Helyszíni jelentések a világ különböző városaiban lezajlott tüntetésekről

1956. november 06. 21:25 ● 07:46

00:00 00:00

A műsor leirata

Most helyszíni jelentéseket közlünk a világ különböző városaiban lezajlott tüntetésekről.

Tegnap este a stockholmi szovjet követség előtt több ezer középiskolás és egyetemi diák vonult fel tüntető menetben. Az egész környéket ellepték a tüntető diákok, akik ütemesen azt kiáltozták: Vesszen a Szovjetunió! Szabadságot Magyarországnak! A tömeg egyre nagyobb lett, mert később nemcsak diákok, de felnőttek is csatlakoztak a tüntetőkhöz. A rendőrség attól tartott, hogy a diákok megtámadják a szovjet követséget, ezért védőgyűrűvel vették körül az épületet. A rendőrségi beavatkozás után a diákok a szomszédos utcákba vonultak, és késő éjjelig sem tágítottak a szovjet követség környékéről. Erre újabb rendőrosztagok jelentek meg, és megpróbálták meggyőzni a diákokat, hogy az ilyenfajta erőszak nem szolgál a magyar ügynek. A rendőrök közül is sokan csatlakoztak a diákokhoz, akik azután énekelve vonultak végig a városon, bejárva valamennyi főútvonalat, és időnként megállva hangosan kiáltották. Vesszen a Szovjetunió! Szabadságot Magyarországnak!

Göteborgban a város főterén több tízezernyi tömeg gyűlt össze. A tiltakozó gyűlést a helyi szociáldemokrata párt és a szakszervezet hívta össze. A gyűlés szónoka, a Kaj Björk, a szociáldemokrata párt lapjának főszerkesztője volt, aki régi barátja a magyaroknak, többször járt Budapesten is. Kaj Björk beszámolt a magyarországi kommunista uralom rémségeiről, majd elmondotta Kéthly Annával a bécsi szocialista internacionálé ülésén folytatott beszélgetését. A tüntető gyűlés határozatot hozott, amelyben tiltakoznak a szovjet csapatok magyarországi támadása ellen, és követelik a magyar függetlenség helyreállítását és a nép önrendelkezési jogát.
A svéd írószövetség memorandumot küldött a Szovjet Írószövetséghez. Ebben az emlékiratban többek között a következőket olvassuk.

Vasárnap reggel a magyar Írószövetség segélykiáltást hallatott. Mi, Svédország írói meghallottuk ezt a segélykiáltást, és magunkévá tettük kérésüket. A szabad szó védelmében segítséget kívánunk nyújtani a magyaroknak. Önök, szovjet írók több alkalommal kijelentették, hogy nagyra becsülik a szabadságot, a szabad véleménynyilvánítást, és hangoztatták, hogy az Önök hazájában a szabad véleménynyilvánítás jogát teljesen tiszteletben tartják. Megkérdezzük a Szovjet Írószövetséget: hallották-e Önök is a magyar írók segélykiáltását az éteren keresztül? Tudnak-e Önök is arról, hogy szovjet tankok forrasztják a magyar írók ajkára a szót? Mit válaszoltak Önök erre a segélykiáltásra?

A svéd írók memorandumát 26 kiváló svéd író írta alá. Stockholmban nyújtották át a szovjet követnek, hogy továbbítsa a Szovjet Írók Szövetségének. Felhívásukat közzétették a lapokban, és elhangzott a svéd rádióban is.
Az uppsalai egyetem diáksága és tanári kara az ősi egyetem aulájában tartott tiltakozó gyűlést tegnap este. Több mint 3000 főnyi hallgatóság előtt az egyetem rektora, Segerstedt professzor beszédet, majd felkérték Hámori Lászlót, hogy ismertesse a magyarországi helyzetet. A magyar felszólaló méltatta a magyar szabadságharcot és fiataljaink hősiességét. Befejezésül Ture Terman, az ismert svéd író arra szólította föl az ifjúságot: hallassa hangját mindenfelé, mert az igazság a magyar szabadságharcosok oldalán áll. Az uppsalai diákok és tanárok határozatot hoztak, amelyet táviratilag közöltek a svéd kormánnyal. A többi között azt követelték, hogy a svéd kormány semmisítse meg azt a meghívást, amelyet hónapokkal ezelőtt Hruscsovhoz és Bulganyinhoz intézett egy svédországi látogatásra. "Nem akarunk véres kezű gyilkosokat szabad földünkön látni" - hangsúlyozta a határozat. A diákok követelték, hogy mindaddig, amíg a szovjet csapatok ki nem vonulnak Magyarországról, Svédország szakítson meg minden érintkezést a Szovjetunió köreivel és minden szovjet személyiséggel.
A göteborgi városvezetőség a közhangulat nyomására táviratban mondta le David Ojsztrah szovjet hegedűművész hangversenyét. Ojsztrah előadását a jövő hétre tervezték. A visszautasító távirat hangsúlyozta, hogy a lemondás nem a hegedűművész személyének szól, hanem a szovjet kormánynak, amely véres terrorral nyomja el a magyar nép szabadságát.

