23:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 11. 23:00 ● 12:08

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója a Szabad Magyarország Hangja, a 25, 31, 41 és 49 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 23 óra. Most híreken mondunk.

A nyugati hírszolgálati irodák budapesti keltezéssel azt jelentik, hogy a magyar szabadságharcosok vasárnap is folytatták a harcukat a fővárosban és a vidéken a szovjet túlerővel szemben. Ugyanakkor Kádár János a kommunista bábkormány vezetője találkozott Nagy Imrével, akit a szovjet hadsereg egy héttel ezelőtt távolított el a kormány éléről. Dunapentelén tovább folytatódik az ellenállás. A szabadságharcosok visszavertek egy páncélosokkal és gyalogsággal végrehajtott nagy támadást. Pécsett az urániumbányák munkásai és üzemi munkások ugyancsak tovább harcolnak és semmiben sem veszik a megadásra tett szovjet ultimátumot. Egy késő esti budapesti keltezésű jelentés szerint az ellenállás egyik gócpontja Újpesten alakult ki. A szabadságharcosok szívósan kitartanak a szovjet erők heves támadásai ellenére. A jelentés szerint a szabadságharcosok itt bizonyos tüzérségi segítségre is támaszkodhatnak. A szovjet tankok Újpest egyik utcája mentén mind a két, főleg munkás lakásokból álló házsort romokba döntötték. A Kádár János és Nagy Imre között folyó megbeszélésen a nyugati hírközlőirodák értesülése szerint Losonczy Béla /!/ volt államminiszter is részt vett. Budapest térségében vasárnap is voltak tűzharcok. Csepelen a szabadságharcosok több üzem környékén szilárdan tartják magukat. Az egyik üzem közelében a főleg munkásokból álló szabadságharcos csoport tűzoltó fecskendővel petróleumot locsolt a szovjet páncélosokra, majd a petróleumot meggyújtotta. A tűzben 14 szovjet tank égett ki. A nyugati értesülések szerint Magyarország gazdasági élete bénult állapotban van. A sztrájk az ország nagy részében tovább tart. A főváros területén csak egyes üzletek nyitottak ki, ezek előtt hosszú sorokban áll a tömeg. A Kilián laktanya romokban hever. Megmaradt falaira krétával legutóbb ismét felírták: ruszki haza! Egy másik felírás pedig így hangzik: micsoda testvérek vagytok ti oroszok, akik reánk lőttök?

Hammarskjöld ENSZ főtitkár vasárnap közölte, hogy felszólította a magyarországi hatóságokat, nyilatkozzanak mielőbb, milyen anyagi megsegítésre van szüksége a magyar népnek. A segélyezések ügyét az ENSZ főtisztviselőjére bízta, aki a világszervezeten belül a gazdasági és szociális ügyeket vezeti. Ennek lesz a feladata, hogy a felajánlott segélyeket nyilvántartásba vegye és egymással összehangolja. Hammarskjöld egy másik fontos beosztottját azzal bízta meg, hogy vegye kezébe a magyarországi menekültek segélyezésének ügyét. Az ENSZ főtitkárság vasárnap nyilvánosságra hozta a budapesti kormányhoz intézett jegyzékét, amelyben szorgalmazza, hogy a lehető legsürgősebben válaszoljon Budapestről, milyen gyógyszerekre, élelmiszerekre és ruhaneműre van szükség. Az ENSZ főtitkár már korábban felszólította a budapesti kormányt: nyilatkozzék a Magyarországra küldendő ENSZ megfigyelők kérdésében. Az ENSZ Közgyűlés rendes ülésszaka hétfőn kezdődik. Minthogy a közel-keleti és a magyar ügynek elsőbbséget biztosítottak, diplomáciai körökben felkészültek arra, hogy a két hetes ülésezés folyamán mindegyre előveszik egyik, avagy másik ügyet, amelyiket a fejlemények megkövetelik. Bármelyik küldöttnek joga van arra, hogy erre a követelményre bármikor rámutasson akár olyan esetben is, ha éppen más tárgyról folyik a vita.

Martino olasz külügyminiszter a ma délutáni órákban megérkezett New Yorkba, hogy részt vegyen az ENSZ Közgyűlés most megnyíló ülésszakán. Martino a repülőtéren ezeket mondotta: minden érzésemmel a magyar nép mellett vagyok, amely oly ragyogóan kiállt az igazi nagy eszmék, a szabadság és a függetlenség eszméje mellett, tehát ugyanazok az eszmék mellett, amelyeknek érvényre juttatásáért az egész szabad világ küzd. Szerencse a szerencsétlenségben - folytatta nyilatkozatát az olasz külügyminiszter -, hogy a döntő napokban oly sok felelős államférfiú gyűl össze New Yorkban. Legfontosabb feladatunk most az, hogy helyreállítsuk az Egyesült Nemzetek Szervezetét irányító eszmék, becsületét és az irántuk való bizalmat.

A délután folyamán hat gépkocsi érkezett Budapestről a nickelsdorfi osztrák határállomásra, nyugati újságírókkal és diplomatákkal. Az újságírók között volt a francia Figaro munkatársa, aki a köréje sereglő kartársainak bevezetésül ezeket mondotta: szivettépő eseményeknek voltam a tanúja, amelyeket nem felejtek el, amíg élek. Olyan bátor és halált megvető néppel, mint amilyennek a magyar szabadságharcosokat megismertem, soha azelőtt nem találkoztam. A csoport tagjai között Ausztriába érkezett az egyik nyugatnémet lap szerkesztője, gépkocsijának egyetlen ablaka sem maradt és a kocsi gépháza is súlyosan megsérült. A német újságíró elmesélte, hogy súlyos harc középpontjába került a Kilián laktanya közelében.

