00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Szignál
Kedves hallgatóink! Most következő riportunkban összefoglaljuk önök számára a különböző európai fővárosokból ma érkezett legérdekesebb jelentéseket. Hallgassák meg az utolsó 24 óra történetét!
Mielőtt összefoglalónkat megkezdenénk, felolvassuk párizsi tudósítónk e percben érkezett legújabb jelentését.
A párizsi magyar népi demokratikus követség előtt tankok állanak, mert a magyarországi felkelők mellett tüntető francia tömeg meg akarta ostromolni a követséget.
Ma délután fél öt órakor a francia ismeretlen katona sírjánál a diadalív alatt tömeggyűlés zajlott le. A hatalmas tömeg követelte, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete vessen véget a szovjet csapatok brutális beavatkozásának. A hangulat rendkívül izzó volt. A párizsi magyar követséget valóban csak tankok tudják megmenteni a felháborodott tömeg haragjától.
Párizsban már délután elterjedt a hír, hogy a magyarországi orosz beavatkozás ügyét még a mai napon az ENSZ elé viszik.
Párizsi tudósítónk különjelentése után összefoglalónkat hallják a ma beérkezett legérdekesebb nyugati hírekről. Kezdjük azoknak a tüntetéseknek felsorolásával, amelyeket különböző európai nagyvárosokban ma a magyar szabadságharcosok mellett rendeztek.
A bécsi magyarok az osztrák főváros egész lakosságának lelkes együttérzésétől kísérve ma délelőtt hatalmas tüntetést rendeztek. A tömeg először a bécsi magyar követség elé vonult. A követség rendőrségi védelmet kért, mert joggal tartott attól, hogy a felháborodott tömeg megostromolja az épületet. A tüntetők a magyar követség elől az Egyesült Államok bécsi követsége elé vonultak, és küldöttségben keresték fel Thompson nagykövetet. Kérték, hogy mivel a budapesti magyarságnak nincs módjában kívánságát az Egyesült Államok magyarországi követének előadni, nevükben a bécsi magyarok kérik az Egyesült Államok azonnali beavatkozását az ENSZ-nél. Thompson követ kijelentette, hogy azonnal kormánya tudomására hozza a tüntető magyarok kívánságát.
Hatalmas tüntetés zajlott le ma délután Rómában is a magyar ügy mellett. A tüntetést a Rómában élő magyarság kezdeményezte, de rövidesen hatalmas olasz tömeg, elsősorban a diákság csatlakozott hozzájuk. Tüntetett a Milánóban élő magyarság is. Nagy csoport olasz diák csatlakozott hozzájuk. Ma délelőtt a milánói dómban nagymisét mondtak a magyar szabadságharc elesetteiért.
Most hallgassák meg a mai napon beérkezett fontosabb nyilatkozatok és táviratok rövid összefoglalását:
Adenauer nyugatnémet kancellár, aki mint a Nyugatnémet Szövetségi Köztársaság kormányának feje már tegnap nyilatkozott a magyarországi eseményekkel kapcsolatban, ma, mint a nyugatnémet Kereszténydemokrata Unió elnöke intézett táviratot Közi Horváth Józsefhez, a Magyar Keresztény Népmozgalom elnökéhez. A távirat többek között ezeket mondja:
Németország Kereszténydemokrata Uniója mélységesen fel van háborodva azon, hogy szovjet katonaságot használnak fel a magyar nép szabadságáért és elnyomás ellen küzdő fiainak brutális lemészárlására. Egyetlen európai nemzetet sem lehet szabadságától huzamosabb időre megfosztani. A magyarok harca - bármi legyen is kimenetele pillanatnyilag - a legnagyobb történelmi események közé tartozik. Azok közé, amelyek feledhetetlenek maradnak, és meghatározzák a jövőt.
Az olasz szocialisták nevében Matteotti, a párt parlamenti képviselője nyilatkozott. Többek között ezeket mondta:
Magyarországon ma már semmiféle felületes ígéret nem segíthet a helyzeten. Csak alapvető reformok, nagy változások hozhatnak segítséget. Nagy Imre eljátszotta szerepét, amikor szovjet csapatokat vezényelt ki a demokráciáért és függetlenségért küzdő szabadságharcosok ellen.
Az olasz jobboldali szocialisták vezetője, Saragat mai nyilatkozatában többek között ezeket mondta:
Egy kormány, amely idegen csapatokkal mészároltatja le polgárait, sohasem nevezheti magát nemzeti kormánynak. A magyar szabadságharcot nem lehet többé lokalizálni. Továbbterjed, mint a tűz! A Szovjetunió nem kerülheti el sorsát.