Ma este a stockholmi egyetem fiataljai nagygyűlésre ülnek össze. A gyűlés szónoka Tinksten professzor és Eyvind Johson, a svéd akadémia tagja. A határozatokat gyűlés után felvonulásban viszik a svéd parlament elé, ott küldöttség adja át a külügyminiszternek.
A Svenska Dagblade cikket ír a svédországi népi demokrata magyar követség magatartásáról. Közli, hogy a stockholmi magyar követ, Hajdú József az elmúlt napokban nem mutatkozott. A többi diplomata sem adott kielégítő felvilágosítást az utóbbi napok magyarországi eseményeivel kapcsolatban. Megkérdezték, hogy hol áll a magyarországi képviselet: a szabadságharcosok vagy a szovjet szuronyokra támaszkodó új kormány oldalán. A Svenska Dagblade tudósítója nem talált egyetlen felelős embert, aki választ adott volna a kérdésre. Az épület homlokzatán az új magyar címer áll, amelyet néhány nappal ezelőtt szögeztek ki. Annyi bizonyos, hogy a svéd hatóságoknál a magyar népi demokrata követség egyetlen tagja sem kért menedékjogot. A múlt héten a követség vezetője a személyzet nevében közölte a sajtóval, hogy szívvel-lélekkel a szabadságharcosok oldalán állnak, és helyeslik a Nagy Imre kormány programját. Hajdú követ élesen kikelt a szovjet kormány magyarországi magatartása ellen. A követ megjelent azon a tiltakozó gyűlésen, amelyet a Szovjetunió magatartása ellen a svéd szocialista párt rendezett. Hajdú követ megbízatása Dániára és Norvégiára is érvényes, tehát kijelentéseit mind a három képviselet nevében tette.

Norvégiában most érkezett meg egy szovjet újságíró-delegáció. [Tornedalen] városban akarták kezdeni körútjukat, de a szálloda előtt olyan tömeg gyűlt össze tiltakozásul, hogy a szovjet újságírók okosabbnak tartották lefújni a turnét. A rendőrség védelmére volt szükség, hogy épségben visszaérkezzenek a norvég fővárosba. Ott is félve a népharagtól, nem mertek szállodába menni, hanem a szovjet követségen tartózkodtak elindulásukig.

Szerte Svédországban mindenütt tiltakozó gyűléseket tartanak a szovjet agresszió ellen. Ma este fél 8-kor Svédország valamennyi templomában megszólalnak a harangok, emlékeztetésül a magyar szabadságharc áldozataira.
Svájcban csaknem minden városban tiltakozó gyűlést tartanak. A szövetség fővárosában, Bernben ugyancsak hatalmas tömeg gyűlt össze a magyar szabadság ügye mellett. Bern főterén hétfőn este tízezer diák és munkás hallgatta meg a szónokokat, és a különben higgadt svájciak olyan fenyegető felvonulást kezdtek a szovjet követség előtt, hogy a rendőrségnek kellett megvédeni az épületet. A rendőrség végül könnyfakasztó bombákkal oszlatta szét a nemes felháborodásában önuralmát vesztett tömeget. A berni szimpátiatüntetésnek még így is számos sebesültje van. A mai svájci lapok az esetleges diplomáciai akciókkal dacolva nem ítélik el a berniek tüntetését, hanem meleg szavakkal emlékeznek meg arról az ügyről, amelyet a tüntetők képviseltek: a magyar szabadság ügyéről.

Helyszíni jelentéseket közöltünk a világ különböző városaiban lezajlott tüntetésekről.

Információk

Adásba került1956-11-06 21:25
Hossz0:07:46
CímHelyszíni jelentések a világ különböző városaiban lezajlott tüntetésekről
MűsorkategóriaTudósítás
Műsor letöltése MP3