15:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 11. 15:00 ● 09:52

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 15 óra. Most híreket mondunk.

A fővárosból a ma délelőtti órákban érkező jelentésekből az a kép alakul ki, hogy a szabadságharcosok a főváros külső kerületeiben, valamint a romos házakban és pincékben tovább folytatják ellenállásukat. A Budapest területéről kiszorult nagyobb ellenálló csoportok Nyugat felé tartanak. A szovjet csapatok Komárom megyében igyekeznek útjukat állni. A főváros a huszadik napja tartó harcok után a súlyos rombolások és a pusztulás képét mutatja. A szovjet harckocsik ágyútüze következtében rengeteg ház megrongálódott, vagy teljesen elpusztult. A tél küszöbén a családok ezrei váltak hajléktalanná.
Vidéken a harcok egyre inkább partizánháború jelleget öltenek. Szolnok megyében nyolc-tíztagú partizáncsoportok működnek, és igyekeznek elvágni a szovjet csapatok utánpótlását. Bács, Kiskun megyében ugyancsak folyamatban van a partizánharc. Nagykanizsa, Kaposvár és Győr térségében a szovjet csapatok nagyobb fölkelő-csoportokkal ütköztek meg. A Mecsekben és a Komló körüli erdőkben a szovjet csapatok harcban állnak az ellenállókkal. A szovjet agresszoroknak nem sikerült megtisztítani az erdőket az ellenálló csoportoktól. A Bükk és a Mátra erdőségeiben a szabadságharcosok folytatják makacs ellenállásukat. A megyei és járási tanácsok képviselőinek egy-egy kiküldöttjéből megalakult háromtagú rögtönítélő bíróságok tegnap megkezdték működésüket.

Ma délben és a kora délutáni órákban számos nyugati újságíró lépte át a magyar-osztrák határt Budapest irányából. Az újságírók közt van a német hírszolgálati ügynökség és az angol Reuter Iroda tudósítója. Matteotti, olasz szocialista vezetővel az élen 13 olasz újságíró is a határra érkezett. Az utasok közt van továbbá Strasser osztrák szocialista képviselő, aki néhány nappal ezelőtt Kéthly Anna államminiszterrel együtt megkísérelte a bejutást a szovjet csapatok gyűrűjén keresztül az országba. A szovjet csapatok azonban nem engedték át Kéthly Annát. Strasser ezután egyedül kísérelte meg a bejutást, és el is jutott Budapestre. Az osztrák képviselő a határon kijelentette, hogy Budapesten szórványosan még lövöldözések hallhatók, a nagy utcai harcok azonban befejeződtek. Az osztrák képviselő a csodálat hangján beszélt a fővárosi lakosság hősiességéről. Budapest népének passzív ellenállása hihetetlen méreteket öltött - mondotta Strasser képviselő. Az emberek ezrei fegyvertelenül néznek farkasszemet a szovjet tankokkal. A lakosság ruháján piros-fehér-zöld szalagot visel, és nyíltan szovjetellenes jelszavakat hangoztat. A szovjet csapatok körében növekszik az elkeseredés a népszerűtlen magyarországi akció miatt. Az országban gyakorlatilag nincs kormányhatalom. Kételkednem kell abban is - mondotta az osztrák képviselő, hogy a Kádár-kormány valóban létezik. Strasser elmondotta, hogy eredetileg egy nagy gépkocsikaravánnal akarta elhagyni a fővárost. A gépkocsikaraván valószínűleg úton van Budapest és a határ közt. Amikor azonban azt látta, hogy a szovjet hatóságok a kommandaturán egyszerűen elkobozták az előtte álló Löwenstein nyugatnémet képviselő útlevelét, elhatározta, hogy egyedül kísérli meg az eljutást az osztrák határig. Strasser kijelentette, hogy tudomása szerint a szovjet hatóságok nem tartóztatták le Löwenstein képviselőt, aki a harcok napjaiban a francia követségen húzódott meg. Az osztrák képviselőt a Budapest és a határ közti útszakaszon egy szovjet páncélkocsi feltartóztatta, és az éjszakát számos más külföldi társaságában, egy táborban töltötte. Strasser kijelentette végül, hogy a szovjet csapatok Budapesten kemény harcokat vívtak a szabadságharcosokkal.

A Nemzetközi Vöröskereszt egy gépkocsikaravánja ma a déli órákban átlépte a magyar-osztrák határt, és gyógyszerekkel úton van Budapest felé. A karaván 15 tehergépkocsiból áll. A karaván vezetői péntek éjszaka óta a klingenbachi osztrák határállomáson vesztegeltek, és várták a magyarországi hatóságok beutazási engedélyét. Ez az első vöröskeresztes gépkocsikaraván, amely a múlt vasárnap óta az Ausztriában felhalmozott nyugati segítség kis részével beléphetett az ország területére.

