19:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 28. 19:00 ● 09:46

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 22 óra 30 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon.
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 19 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Nagy Imre ma délután beszédet mondott a Kossuth Rádióban. Bejelentette, hogy rend védelmére és a közbiztonság helyreállítására haladéktalanul megalakul az új karhatalom a honvédség és a rendőrség alakulataiból, valamint a munkások és az ifjúság felfegyverzett osztagaiból. Kormánya megállapodott a szovjet kormánnyal, hogy a szovjet azonnal megkezdik kivonulásukat Budapestről, és az új karhatalom megalakulásával egyidejűleg elhagyják a főváros területét. A budapesti kormány ugyanakkor tárgyalásokat kezdeményez a szovjet kormánnyal a két ország közötti kapcsolatokról, többek között a Magyarországon állomásozó szovjet haderő teljes kivonásáról. Nagy Imre kijelentette, hogy kormánya a két ország közötti kapcsolatokról szóló tárgyalásait a szocialista országok közötti egyenjogúság és nemzeti függetlenség alapján kívánja folytatni. A rend helyreállítása után egységes, új államrendőrséget szerveznek, és az államvédelmi hatóságot megszüntetik. Nagy Imre hangsúlyozta, hogy senkinek semmiféle bántódása nem lesz a fegyveres harcokban való részvétele miatt. A kormány javaslatot terjeszt az országgyűlés elé, hogy az ország címere ismét a Kossuth-címer legyen. Március 15-ét ismét nemzeti ünneppé nyilvánítják.

A Szabad Győri Rádió a balinkai bányászok héttagú küldöttségének tagjaival folytatott beszélgetését közvetítette. A bányászok elmondották, hogy ők is megalakították a munkástanácsot, és saját maguk gondoskodnak a rend és a fegyelem fenntartásáról. Követeléseiket a Szabad Győr Rádióján keresztül kívánják eljuttatni a Nagy Imre kormányhoz. Első követelésük az, hogy a szovjet csapatok kezdjék meg Magyarországról való kivonulásukat. Véleményük szerint a magyarországi jövő, a magyarországi társadalmi forma kérdését tiszta és szabad választásokkal kell eldönteni. A bányászküldöttség tagjai kijelentették, hogy a balinkai és környéki bányászok egyetlen lapát szenet sem hajlandók termelni, amíg követeléseiket nem teljesítették. A balinkai pályaudvaron veszteglő 30 szénnel megrakott vagon is csak akkor indul el, ha a szovjet csapatok teljes kivonását és a szabad választások biztosítását követelő feltételeket elfogadják.
Győr Város Ideiglenes Nemzeti Tanácsa követeli, hogy a Nagy Imre kormány adja át a Kossuth Rádiót a magyar írók kezébe. Újpesten éjjel egy órakor megalakult a Nemzeti Tanács, a munkásság vette át a hatalmat a magyar honvédséggel együtt. Győrött és Magyaróváron ma délután temették a győri és mosonmagyaróvári szabadságharc mártírjait.
Egy svéd üzletember, aki tegnap érkezett ki Budapestről Ausztriába, részletes beszámolót adott a sajtónak Budapesti élményeiről. Csodálattal emlékezett meg a magyarok magatartásáról. "A legsúlyosabb pillanatokban úgy tűnt, hogy mindenki mindenki ellen harcol, és a bűnözők és felelőtlen elemek számára a fosztogatásokra bő alkalom kínálkozott. Fosztogatásra azonban nem került sor. Senki sem nyúlt a betört kirakatablakok mögé, senki sem fosztogatott az üzletekben." A svéd szemtanú leírja, mint vonult a tömeg a budapesti amerikai követség épülete elé. "A tömeg vérrel áztatott nemzeti színű lobogókat vitt, amikor a követség épülete elé felvonult. Maradandó, mély élmény számomra – mondotta a svéd szemtanú –, amit a budapesti dráma borzalmas óráiban láttam. A budapesti kórházak úgyszólván órák alatt megteltek sebesültekkel. Az orvosok és a polgári lakosság emberfeletti önfeláldozásról tett tanúságot."

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország kormánya a magyarországi szovjet beavatkozás ügyét a biztonsági tanács elé terjesztette. A három nyugati nagyhatalom arra kérte a világszervezetet, hogy az ügyet a lehető legsürgősebben tűzze napirendjére. A biztonsági tanácsot ma este tíz órára hívták össze. Az ENSZ 11 tagú biztonsági tanácsának soros elnöke Cornut-Gentille. Állandó tagjai az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és a Szovjetunió, továbbá Nemzeti Kína. A hat választott tag jelenleg Belgium, Ausztria, Jugoszlávia, Peru, Kuba és Pakisztán. A három nyugati nagyhatalomnak a Biztonsági Tanácshoz intézett jegyzéke hangsúlyozza, hogy a szovjet katonai beavatkozás Magyarországon a magyar nemzet jogainak súlyos sérelmét jelenti. A négy nagyhatalom ezeket a jogokat a magyar békeszerződésben ünnepélyesen biztosította.

