20:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 12. 20:00 ● 09:51

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25 és 49 méteres rövidhullámon.
A pontos idő 20 óra. Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A New York Times bécsi tudósítója utal azokra a hírekre, hogy Kádár János Nagy Imre volt miniszterelnökhöz fordult, és közreműködését kérte. A találkozón részt vett Losonczy Béla /!/ államminiszter is. A tudósító így folytatja. A hír nem jön egészen váratlanul. A Kádár-féle csoport, amely a szovjet hadsereg útján jutott uralomra, semmit sem tudott elérni. Elsősorban nem tudta rábírni a munkásokat a sztrájk abbahagyására. A feldúlt fővárosban a rendnek még halvány látszatát sem tudta biztosítani. Így az árnyékkormány kétségbeesett helyzetbe jutott. Ezzel magyarázható, hogy Kádár János legutóbbi beszédében újabb engedményeket ígért. A tudósító ezután megemlíti, hogy eddig még csak egy vöröskeresztes küldemény elindítására sikerült engedélyt kapni az Ausztriában felgyülemlett készletekből. A nemzetközi vöröskereszt érintkezésbe lépett Moszkvával és Budapesttel egy második küldemény lehetővé tételére. A harcok Magyarországon még nem értek véget - folytatja a tudósító. A szabadságharcosok tevékenysége folytatódott Győrnél és Vác környékén is. A felkelők közül sokan a hegyekbe vonultak vissza, mások a Bakonyba vették be magukat, vagy pedig a Dunántúl déli részének elhagyatott vidékein tartózkodnak. Miskolc környékén is vannak felkelők. A budapesti rádió szerint a fővárostól nyugatra fegyveres csoportok veszélyeztetik a közlekedést.
Egy nyugati tudósító arról értesült, hogy szovjet katonák behatoltak az egyiptomi követség épületébe, és ott fosztogattak. A tudósító szerint a szovjet parancsnok sajnálkozását fejezte ki az egyiptomi követnek a történtek fölött, és az elrablott holmikból sokat visszaadott. Így kerültek vissza az egyiptomi követ eltűnt ruhái is.

New Yorkban közölték, hogy Hammarskjöld ENSZ-főtitkár szombaton reggel küldte el felhívását Moszkvába, amelyben felkéri a Szovjetuniót, járjon közbe a budapesti kormánynál, hogy ez fogadja be az Egyesült Nemzetek Szervezetének megfigyelőit. A megfigyelők léphessenek be magyar földre, szabadon utazhassanak országszerte, és jelentéseket küldhessenek az ENSZ főtitkárnak. Amennyiben ez a szovjet kormány hatáskörébe tartozik, támogassa a megfigyelőket munkájuk végzésében, már attól kezdve, hogy magyar területre lépnek. Hammarskjöld végül meggyőződését fejezte ki, hogy a szovjet kormány tudatában van, miért minősítette az ENSZ Közgyűlés a magyar helyzet megvizsgálását rendkívül sürgősnek.

Lloyd brit külügyminiszter New Yorkba érkezett, hogy részt vegyen az ENSZ ma este kezdődő rendes közgyűlésén. A külügyminiszter az újságírók kérdésére válaszolva hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia eleget tett az ENSZ-nek a közel-keleti kérdésben hozott határozatának. Hangoztatta, hogy a Szovjetunió azzal bizonyítaná be a leghatásosabban sokat hangoztatott jóhiszeműségét, ha szintén kötelezőleg ismerné el magára nézve az ENSZ határozatát a magyar ügyben, visszavonná csapatait Magyarországról, és hozzájárulna ahhoz, hogy az ENSZ rendőrséget küldjön ki Magyarországra is.

