09:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 12. 9:00 ● 10:30

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja! Bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 21 óra 10 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 9 óra. Most híreket mondunk.

Az ENSZ Közgyűlésének rendes ülésszaka ma megkezdődik. A közgyűlésre 35 ország külügyminisztere érkezett New Yorkba. A rendes közgyűlésen elsőbbséget biztosítottak a magyar ügy tárgyalásának. Lloyd angol külügyminiszter New Yorkba utazása előtt kijelentette, hogy az ENSZ Közgyűlése remélhetőleg eléri egyik legfőbb célkitűzését, a szovjet csapatok kivonását Magyarországról. Az angol külügyminiszter azt ajánlotta, hogy az ENSZ a közelmúlt eseményeire való tekintettel állítson fel egy állandó haderőt. Hammarskjöld, az ENSZ főtitkára felszólította a magyarországi hatóságokat, nyilatkozzanak mielőbb, milyen anyagi segítségre van szüksége a magyar népnek. A segélyezések ügyét az ENSZ főtisztviselőjére bízták, aki a világszervezeten belül a gazdasági és szociális ügyeket vezeti.

Raab, osztrák kancellár tegnap rádióbeszédben fordult az osztrák néphez. Az osztrák kancellár kijelentette, hogy Ausztria népének fel kell hívnia a figyelmet azoknak az embereknek a szenvedéseire, akiket erőszakkal megfosztottak az európai ideáloktól. Minden felelős államférfinek tudnia kell, hogy az idegen népek feletti uralom és a szabad véleménynyilvánítás elnyomása nem hozhat áldást. A népek önrendelkezési joga és az egyes emberek vágyakozása a szabadság után olyan elemi erőt jelentenek a világban, amit zsarnoki eszközökkel csak ideiglenesen lehet elnyomni - mondotta az osztrák kancellár.

Martino olasz külügyminiszter kijelentette, hogy Olaszország népe tűrhetetlennek tekinti a magyarországi szovjet beavatkozást. Amennyiben Moszkva nem adna kielégítő biztosítékokat szabad választások megtartására Magyarországon, nemzetközi rendőrcsapatokat kell küldeni az országba, amelyek az ENSZ felügyelete alatt állnának.

Burgiba, tuniszi miniszterelnök hangoztatta, hogy amíg a közel-keleti népek harcot folytatnak a gyarmatosítás ellen, a Szovjetunió kíméletlen harcot visel egy kis nép ellen, amelynek egyetlen kívánsága az, hogy az idegen csapatokat vonják ki Magyarország területéről.

Tegnap a Colosseum közelében az olasz frontharcosok nagyszabású ünnepséget rendeztek Rómában a magyar szabadságharcosok tiszteletére. Az összejövetelen részt vett Olaszország minden fegyveres alakulatának képviselője, az összes aranyérem tulajdonosa, Garibaldinak, a nagy Garibaldi fiának vezetésével. Az összejövetel ünnepli szónoka, Le Messe Itália marsallja volt. A római lapjelentések szerint a kommunistákkal eddig szövetségben volt olasz baloldali szocialisták vezetője a szovjet csapatok magyarországi vérengzéseire való tekintettel visszaadja Moszkvának a Sztálin-díjat, amelyet négy évvel ezelőtt mint a világbéke partizánjainak elnöke kapott. Nenni barátaitól kért kölcsön, hogy visszaadhassa Moszkvának a Sztálin-díjjal járó jelentős összeget. A baloldali szocialisták vezetője tegnap újabb cikkben foglalkozott a magyarországi helyzettel. Nenni az Avantiban azt írja, hogy a szovjet csapatok magyarországi borzalmainak nincsen határa.

McCormack és Giniger, a New York Times munkatársa, aki tegnap érkezett Budapestről az osztrák fővárosba a nagy amerikai lapban hosszú cikket közöl az elmúlt hét eseményeiről Budapesten. McCormack értesülései szerint 200 ezer szovjet katona rohanta le a fővárost. A szovjet hadsereg 5000 tankkal rendelkezett és a tömegpusztítás stratégiáját alkalmazta a lakossággal szemben. Budapest a szovjet invázió után nagyobb pusztulást mutat mint 1945-ben. A szovjet csapatokat csak a magyarországi titkosrendőrség alakulatai támogatták.

