lengyel hírközlő iroda korábbi jelentése szerint a mai napon jelölték meg. Gomulka vár addig, amíg megbizonyosodik arról, hogy Moszkva valóban minden csapatot visszavezényelt előző támaszpontjára.

Párizs. Aimé Césaire, martinique-i kommunista képviselő, a francia nemzetgyűlés parlamenti csoportjának tagja, neves író kijelentette, hogy kilép a francia kommunista pártból, és képviselői mandátumát rendelkezésre bocsátotta. Césaire elhatározásáról tájékoztatta Thorez párttitkárt, és indokolásul a szovjet erők magyarországi intervencióját jelölte meg.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését ezzel befejeztük. Legközelebb 12 órakor mondunk ismét híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-26 11:00
Hossz0:09:55
Cím11:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3