Néhány mondat James Carey, az Amerikai Egyesült Szakszervezetek alelnökének nyilatkozatából:
A magyar nép szabadságharca fontos állomás a rabságban élő népek függetlenség felé vezető útján. Mi, amerikai munkások támaszuk kívánunk lenni a harcban, amelynek célja, hogy beleilleszkedjenek a szabad népek közösségébe, és szabad emberekként folytassák életüket sok évi megaláztatás és szolgaság után.
Részlet az angol Munkáspárt üzenetéből:
Az angol munkások szorongással vegyes csodálattal kísérik a magyar nép hősi harcát. Meg vagyunk győződve róla, hogy ezt a szabadságharcot nem lehet idegen hadsereg beavatkozásával, tankokkal feltartóztatni.
Robert Bothereau, a Francia Szabad Szakszervezetek elnöke mai nyilatkozatában többek között ezt mondja:
A francia munkásság mély együttérzéssel figyeli ezt a szabadságharcot, amely meggyőződésünk szerint a demokrácia győzelméhez vezet.
A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének hivatalos kiáltványa is ma érkezett meg. Közlünk belőle néhány mondatot:
Mi az 54 millió tagot számláló nemzetközi szövetség, a magyar és lengyel szabadságharcosok oldalán állunk. Kimondjuk az általuk bizonyított igazságot: ha nem lennének szovjet csapatok Közép- és Kelet-Európában, a kommunista árnyékkormányok hatalma egyszeriben megszűnnék. Szaktársak a vasfüggöny mögött! A szovjet gyarmati hatalom megindult a bomlás útján. A Nemzetközi Munkásmozgalom követeli a szovjet csapatok azonnali kivonását! A Nemzetközi Munkásmozgalom az Egyesült Nemzeteknél tiltakozik a szovjet csapatok beavatkozása ellen. Szaktársak! Véráldozatotok nem volt hiábavaló. Harcotok a kizsákmányolók helyzetét alapjaiban rendítette meg.
Az egész világ minden dolgozója rokonszenvvel és csodálattal fordul ma magyar munkástársai felé. Megmozdult a szabad világ társadalmának minden rétege. Hallgassák meg a svéd A Kultúra Szabadságáért Comité nyilatkozatának néhány mondatát:
A svéd írók, tudósok, professzorok, újságírók és comiténk minden tagja legmélyebb rokonszenvéről biztosítja a magyar írókat, diákokat, munkásokat és mindazokat, akik országuk függetlenségének és szabadságának visszaszerzéséért síkra szálltak.
Ma érkezett hozzánk annak a határozatnak szövege is, amelyet az Európa Tanács közgyűlése a tegnap késő esti órákban egyhangúan elfogadott. Hallgassák meg a határozat főbb mondatait:
Az Európa Tanács közgyűlése kijelenti, hogy a nyugati országoknak kötelességük a népek önrendelkezési jogának érdekében követelni, hogy a választási szabadságot a közép- és kelet-európai országokban helyreállítsák. Meg kell ragadni az alkalmat arra, hogy ezen államok ügyét az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa elé terjesszék.
Az Európa Tanácsban részt vevő államférfiak egyenként is nyilatkoztak munkatársunknak. Hallgassanak meg néhány mondatot Strasser, osztrák szociáldemokrata képviselő, nyilatkozatából:
Ausztria népe Magyarországra néz, és mindent el fog követni a szenvedő magyarság megpróbáltatásainak enyhítésére. A magyar nép megmutatta, hogy egy szabadságszerető ország le tudja rázni a rabigát, és bátran szembe tud szállni a zsarnokkal.
Most hallgassanak meg egy részletet Bécsbe kiküldött külön tudósítónk, Kova Kálmán mai riportjából:
Bécsben mindenki rólunk beszél. Mindenkinek ez az első számú témája. Az osztrák főváros hangulatát tükrözi a sajtó, amelyben már minden kétséget kizáróan kimondják a szót: a szovjet hadat visel Magyarország ellen! Ugyanilyen szókimondóan követelik, hogy az Egyesült Nemzetek haladéktalanul avatkozzék be a szovjet csapatok erkölcstelen és jogtipró agressziójába.
