00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 14 órát jelez.
Tárogató
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Fontosabb híreink egy mondatban:
Piros László belügyminiszter betiltotta a magyar diákságnak a lengyel követség előtt ma délutánra tervezett rokonszenv-tüntetését.
A lengyel parlament ma kezdődő ülésszakán az új választójogi javaslatot vitatják meg.
A Szovjetunió megválaszolta a nyugatnémet kormánynak a német egység ügyében Moszkvához intézett jegyzékét.
Rátérünk híreink részletes ismertetésére:
Budapest. Piros László belügyminiszter betiltotta a magyar diákság ma délutánra tervezett rokonszenv-tüntetését a lengyelek mellett. A budapesti rádió valamivel egy óra előtt megszakította adását, és közölte a belügyminiszter döntését. A hivatalos közlemény szerint, a belügyminisztérium a közrend zavartalan biztosítása érdekében nem engedélyez nyilvános utcai gyűléseket és felvonulásokat. Ez az intézkedés további rendelkezésig marad érvényben. A belügyminiszter rendeletének kiadására közvetlenül azután került sor, hogy Gerő, a kommunista párt első titkára visszaérkezett Belgrádból, ahol tárgyalásokat folytatott a jugoszláv kommunista vezetőkkel. Több budapesti egyetem diáksága ma reggel elhatározta, hogy rokonszenv-tüntetést rendez délután a lengyel követség előtt. Az ifjúság néma tüntetéssel akarta egyetértését nyilvánítani a lengyelországi eseményekkel. Budapesten egyébként tegnap több egyetemen rendkívüli gyűlést tartott az ifjúság. Az Építészeti Műszaki Egyetem hallgatói elhatározták, hogy kilépnek a DISZ-ből, és új egyetemi szervezetet létesítenek. A Közgazdaságtudományi Egyetem hallgatói még nem döntöttek ebben a kérdésben, de a rendelkezésünkre álló hírek szerint, többségükben ugyancsak a kilépés mellett foglalnak állást. Az egyetemek hallgatói határozatot hoztak, amelyben tetteket sürgetnek, valamint a vezetés javítását, a felelősség kérdésének őszinte tisztázását, és a magyar-szovjet baráti kapcsolatoknak a teljes egyenjogúság alapján való rendezését követelték. A Közgazdasági Egyetem hallgatói ezen felül azt is követelték, hogy helyezzék vissza Nagy Imrét a Legfelső Állami- és Pártvezetőségbe. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészeti karának hallgatói szintén gyűlést tartottak, és megalakították a Március 15-i Kört. A gyűlés hallgatósága egyöntetűen hangsúlyozta, hogy az egyetemi fiatalságnak együtt kell haladnia a munkás és a paraszt fiatalsággal. A bölcsészeti kar hallgatói elhatározták, hogy sürgősen küldöttséget menesztenek egyes budapesti ipari üzemekbe, az együttműködés konkrét formáinak a munkás fiatalokkal való megvitatására.
Budapest. Gerő Ernő, a Magyarországi Kommunista Párt első titkára Jugoszláviából Budapestre való visszaérkezése után röviden nyilatkozott a magyar-jugoszláv tárgyalásokról. Kijelentette, hogy a megbeszéléseket igen eredményesnek tartja. Hangoztatta hogy a két delegáció azokban a kérdésekben, amelyeket megtárgyalt, teljes megegyezésre jutott. Ugyanakkor Rankovic, a jugoszláv delegáció vezetője Eszéken nyilatkozott a tárgyalásokról. Kijelentette, hogy azok a baráti őszinteség légkörében zajlottak le. A megbeszélések lényegesen hozzájárultak a két ország közti kapcsolatok további fejlesztéséhez és kimélyítéséhez - hangoztatta Rankovic. A lezajlott tárgyalások záróközleményét, ma délután hozzák nyilvánosságra Budapesten és Belgrádban egyidejűleg.