A magyar szabadságharc a szovjet haderő elleni háborúvá változott, amikor a 15 szovjet hadosztály november 4-én, vasárnap megrohanta Budapestet. A nyugati újságírókat egyre erősödő ágyúdörgés zavarta ki ágyukból. A kora hajnali órákban bizonyossá vált, hogy a szovjet csapatok megtámadták a fővárost. A szovjet harckocsi oszlopok rövidesen elértek a város központjába. A honvédség nem fejtett ki tervezett ellenállást, főleg azért, mert vezetőit a szovjet főparancsnokság tőrbe csalta és elfogta. A harcok azonban rövid csend után újból kezdődtek. A szabadságharcosok a főváros minden részében ellenállási központokat szerveztek. A házak ezrei erőddé váltak. Szovjet harckocsik ide-oda száguldoztak a romokkal borított utcákon és az ellenállás legkisebb jelére vad lövöldözésbe kezdtek. A terror az utcáról behatolt a lakásokba is. Az emberek otthonainak ezrei romba dőltek és a gyűlölt ÁVO alakulatai megkezdték házkutatásaikat a szabadságharcosok után. Az ávósok különösen a fiatalemberek után kutattak, akik elejétől kezdve az élen álltak a szabadságharcosok sorában. Az élelmiszerhiány napról napra válságosabb méreteket öltött és ezzel együtt növekedett az emberek elkeseredése is. Az amerikai újságírók a politikai helyzettel foglalkozva megjegyzik, hogy a magyar lakosság mélységes ellenszenvvel viseltetik a szovjet agresszorokkal szemben. A magyar nép túlnyomó többsége elutasítja a kommunista uralmat is, és az a kívánsága, hogy az ország életét demokratikus alapokon szervezzék újjá. A Kádár-klikk azt állítja, hogy a szabadságharc mögött ellenforradalmi erők rejlenek. Kádár János ezt a vádat emelte a miskolci szabadságharcosokkal szemben is. Azok az újságírók azonban, akik Miskolcon jártak a szabadságharc napjaiban, megállapították, hogy a magyar szabadságharc élén munkások, diákok, művészek és írók állottak.

A legújabb harcokról egy késő esti budapesti keltezésű jelentés számol be. E szerint az ellenállás egyik góca Újpesten alakult ki. A szabadságharcosok szívósan kitartanak a szovjet erők heves támadásai ellenére. A jelentés szerint a szabadságharcosok itt bizonyos tüzérségi segítségre is támaszkodhatnak. A szovjet tankok Újpest egyik utcája mentén mind a két, főleg munkáslakásokból álló házsort romokba döntötték. Dunapentelén tovább folytatódik az ellenállás. A szabadságharcosok visszavertek egy páncélosokkal és gyalogsággal végrehajtott nagy támadást. Pécsett, az uránium bányák munkásai és üzemi munkások ugyancsak tovább harcolnak és semmi se veszik a megadásra felszólító szovjet ultimátumot. A Budapestről távozó nyugati újságírók ismertették a súlyos politikai helyzetet. Mint mondották, a Kádár-féle bábkormány mindeddig csupán azt a benyomást tette, hogy ténylegesen nem is létezik, hanem annak leplezésére szolgál, hogy ténylegesen az oroszok kezében van a vezetés. Ez a kormány megígért egyet s mást, aminek keresztülviteléhez korábban, a Nagy Imre kormány hozzá is látott, de a Kádár-féle bejelentések egyelőre csupán ígéretek és azon túl nem jutottak. Budapest utcáin szovjet katonák osztogatják a magyar nyelvű röplapokat, amelyben a budapesti szovjet erők főparancsnoka a főváros lakosságával különböző katonai rendeleteket közöl, és mit sem törődve a kormányszervekkel önhatalmúan rendelkezik. Ez mindennél jobban megvilágítja, mi a helyzet Magyarországon - hangoztatták a nyugati újságírók.

Az osztrák fővárosból jelentik, hogy vasárnap is folytatódott a menekülők érkezése Magyarországról. A tegnapi napon 7800 menekült érkezett szabad földre. A magyarországi határőrség Szentgotthárdnál hír szerint parancsot kapott, hogy a nagy számú menekültre való tekintettel azonnal gereblyézzen fel egy tíz méteres sávot a határon.
Mától kezdve megerősített járőrök cirkálnak a határon. A járőrök parancsot kaptak, hogy minden menekülőre felszólítás nélkül lőjenek.

Nyugat-Németországban, a Rajna-vidéken tegnap tartották meg a helyi választásokat. A szavazások eredményeként a kereszténydemokraták a szavazatok 41,1, a szocialisták pedig 39,6 százalékát szerezték meg. Az 1952-ben megtartott helyi választásokon a kereszténydemokrata pártra a szavazatok 38,9, a szociáldemokratákra pedig 33,4 %-a esett. A két nagy párt szavazótáborát a kisebb pártok rovására növelte meg.

A brit és egyiptomi erők között tegnap újabb összecsapásokra került sor Port-Szaíd térségében. Angol részről attól tartanak, hogy az egyiptomi hadsereg, amely kiheverte az elmúlt napok csapásait, újabb támadást indít az angol-francia erők ellen. A moszkvai rádió azzal vádolta meg Izraelt, hogy nem hajlandó csapatait visszavonni a gázai sivatagból. Az ENSZ főhadiszállásán tegnap egész nap folytatódtak a tanácskozások a világszervezet haderejének minél előbbi kiküldéséről a Szuezi-csatorna övezetébe. Nápolyban mintegy 150 dán, norvég és holland katona várakozik, hogy folytathassa útját Egyiptomba. Ezek a katonák lesznek az ENSZ haderejének előőrsei.

Kedves hallgatóink híreink közlését befejeztük. Legközelebb 10 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-12 9:00
Hossz0:10:30
Cím09:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3