König, bécsi hercegérsek, felhívást bocsátott ki. Drámai erejű szózata hangsúlyozza, hogy ezekben az órákban Ausztria - semlegességénél, de a magyar nemzettel való együttérzésénél fogva - a legsúlyosabb helyzetbe került. A nehéz problémát, Ausztria állásfoglalását ezekben a pillanatokban nem lehet és nem kell megoldani. Ennél sürgősebb viszont, hogy az ország minden lakója tanújelét adja magyar szabadságharcosokkal való feltétlen együttérzésének.
A bécsi postatakarékpénztár König hercegérsek felhívása nyomán máris külön számlát nyitott a magyaroknak szánt adományok gyűjtésére.
A bécsi vöröskereszt teherautókat indított a határra, amelyek a lakosságtól összegyűjtött vért viszik a szabadságharcosok segítségére.
Bécs különböző gyűjtőhelyein percről-percre halmozódik az az élelmiszer és ruhanemű, amit az osztrák lakosság a magyaroknak szán. Ezt a segítséget teherautók viszik a határra.
De nem csak Ausztria segítségre kész népe mozdult meg. A Svéd Vöröskereszt mai rendkívüli ülésén elhatározták, hogy azonnal repülőgépet indítanak útba Bécs felé, és vért küldenek a magyar szabadságharc sebesültjei számára. A szállítmányt Bécsből a svéd követség autóin akarják Magyarországra továbbítani. A Svéd Vöröskereszt egyben rádiófelhívást intézett az ország népéhez, hogy azonnal kezdjenek gyűjtést a magyar nép megsegítésére.
Összefoglaló riportunkban még csak felsorolni sem tudjuk az összes nagy nyugati lapot, amely ma vezető helyen vagy vezércikkben foglalkozott a magyarországi eseményekkel. Nyugodtan mondhatjuk, hogy nincs nyugati lap - kezdve a New York Times-szal vagy a Neue Zürcher Zeitunggal egészen az olyan lokális újságig, mint mondjuk a nyugat-németországi Schwarzwald Bote - amely ne szentelne oldalakat a magyar szabadságharcnak. Mutatóban néhány mondat a mai sajtóból.
A New York Times írja ma reggel:
Magyarország hősi népe kivívta az egész világ bámulatát! A szabad világnak tudnia kell, hogy a magyar földön nemcsak Magyarország, hanem New York, Párizs, London, Új-Delhi és Tokió, vagyis az egész világ szabadságáért folyik a harc.
A londoni Times mai vezércikkéből idézünk:
Magyarországon nemzeti felkelés van. Bármi legyen is a kimenetele, a történelem ezt a harcot az európai nemzetek nagy, hősies felkelései közé fogja iktatni.
A legnagyobb skandináv lap, a Dagens Nyheter mai vezércikkéből:
Nem lehet szavakat találni annak kifejezésére, milyen hihetetlen feszültség, milyen mélységes csodálat és emberi együttérzés tölt el bennünket a magyar szabadságharcosok iránt. Ugyanilyen mély az a megvetés és elkeseredés is, amelyet a Vörös Hadsereg véres cselekedeteivel szemben érzünk.
A francia szocialista lap, a Franc-Tireur így ír:
Tűrheti-e a nyugat és az Egyesült Nemzetek, hogy a szovjet megszállók egy egész népet büntetlenül kiirtsanak? Magyarországon kétséget kizáróan az ENSZ alapokmányba ütköző idegen beavatkozásról van szó.
A bécsi Neuer Kurier mai vezércikkéből:
A Nyugatnak be kell bizonyítania - mégpedig haladéktalanul - hogy az erkölcs és az emberi szabadságjogok szolgálatában a legnagyobb áldozatokra hajlandó. A vasfüggöny mögé zárt népeknek nem szavakra, hanem tettekre van szükségük!
A Vatikán hivatalos lapjának, az Osservatore Romanónak mai cikkéből:
Az egész katolikus világot mélységesen megrendíti a magyarországi események híre. Legyen ez a vérontás megfelelő lecke azoknak, akik elhanyagolták az emberiesség szempontjait! Tanulják meg, hogy nincs béke igazság nélkül!
Szignál
Kedves hallgatóink! Összefoglaló riportunkat az elmúlt 24 óra legfontosabb nyugati híreiről kivonatos lapszemlével zártuk. Holnap ismét jelentkezünk, és óráról órára közöljük nyugati fővárosokban működő munkatársaink legfrissebb jelentéseit.
Szignál
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Kedves hallgatóink! Most következő riportunkban összefoglaljuk önök számára a különböző európai fővárosokból ma érkezett legérdekesebb jelentéseket. Hallgassák meg az utolsó 24 óra történetét!
