22:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 28. 22:00 ● 09:23

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Tárogató

Tárogatónk 22 órát jelzett. Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Nagy Imre ma délután beszédet mondott a Kossuth Rádióban. Bejelentette, hogy a rend védelmére és a közbiztonság helyreállítására haladéktalanul megalakul az új karhatalom a honvédség és a rendőrség alakulataiból, valamint a munkások és az ifjúság felfegyverzett osztagaiból. Kormánya megállapodott a szovjet kormánnyal, hogy a szovjet csapatok azonnal megkezdik kivonulásukat Budapestről, és az új karhatalom megalakulásával egyidejűleg elhagyják a főváros területét. A budapesti kormány ugyanakkor tárgyalásokat kezdeményez a szovjet kormánnyal a két ország közötti kapcsolatokról, többek között a Magyarországon állomásozó szovjet haderő teljes kivonásáról. Nagy Imre kijelentette, hogy kormánya a két ország közötti kapcsolatokról szóló tárgyalásait a szocialista országok közötti egyenjogúság és nemzeti függetlenség alapján kívánja folytatni. A rend helyreállítása után egységes új államrendőrséget szerveznek, és az Államvédelmi Hatóságot megszüntetik. Nagy Imre hangsúlyozta, hogy senkinek semmiféle bántódása nem lesz a fegyveres harcokban való részvétele miatt. A kormány javaslatot terjeszt az Országgyűlés elé, hogy az ország címere ismét a Kossuth-címer legyen. Március 15-ét ismét nemzeti ünneppé nyilvánítják. A kormány előzőleg már bejelentette, hogy elrendelte a "tüzet szüntess!"-t, és utasította a fegyveres erőket, hogy csak akkor tüzeljenek, ha őket megtámadják.
A kommunista párt Központi Bizottsága vasárnap délután Budapesten rendkívüli ülést tartott. A bizottságnak egy hattagú elnöksége ült össze a helyzet megvitatására. Az ülésen Kádár Jánoson, a párt első titkárán kívül részt vett Apró Antal, Kiss Károly, Münnich Ferenc, Nagy Imre és Szántó Zoltán, akik valamennyien tagjai a szombaton megalakított kormánynak. A Központi Bizottság hattagú elnökségének ülése után bejelentették, hogy a Központi Bizottság jóváhagyta a kormány javaslatait.

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország kormánya a magyarországi szovjet beavatkozás ügyét a Biztonsági Tanács elé terjesztette. A három nyugati nagyhatalom arra kérte a világszervezetet, hogy az ügyet a lehető legsürgősebben tűzze napirendjére. A Biztonsági Tanácsot ma este 10 órára hívták össze. Az ENSZ 11 tagú Biztonsági Tanácsának soros elnöke Cornut-Gentille. Állandó tagjai az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és a Szovjetunió, továbbá Nemzeti Kína. A hat választott tag jelenleg Belgium, Ausztria, Jugoszlávia, Peru, Kuba és Pakisztán. A három nyugati nagyhatalomnak a Biztonsági Tanácshoz intézett jegyzéke hangsúlyozza, hogy a szovjet katonai beavatkozás Magyarországon a magyar nemzet jogainak súlyos sérelmét jelenti. A négy nagyhatalom ezeket a jogokat a magyar békeszerződésben ünnepélyesen biztosította.

A budapesti kormány ENSZ küldöttje, Kós Péter, aki egyben Magyarország washingtoni követe is, tiltakozó jegyzéket juttatott el Hammarskjöld ENSZ-főtitkárhoz. Kós jegyzékében a magyarországi szovjet beavatkozásnak a Biztonsági Tanács napirendjére történt kitűzése ellen tiltakozik.

Ma délután 30 ezer bányász nevében küldöttség kereste fel a Győri Szabad Rádiót. A küldöttség felkérte a szabad rádióállomást, hogy közvetítse a 30 ezer bányász követelését Nagy Imréhez. Nagy Imre hívja fel a Magyarországon tartózkodó szovjet csapatokat, hogy fehér zászlóval kezdjék meg kivonulásukat az egész országból.
Az újonnan megalakult Győri Nemzeti Tanács szóvivője külföldi újságírók előtt elmondotta, hogy a tanács négy pontban foglalta össze követeléseit. Az első követelés az, hogy Magyarországon nyugati mintájú demokráciát létesítsenek. Engedjék meg a politikai pártok szabad megalakulását. Rendeljenek el szabad választásokat. A szovjet csapatok vonuljanak ki. A szóvivő ezután azt a kérést intézte a Nyugathoz: tegye lehetővé, hogy Győrött 10 kilowattos rádióállomást rendezzenek be, hogy az adásokat egész Magyarországon lehessen hallani. A mostani adó ehhez túlságosan gyenge.