Varsó. A lengyel parlament ma délután ül össze, hogy megvitassa az új választójogi javaslatot. A parlament közjogi bizottsága már jóváhagyta a tervezetet, amelynek legfőbb újítása az, hogy kötelezővé teszi a titkos szavazást és a szavazók több képviselőjelölt között választhatnak. A parlament egy hétig tartó ülésszakán megvitatásra kerül azoknak a személyeknek kártalanítása is, akiket a sztálini éra alatt ártatlanul üldöztek. Politikai megfigyelők jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a jugoszláv parlamenti küldöttség, amely ez idő szerint Varsóban tartózkodik szintén részt vesz a parlament megnyitóülésén. A választójogi javaslat érdembeni megvitatása holnap kezdődik.
Tegnap a Politbüro Gomulka vezetésével, értekezletre ült össze. Napirendjén, hír szerint, Rokosszovszkij tábornok ügye is szerepelt. A szovjet tábornagyot, aki a lengyel kormány tagja is, a lengyel hadsereg főparancsnoka a Lengyelországi Kommunista Párt Központi Bizottsága vasárnap nagy szavazatarányban kibuktatta a Politbüroból. A tegnapi értekezletről eddig csak annyi szivárgott ki, hogy a tárgyalás jegyzőkönyve mintegy 30 oldalt tesz ki, és ennek alapján három napon belül várható a nyilvánosság tájékoztatása az új Politbüro első tanácskozásáról. Varsóban és számos más lengyel városban tegnap is tömeggyűléseket tartottak, amelyeken a résztvevők a demokratizálás folytatását követelték, és támogatásukról biztosították Gomulkát. Nagygyűléseket tartottak a különböző lengyel katonai alakulatok is. Az itt hozott határozatok a demokratizálásnak a hadseregre való kiterjesztését sürgették. A szárazföldi haderő és a haditengerészet tagjainak nagygyűlésén a résztvevők a leghatározottabb formában állást foglaltak minden olyan kísérlet ellen, amely éket akar verni a hadsereg és a nép közé.
A New York Times varsói tudósítója beszámol arról, hogy hatalmas tömegtüntetésekre került sor Boroszlóban. A boroszlói egyetem valamennyi fakultásának hallgatói énekelve vonultak végig Boroszló utcáin a szabad Lengyelországot és Gomulkát éltetve. Ugyanakkor Rokosszovszkij tábornagy hazaküldését és Wyszynski bíboros azonnali szabadlábra helyezését követelték. A tudósító szerint, a hatóságok tétlenül nézték a diákság tüntetését. A lengyel rádió ma reggeli adásában megerősítette, de elítélte, hogy Boroszlóban szovjetellenes tüntetésekre került sor.
Bonn. A Szovjetunió megválaszolta a nyugatnémet kormánynak a német egység ügyében szeptember 7-én hozzá intézett jegyzékét. A szovjet válaszjegyzéket Sepilov külügyminiszter adta át Nyugat-Németország moszkvai nagykövetének, a válaszjegyzéket, amelynek terjedelme mintegy tíz oldal, még nem hozták nyilvánosságra.
Párizs. Hivatalos helyen közölték, hogy francia vadászgépek leszállásra kényszerítettek egy Rabatból Tuniszba tartó repülőgépet az algériai partvidéken. A repülőgépen az algériai lázadók öt vezetője utazott és hazatérőben volt a marokkói szultánnal folytatott megbeszélésekről. A vezetőket a hatóságok őrizetbe vették. Burgiba tuniszi miniszterelnök, az elmúlt éjjel magához kérette Franciaország tuniszi nagykövetét és tiltakozott a lázadók vezetőinek letartóztatása miatt. A kormány ugyanakkor utasította párizsi, londoni és washingtoni nagykövetét: hívják fel az illetékes kormányok figyelmét arra, hogy a letartóztatás nyomán a helyzet válságosra fordult. A marokkói miniszterelnök és a külügyminiszter repülőgépen Párizsba utazott, hogy a francia kormánnyal megbeszélést folytasson a fejleményekről.
