Londoni levelezőnk telefonjelentése

1956. november 06. 11:31 ● 08:05

Kemény György
00:00 00:00

A műsor leirata

Londoni munkatársunk telefonon a következő helyszíni beszámolót küldte az angol PEN Club üléséről.

Hétfőn este 6 órakor kezdődött meg egy londoni hotel dísztermében az angol PEN Club évi közgyűlése. Minthogy a PEN Clubnak csak elismert író, költő, vagy történész lehet a tagja, a gyülekezet valóban az angol szellemi élet legjavát képviselte. A gyűlés Veronica Wedgwood elnöklete alatt a szokott módon kezdődött, a főtitkár és a kincstáros évi jelentésének felolvasásával. A jelentések elmondása után azonban műsoron kívüli pontot jelentett be az elnök. Így szólt.

"Olyan ügyről van szó, amelyet időhiány miatt már nem iktathattunk be a nyomtatott tárgysorozatba. A magyar írók helyzetéről van szó. Felkérem főtitkárunkat, hogy olvassa fel a magyar PEN Club üzenetét."

Az után David Carver állt fel az elnöki asztal mellett. A kezemben lévő távirat Tábori Pál írótársunkhoz érkezett. Rádió monitoringok vették fel és továbbították hozzánk Képes Géza költő és műfordító üzenetét, aki a magyar PEN Club elnökségének nevében szólalt meg a magyar rádió hullámain. Üzenete, amelyet a nemzetközi PEN Club londoni központjához intézett, így szól. David Carver egy pillanatra elhallgatott, az után a terem mély csendjében elkezdte olvasni a magyar írók üzenetét.

"Mi magyar írók a világ íróihoz fordulunk segítségért. Kérjük őket, találjanak időt és energiát arra, hogy a lehető leghatékonyabb módon támogassák szabadságunk ügyét. A világ írói hívják fel a közvélemény figyelmét arra, hogy országunk semlegességének megsértése szörnyű katasztrófára fog vezetni. Sorsunk nem merőben politikai ügy, hanem élet-halálkérdés. Az összes magyar írók arra kérnek benneteket, hogy továbbítsátok ezt az üzenetet táviratilag valamennyi PEN központhoz. Hálás köszönettel a magyar PEN Club elnökségének nevében Képes Géza."

Ez után David Carver felolvasta azt a nyilatkozatot, amelyet a 17 nemzetiséget magában foglaló száműzött írók londoni PEN Clubja tett közzé az angol sajtóban ma reggel. A kiáltvány arra kérte fel a világ összes PEN Clubjait, és valamennyi írót és művészt, hogy szerezzék meg a lehető legnagyobb nyilvánosságot Magyarország embertelen legyűrésének a nemzeti szabadság visszanyerésének küszöbén. Tiltakozzanak szóban és tettben a magyar szellemi élet teljes elpusztításáért, amelyet ma reggel kezdtek meg a szovjet csapatok. Fejezzék ki teljes szolidaritásukat a magyar írókkal, és intellektuelekkel, akiket a szovjet kommunizmus katonái legyilkolnak, megkínoznak, vagy börtönbe vetnek. Egyenként és csoportosan minden lehető módszerrel folyamodjanak saját népeik és a világ lelkiismeretéhez, hogy megmentsék a magyar írókat, és intellektueleket a jelenlegi orosz beavatkozás pusztító dühétől.
Ez után az elnök megkérte Tábori Pált, hogy szóljon néhány szót a nagygyűlés közönségéhez. Tábori Pál rögtönzött beszédet mondott. Így szólt.

"Nem könnyű dolog Önökhöz beszélni. Talán jobban megértenek, ha beleképzelik magukat a mi helyzetünkbe, ha azt képzelik, hogy mondjuk New Yorkban vannak, miközben Londonban gyilkos banda kardélre hányja rokonaikat és barátaikat, és nem tudják, hogy ki van életben, ki halt meg. Tévedés ne essék. Ami most Magyarországon folyik az nem politikai, vagy katonai akció, hanem gyilkosság. Az oroszok bombákkal és tankokkal ölik az embereket. Az egész nemzet kiirtása a céljuk. Ez az ügy kívül esik a puszta politikán, és az emberiség lelkiismeretére tartozik."