Mielőtt összefoglalónkat megkezdenénk, felolvassuk párizsi tudósítónk e percben érkezett legújabb jelentését.
A párizsi magyar népi demokratikus követség előtt tankok állanak, mert a magyarországi felkelők mellett tüntető francia tömeg meg akarta ostromolni a követséget.
Ma délután fél öt órakor a francia ismeretlen katona sírjánál a diadalív alatt tömeggyűlés zajlott le. A hatalmas tömeg követelte, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete vessen véget a szovjet csapatok brutális beavatkozásának. A hangulat rendkívül izzó volt. A párizsi magyar követséget valóban csak tankok tudják megmenteni a felháborodott tömeg haragjától.
Párizsban már délután elterjedt a hír, hogy a magyarországi orosz beavatkozás ügyét még a mai napon az ENSZ elé viszik.
Párizsi tudósítónk különjelentése után összefoglalónkat hallják a ma beérkezett legérdekesebb nyugati hírekről. Kezdjük azoknak a tüntetéseknek felsorolásával, amelyeket különböző európai nagyvárosokban ma a magyar szabadságharcosok mellett rendeztek.
A bécsi magyarok az osztrák főváros egész lakosságának lelkes együttérzésétől kísérve ma délelőtt hatalmas tüntetést rendeztek. A tömeg először a bécsi magyar követség elé vonult. A követség rendőrségi védelmet kért, mert joggal tartott attól, hogy a felháborodott tömeg megostromolja az épületet. A tüntetők a magyar követség elől az Egyesült Államok bécsi követsége elé vonultak, és küldöttségben keresték fel Thompson nagykövetet. Kérték, hogy mivel a budapesti magyarságnak nincs módjában kívánságát az Egyesült Államok magyarországi követének előadni, nevükben a bécsi magyarok kérik az Egyesült Államok azonnali beavatkozását az ENSZ-nél. Thompson követ kijelentette, hogy azonnal kormánya tudomására hozza a tüntető magyarok kívánságát.
Hatalmas tüntetés zajlott le ma délután Rómában is a magyar ügy mellett. A tüntetést a Rómában élő magyarság kezdeményezte, de rövidesen hatalmas olasz tömeg, elsősorban a diákság csatlakozott hozzájuk. Tüntetett a Milánóban élő magyarság is. Nagy csoport olasz diák csatlakozott hozzájuk. Ma délelőtt a milánói dómban nagymisét mondtak a magyar szabadságharc elesetteiért.
Most hallgassák meg a mai napon beérkezett fontosabb nyilatkozatok és táviratok rövid összefoglalását:
Adenauer nyugatnémet kancellár, aki mint a Nyugatnémet Szövetségi Köztársaság kormányának feje már tegnap nyilatkozott a magyarországi eseményekkel kapcsolatban, ma, mint a nyugatnémet Kereszténydemokrata Unió elnöke intézett táviratot Közi Horváth Józsefhez, a Magyar Keresztény Népmozgalom elnökéhez. A távirat többek között ezeket mondja:
Németország Kereszténydemokrata Uniója mélységesen fel van háborodva azon, hogy szovjet katonaságot használnak fel a magyar nép szabadságáért és elnyomás ellen küzdő fiainak brutális lemészárlására. Egyetlen európai nemzetet sem lehet szabadságától huzamosabb időre megfosztani. A magyarok harca - bármi legyen is kimenetele pillanatnyilag - a legnagyobb történelmi események közé tartozik. Azok közé, amelyek feledhetetlenek maradnak, és meghatározzák a jövőt.
Az olasz szocialisták nevében Matteotti, a párt parlamenti képviselője nyilatkozott. Többek között ezeket mondta:
Magyarországon ma már semmiféle felületes ígéret nem segíthet a helyzeten. Csak alapvető reformok, nagy változások hozhatnak segítséget. Nagy Imre eljátszotta szerepét, amikor szovjet csapatokat vezényelt ki a demokráciáért és függetlenségért küzdő szabadságharcosok ellen.
Az olasz jobboldali szocialisták vezetője, Saragat mai nyilatkozatában többek között ezeket mondta:
Egy kormány, amely idegen csapatokkal mészároltatja le polgárait, sohasem nevezheti magát nemzeti kormánynak. A magyar szabadságharcot nem lehet többé lokalizálni. Továbbterjed, mint a tűz! A Szovjetunió nem kerülheti el sorsát.
