15:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 03. 15:00 ● 10:03

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink! Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 15 órát jelez.

Tárogató

Kedves hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Közzétették Budapesten az új kormánylistát. A kormány összetétele a következő: miniszterelnök és külügyminiszter: Nagy Imre, államminiszterek: Tildy Zoltán, Kovács Béla, B. Szabó István, Kéthly Anna, Kelemen Gyula, Fischer József, Bibó István, Farkas Ferenc, Losonczy Géza és Kádár János. Az új honvédelmi miniszter Maléter Pál. Az előző kormány többi tagját felmentették állásától.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa ma este újból összeül, hogy folytassa a magyar ügy feletti vitáját. Kuba küldötte tegnap határozati javaslatot nyújtott be. E szerint a Biztonsági Tanács szólítsa fel Moszkvát csapatainak Magyarországról való kivonására. A Biztonsági Tanács ismerje el a magyar nép önrendelkezési jogát és azt, hogy szabad választások útján alapítson kormányt. A Biztonsági Tanács küldjön továbbá haladéktalanul különbizottságot Magyarországra a Biztonsági Tanács utasításainak végrehajtására.
ENSZ-körökben biztosra veszik, hogy a három nyugati nagyhatalom erélyesen kiáll a kubai javaslat mellett.
A Biztonsági Tanács tegnapi ülésén Szoboljev szovjet küldött tiltakozása ellenére tűzte napirendjére a magyar kérdést. A tanács 10 tagja szavazott a magyar kérdés napirendre tűzése mellett, amelyet csak a Szovjetunió ellenzett. A tegnapi érdemi vita során Szoboljev tagadta új szovjet csapatok Magyarországra való beözönlését.
Állításaival szemben Hammarskjöld azonnal ismertette Nagy Imre második táviratának szövegét, amely megerősíti, hogy nagy számban újabb katonai egységek lépték át Magyarország keleti határát és szovjet alakulatok Budapest felé haladnak. Hammarskjöld közölte, hogy Nagy Imre az ENSZ Biztonsági Tanácsát arra kéri, utasítsa a szovjet kormányt azonnali tárgyalások megkezdésére Magyarországgal a szovjet csapatok kivonásáról. Nagy Imre kéri annak tudomásulvételét is, hogy kormánya kinyilvánította a varsói paktumból való kilépését.
Szoboljev érdemben nem válaszolt, de megjegyezte, hogy a magyarországi helyzetre vonatkozó jelentések, Nagy Imre megállapításait is beleértve, alaptalanok. A francia küldött felhívta a figyelmet arra, hogy amennyiben a Biztonsági Tanács vétó miatt nem volna határozatképes, azonnal össze kell hívni az ENSZ rendkívüli közgyűlését a magyar ügy tárgyalására.

Bécsi jelentések szerint az osztrák-magyar határt hermetikusan lezárták. Szovjet erők visszatartottak több Budapestről Bécs felé utazó nyugati újságírót, továbbá nyugati diplomaták hozzátartozóit. Minden járművet, amely Bécs felé tartott, megállítottak. Magyaróvárott hevenyészett tábort állítottak fel, ahol a feltartóztatott személyeket szovjet katonák őrzik. Külföldi újságírók és a diplomaták hozzátartozói Magyaróvárott töltötték az éjszakát. Az amerikai külügyminisztérium erélyesen tiltakozott a washingtoni szovjet nagykövetnél a budapesti diplomaták hozzátartozóinak visszatartása ügyében. Szovjet alakulatok az osztrák-magyar határ mentén kísérletet tesznek arra, hogy megakadályozzák a Magyarországra irányuló Vöröskereszt-szállítmányok bejövetelét. Tegnap délután több helyen feltartóztatták az Ausztriából érkező vöröskeresztes szállítmányokat. Monsignore Baldellinek, a Vatikán megbízottjának, ugyancsak nem sikerült eddig Bécsből továbbjutnia. Baldelli annak a bizottságnak a vezetője, amelyet a Vatikán Magyarországra küld, hogy Budapesten személyesen tárgyaljon Mindszenty hercegprímással többek között a vatikáni segély elosztásának megszervezése kérdésében.

Az Egri Rádió felszólítást intézett a magyarországi rádióadókhoz, hogy orosz nyelven tájékoztassák a Magyarország területére érkezett új szovjet alakulatokat a való helyzetről. A szovjet csapatoknak ugyanis azt mondották, hogy Magyarországon ellenforradalom van és reakciós elemek leverésére küldték őket az ország területére.