Az ENSZ Rendkívüli Közgyűlése tegnap este elhatározta, hogy sürgősnek minősíti a magyar ügy tárgyalását, és a magyar problémát átteszi az ENSZ holnap kezdődő rendes Közgyűlésének napirendjére. A határozat mellett 53 ország foglalt állást. A kommunista blokk 9 országa a javaslat ellen szavazott, 8 tagállam pedig tartózkodott a szavazástól. A Rendkívüli Közgyűlés által elfogadott javaslat kimondja, hogy a magyar kérdésnek elsőbbséget kell biztosítani, ami azt jelenti, hogy a magyar kérdés egyéb napirendi pontoktól függetlenül bármikor tárgyalható.
New Yorkban megindult a külügyminiszterek gyülekezése a holnapi Közgyűlésre. 35 ország külügyminisztere érkezik a Világszervezet székhelyére. A külügyminiszterek azonnal tanácskozásokat kezdenek a magyarországi és a közel-keleti kérdés megoldására. Az ENSZ főtitkárságán az a vélemény alakult ki, hogy a külügyminiszterek közvetlen megbeszélései nagyobb eredménnyel járhatnak, mint bármely más diplomáciai lépés. ENSZ politikai körökben hangoztatják, hogy a Világszervezet tagállamai folytatják fáradozásaikat, és állandó nyomást gyakorolnak a Szovjetunióra a magyar kérdés kedvező rendezése érdekében.

Costello ír miniszterelnök tegnap megbélyegezte a szovjet csapatok magyarországi agresszióját. A magyar népre - mondotta az ír kormány feje, éveken át olyan kormányrendszert kényszerítettek, amely lábbal tiporta a nép hagyományos szabadságszeretetét. Magyarország lakossága nem alkudhatott meg ezzel a rendszerrel. Az ír nép minden rokonszenve és szeretete a magyar nép felé fordul. Sajnos a kis Írország csak keveset segíthet, minden tőle telhetőt megtesz azonban, hogy enyhítsen a magyar lakosság szenvedésein - mondotta az ír miniszterelnök.

Aramburu argentin köztársasági elnök a legújabb magyarországi események hatása alatt élesen bírálta a kommunistákat, és bejelentette, hogy Argentína rövidesen kiutasít minden kommunistát az országból. Buenos Airesben egyébként a tömeg tegnap megostromolta a kommunista párt főhadiszállását. A tüntetők kövekkel beverték a kommunista székház ablakait. A rendőrség csak könnygázbombák alkalmazásával tudta szétoszlatni a tömeget.

Párizsban, a Montmartre-on lévő Sacré-Coeur székesegyházban tegnap este könyörgő istentiszteletet tartottak a magyar szabadságharcosokért. A hatalmas katedrálisban és környékén több mint tízezer ember jelent meg, hogy imádkozzék a magyar szabadságharcosokért.

Churchill, volt angol miniszterelnök ezer fontot adományozott a magyar nép megsegítésére. Angliában a londoni főpolgármester kezdeményezésére külön alapot létesítettek a segélyezésére. Az ország minden részéből máris számos adomány érkezett. Az angol mezőgazdasági munkások gyűjtést indítottak. Számos angol labdarúgócsapat a mérkőzéseiből befolyó jövedelmet az alap rendelkezésére bocsátja.

A londoni diákság ma a Hyde Parkban nagy tüntetést rendez. A holland vízipóló csapat, amely a magyar szabadságharc szovjet vérbefojtására való tekintettel nem vesz részt az olimpián, turnéra indul. A mérkőzésekből befolyó jövedelmet a magyar nép rendelkezésére bocsátja.

Jeruzsálemi jelentések szerint az ENSZ nemzetközi haderejének csapatai még ezen a héten tábort vernek a Szuezi-csatorna övezetében Port-Szaíd és Iszmáilíja között. Az ENSZ csapatok megérkezését Burns tábornok, az új nemzetközi haderő kanadai parancsnoka jelentette be. Burns szerint 2500 főnyi ENSZ csapat táborozik majd a Szuezi-csatorna nyugati partján, egy volt angol katonai táborban.

Az angol parlament két konzervatív tagja kijelentette, hogy értesülésük szerint Nasszer egyiptomi államelnök a Szovjetunió segítségével agressziót tervezett Izrael ellen. Price és Rees-Davies képviselők szerint Nasszer tervei azokból az okmányokból kerültek nyilvánosságra, amelyeket a francia hatóságok az öt algériai felkelő vezetőnél talált meg. Az okmányok tanúsága szerint Nasszer titkos arab támadást készített elő Izrael ellen, amivel tulajdonképpen Moszkva utasításait hajtotta volna végre. Az algériai lázadóknak az volt a feladatuk, hogy a francia kormány figyelmét eltereljék a Közel-Keleten készülődő háborúról.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 16 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-11 15:00
Hossz0:09:52
Cím15:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3