23:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 02. 23:00 ● 10:17

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink! Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 23 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapesten ma este közleményt adtak ki, amely szerint a kormány a nap folyamán három szóbeli jegyzéket intézett a Szovjetunió budapesti nagykövetéhez. Az első jegyzékben a kormány megállapítja, hogy minden erőfeszítést megtett a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok visszarendelésére. Lépései azonban hiábavalóknak bizonyultak, sőt a szovjet csapatok tovább folytatták előrenyomulásukat, több egység pedig Budapest köré vonult fel. Mindennek következtében a magyar kormány november elsején felmondta a Varsói Szerződést. A jegyzék ezután hangsúlyozza, hogy a magyar-szovjet viszonynak a magyar semlegesség tiszteletben tartásán, valamint a teljes egyenjogúság, a szuverenitás, valamint az egymás belügyeibe való be nem avatkozás elvén kell alapulnia. A magyar kormány ennek érdekében javasolja, hogy ezeknek az elveknek az alapján induljanak meg azonnal tárgyalások a két kormány megbízottai között, a Varsói Szerződés felmondásának végrehajtásáról, különös tekintettel az országban állomásozó szovjet csapatok haladéktalan kivonására. A kormány ezekre a tárgyalásokra kijelölte delegációját: Losonczy Géza, Kővágó József, Márton András, Farkas Ferenc és Zentai Vilmos személyében. A magyar kormány által a budapesti szovjet nagykövethez intézett második szóbeli jegyzék a Varsói Szerződés felmondásának és a szovjet csapatok kivonásának katonai vonatkozásával foglalkozik. Azt javasolja, hogy a szovjet csapatok kivonását előkészítő vegyes bizottság még ma, november másodikán kezdje meg munkáját a budapesti országgyűlés épületében. A vegyes bizottság magyar tagjait a kormány Erdei Ferenc államminiszter, valamint három katona, Maléter Pál, Kovács István és Szücs Miklós személyében jelölte meg. A harmadik jegyzék ismét tiltakozik a szovjet csapatok magyarországi hadmozdulatai ellen. A jegyzék megállapítja, hogy nemcsak az elmúlt napok alatt, hanem november 2-án, vagyis ma is, újabb szovjet egységek lépték át a határt. A szovjet csapatok benyomulásuk során birtokba vettek vasútvonalakat és vasúti állomásokat. Ugyanakkor Nyugat-Magyarország területén is keletről nyugat felé szovjet csapatmozdulatok tapasztalhatók. A magyar tiltakozó jegyzék bejelenti, hogy a kormány szükségesnek tartotta a Magyarország ellen irányuló lépésekről a Budapesten akkreditált külképviseletek vezetőit újból tájékoztatni. A kormány egyben felhívta a Biztonsági Tanács figyelmét az újabb fejleményekre - mondja a budapesti szovjet nagykövethez a mai nap folyamán intézett harmadik jegyzék.
A kormány egyidejűleg táviratban értesítette Hammarskjöld ENSZ-főtitkárt a magyarországi helyzetről. A tegnap küldött távirat tartalmára hivatkozva kiegészítőleg közli a világszervezet főtitkárával az új szovjet csapatmozdulatokat. Tájékoztatja a főtitkárt arról, hogy a kormány megállapításait a budapesti szovjet nagykövetségnek és a magyar fővárosba akkreditált külképviseleteknek tudomására hozta. A Hammarskjöldhöz intézett üzenet megállapítja, hogy a magyar kormány a szovjet katonai intézkedéseket Magyarország ellen irányuló lépéseknek tekinti. A kormány konkrét javaslatokat tett a szovjet kormánynak a csapatok visszavonására - mondja a Hammarskjöldhöz intézett üzenet, valamint a varsói egyezmény felmondásának végrehajtására. A magyar kormány felkérte Hammarskjöldöt, szólítsa fel a nagyhatalmakat Magyarország semlegességének elismerésére, és arra, hogy a Biztonsági Tanács utasítsa a szovjet és a magyar kormányt a tárgyalások azonnali megkezdésére.

New Yorkban közölték, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa magyar idő szerint ma este 11 órakor összeül, hogy foglalkozzék a magyarországi helyzettel. A Biztonsági Tanács rendkívüli ülésének összehívását az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország ENSZ-küldötte kérte a Tanács soros elnökéhez intézett közös levelében, a magyarországi válságos helyzetre való tekintettel.