Amman. Nyilvánosságra hozták a vasárnapi általános választások eredményét. A 40 mandátum a következőképpen oszlik meg: a Függetlenségi Párt 12, az Alkotmánypárt 4, a Muzulmán Testvériség Pártja 4, a Nemzeti Blokk 3, a Bát Párt 2, az úgynevezett Felszabadítási Párt 2, az Arab Palesztinai Blokk ugyancsak 2, és végezetül a Nemzeti Szocialista Párt 11 mandátumot kapott. A választási eredmények alapján, politikai megfigyelők megállapítják, hogy az új parlamentben azok a pártok jutottak többségbe, amelyek a Nagy-Britannia és a Jordánia között fennálló egyezmény ellenzői. A brit-jordániai megállapodás alapján, Nagy-Britannia három támaszpontot tart fenn Jordániában, és 12 millió angol fonttal támogatja évenként az Arab Királyságot.
Kedves Hallgatóink, röviden megismételjük fontosabb híreinket:
Piros László belügyminiszter betiltotta a magyar diákságnak a lengyel követség előtt ma délutánra tervezett rokonszenv-tüntetését.
A lengyel parlament ma kezdődő ülésszakán az új választójogi javaslatot vitatják meg.
A Szovjetunió megválaszolta a nyugatnémet kormánynak a német egység ügyében Moszkvához intézett jegyzékét.
Francia vadászgépek leszállásra kényszerítettek egy Rabatból Tuniszba tartó repülőgépet az algériai partvidéken.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 15 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 14 órát jelez.
Tárogató
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Fontosabb híreink egy mondatban:
Piros László belügyminiszter betiltotta a magyar diákságnak a lengyel követség előtt ma délutánra tervezett rokonszenv-tüntetését.
A lengyel parlament ma kezdődő ülésszakán az új választójogi javaslatot vitatják meg.
A Szovjetunió megválaszolta a nyugatnémet kormánynak a német egység ügyében Moszkvához intézett jegyzékét.
Rátérünk híreink részletes ismertetésére:
Budapest. Piros László belügyminiszter betiltotta a magyar diákság ma délutánra tervezett rokonszenv-tüntetését a lengyelek mellett. A budapesti rádió valamivel egy óra előtt megszakította adását, és közölte a belügyminiszter döntését. A hivatalos közlemény szerint, a belügyminisztérium a közrend zavartalan biztosítása érdekében nem engedélyez nyilvános utcai gyűléseket és felvonulásokat. Ez az intézkedés további rendelkezésig marad érvényben. A belügyminiszter rendeletének kiadására közvetlenül azután került sor, hogy Gerő, a kommunista párt első titkára visszaérkezett Belgrádból, ahol tárgyalásokat folytatott a jugoszláv kommunista vezetőkkel. Több budapesti egyetem diáksága ma reggel elhatározta, hogy rokonszenv-tüntetést rendez délután a lengyel követség előtt. Az ifjúság néma tüntetéssel akarta egyetértését nyilvánítani a lengyelországi eseményekkel. Budapesten egyébként tegnap több egyetemen rendkívüli gyűlést tartott az ifjúság. Az Építészeti Műszaki Egyetem hallgatói elhatározták, hogy kilépnek a DISZ-ből, és új egyetemi szervezetet létesítenek. A Közgazdaságtudományi Egyetem hallgatói még nem döntöttek ebben a kérdésben, de a rendelkezésünkre álló hírek szerint, többségükben ugyancsak a kilépés mellett foglalnak állást. Az egyetemek hallgatói határozatot hoztak, amelyben tetteket sürgetnek, valamint a vezetés javítását, a felelősség kérdésének őszinte tisztázását, és a magyar-szovjet baráti kapcsolatoknak a teljes egyenjogúság alapján való rendezését követelték. A Közgazdasági Egyetem hallgatói ezen felül azt is követelték, hogy helyezzék vissza Nagy Imrét a Legfelső Állami- és Pártvezetőségbe. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészeti karának hallgatói szintén gyűlést tartottak, és megalakították a Március 15-i Kört. A gyűlés hallgatósága egyöntetűen hangsúlyozta, hogy az egyetemi fiatalságnak együtt kell haladnia a munkás és a paraszt fiatalsággal. A bölcsészeti kar hallgatói elhatározták, hogy sürgősen küldöttséget menesztenek egyes budapesti ipari üzemekbe, az együttműködés konkrét formáinak a munkás fiatalokkal való megvitatására.
