17:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 25. 17:00 ● 09:45

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 25 méteres rövidhullámon 21 óra 10 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16, 19 és 31 méteres rövidhullámon.
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 17 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A budapesti felkelők a város több pontján tovább folytatják a harcot. A gyárak egész sorában a mai napon is szünetelt a munka. A kimenési tilalom délután 6 órától reggel 6 óráig továbbra is érvényben van, az iskolákat bezárták. A közlekedés továbbra is a teljes káosz képét mutatja, és a telefon valamint a távírószolgálat csak helyenként működik.
A kommunista hatóságok a déli és a kora délutáni órákban a budapesti adóállomás hullámhosszán ismét felszólították a főváros lakosságát, hogy menjen haza otthonaiba, és ne vegyen részt semmiféle tüntetésben. A kommunista párt Politikai Bizottsága délelőtt újabb ülést tartott és leváltotta Gerő Ernőt. A párt első titkárának Kádár Jánost nevezték ki. A délutáni órákban Nagy Imre újból a mikrofon elé állt és rádióbeszédet mondott. Beszédében elismerte, hogy a budapesti felkelést a főváros dolgozóinak egy része az ország helyzete feletti elkeseredésében támogatta. Nagy Imre megígérte, hogy rövidesen összeül az országgyűlés a kormány reformprogramjának jóváhagyására. A budapesti kormány feje ígéretet tett továbbá a Hazafias Népfront átalakítására, a legszélesebb demokratikus nemzeti erők összefogásának alapján. Kilátásba helyezte, hogy tárgyalásokat kezdeményez a Magyarország és a Szovjetunió közötti kapcsolatok revíziójára. Megígérte, hogy a szovjet csapatokat a rend helyreállítása után haladéktalanul visszavonják. Végezetül messzemenő nagylelkűséget helyezett kilátásba a felkelőkkel szemben, és kijelentette, hogy ha megszüntetik a harcot, nem alkalmaznak velük szemben statáriális eljárást.
A főváros képe a súlyos harcok nyomait mutatja. A budapesti rádió közlése szerint a Nemzeti Múzeumban tegnap éjjel egy órakor negyedízben ütött ki tűz. A lángok az épület nagy részére átterjedtek. A Szabad Nép ma reggel sem jelent meg. A felkelők kedden este behatoltak a Szabad Nép Blaha Lujza utcai székházába és követelték, hogy a lap adjon ki általános sztrájkra szóló felhívást. Közvetlenül ezután megkezdődött a székház ostroma. A tüntetők felgyújtották a Szabad Nép könyvesboltját. A ház homlokzatának negyedik emeletéről leszakították a vörös csillagot. A felkelők ledöntötték a Sztálin-szobrot is.

Londonban hivatalosan közölték, hogy a harcok során szovjet páncélkocsik megrongálták a budapesti brit követség épületét. A légi közlekedés továbbra is szünetel Budapest és a többi európai főváros között. A budapesti felkelés az egész világon a legnagyobb szenzáció erejével hatott. Vezető államférfiak és közéleti személyiségek egymás után nyilatkoznak, és rokonszenvükről biztosítják a magyar népet a szovjet elnyomókkal szembeni küzdelmükben.
Az Európa Tanács közgyűlése ma megszakította ülését és egyperces néma csenddel emlékezett meg a budapesti felkelés mártírjairól. Dulles amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy az Egyesült Államok kormánya nagy együttérzéssel figyeli a magyar nép hősi küzdelmét, szabadságának és függetlenségének visszanyerésére.
Elsők között nyilatkozott Ollenhauer, a nyugatnémet szociáldemokrata párt vezére. Kijelentette, hogy bár a magyar és a lengyel nép szabadságharca nem hozza el nyomban a kommunista parancsuralom végét, mégis bizonyítja, hogy az egypártrendszer még a szovjet elnyomás alatt álló országokban is a bukás felé tart.
Stevenson, az amerikai demokrata párt elnökjelöltje ünnepélyes fogadalmat tett, hogy támogatni fog minden olyan felelősségteljes akciót az amerikai kormány részéről, amely közelebb segíti a magyar népet szabadsága elnyerésére.
A francia kereszténydemokrata párt a nemzetgyűlés mai ülésén a magyar probléma felvetésére készül.
Nenni, az olaszországi baloldali szocialista párt vezetője, szöges ellentétben az olaszországi kommunisták állásfoglalásával, súlyosan elítélte a szovjet csapatok közbelépését a magyarországi felkelés elfojtására.

