15:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 15:00 ● 09:42

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 15 óra. Most híreket mondunk.

Ma hajnal óta a szovjet csapatok három oldalról ostromolják Dunapentelét. A Rákóczi adó időről időre jelentéseket ad az ostrom állásáról. Egyik legdrámaibb mondat: "Adásunkat továbbra is figyeljétek! Mihelyt lesz egy kis időnk, hogy a tüzelőállásból visszajöjjünk a rádióhoz, ismét adunk tovább." A Rákóczi adó közli, hogy a kecskeméti szovjet parancsnokság felszólította Dunapentele helyőrségét, tegye le a fegyvert. A szovjet ultimátum életük, szabadságuk és politikai jogaik megtartását ígéri a helyőrség tagjainak. Dunapentele katonai parancsnoksága és városi nemzeti bizottsága a következőkkel válaszolt a szovjet felszólításra. "Dunapentele az első szocialista város Magyarországon. A városban többségben munkások laknak és a hatalom az ő kezükben van letéve. Az 1956. október 23-i győztes forradalom után, a munkások megválasztották a nemzeti bizottságot, amelybe saját embereiket delegálták. A város katonai parancsnoksága szorosan együtt dolgozik a nemzeti bizottsággal. A város lakossága fegyverben van. Fegyverét nem adja le. Saját kezükkel épített házaikat, gyáraikat és az egész várost megvédik minden túlkapástól, de a szovjet csapatokkal szemben is. Fegyvereiket nem teszik le, a szovjet parancsnoksággal csak akkor tárgyalnak, ha biztosítékot kapnak arra, hogy azok nem avatkoznak be belügyeikbe." A Rákóczi adó megismételte a Nemzetközi Vöröskereszthez intézett felhívást, hogy nyilvánítsák Dunapentelét vöröskereszt elosztó központnak. Kéri továbbá a rádió, hogy az ENSZ Egyiptomhoz hasonlóan Magyarországon is kényszerítse ki a "Tüzet szüntess!"-t és az idegen csapatok kivonulását. A szabad földön felfogott rádiójelentések tanúsága szerint tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerülteiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen. Az oroszbérenc Kádár-csoport könyörgő hangú felhívásokat intéz a lakossághoz a munka felvételére. A felhívásokból kitűnik, hogy a lakosság nem tesz eleget a felszólításoknak.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este kilenckor újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőinek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.

Szuhravardi, pakisztáni miniszterelnök felszólította Bulganyin szovjet miniszterelnököt, hogy álljon el az erőszak további alkalmazásától Magyarországon. A pakisztáni kormány utasította az ENSZ-nél működő állandó delegátusát, hogy ebben az értelemben nyújtson be javaslatot az ENSZ rendkívüli közgyűlésén. A pakisztáni javaslat a fegyverszünet azonnali elrendelését követeli. Ezt követően az idegen katonai erőket azonnal vonják vissza Magyarországról. Végül a világszervezet rendőri erői vonuljanak be az országba a rend és a törvényesség betartásának biztosítására. Végezetül az ENSZ felügyelete mellett általános választásokat tartanának Magyarországon. A pakisztáni javaslat szerint csak szabad választásokról lehet szó, amelyek lehetővé tennék a magyar nép számára, hogy saját maga határozza meg azt a kormányformát, amelyet a leghelyesebbnek tart az ország vezetésére.

Martino, olasz külügyminiszter bejelentette a képviselőházban, hogy az olasz kormány lépéseket tesz az ENSZ-nél, küldjön ki Magyarországra nemzetközi rendőri erőket, amelyek gondoskodnának a lakosság biztonságáról mindaddig, amíg normális kormány veszi át a hatalmat az országban. Martino a legélesebb formában elítélte a szovjet haderő vérengzését Magyarországon. Utána Nenni, a baloldali szocialisták vezére emelkedett szólásra. Kijelentette, az egész olasz nép, és így a baloldali szocialisták is, a legnagyobb tisztelettel néznek azokra, akik életüket adták a szabadságért Magyarországon. Kijelentését a kommunista képviselők vad kiabálással fogadták. A házelnök csak a legerélyesebb fellépéssel tudta megakadályozni, hogy közelharcra ne kerüljön sor a kommunista és a nem kommunista képviselők között.

