19:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 30. 19:00 ● 10:12

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 22 óra 35 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon.
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 19 órát jelez.

Tárogató

Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A budapesti rádióban röviddel öt óra előtt felolvasták Nagy Imrének a magyar néphez intézett üzenetét: "Tudatunk benneteket, hogy a kormány kezdeményezésére a szovjet hadsereg csapatainak kivonulása megkezdődött. Minden hatóság, az ország minden polgára az elvonulás rendjének biztosítása érdekében tartózkodjék minden provokatív, zavaró vagy ellenséges cselekedettől, hogy így hozzájáruljon a szovjet hadsereg csapatainak kivonulásához." Szovjet részről mindeddig nem erősítették meg a Nagy Imre üzenetében foglalt bejelentéseket.
Délelőtti sajtóértesülések szerint - amelyeket a Budapesten tartózkodó nyugati újságírók juttattak el szerkesztőségeiknek - egybehangzó megállapítás történt, hogy Budapesten továbbra is szovjet alakulatok tartózkodnak. A brit külügyminisztériumban, a délutáni órákban közölték, hogy a legutóbbi jelentés szerint semmi jele sem mutatkozik annak, hogy a szovjet csapatok kivonulóban lennének Budapestről. Ez a londoni közlés azonban korábbi értesülésekre is támaszkodhatik.
A budapesti rádió röviddel ezelőtt ismertette Janza Károly honvédelmi miniszter bejelentését, amely szerint a szovjet fegyveres erők parancsnokságával való megegyezés alapján a szovjet csapatok ma megkezdik a fővárosból való kivonulást és azt október 31-éig, virradatig befejezik. Az események egyébként olyan rohamosan követik egymást Budapesten, hogy alig lehet nyomon követni. Nagy Imre azt mondotta, hogy az egypártrendszer megszüntetésével a kormányzást az 1945-ben életre hívott Koalíciós Pártok együttműködésének alapjaira helyezik. A kormányon belül szűkebb kabinetet létesít, amelynek tagjai Nagy Imre, Tildy Zoltán, Kovács Béla, Erdei Ferenc, Kádár János, Losonczy Géza és a szociáldemokrata párt által ezután kijelölendő személy. Nagy Imre után Tildy Zoltán bejelentette, hogy a kormány Kós Péter ENSZ-beli megbízatását visszavonja, új delegációt fog küldeni, amely már a jelenlegi kormány álláspontját képviseli. A budapesti rádió délután fél öt órakor elhangzott kommentárja szerint Kós Péter ENSZ-megbízottat meg is fosztották volna már tisztségétől, miután - mint a kommentátor hangoztatta - a messzi távolban szembefordult a magyar nemzet forradalmával és elárulta igazi ügyünket. Tildy Zoltán a szabad választások előkészítésére is ígéretet tett. Erre vonatkozóan a budapesti rádió szóban forgó kommentárja hangoztatta, hogy addig is, amíg a szabad demokratikus választásokat megtarthatjuk, a hatalom a demokratikus koalíciós pártok kezében van. Tildy Zoltán bejelentette azt is, hogy a kormány a parasztságot sújtó begyűjtési rendszert a mai nappal megszünteti. A kormány megvizsgálja a parasztság több jogos követelését és döntéseit rövidesen közölni fogja - mondotta Tildy.

Ezeket a legutóbbi budapesti bejelentéseket a Miskolci Rádió közleményei előzték meg. A rádióban felolvasták a borsodi munkástanács felhívását, amelyben a Varsói Szerződés azonnali revízióját sürgeti. Ezt a szerződést Rákosiék és Gerőék kötötték meg, nem lehet tehát további érvénye. A Varsói Szerződés - hangzik a továbbiakban a Borsod Megyei Munkástanács Közleménye - sérti a magyar nép szuverenitását. A tanács egyben felhívást intéz az ENSZ-hez. A magyar nép nevében kéri az Egyesült Nemzetek Szervezetét, hogy ne álljon szóba többé a hazaáruló Kós Péterrel. Felszólítja a Biztonsági Tanácsot, hogy a Varsói Szerződés 4., 7. és 8. pontja értelmében haladéktalanul lépjen közbe a szabadságáért küzdő Magyarország érdekében, és kérjen fel egy semleges államot a magyar ügy képviseletére.

Az Szabad Győr Rádiója jelentette, hogy ma délután Győrben tanácskozásra ülnek össze a Dunántúli Nemzeti Tanácsok. A Győr-Sopron Megyei Nemzeti Tanács felszólította a Dunántúl megyéinek és városainak tanácsait, hogy azonnal indítsák el Győrbe megbízottaikat a Dunántúl által követendő közös politikai program megvitatására.
A Szabolcs-Szatmár Megyei Tanács rádióközleményéből az derül ki, hogy egyes nemzeti bizottságok megalakítása után polgárőrségeket szerveztek. Ezekre helyenként ÁVO-sok is be akartak szivárogni, de a polgárőrségek elutasították őket.