Madariaga, az emigrációban élő neves spanyol publicista hangoztatta, hogy Magyarország népe ma újra a szabadság előőrseként harcol. "Gyászoljuk a hősi halottakat és csodáljuk az élőket, akik nem kevésbé hősök" - mondotta Madariaga.

A magyar nemzeti bizottmány az ENSZ-hez intézett táviratában rámutatott arra, hogy a szovjet csapatok beavatkozása Magyarország belügyeibe az ENSZ Alapokmányának elveibe ütközik.
New Yorkban tegnap este fekete lobogók és gyászfátyolos magyar zászlók alatt nagy tömeg vonult fel az ENSZ mellett működő szovjet küldöttség székháza elé. A tömeg a szovjet csapatok magyarországi vérengzése ellen tiltakozott. A tüntetők "Gyilkosok, takarodjatok Magyarországról!", "Magyar hősök újra véreznek a szabadságért!", "Mozduljon meg a világ lelkiismerete a moszkvai hóhérok ellen!" feliratú táblákat hordoztak.

Varsó. A lengyelországi kommunista párt Központi Bizottságának nyolcadik teljes ülése jóváhagyta az ország politikai és gazdasági feladatairól szóló határozati javaslatot. A határozat lényegében jóváhagyja azokat az irányelveket, amelyeket Gomulka, a párt újonnan megválasztott első főtitkára nevezetes múlt hét végi beszédében körvonalazott. A lengyelországi kommunista párt egy további határozati javaslatot is elfogadott, amely elítéli az antiszemitizmus minden formáját.
A Trybuna Ludu mai számában cikket közölt a szovjet-lengyel barátság szükségéről. Kiemeli azonban, hogy a két ország közötti viszony alakulása kizárólag az egyenlőség elvének tiszteletben tartásával történhet.

A Daily Mail közli a Le Monde tudósítójának varsói jelentését az ott lezajlott magyarság melletti rokonszenvtüntetésekről. Tegnap este mintegy négyezer diák és diáklány vonult fel két hatalmas különálló csoportban a Szovjetunió és Magyarország varsói külképviseleteinek épülete elé. A szovjet nagykövetség épülete előtt megjelent hatalmas tömeg Rokosszovszkij eltávolítását követelte és szovjetellenes érzelmeinek adott kifejezést. A budapesti kormány képviseletének épülete előtt felvonult tömeg a budapesti és magyarországi eseményekkel kapcsolatban a magyar nép iránti rokonszenvének adott kifejezést. "Veletek vagyunk!" – kiáltotta a tömeg a magyar követség épülete előtt. A tüntető tömeg ezután a főpályaudvar épülete elé vonult, amikor elterjedt Wyszynski bíboros szabadlábra helyezésének híre. A felvonult diákok tömegét a szovjet nagykövetség épülete elől gépfegyverrel rendelkező biztonsági csapatok oszlatták szét.
A lengyel igazságügyi hatóságok közlése szerint a kormány három kivételével szabadlábra helyezte a poznani perek valamennyi vádlottját. Az intézkedés következtében 151-en szabadultak a börtönből. A szabadlábra helyezettek között hét olyan személy is van, akiket a bíróság a poznani felkeléssel kapcsolatban börtönbüntetésre ítélt.

Most a nemzetközi politika egyéb eseményeiről számolunk be.

A Marokkóban állomásozó francia haderő főparancsnoksága napi parancsot adott ki, amelyben felhívja a haderő katonáit, hogy minden rendelkezésükre álló eszközzel védelmezzék meg a Marokkóban élő francia állampolgárok életét. A terrorcselekmények elleni tiltakozásként ma több mint negyvenezer Marokkóban élő francia tisztviselő abbahagyta a munkát. A terrorcselekményeket és a tüntetéseket az öt algériai nacionalista vezető letartóztatása robbantotta ki.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-25 17:00
Hossz0:09:45
Cím17:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3