Bécsi jelentés szerint Kéthly Anna, Strasser osztrák szocialista képviselő társaságában kísérletet tett, hogy eljusson Budapestre, azonban eredménytelenül. Kéthly Annát, aki Strasser társaságában ma délután gépkocsin vissza akart utazni a Szocialista Internacionálé bécsi értekezletéről Budapestre, mint ismeretes, Magyaróvárnál egy szovjet harckocsi feltartóztatta, és nem engedte tovább. Mint egy újabb jelentés elmondja, a magyar szocialista párt elnöke ezután magyar szabadságharcosok segítségével újabb kísérletet tett Magyaróvár környékén lévő mellékutakon át, hogy folytassa útját Budapest felé, de másutt is szovjet harckocsikba ütközött. Valamennyi út el volt zárva szovjet páncélkocsik által. Az oroszok nem érdeklődtek az utasok személyazonossága iránt, azonban minden pontról visszatérésre szólították fel Kéthly Annát és az osztrák szocialista képviselőt. Kéthly Anna és Strasser végül is kénytelen volt Bécsbe visszatérni.
Washingtonban közölték, hogy Eisenhower elnök húszmillió dollár értékű élelmiszert és egyéb segélyt ajánlott fel Magyarországnak. Mint a Fehér Házban hangoztatják, ez még csak az első lépés, és ha szüksége mutatkozik, további segítség következik. Eisenhower elnök a segélyről szóló bejelentésében hangoztatja, hogy ezekben a súlyos napokban tisztelettel adózik a magyar nép bátorságának, és nem feledkezik meg az áldozatokról, amelyeket a magyar nép szabadságának biztosítása érdekében hozott. A magyar nép nagy nélkülözéseken megy át, ezeket enyhíteni kell. A Magyarországnak szánt segélyt a baráti népek számára létesített pénzügyi alapból utalják ki.

Meany az Egyesült Amerikai Szakszervezeti Szövetség elnöke táviratot intézett Dulles külügyminiszterhez a magyarországi események kel kapcsolatban. A táviratban Meany felkérte Dulles külügyminisztert, hogy az ENSZ rendkívüli ülésén nyújtson be határozati javaslatot, amely elítéli a Szovjetunió kegyetlen beavatkozását a magyarországi eseményekbe, és amely követeli a szovjet csapatok Magyarországról való azonnali visszahívását. A szabad világ nem nézheti közömbösen a magyarországi helyzetet, és nem maradhat szótlan a jogtalan szovjet agresszió és brutalitás láttára. Az Egyesült Amerikai Szakszervezeti Szövetség elnöke bejelentette, hogy a szövetség 25 ezer dollár segélyt bocsátott a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetségének rendelkezésére a szovjet agresszió áldozatainak megsegítésére. Egyidejűleg további pénzsegélyt helyezett kilátásba.

Az Amerikai Vöröskereszt a különböző egyházak, társadalmi szervezetek és ad hoc megalakult bizottságok fáradoznak azon, hogy minél több élelmiszert, ruhaneműt, orvosságot és pénzügyi segélyt gyűjtsenek össze Magyarország részére. Mindszenty hercegprímás felhívása még nagyobb erőfeszítésekre ösztönözte ezeket a szervezeteket. A hercegprímás felhívásának hatása alatt különösen a katolikus segélyszervezetek fokozták fel tevékenységüket, és azon fáradoznak, hogy minél szélesebb rétegekre terjesszék ki gyűjtésüket.

A Magyar Pen Club felhívást intézett a Pen Club Világszövetség Londoni központjához. "A magyar írók - hangzik a felhívás - segélykiáltással fordulnak a világ íróihoz. Kérjük, szánjanak időt és fáradságot arra, hogy megtalálják a leghathatósabb módot szabadságunk ügyének támogatására."

Pineau francia külügyminiszter a francia fővárosból repülőgépen Londonba érkezett, és ott megbeszélést folytatott a brit kormány tagjaival az Egyiptom ellen irányuló további katonai műveletekről. A francia külügyminiszter ma este Eden brit miniszterelnökkel tárgyal.
A brit konzervatív párt parlamenti csoportjának vezetője az alsóház mai ülésén bejelentette, hogy Eden miniszterelnök holnap nyilatkozik az ENSZ-nek Nagy-Britanniához, Franciaországhoz és Izraelhez intézett felhívásáról az Egyiptom ellen indított támadás beszüntetésére.

A francia hadügyminisztérium az egyiptomi katonai műveletekről hivatalos nyilatkozatot adott ki. Ebben hangsúlyozza, hogy a légi hadműveletek, a repülőterek és azok berendezéseinek elpusztításával gyakorlatilag befejeződtek. A közlemény szerint a francia tengeri hadműveletek során, a Szuezi-csatornától északra és délre, a tenger vízének ellenséges járművektől való megtisztítása ugyancsak véget ért. A Ciprus szigetén lévő angol rádióállomás bejelentette, hogy a brit és a francia légierő alakulatai, ma éjjel a Kairó közelében lévő katonai táborokat fogják bombázni.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 0 óra 50 perckor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-02 23:00
Hossz0:10:17
Cím23:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3