A továbbiakban ismét a budapesti rádió híreiből ismertetünk szemelvényeket. Háromnegyed öt órakor közölte a budapesti rádió, hogy a Legfőbb Ügyészség dolgozói, Nonn György legfőbb ügyészt lemondásra szólították fel. Egyöntetűen elítélték eddig bűnös tevékenységét. A budapesti rádió hozzáfűzte, hogy Nonn György tevékenyen részt vett a statárium kihirdetésében és annak minden eszközzel való végrehajtásában. A Legfőbb Ügyészség forradalmi bizottmánya egyöntetűen intézkedett -hangoztatta a budapesti rádió -, hogy a tudomása nélkül esetleg egyes helyeken a felkelésben való részvétel címén fogva tartottakat azonnal helyezzék szabadlábra. Ugyancsak a budapesti rádióban ismertették a hírt, amely szerint Tildy Zoltán fogadott egy munkásküldöttséget és előtte kijelentette: kívánatosnak tartaná, ha Mindszenty József hercegprímás visszatérve Esztergomba és a prímási teendők ellátásával részt venne a tornyosuló feladatok végzésében.

Az osztrák szakszervezetek szövetsége táviratot intézett a szovjet szakszervezetek központi tanácsához, és felkérte járjon közben a szovjet kormánynál annak érdekében, hogy szovjet csapatok semmi esetre sem avatkozzanak be többé a magyarországi eseményekbe. A távirat másolatát az Osztrák Szakszervezetek Tanácsa átadta az éppen Ausztriai körúton lévő szovjet szakszervezeti küldöttségnek és felkérte ezt is: szorgalmazza Moszkvában a magyarországi szovjet beavatkozás mielőbbi megszüntetését.
Franciaországból megindult a segélyküldemények áradata Magyarország felé. Egy francia katonai repülőgép indult el reggel a Le Bourget-i repülőtérről Bécsbe a Francia Vöröskereszt első adományával. A gépet számos másik is követi. Az első küldeményben 2500 csomag tetanuszt, és üszkösödés elleni szérum, nagy mennyiségű vérplazma, egy tonna kondenzált tej és sok orvosság van. A gép ma délben már Bécsbe érkezett. A francia lapok egybehangzóan azt írják, hogy mindenkinek elsőrendű kötelessége Magyarország megsegítése.

Ma délután repülőgépek, teherkocsik, vasutak szállítják majd Ausztriába az adományokat. Valóságos légi hidat építenek ki Párizs és Bécs között a Magyarországnak szánt segítség szállítására.
A Nemzetközi Vöröskereszt kiküldöttei Budapestre érkezve elküldték első jelentésüket a genfi központba. E szerint az országnak jelenleg elsősorban élelmiszerre és kórházi berendezésekre van szüksége beleértve a mentőautókat is. A vérplazma szükséglet Budapesten ma már fedezve van. Annál nagyobb szükség mutatkozik a gyermekek és csecsemők élelmezéséhez szükséges élelmiszerekben, mint például tejporban és csecsemő-tápszerekben.

Lodge amerikai ENSZ-küldött röviddel azelőtt, hogy az ENSZ Biztonsági Tanács rendkívüli ülése megkezdődött volna jegyzéket adott át, amelyen az Egyesült Államok közli, hogy felszólította Izraelt Egyiptom elleni katonai akciójának haladéktalan megszüntetésére. Azt várják, hogy Logde határozati-javaslatot terjeszt a Biztonsági Tanács elé, amely kimondja a tűzszünet haladéktalan elrendelésének szükségét.

Eden miniszterelnök bejelentette, hogy a brit kormány a francia kormánnyal való egyetértésben felszólította az egyiptomi kormányt: járuljon hozzá ahhoz, hogy angol és francia csapatok ideiglenesen bevonuljanak a port-szaídi, iszmailiai és szuezi kulcspozíciókba. A két nyugat-európai kormány felszólította Egyiptom és Izrael kormányát, hogy 12 órán belül válaszoljon erre a közlésre. Ugyanakkor azt is tudomására adta, hogy a határidő lejártával a brit és francia erők haladéktalanul közbelépnek az említett kívánalmak biztosítására.
Az izraeli csapatok, amelyek az éjszaka folyamán behatoltak Egyiptom területére, mintegy 20 kilométernyire közelítették meg a Szuezi-csatornát. Egyiptom mozgósította haderejét és az egyiptomi gyalogság, továbbá páncélosalakulatok átkeltek az Szuezi-csatornán és kelet-felé vonulnak előre.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 20 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-30 19:00
Hossz0:10:12
Cím19:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3