A belgrádi rádió munkatársa beszélgetést folytatott két Budapesten járt jugoszláv újságíróval. Ezek pénteken távoztak a magyar fővárosból. Elmondották, hogy déli irányban haladva Budapest határában nagy kerülőt kellett tenniök, mert a főút Csepel közelében vezet el, ahol akkor még heves harcok folytak. A jugoszláv újságírókra az tette a legmélyebb benyomást, hogy Budapest lakossága semmibe se véve a fel és alá száguldó, avagy bevetésre készenálló tankokat, higgadtan közlekedett az utcán. Mindenki igyekezett kenyérre és más életfontosságú élelmiszerre szert tenni. Mit beszélnek az emberek az utcán? Erre nehéz válaszolni - mondotta a belgrádi újságíró. Az emberek általában némák, összeszorított ajakkal haladnak el a szovjet páncélosok mellett. Nagyon sokan hozzátartozóikat keresik a halottak között. Ha valakire ráakadnak, kifelé nem mutatják fájdalmukat, hanem némán magukkal viszik halottjukat.

A moszkvai rádió egyik vasárnapi, magyar nyelvű adásában hangoztatta, hogy a Varsói Szerződés mindaddig érvényben marad, amíg az Atlanti szervezet érvényben lesz. A szovjet kommentátor hangoztatta, hogy állítólagos nyugati reakciós erők az úgynevezett szocialista országok nagy családján belül viszályt akarnak szítani, úgyhogy ezek az országok maguk bontsák meg a családi összetartást. Ezt bizonyították volna a legutóbbi magyarországi események is, amikor a nagy kormány gyengesége bűnös módon lehetővé tette, hogy - amint a szovjet kommentátor mondotta - reakciós fegyveres erők kerekedjenek felül. A szovjet sajtó folytatja erőfeszítéseit, hogy az angolok és franciák egyiptomi akciójára terelje a figyelmet, annak ellenére, hogy az akció lezárult, vagy legalábbis szünetel. Így igyekeznek leplezni a szovjet lapok a magyarországi események és azok nyugati visszhangja feletti nyugtalanságukat.

A Reuter hírszolgálati iroda moszkvai tudósítója mai jelentésében megállapítja, hogy a Szovjetunió lakosságát ezekben a napokban sokkal inkább foglalkoztatták és izgatták a magyarországi események, mint a közel-keleti helyzet. Már azért is, mert a magyar szabadságharc sokkal közelebb hozta a váltságot Moszkvához, mint bármely más esemény Sztálin halála után. A tudósító szerint a szovjet vezetőket igen kínosan érintette a magyarországi események nyugati visszhangja.

A New York Times varsói tudósítója jelenti, hogy Rokosszovszkij szovjet tábornagy a lengyelországi kormány hadügyminisztere és a lengyel hadsereg főparancsnoka továbbra is Lengyelországban tartózkodik, annak ellenére, hogy menesztéséről több ízben szó esett. Rokosszovszkij legutóbb azon a címen távozott Varsóból, hogy szabadságra megy. Szabadságát Legnicán, a Lengyelországban állomásozó szovjet erők főhadiszállásán töltötte. A lengyel hatóságok közben arról értesültek, hogy a legnicai helyőrségben állomásozó szovjet csapatokat három más nyugat-lengyelországi vidékre vezényelték. Ezek közül az egyik Boroszló és környéke. Lengyelországi kormánykörökben a szovjet csapatmozdulatokat azzal hozzák kapcsolatba, hogy Kelet-Németországban is jelentősen megerősítették a szovjet erőket. Varsóban mindenesetre feltűnt - jelenti a továbbiakban a New York Times tudósítója -, hogy a szovjet hatóságok hivatalosan nem értesítették a lengyel kormányt a csapatmozdulatokról. Jóllehet a lengyel vezetők legutóbb kikötötték, hogy Moszkva a Lengyelország területén belül elrendelt szovjet csapatmozdulatokról előzetesen tájékoztatja a lengyel kormányt. Hivatalos lengyel helyre olyan jelentések is érkeztek, hogy a lengyel légierő kötelékébe tartozó lökhajtásos repülőgépek jelentős részét elvették az országtól. Kommunista forrásból arról tájékoztatták továbbá az amerikai laptudósítót, hogy amikor legutóbb eltávolították a lengyel hadseregből a szovjet parancsnokok csoportját, szám szerint 32 tisztet, azt is megállapították, hogy a lengyel hadsereg felszerelése nehézfegyverekben sokkal kisebb, mint ahogy feltételezték. Annak ellenére, hogy az ország óriási erőfeszítéssel a korszerű katonai felszerelés növelésén dolgozott, a lengyel hadseregnek ma nem áll több nehézfegyver rendelkezésére, mint amennyi összesen hat hadosztály felszereléséhez elégséges.

Burns tábornok, a Közel-Keletre vezényelt ENSZ rendőri csapatok főparancsnoka egy sajtóértekezleten elmondotta, hogy a New Yorkból kapott utasítások értelmében az ENSZ-erők a Szuezi-csatorna nyugati partján helyezkednek el. Egyiptom hozzájárult ahhoz, hogy az ENSZ tíz megfigyelőt küldjön az országba. A megfigyelők ma Haifába utaztak, ahol brit hajóra szállnak. Burns szerint a megfigyelők egy része Kairóba, másik része Port-Szaídba utazik.

Hivatalos angol helyen megállapították, hogy a Szovjetunió és csatlósai egy év leforgása alatt mintegy 420 millió dollár értékű hadianyagot küldtek Egyiptomba, köztük mintegy 300 középnagyságú és nehéz páncélost, 50 bombázógépet és legalább 100 lökhajtásos vadászgépet.

Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-11 23:00
Hossz0:12:08
Cím23:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3