Néhány mondat James Carey, az Amerikai Egyesült Szakszervezetek alelnökének nyilatkozatából:
A magyar nép szabadságharca fontos állomás a rabságban élő népek függetlenség felé vezető útján. Mi, amerikai munkások támaszuk kívánunk lenni a harcban, amelynek célja, hogy beleilleszkedjenek a szabad népek közösségébe, és szabad emberekként folytassák életüket sok évi megaláztatás és szolgaság után.
Részlet az angol Munkáspárt üzenetéből:
Az angol munkások szorongással vegyes csodálattal kísérik a magyar nép hősi harcát. Meg vagyunk győződve róla, hogy ezt a szabadságharcot nem lehet idegen hadsereg beavatkozásával, tankokkal feltartóztatni.
Robert Bothereau, a Francia Szabad Szakszervezetek elnöke mai nyilatkozatában többek között ezt mondja:
A francia munkásság mély együttérzéssel figyeli ezt a szabadságharcot, amely meggyőződésünk szerint a demokrácia győzelméhez vezet.
A Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének hivatalos kiáltványa is ma érkezett meg. Közlünk belőle néhány mondatot:
Mi az 54 millió tagot számláló nemzetközi szövetség, a magyar és lengyel szabadságharcosok oldalán állunk. Kimondjuk az általuk bizonyított igazságot: ha nem lennének szovjet csapatok Közép- és Kelet-Európában, a kommunista árnyékkormányok hatalma egyszeriben megszűnnék. Szaktársak a vasfüggöny mögött! A szovjet gyarmati hatalom megindult a bomlás útján. A Nemzetközi Munkásmozgalom követeli a szovjet csapatok azonnali kivonását! A Nemzetközi Munkásmozgalom az Egyesült Nemzeteknél tiltakozik a szovjet csapatok beavatkozása ellen. Szaktársak! Véráldozatotok nem volt hiábavaló. Harcotok a kizsákmányolók helyzetét alapjaiban rendítette meg.
Az egész világ minden dolgozója rokonszenvvel és csodálattal fordul ma magyar munkástársai felé. Megmozdult a szabad világ társadalmának minden rétege. Hallgassák meg a svéd A Kultúra Szabadságáért Comité nyilatkozatának néhány mondatát:
A svéd írók, tudósok, professzorok, újságírók és comiténk minden tagja legmélyebb rokonszenvéről biztosítja a magyar írókat, diákokat, munkásokat és mindazokat, akik országuk függetlenségének és szabadságának visszaszerzéséért síkra szálltak.
Ma érkezett hozzánk annak a határozatnak szövege is, amelyet az Európa Tanács közgyűlése a tegnap késő esti órákban egyhangúan elfogadott. Hallgassák meg a határozat főbb mondatait:
Az Európa Tanács közgyűlése kijelenti, hogy a nyugati országoknak kötelességük a népek önrendelkezési jogának érdekében követelni, hogy a választási szabadságot a közép- és kelet-európai országokban helyreállítsák. Meg kell ragadni az alkalmat arra, hogy ezen államok ügyét az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa elé terjesszék.
Az Európa Tanácsban részt vevő államférfiak egyenként is nyilatkoztak munkatársunknak. Hallgassanak meg néhány mondatot Strasser, osztrák szociáldemokrata képviselő, nyilatkozatából:
Ausztria népe Magyarországra néz, és mindent el fog követni a szenvedő magyarság megpróbáltatásainak enyhítésére. A magyar nép megmutatta, hogy egy szabadságszerető ország le tudja rázni a rabigát, és bátran szembe tud szállni a zsarnokkal.
Most hallgassanak meg egy részletet Bécsbe kiküldött külön tudósítónk, Kova Kálmán mai riportjából:
Bécsben mindenki rólunk beszél. Mindenkinek ez az első számú témája. Az osztrák főváros hangulatát tükrözi a sajtó, amelyben már minden kétséget kizáróan kimondják a szót: a szovjet hadat visel Magyarország ellen! Ugyanilyen szókimondóan követelik, hogy az Egyesült Nemzetek haladéktalanul avatkozzék be a szovjet csapatok erkölcstelen és jogtipró agressziójába.