Tábori Pál így folytatta:

"Képes Géza, aki ezt az üzenetet küldte, maga a kommunista pártnak tagja, és egy időben ódákat írt Lenin és Sztálin dicséretére. Azonban műfordító is volt, és többek között angol költők írásait fordította. Hitt abban, hogy Magyarországnak Nyugat felé kell fordulnia, és a többi vasfüggöny mögötti országgal együtt szabad kapcsolat illeti meg a nyugati világgal. Nem tudom Képes Géza él-e még, és ha él, nincs-e börtönben. Hasonló sors várhat más magyar írókra, akik már a nácizmusnak is ellent álltak, a kommunista uralom alatt pedig újra harcolniuk kellett. Félek, kevesen maradnak meg. A magyar szabadságharcosok még mindig küzdenek. Talán a mi részvétünk és szimpátiánk erőt ad nekik. Tudniuk kell, hogy a világ lelkiismerete nem halt meg. Kérem, tegyenek meg mindent, hogy a magyar szabadságharc tételeit a lehető legnagyobb nyilvánosság előtt ismertessék."

Tábori Pál felolvasását a gyülekezet megilletődött csendben hallgatta végig. Utána az elnök felállt, és a következő határozati javaslat elfogadására kérte fel az angol PEN Club tagjait.

"Az angol PEN Club tagjai hallották annak az üzenetnek a szövegét, amelyet Képes Géza magyar költő intézett a magyar PEN Club nevében a nemzetközi PEN Club londoni központjához. E Club tagjai kifejezik mélységes együttérzésüket és csodálatukat a magyar írók iránt, jelenlegi szörnyű megpróbáltatásukban, és fenntartás nélkül aláírják a száműzött írók szövetsége által az angol sajtóban közzétett kiáltványt. Ma 1956 novemberének 5-ik napján."

Az elnök hozzáfűzte, hogy noha sok minden mondanivalója lenne még, becsületesebb rövidre szabni a határozati javaslat szövegét, mert ilyen módon biztosabban eljut a címzettekhez. Megkérdezte, hogy az angol írók elfogadják-e a javaslatot? A brit szellemi kiválóságokból álló gyülekezet egy emberként kézfelemeléssel mutatta helyeslését. Az angol intellektuális élet képviselői fenntartás nélkül állást foglaltak a magyar írók, és az egész magyar nép mellett.
Londoni munkatársunk riportját hallották a londoni PEN Club magyar írók melletti állást foglaló közgyűléséről.

Most hallgassák meg londoni levelezőnk telefonjelentését!

Mint híreinkben ismertettük, tegnap Nehru hindu miniszterelnök, az UNESCO új-delhi konferenciájának plénumához szólva kijelentette, hogy Magyarországon akár Egyiptomban, minden emberi méltóság, minden szabadság rettentő sérelmet szenvedett. Ezzel kapcsolatban Londonból tegnap délután a következő távirat ment a hindu miniszterelnöknek.

"Dzsaváharlál Nehru, India miniszterelnöke, Új-Delhi. Az Angliában élő magyar származású művészek, írók és intellektuelek nevében kérjük Önt, hogy használja befolyását a magyarországi fegyveres beavatkozás megszüntetésére. Meg vagyunk győződve róla, hogy Ön, a politikai erkölcs legnagyobb bajnoka, velünk együtt mélyen elítéli Magyarország szabadságharcának könyörtelen eltiprását, és könyörögve kérjük, segítsen elő egy olyan megoldást, amelynek révén Magyarország függetlenségét visszanyerve az Egyesült Nemzetek védelmét élvezheti."

Aláírások: Kentner Lajos zongoraművész, Iványi Béla történész, Révai András újságíró, Szabó Zoltán író.
A táviratnak Nehru szemében különösen az ad nyomatékot, hogy világhírű hazánkfia Kentner Lajos, neki jó barátja. A közelmúltban Indiában vendégszerepelt, és hosszabb ideig Nehru házában lakva a hindu miniszterelnök személyes vendégszeretetét élvezte.

Londoni levelezőnk telefonjelentését olvastuk fel.

Információk

Adásba került1956-11-06 11:31
Hossz0:08:05
CímLondoni levelezőnk telefonjelentése
MűsorkategóriaTudósítás
Ismétlések
1956-11-06 11:31
SzerkesztőKemény György
Műsor letöltése MP3