A magyar eseményekkel kapcsolatban az osztrák kormány tagjai ma rendkívüli minisztertanácsot tartottak. A kormány elhatározta, hogy azonnal felhívással fordul a Szovjetunióhoz: járuljon hozzá, hogy a harc és vérontás megszűnjék Magyarországon. A hivatalos közlemény hangsúlyozza, hogy az osztrák kormány tagjaiban mély részvétet váltottak ki azok a véres események, amelyek Magyarországon lejátszódtak. Az osztrák kormány szóvivője még a következőket mondotta: "Azt kívánjuk, hogy a helyzet Magyarországon normalizálódjék. Ez hozzájárulna az európai béke megerősítéséhez és biztosításához. Ennek érdekében helyre kell állítani a szabadságot Magyarországon. Ezt kívánja az emberi jogok érvényesülése is."
Bécs lakossága nagy tömegekben mozdult meg a Vöröskereszt ama felhívására, hogy minél nagyobb segélyben kell részesíteni Magyarország népét. A délutáni órákban a jeges eső ellenére ezrek állottak csomagokkal a kezükben a vöröskeresztes irodák előtt. Gépkocsikon is olyan nagy számban szállítottak csomagokat, hogy a rendőrségnek kellett a rendet fenntartani. Az osztrák postahivatal jelentése szerint táviratokat lehet már küldeni Magyarországra, és onnan is küldhetők táviratok. A telefonösszeköttetés azonban még nem működik.

A szabad földön élő magyarság szervezetei a genfi Vöröskereszthez fordultak a magyarországi szabadságharc áldozatainak megsegítése érdekében. A Vöröskereszt genfi központja telefonfelhívást intézett az egész világ vöröskeresztes szervezeteihez, a magyarországi események áldozatainak megsegítésére. A svájci kormány is nagyobb összegű hitelt szavazott meg a cél megvalósítására. Magánosok, társadalmi, egyházi és politikai szervezetek megmozdultak Svájcban, és özönlik a ruha-, élelmiszer-, pénz-, gyógyszer- és kötszeradomány a Vöröskereszt genfi központjában. A baseli, zürichi és lausanne-i kórházak előtt sorban állnak az önkéntes véradók. Eddig két repülőgép indult a zürichi repülőtérről Bécsbe gyógyszerekkel és kötszerekkel megrakva. A Svájci Vöröskereszt első vonata megérkezett a magyar határra. A Svájci Vöröskereszt mindent elkövet, hogy az ország belsejébe is eljuttassa segítségét. A vasárnap esti órákban újabb vöröskeresztes repülőgép indult el Bécs felé, a baseli pályaudvaron pedig útra készen áll egy ruhaneműeket, élelmiszert, kötszert, gyógyszert és vérplazmát tartalmazó vöröskeresztes szerelvény.

A Voix Ouvriere, a svájci kommunista párt hivatalos lapja a legnagyobb meglepetésnek a nyugati hírügynökségek és a szabad magyar rádióállomások anyagát is közölte a magyarországi szabadságharcról. A lap elítélte a Szovjetunió magyarországi intervencióját. A világ összes kommunista pártjára nézve katasztrofálisnak minősítette a fegyveres szovjet beavatkozást Magyarországon. A svájci szociáldemokraták szócsöve, a Le Peuple szerint a magyarországi események halálos csapást mérnek a világ összes kommunista pártjaira. A lap különösen az olaszországi párt szovjetellenes hivatalos közleményét tartja nagy jelentőségűnek. Nem vitás, hogy a magyar események teljesen átalakítják az egész világ össze munkásmozgalmát.

A Magyar Emigráns Újságírók Szövetsége táviratot intézett Eisenhower amerikai elnökhöz. A szövetség táviratában a magyarországi helyzet jelenlegi fejleményeire hívja fel az Egyesült Államok elnökének figyelmét. Emlékeztet arra, hogy a szovjet intervenció az úgynevezett Varsói Szerződés értelmében indult meg, jóllehet ez a szerződés egyetlen olyan szakaszt sem tartalmaz, amely a fegyveres beavatkozást indokolná a szerződő országok belső zavarai esetében.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 20 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-28 19:00
Hossz0:09:46
Cím19:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3