19:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 01. 19:00 ● 10:16

00:00 00:00

A műsor leirata

Kedves Hallgatóink! Bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 22 óra 35 percig szünetel. Műsorunkat tovább folytatjuk, a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon.
Most pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 19 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

Budapesten hivatalos közleményt adtak ki, amely szerint Nagy Imre miniszterelnök és megbízott külügyminiszter fontos bejelentést tett a budapesti szovjet nagykövetnek. Nagy Imre Andropov nagykövetet a délelőtt folyamán magához kérette, és közölte vele, hogy a kormány hiteles értesülése szerint újabb szovjet katonai alakulatok érkeztek Magyarországra. Követelte ezeknek a csapatoknak azonnali visszavonását. Nagy Imre a budapesti közlemény szerint kijelentette a szovjet nagykövetnek, hogy a magyar kormány a Varsói Szerződést azonnal felmondja. Egyidejűleg a kormány kinyilatkoztatja Magyarország semlegességét. A kormány az ország semlegességének védelmére az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez fordul, és kéri a négy nagyhatalom segítségét. A szovjet nagykövet Nagy Imre tiltakozását tudomásul vette, és megígérte, hogy kormányától haladéktalanul választ kér. A budapesti közlemény szerint a miniszterelnök a magyar fővárosban akkreditált valamennyi diplomáciai képviselet vezetőjét tájékoztatta a közte és a szovjet nagykövet között lefolyt találkozóról. Nagy Imre ugyanakkor táviratilag értesítette az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkárát az eseményekről, és a magyar kormány elhatározásáról. A közlemény szerint a miniszterelnök megkérte Hammarskjöld főtitkárt, hogy a kérdés tárgyalását soron kívül tűzze ki az ENSZ most megnyíló közgyűlésének napirendjére. Nagy Imre miniszterelnök az este folyamán újabb rádióbeszédet intéz Magyarország népéhez.

Mikojan szovjet helyettes miniszterelnök és Szuszlov ma elutazott Budapestről és visszarepült Moszkvába. A budapesti rádió egyik riportjából kitűnik, hogy Mikojan és Szuszlov Kádár Jánossal és Nagy Imrével a szovjet csapatok kivonásáról tárgyalt. Mikojan és Szuszlov a tárgyalás után szovjet harckocsiba szállt, és páncélos karaván kíséretében ment ki a repülőtérre.

Washingtonban vezető kormánykörökben a sajtó képviselői előtt úgy nyilatkoztak, hogy az Egyesült Államok kormánya minden bizonnyal több millió dolláros segélyben részesíti Magyarországot, mihelyt bebizonyosodott, hogy az ország ismét független. Washingtoni kormánykörökben utalnak arra, hogy Eisenhower elnök elmúlt éjjel mondott rádióbeszédében örömmel üdvözölte a magyar szabadságharcosok eddig elért vívmányait.

Győrött a Dunántúli Nemzeti Tanács ma úgy határozott, hogy az általános sztrájk fenntartása mellett foglal állást. A Dunántúli Nemzeti Tanács csak akkor hívja fel a munkásságot a munka újrakezdésére, ha ellenőrizhető adatok alapján megindult a szovjet csapatoknak Magyarországról való kivonulása. Ehhez a kivonuláshoz a Dunántúli Nemzeti Tanács diplomáciai biztosítékokat is követel. Egyidejűleg az országban folyik a demokratikus politikai pártok szervezkedése. A volt Nemzeti Parasztpárt nevét Petőfi Pártra változtatta. A vezetőség közlése szerint a párt tagjai sorában csak azokat fogadja be, akik a zsarnokság évei alatt tanúbizonyságot tettek magyarságukról és emberségükről.

Megalakult a Keresztény Front is, amelynek célja, hogy egyesítse a keresztény irányzatú politikai csoportosulásokat és pártokat. A Keresztény Front ideiglenes vezetősége holnap tartja első ülését.
A magyar forradalmi ifjúság szintén pártot kíván alakítani.

Kéthly Anna, a Magyar Szociáldemokrata Párt elnöke megérkezett Bécsbe, hogy részt vegyen a Szocialista Internacionálé ülésén. Az Osztrák Szocialista Párt egyik megbízottja gépkocsin Kéthly Anna elé utazott, aki az osztrák delegátus társaságában érkezett meg Bécsbe. Megerősítették azt a hírt, hogy a Magyar Szociáldemokrata Pártnak egyelőre nincs szándékában részt venni a kormányban. A hírforrás szerint a szociáldemokraták előbb megfogalmazzák feltételeiket, és a kormányban való részvételüket attól teszik függővé, hogy a többi párt milyen álláspontot foglal el ezekkel a követelésekkel szemben.