Gordon Shepherd, a Daily Telegraph munkatársa röviddel ezelőtt Magyarországról visszaérkezett Bécsbe. A következőket jelenti lapjának: "A magyar hősiesség jellemzésére nem lehet szavakat találni. A magyarok olyan tetteket visznek véghez, amelyek nevetségessé tesznek minden dicsérő szót. Az angol újságíró elmondja, hogy alkalma volt az elmúlt tíz nap alatt igen sok magyar szabadságharcossal beszélni. Ezekből a beszélgetésekből nyilvánvaló, hogy a magyar szabadságharcosok úgy érzik, nem csak hazájukért, hanem a keresztény világért harcolnak." Az angol újságíró kiemeli, hogy a magyar felkelés a vasfüggöny mögött az első tisztán politikai jellegű forradalom. A pilseni, a kelet-berlini és a poznani lázadást részben a gazdasági nyomorúság lobbantotta fel. Magyarországon újabb és újabb ötéves tervekkel ígérték a gazdasági helyzet javítását. A magyar nemzet azonban egy olyan cél megvalósításáért ragadott fegyvert, amely nem szerepel egyik ötéves tervben sem. Az igazi szabadságért. Felvetődik a kérdés, miért éppen a magyarok és a lengyelek lázadtak fel nyíltan a vasfüggöny mögötti népek közül? Ehhez a lázadáshoz kettő kellett. Történelmi tradíció és vakmerő bátorság. Mind a lengyel, mind a magyar nemzet rendelkezik ezekkel a feltételekkel. A magyar felkelés az egész nép lázadása volt a szovjet kommunista rendszerrel szemben. Magyarországon egyetlen pillanatban tízmillió ember lázadt fel egyszerre elnyomóival szembe. A Szovjetunió tankokkal és ágyúkkal, Magyarországra küldött újabb és újabb hadosztályokkal próbálja vérbe fojtani egy nemzet szabadságvágyát. Moszkva nem mert szembenézni azzal a ténnyel, hogy szabad választások esetén a Kommunista Párt nevetséges kisebbséggé zsugorodott volna, nem tudta volna megszerezni a szavazatok 5%-át sem. Hogy mit jelent a magyar szabadságharc Magyarországnak és a szabad világnak, azt csak a történelem döntheti el. Bizonyos az, hogy a szovjet dajkamesékkel ellentétben nem fasiszta, nem reakciós lázadásról van szó. Éppen ilyen bizonyos az is, hogy ha a szovjet tankok leverik a lázadást, Magyarországon nem a hazafiúi érzés és a szabadság hal meg, hanem a kommunizmus száll sírba örökre" - írja lapjának Shepherd, a Daily Telegraph magyarországi tudósítója.

Amerika népe újból Eisenhowert, a Köztársasági Párt jelöltjét választotta meg elnökévé. Eisenhower fölényes győzelmet aratott ellenfele, Stevenson, a Demokrata Párt elnökjelöltje felett. A szavazatok megszámlálása még tart. Eisenhower azonban máris megszerezte az elektorok abszolút többségét. Az eddig megszámlált szavazatokból Eisenhowerre több mint 27 millió, Stenvensonre 20 millió esett. Eisenhower kapott többséget 41 államban, Stevenson 7 államban.

Egyiptomból, a hírzárlat következtében, nem érkeztek újabb jelentések a hadi helyzetről. A franciák és az angolok tegnap kiszélesítették a Szuezi-csatorna északi bejáratánál létesített hídfőállásaikat. Este bejelentették az ENSZ-nek, hogy ma hajnali egy órával beszüntetik a tüzet, feltéve, hogy az egyiptomi csapatok nem intéznek támadást az angol és francia erők ellen. Bejelentették azt is, hogy hajlandók kivonni csapataikat Egyiptomból, amint az ENSZ a célnak megfelelő nemzetközi biztonsági erőket küld a szuezi övezetbe. Az angol és a francia csapatok egyidejűleg megkezdték a Szuezi-csatornában létesített zárak és akadályok eltávolítását. Egyiptom és Izrael már korábban bejelentette, hogy hajlandó elfogadni az ENSZ fegyverszüneti feltételeit.

Eden miniszterelnök tegnap ismertette a kormány fegyvernyugvási döntését az angol alsóházban. Ismertette Bulganyin fenyegető hangú levelére adott válaszát is. Ebben a válaszban Eden rámutatott arra, hogy különösen hangzanak az angol csapatok állítólagos barbárságáról terjesztett szovjet vádak egy olyan időpontban, amikor szovjet csapatok hadműveleteket folytatnak a magyar nép ellen. Azok a veszteségek, amelyeket az angol és a francia haderő egységei Egyiptomban okoztak, aligha hasonlíthatók össze a magyar nép veszteségeivel. A világ jól tudja, hogy a szovjet csapatok kíméletlen eszközökkel törik le a magyar nép nemzeti megmozdulását, amelynek egyetlen célja az ország függetlenségének kiharcolása. A magyar nép a semlegesség kinyilvánításával bebizonyította azt is, hogy ez a mozgalom nem fenyegeti a Szovjetunió biztonságát. Ilyen körülmények között a szovjet kormány angolellenes vádaskodása visszataszító.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 15:00
Hossz0:09:42
Cím15:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3