A Külügyminisztérium forradalmi tanácsa ma közölte, hogy Kós Pétert, a Rákosi-rendszer ENSZ-delegátusát, a valóságban Leó Konduktorovnak hívták és szovjet állampolgár. Igaz, hogy a Külügyminisztérium régi vezetősége közreműködött Konduktorov magyarrá keresztelésében. Kós Péter megbízatását, mint ismeretes, máris hatálytalanították. A Külügyminisztérium forradalmi tanácsa közli még, hogy javaslatot készített a Rákosi-sztálinista rendszer követőinek haladéktalan leváltására. Egyes követségi beosztottak visszahívásáról máris intézkedtek.
A kommunista pártból átalakult Magyar Szocialista Munkáspárt lapja, a Népszabadság elítéli a letűnt kommunista vezetők bűnös politikáját. A lap így ír: "A munkásosztály sorai között a nemzeti demokratikus felkelés helyeslésével együtt jelentkezik a kiábrándulás a régiből, az önkénnyel bemocskolt régi mozgalomból. A leghatározottabban állást kell foglalni a volt kommunista párt bűnös vezetésével szemben. Az új párt semmiféle közösséget nem vállal a régi vezetők katasztrófapolitikájával. Gyűlöljük a Rákosi-Gerő-klikk önkényuralmát. Ezután nem leszünk milliós párt, szerényebb keretek között, szerényebb lehetőségekkel fogunk dolgozni. Helyeseljük Nagy Imre nyilatkozatát, amely hazánk semlegessége és a szovjet csapatoknak az egész ország területéről való kivonása mellett foglalt állást" - írja a Népszabadság.

Az Oktatásügyi Minisztérium forradalmi bizottsága közölte, hogy az általános iskolák és a középiskolák történelmi tankönyvét kivonják az iskolai oktatásból. Az irodalom oktatására szóló tankönyvekből a tanárok csak a magyar irodalmat tartalmazó részt használhatják fel,a szovjet forradalommal foglalkozó részeket ki kell hagyni. Az általános iskolák földrajztanításában a Szovjetunió földrajzát ugyanolyan mértékben kell tanítani, mint bármely más állam földrajzát. Biztosítják az általános iskolákban és a középiskolákban a szabad vallásoktatást. A hitoktatásra vonatkozó külön beiratkozást megszüntetik. Az orosz nyelv kötelező oktatása az ország valamennyi általános és középiskolájában megszűnik. Az orosz tagozatú általános iskolák megszűnnek.

A Manchester Guardian budapesti tudósítója helyzetképet ad a magyar főváros közhangulatáról. A tudósító rámutat arra, hogy Budapesten ma amellett a követelés mellett, hogy a szovjet csapatok vonuljanak ki az országból, a leggyakoribb szó a semlegesség. A magyarok nem svájci semlegességre vagy pedig az aktív koegzisztenciát hangsúlyozó jugoszláv koncepcióra gondolnak, hanem a semleges Ausztria példáját akarják követni. Magyarország népe - írja tovább a Manchester Guardian budapesti tudósítója - feszülten várja a világ és különösen a négy nagyhatalom reakcióját Nagy Imrének arra a kérésére, hogy a négy nagyhatalom ismerje el Magyarország semlegességét. A szovjet katonai felvonulással kapcsolatban az angol lap tudósítója azt jelenti, hogy a szovjet csapatok a legtöbb esetben elkerülik a városokat, állítólag a lakosság kihívásának elkerülése végett. A szovjet csapatmozdulatok által érintett területekről mindenünnen azt jelenti, hogy a lakosság fegyverforgatásra alkalmas tagjai nagy számban csatlakoznak a nemzetőrségekhez.

A New York Times bukaresti tudósítójának jelentése szerint beigazolódtak a romániai diáktüntetésekről szóló hírek. Az illetékes hatóságok biztonsági intézkedéseket léptettek életbe a diákok mozgolódásának megszüntetésére. A kolozsvári egyetem magyar tanszékein leállították az előadásokat, hogy elejét vegyék további tüntetéseknek a magyar diákság körében.

Kelet-Berlinből ugyancsak diáktüntetéseket jelentenek. A keletnémet diákság kommunistaellenes röpcédulákat terjeszt, amelyeken felszólítja a lakosságot, hogy a magyar nemzet példáján okulva terjessze elő a rendszerrel szembeni követeléseit.

Eden angol miniszterelnök bejelentette az alsóházban, hogy a brit kormány arról tájékoztatta az ENSZ-et, hogy hajlandó katonai akcióját Egyiptomban leállítani, ha az ENSZ gondoskodik az Egyiptom és Izrael közötti béke helyreállításáról.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 16 órakor mondunk híreket.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-03 15:00
Hossz0:10:03
Cím15:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3