König, bécsi hercegérsek, felhívást bocsátott ki. Drámai erejű szózata hangsúlyozza, hogy ezekben az órákban Ausztria - semlegességénél, de a magyar nemzettel való együttérzésénél fogva - a legsúlyosabb helyzetbe került. A nehéz problémát, Ausztria állásfoglalását ezekben a pillanatokban nem lehet és nem kell megoldani. Ennél sürgősebb viszont, hogy az ország minden lakója tanújelét adja magyar szabadságharcosokkal való feltétlen együttérzésének.
A bécsi postatakarékpénztár König hercegérsek felhívása nyomán máris külön számlát nyitott a magyaroknak szánt adományok gyűjtésére.
A bécsi vöröskereszt teherautókat indított a határra, amelyek a lakosságtól összegyűjtött vért viszik a szabadságharcosok segítségére.
Bécs különböző gyűjtőhelyein percről-percre halmozódik az az élelmiszer és ruhanemű, amit az osztrák lakosság a magyaroknak szán. Ezt a segítséget teherautók viszik a határra.
De nem csak Ausztria segítségre kész népe mozdult meg. A Svéd Vöröskereszt mai rendkívüli ülésén elhatározták, hogy azonnal repülőgépet indítanak útba Bécs felé, és vért küldenek a magyar szabadságharc sebesültjei számára. A szállítmányt Bécsből a svéd követség autóin akarják Magyarországra továbbítani. A Svéd Vöröskereszt egyben rádiófelhívást intézett az ország népéhez, hogy azonnal kezdjenek gyűjtést a magyar nép megsegítésére.
Összefoglaló riportunkban még csak felsorolni sem tudjuk az összes nagy nyugati lapot, amely ma vezető helyen vagy vezércikkben foglalkozott a magyarországi eseményekkel. Nyugodtan mondhatjuk, hogy nincs nyugati lap - kezdve a New York Times-szal vagy a Neue Zürcher Zeitunggal egészen az olyan lokális újságig, mint mondjuk a nyugat-németországi Schwarzwald Bote - amely ne szentelne oldalakat a magyar szabadságharcnak. Mutatóban néhány mondat a mai sajtóból.
A New York Times írja ma reggel:
Magyarország hősi népe kivívta az egész világ bámulatát! A szabad világnak tudnia kell, hogy a magyar földön nemcsak Magyarország, hanem New York, Párizs, London, Új-Delhi és Tokió, vagyis az egész világ szabadságáért folyik a harc.
A londoni Times mai vezércikkéből idézünk:
Magyarországon nemzeti felkelés van. Bármi legyen is a kimenetele, a történelem ezt a harcot az európai nemzetek nagy, hősies felkelései közé fogja iktatni.
A legnagyobb skandináv lap, a Dagens Nyheter mai vezércikkéből:
Nem lehet szavakat találni annak kifejezésére, milyen hihetetlen feszültség, milyen mélységes csodálat és emberi együttérzés tölt el bennünket a magyar szabadságharcosok iránt. Ugyanilyen mély az a megvetés és elkeseredés is, amelyet a Vörös Hadsereg véres cselekedeteivel szemben érzünk.
A francia szocialista lap, a Franc-Tireur így ír:
Tűrheti-e a nyugat és az Egyesült Nemzetek, hogy a szovjet megszállók egy egész népet büntetlenül kiirtsanak? Magyarországon kétséget kizáróan az ENSZ alapokmányba ütköző idegen beavatkozásról van szó.
A bécsi Neuer Kurier mai vezércikkéből:
A Nyugatnak be kell bizonyítania - mégpedig haladéktalanul - hogy az erkölcs és az emberi szabadságjogok szolgálatában a legnagyobb áldozatokra hajlandó. A vasfüggöny mögé zárt népeknek nem szavakra, hanem tettekre van szükségük!
A Vatikán hivatalos lapjának, az Osservatore Romanónak mai cikkéből:
Az egész katolikus világot mélységesen megrendíti a magyarországi események híre. Legyen ez a vérontás megfelelő lecke azoknak, akik elhanyagolták az emberiesség szempontjait! Tanulják meg, hogy nincs béke igazság nélkül!
Szignál
Kedves hallgatóink! Összefoglaló riportunkat az elmúlt 24 óra legfontosabb nyugati híreiről kivonatos lapszemlével zártuk. Holnap ismét jelentkezünk, és óráról órára közöljük nyugati fővárosokban működő munkatársaink legfrissebb jelentéseit.
Szignál
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-27 22:22 |
Hossz | 0:14:12 |
Cím | Az utolsó 24 óra története |
Műsorkategória | Tudósítás |
Ismétlések |
1956-10-27 22:22 |
Szerkesztő | Hunyadi Katalin |