Egyre több jelentés érkezik a világ minden részéből a szabad világ lakosságának segítőkészségéről. A Vöröskereszt Szervezetek Nemzetközi Szövetsége felhívással fordult a világ összes vöröskereszt-szervezetéhez, és ebben gyógyszereket, kötszereket, élelmiszert kért. Az Amerikai Vöröskereszt 25 ezer dolláros hitelt nyitott meg a magyarországi szükségletek azonnali beszerzésére. Hollandia több mint 2000 egység vérplazmát küld repülőgépen Bécsbe. Bonnból a német műtősnővérek egy nagyobb csoportja különvonaton Bécsbe utazott. A nyugatnémet kormány motoros kórházvonatot bocsájt a szabadságharcosok rendelkezésére.
A bajor rádió ma délután megszakította adását, és ismertetve a magyar szabadságharc drámai fejleményeit, adakozásra szólította fel Bajorország egész lakosságát.
A dán rádió közlése szerint a Dán Vöröskereszt szintén gyűjtést indított, hogy minél több orvosságot és kötszert juttathasson Magyarországra.
Az olasz demokrata párt ötmillió lírát adományozott a Vöröskeresztnek, mint első segítséget a magyarországi sebesültek és menekültek támogatására. Rómában közölték, hogy az olasz hadügyminisztérium ugyancsak nagyobb mennyiségű vérplazmát indított útnak repülőgépen Bécsbe. Az olasz és Vatikáni Rádió felhívta Róma lakosságát, hogy mindazok, akik hajlandók vért adni a magyar sebesülteknek, jelentkezzenek telefonon az Olasz Vöröskeresztnél.

A magyar eseményekkel kapcsolatban az osztrák kormány tagjai ma rendkívüli minisztertanácsot tartottak. A kormány elhatározta, hogy azzal a felhívással fordul a Szovjetunióhoz, járuljon hozzá, hogy a harc és vérontás megszűnjék Magyarországon. Az osztrák kormány szóvivője a következőket mondotta. "Azt kívánjuk, hogy a helyzet Magyarországon normalizálódjék. Ez hozzájárulna az európai béke megerősítéséhez és biztosításához. Ennek érdekében helyre kell állítani a szabadságot Magyarországon. Ezt kívánja az emberi jogok érvényesülése is."
Bécs lakossága nagy tömegekben mozdult meg a Vöröskereszt ama felhívására, hogy minél nagyobb segélyben kell részesíteni Magyarország népét. Az osztrák-magyar határ mentén az Osztrák Vöröskereszt a határvonal 25 pontján állított fel elsősegélynyújtási és kötözőhelyeket.

A francia kormány elhatározta, hogy minden rendelkezésére álló eszközzel megkönnyíti élelmiszerek és orvosságok Magyarország felé való kivitelét. Többek között vérplazmát, étert, jódtinktúrát, morfiumot, szérumokat és vitaminokat küldenek a legsürgősebben a magyar sebesültek számára.

Az amerikai magyarok körében gyűjtés indult meg olyan pénzalap létesítésére, amelyből szükség szerint lehet majd pénzt kiutalni magyar célokra. Az amerikai magyarok társadalmi szervezkedéssel egyre nagyobb tömegeket mozgatnak meg azzal a felszólítással, hogy forduljanak táviratban a Fehér Házhoz, és újból hívják fel az elnök figyelmét a magyar szabadságharc fejleményeire.
Társadalmi akciót szervezetek a magyarok a különböző hírközlő szervek – lapok, távirati ügynökségek, rádió- és televízióállomások – állandó informálására is. A Magyar Nemzeti Bizottmány megkereste az amerikai, osztrák, dán és a svéd Vöröskeresztet, hogy küldjenek kötszert és gyógyszert a szabadságharcosoknak. Magánosok is nagy számmal fordulnak hasonló kéréssel a vöröskeresztes szervekhez.
Vasárnap a különböző felekezetek templomaiban imát mondottak a magyar hősökért és vértanúkért. A New York-i magyarok az elmúlt napok során több tüntetést rendeztek, és hasonló felvonulásokra került sor minden olyan amerikai városban, amelynek jelentősebb magyar lakossága van.

Kedves Hallgatóink, a rendkívüli eseményekre való tekintettel a Szabad Magyarország Hangja reggel fél ötig megszakítás nélkül sugároz programot. Adásunkat éjfél után 40 perces kezdettel valamennyi rövidhullámunkon, továbbá a 417 méteres középhullámon is hallhatják.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 23 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-10-28 22:00
Hossz0:09:23
Cím22:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3