Hangen, a New York Times bukaresti tudósítója beszámol lapjának arról, hogy Romániában a magyar szabadságharcra tekintettel rendkívüli intézkedéseket léptettek életbe. A magyarlakta területekre román csapaterősítéseket küldtek. Gépfegyveres osztagok járják az utcákat Kolozsvárt és sok más erdélyi városban. Temesvár, Arad, Nagyvárad és Nagybánya körzetét tilos területnek nyilvánították külföldiek számára. Az amerikai újságíró jelentése szerint az erdélyi magyarság körében nagy a nyugtalanság. A romániai kommunista hatóságok attól tartanak, hogy a magyarországi események hatása megmutatkozik Erdélyben is. Hangen elmondja, hogy megkérdezett egy magyar iparost, mi lesz a hatása a magyarországi változásoknak Romániában? Válasza ez volt: "várjon csak, a mi napunk is eljön".
Egy másik amerikai lapjelentés szerint tüntetések voltak Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Nagyváradon.

XII. Pius pápa üzenetet küldött Mindszenty hercegprímásnak a bíboros kiszabadulása alkalmából. A Szentatya hangoztatja üzenetében, hogy amilyen aggódással és megdöbbenéssel értesült nyolc esztendővel ezelőtt Mindszenty hercegprímás bebörtönzéséről, ugyanolyan megelégedéssel üdvözli most a bíboros kiszabadulását. A szabadságát visszanyert Mindszentyt örömujjongással köszönti az egész katolikus világ, amely most lelkileg Magyarországon gyűlt össze.
Mélységes hálával fordulunk az egek urához – mondja üzenetében XII. Pius pápa –, aki meghallgatta a hívek könyörgését, és akinek kegyelme annyi megpróbáltatás közepette megerősítette a te hitedet és kitartásodat. Adassék meg, hogy újra felvirágozzék a katolikus hitélet, és annyi veszély és véráldozat után erősödjék meg a magyar nemzet őseitől örökölt ragaszkodása, az egyházhoz és az apostoli székhez.
A Szentatya üzenetében áldását küldi az újra szabad Mindszenty hercegprímásnak, a magyar papságnak és valamennyi hívőnek, legfőképpen azoknak, akiket a jelen súlyos viszontagságai különösen sújtottak.

Ausztriában a Vöröskereszt, a Caritas és a különböző önkéntes jótékonysági egyesületek együttműködést létesítettek a Magyarországnak szóló segélyezés lebonyolítására. A menekültek támogatásáról gondoskodó amerikai szervezet minden rendelkezésére álló élelmiszert, takarót és ruhaneműt összegyűjtött Ausztriában, és a készleteket átadta az osztrák Vöröskeresztnek. Az önkéntes jótékonysági egyesületek Ausztriában és Németországban lévő készleteiket mind a szabad Magyarország rendelkezésére bocsátják. Kétezer tonna amerikai élelmiszer már a határra érkezett, és november 9-én újabb 2500 tonna amerikai élelem érkezik hajón Trieszt kikötőjébe.

Az angol alsóház ma délutáni ülése igen viharos volt. A Munkáspárt azt szorgalmazta, hogy a kormány jelentse ki, hadat üzent Egyiptomnak, avagy sem. A felszólaló ellenzéki politikusok hangoztatták, hogy brit katonák, tengerészek és repülők harcolnak, és ha ez minden hadüzenet nélkül történik, a katonákat nem védik a nemzetközi szabályok, amelyek a hadiállapotban érvényesek. A zajongás olyan nagy volt a délutáni ülésen, hogy az alsóház elnöke fél órára felfüggesztette az ülést. Ha a vita tovább folyik, a kormány a bizalmi kérdést is felveti.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa az izraeli támadás ügyét az ENSZ Közgyűlése elé terjesztette, amely ma este rendkívüli ülést tart. Ennek során egy jugoszláv határozati javaslatot is megvizsgálnak, amely felszólítja az ENSZ-tagállamokat, hogy akár erőszakkal is, ha másképp el nem kerülhető, vessenek véget a brit-francia hadműveleteknek.
Washingtonban értekezletre ült össze az Egyesült Államok polgári és katonai vezetőiből álló Nemzeti Biztonsági Tanács, hogy Eisenhower elnök vezetésével megvizsgálja a közel-keleti helyzetet. Eisenhower elnök ismételten kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem szándékszik katonailag beavatkozni a szuezi helyzet alakulásába.
Moszkvában közölték, hogy Bulganyin levelet intézett Eisenhower elnökhöz a közel-keleti válság ügyében. Szovjet részről bejelentették, hogy újabb vandungi értekezletet javasoltak, amelynek az lenne a feladata, hogy a brit-francia és izraeli csapatoknak Egyiptomból való kivonását követelje.

Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 20 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja.

Információk

Adásba került1956-11-01 19:00
Hossz0:10:16
Cím19:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3