Hírszolgálat

1956. november 10. 0:49 ● 06:36

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése délután fél öt óra óta tárgyalja a magyar ügyet. Az amerikai küldött a közgyűlés által már hétfőn elfogadott javaslatához újabb javaslatot terjesztett be, amely felszólítja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza meg a nyugati élelmiszer és gyógyszerküldemények bevitelét Magyarországra. A hétfőn elfogadott amerikai javaslat felszólítja a Szovjetuniót, szüntesse be hadicselekményeit Magyarországon, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé ENSZ-megfigyelők kiküldését Magyarországra.

Lodge kijelentette, bármely döbbenetes is a magyar nép tragédiája, mégsem hisszük - mondotta - hogy a magyar szabadság végső órája elérkezett volna. A világ minden részében elemi erővel tört ki a tiltakozás a szovjet eljárás ellen, és a világkommunizmus frontján Moszkva máris óriási presztízsveszteséget szenvedett. A szovjet kegyetlenkedések ismertetése után Lodge így folytatta. Semmiféle mesterkedés nem homályosíthatja el azt a tényt, hogy a szovjet hadsereg egy ország fegyvertelen lakosságát támadta meg. A szovjet csapatok a magyar nép akarata ellenére tartózkodnak az országban. A magyar tragédiának nem szabad a világ nyilvánosságának napirendjéről lekerülnie. Lodge felszólította a Szovjetuniót az ENSZ Alapokmány elveinek tényleges tiszteletben tartására. Pakisztán küldötte támogatta az új amerikai javaslatot.

Kuznyecov szovjet küldött szerint a magyar kérdés tárgyalása indokolatlan. Hivatkozott arra, hogy a szovjet csapatok beavatkozását a budapesti kormány kérte. Hangoztatta, hogy a rend helyreállítása után a varsói paktum államaival tárgyalások indulnak a szovjet csapatok kivonásáról Magyarország területéről.
A Fülöp-szigeti küldött élesen szembeszállt Kuznyecov állításaival, hangoztatva, hogy csak egy parancsuralmi rendszer megbízottja beszélhet úgy, mint Kuznyecov. Hangsúlyozta, hogy az ENSZ már elhatározta, hogy a szovjet csaptoknak ki kell menniük Magyarországról, követelte, hogy Magyarország szabad és független legyen. Az ENSZ küldjön ki bizottságot Magyarországra. A Dél-Afrikai Unió küldötte rámutatott arra, hogy az egész közgyűlést felháborította a szovjet beavatkozás, amely sürgős cselekvést kíván. A Kádár-kormány csakis a szovjet beavatkozásnak köszönheti létét. Dél-Afrika nem ismeri el az új magyarországi rendszert.

A francia küldött számon kérte a Szovjetuniótól, miért nem tartja tiszteletben a közgyűlésen hozott határozatot. Magyarországon azóta is áll a harc, és folyik a vér. A Szovjetunió csapatainak visszavonása helyett újabb megerősítéseket vet be. Szovjet páncélosok zárják el a magyar határt, és az ínséggel, nélkülözéssel, betegséggel küszködő magyar nép nem tudja megkapni a nyugati orvosi és anyagi segítséget. Sürgősen cselekedni kell - mondta a francia küldött. Majd azt kérdezte, mit kíván tenni az ENSZ főtitkára a magyarországi vérfürdő megszüntetésére. Felháborító, hogy a segélytől elzárják a magyar népet - folytatta. Mi lesz a magyar szabadságharcosok jövője? Gondoskodni kell a magyar menekültekről is. Franciaország megnyitja előttük határait. Ha a közgyűlés legutóbbi határozatát nem lehet végrehajtani, azt rögtön közölni kell a tagállamokkal, hogy a közgyűlésnek módja legyen további cselekvésre. A magyar nép a közgyűlés legutóbbi határozata óta is kénytelen elkeseredett harcát folytatni a megszállók ellen. A budapesti haldoklók kiáltását az egész világ meghallotta. Európa kormányai és népei tiltakoznak az ellen, hogy a Szovjetunió ilyen barbár módon bánik a legősibb nemzetek egyikével. A francia küldött a világszervezetet sürgős cselekvésre szólította fel.
A vita további során Ausztrália küldötte rámutatott arra, hogy a szovjet álláspont a magyar ügyben zavaros. Bizonyítja ezt, hogy a Szovjetunió október végén kilátásba helyezte csapatainak kivonását Magyarországról, 2 nappal később pedig Nagy Imre miniszterelnök már újabb csapatok érkezése ellen tiltakozott. Végül a Szovjetunió brutális erőszakkal ellenkormányt segített uralomra Budapesten. A Szovjetunió a valóságban egyik legnagyobb gyarmati hatalom. Elnyomja az uralma alá került országokat, és aláássa azok függetlenségét.

Ausztrália küldötte sürgette ENSZ megfigyelők küldését Magyarországra.
Rövid szünet után este 9 órakor folytatták a vitát. Ausztria küldötte elmondotta, hogy kormánya továbbra is támogatja azt a javaslatot, amelyet az ENSZ a magyar ügyben néhány nappal ezelőtt elfogadott. Ezen javasolja, hogy a segélyre szorulóknak nyújtsanak azonnal segítséget. Felszólította a Szovjetuniót, hogy nyissa meg Magyarország határát a közös segítség előtt.
Peru küldötte Kuznyecov szovjet megbízott állításait cáfolta. A Szovjetunió a menthetetlent próbálja mentegetni - mondotta. Az angol küldött éles szavakkal kelt ki a Szovjetunió hazug és megtévesztő magatartása ellen. Hangoztatta, hogy mind a Közel-Keleten, mind Magyarországon a szovjet imperializmus a bajok forrása. Az ENSZ-nek nem szabad sorsára hagyni a magyarokat. Elfogadja az öthatalmi javaslatot és az amerikai javaslatot, az osztrák javaslatot pedig alapos tanulmányozásnak veti alá.

Románia küldötte az öthatalmi javaslat ellen foglalt állást. Szerinte a javaslat a Varsói Szerződés felbontására irányul.

Az új-zélandi ENSZ-küldött bejelentette, nem kívánja elismételni, hogy kormánya hogyan vélekedik a hidegvérrel elkövetett szovjet kegyetlenkedésekről. Bejelentette, hogy támogatja az öthatalmi javaslatot.
A csehszlovák képviselő a romániai küldötthöz hasonlóan ellenezte a magyar ügy tárgyalását és vitatta az ENSZ illetékességét.
Uruguay képviselője hangsúlyozta, hogy a világ lelkiismeretének megnyugtatására nem elegendők az eddig hozott határozatok. Bejelentette, hogy támogatja az öthatalmi és az amerikai kiegészítő javaslatot.
A kanadai ENSZ küldött ugyancsak támogatta a kubai és az amerikai segélyezési javaslatot, majd a szovjet küldötthöz fordulva követelte a tűzszünet azonnali elrendelését Magyarországon, az ENSZ-küldöttség beengedését, és felszólította a Szovjetuniót, tegye lehetővé a szabad választások megtartását Magyarországon.

Eddig felszólalt még a lengyel, argentin, nepáli, finn és indonéziai küldött. A vita még folyik.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 6 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-10 0:49
Hossz0:06:36
CímHírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3