Strasser osztrák képviselő, aki tegnap érkezett vissza Bécsbe, a sajtó képviselői előtt kijelentette, hogy a magyar nép megmozdulását leginkább népfelkelésnek lehetne jellemezni. Egy egész nép támadt fel az idegen elnyomók ellen. A szovjet hadsereg most valóságos háborút visel Magyarország ellen. Strasser szerint légitámadás nem történt a magyar főváros ellen, de a szovjet csapatok középnehéz tüzérséggel támadták a várost és a szabadságharcosokat. Budapestre nagyszámú szovjet páncélos nyomult be, és a szovjet parancsnokság teljes katonai ellenőrzés alatt tartja a várost. Amikor az osztrák képviselő elhagyta Budapestet, ott még mindig voltak harcok. Kormányzati és közigazgatási téren teljes káosz uralkodik. Az áruellátás sem funkcionál. A kommunista párt nem tudott magához térni. Akármilyen kormány kerül az ország élére, kénytelen lesz mérsékelt politikát követni, mert különben nem tudja a hatalmat megtartani. A magyar nép az utolsó napok során nagy csalódáson ment át, mégis mindenki várja, hogy az ENSZ közbelépésre szánja el magát a magyar kérdésben. Ha legalább megfigyelőket küldene ki az ENSZ - sóhajtják Budapesten. Bizonyos csalódást keltett az is, hogy Ausztria tartózkodott a szavazástól, amikor az ENSZ-ben a magyar kérdést tárgyalták. Strasser osztrák képviselő így folytatta: A sztrájk tovább tart. Az emberek a pincékben tartózkodnak, és nem mennek munkába már csak azért sem, mert a közbiztonság nem állt helyre, és a politikai helyzet is zavaros. Budapesten sok épület súlyosan megrongálódott. A szovjet csapatok nagyobb károkat okoztak, mint Bécs ostroma alatt 1945-ben. A magyar főváros egyes részei romokban állnak úgy, hogy a házakat meg sem lehet közelíteni.
Budapesti szemtanúk elbeszélése szerint a kórházak az egész főváros területén zsúfolva vannak, a pincehelyiségekben, a folyosókon is, mindenütt sebesültek fekszenek. A Petőfi kórházban az orvosok napokon keresztül operáltak minden érzéstelenítés nélkül, mert hiányoztak az erre szükséges orvosi szerek és felszerelések. A sebesülteken igen sok esetben nem lehetett segíteni az antibiotikus gyógyszerek hiánya miatt.

Az Osztrák Vöröskereszt vezetősége bejelentette, hogy ma egy második teherautó-karavánt indítanak Magyarországra. Annak ellenére, hogy az Osztrák Vöröskereszt még nem kapott értesítést arról, hogy az első, 15 teherkocsiból álló karaván rendben megérkezett-e Budapestre, ma egy második karaván elindítására határozta el magát. Ez 38 teherszállító gépkocsiból áll, amely 120 tonna gyógyszert és élelmiszert visz Budapestre. A második karavánt a Svájci Vöröskereszt egy tisztviselője és egy dán orvos vezeti.

Új-Delhiben elkedvetlenedést és megütközést keltett Krishna Menon magatartása az ENSZ Közgyűlésén - írja a New York Times tudósítója. Krishna Menon ellenezte azt a javaslatot, amely a szovjet csapatok kivonását kívánta Magyarországról. Az indiai ENSZ-küldöttségnek ez a magatartása újdelhi diplomáciai körökben erősen megingatta az India igazságosságába vetett hitet. Az indiai küldöttség szavazása a Külügyminisztériumot is meglepte. A külügyminisztériumban azt várták, hogy India tartózkodni fog a szavazástól. A Külügyminisztérium tisztviselői érzik, hogy Krishna Menon magatartása szükségszerűen elidegeníti a nyugatot Indiától. A kormányban és Nehru pártjában mozgalom indult meg arra, hogy legalább részben jóvátegyék a hibát, ami történt, és igyekezzenek megmenteni India presztízsét a nyugat szemében.
A Hindustan Standard című lap elítélte a Szovjetunió beavatkozását Magyarországon. A Kreml politikájának vérszaga van, ezt a keserű vérszagot Arábia minden parfümje sem tudja eloszlatni - írja a lap.

A dániai kommunista párt tegnap határozatilag felkérte a szovjet kommunista pártot, jelentse ki, hogy a szovjet hadsereget a lehető legrövidebb időn belül kivonják Magyarországról. Egyedül a magyar munkásokra tartozik, hogy átmentsék a jövőbe azokat az eredményeket, amelyeket a súlyos tévedések és mulasztások ellenére is el lehetett érni a szocializmus építésében Magyarországon - hangoztatja a dániai kommunisták kiáltványa.

A norvég kommunista párt nyilatkozatot adott ki a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásáról. A párt nyilatkozatában hangsúlyozza, hogy Magyarország tragikus helyzete súlyos aggodalmat váltott ki a kommunista párt körében, amely a legélesebben elítéli a szovjet csapatok magyarországi beavatkozását. A nyilatkozat a továbbiakban hangoztatja, hogy a békét és a nyugalmat Magyarországon csak akkor tudják helyreállítani, ha a szovjet kivonja csapatait Magyarországról, és az ENSZ tagállamai végrehajtják az ENSZ által elfogadott határozati javaslatot, amely ENSZ-megfigyelők küldését írja elő.

Hammarskjöld ENSZ-főtitkár bejelentette, hogy Egyiptom hozzájárul az ENSZ rendőrerejének Egyiptomba való kiküldéséhez.
A Világszervezet főtitkára közölte, hogy holnap Kairóba utazik, hogy ott személyesen ellenőrizze az ENSZ rendőrség első egységeinek megérkezését és annak működését. Hammarskjöld a továbbiakban közölte, hogy előreláthatólag vasárnap tér vissza Kairóból. Útját Budapesten megszakítja abban az esetben, ha az ENSZ-megfigyelők már megkapták a beutazási engedélyt Magyarországra.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 21 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-12 20:00
Hossz0:09:51
Cím20:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3