Budapest. Gerő Ernő, a Magyarországi Kommunista Párt első titkára Jugoszláviából Budapestre való visszaérkezése után röviden nyilatkozott a magyar-jugoszláv tárgyalásokról. Kijelentette, hogy a megbeszéléseket igen eredményesnek tartja. Hangoztatta hogy a két delegáció azokban a kérdésekben, amelyeket megtárgyalt, teljes megegyezésre jutott. Ugyanakkor Rankovic, a jugoszláv delegáció vezetője Eszéken nyilatkozott a tárgyalásokról. Kijelentette, hogy azok a baráti őszinteség légkörében zajlottak le. A megbeszélések lényegesen hozzájárultak a két ország közti kapcsolatok további fejlesztéséhez és kimélyítéséhez - hangoztatta Rankovic. A lezajlott tárgyalások záróközleményét, ma délután hozzák nyilvánosságra Budapesten és Belgrádban egyidejűleg.
Varsó. A lengyel parlament ma délután ül össze, hogy megvitassa az új választójogi javaslatot. A parlament közjogi bizottsága már jóváhagyta a tervezetet, amelynek legfőbb újítása az, hogy kötelezővé teszi a titkos szavazást és a szavazók több képviselőjelölt között választhatnak. A parlament egy hétig tartó ülésszakán megvitatásra kerül azoknak a személyeknek kártalanítása is, akiket a sztálini éra alatt ártatlanul üldöztek. Politikai megfigyelők jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a jugoszláv parlamenti küldöttség, amely ez idő szerint Varsóban tartózkodik szintén részt vesz a parlament megnyitóülésén. A választójogi javaslat érdembeni megvitatása holnap kezdődik.
Tegnap a Politbüro Gomulka vezetésével, értekezletre ült össze. Napirendjén, hír szerint, Rokosszovszkij tábornok ügye is szerepelt. A szovjet tábornagyot, aki a lengyel kormány tagja is, a lengyel hadsereg főparancsnoka a Lengyelországi Kommunista Párt Központi Bizottsága vasárnap nagy szavazatarányban kibuktatta a Politbüroból. A tegnapi értekezletről eddig csak annyi szivárgott ki, hogy a tárgyalás jegyzőkönyve mintegy 30 oldalt tesz ki, és ennek alapján három napon belül várható a nyilvánosság tájékoztatása az új Politbüro első tanácskozásáról. Varsóban és számos más lengyel városban tegnap is tömeggyűléseket tartottak, amelyeken a résztvevők a demokratizálás folytatását követelték, és támogatásukról biztosították Gomulkát. Nagygyűléseket tartottak a különböző lengyel katonai alakulatok is. Az itt hozott határozatok a demokratizálásnak a hadseregre való kiterjesztését sürgették. A szárazföldi haderő és a haditengerészet tagjainak nagygyűlésén a résztvevők a leghatározottabb formában állást foglaltak minden olyan kísérlet ellen, amely éket akar verni a hadsereg és a nép közé.
A New York Times varsói tudósítója beszámol arról, hogy hatalmas tömegtüntetésekre került sor Boroszlóban. A boroszlói egyetem valamennyi fakultásának hallgatói énekelve vonultak végig Boroszló utcáin a szabad Lengyelországot és Gomulkát éltetve. Ugyanakkor Rokosszovszkij tábornagy hazaküldését és Wyszynski bíboros azonnali szabadlábra helyezését követelték. A tudósító szerint, a hatóságok tétlenül nézték a diákság tüntetését. A lengyel rádió ma reggeli adásában megerősítette, de elítélte, hogy Boroszlóban szovjetellenes tüntetésekre került sor.
Bonn. A Szovjetunió megválaszolta a nyugatnémet kormánynak a német egység ügyében szeptember 7-én hozzá intézett jegyzékét. A szovjet válaszjegyzéket Sepilov külügyminiszter adta át Nyugat-Németország moszkvai nagykövetének, a válaszjegyzéket, amelynek terjedelme mintegy tíz oldal, még nem hozták nyilvánosságra.
Párizs. Hivatalos helyen közölték, hogy francia vadászgépek leszállásra kényszerítettek egy Rabatból Tuniszba tartó repülőgépet az algériai partvidéken. A repülőgépen az algériai lázadók öt vezetője utazott és hazatérőben volt a marokkói szultánnal folytatott megbeszélésekről. A vezetőket a hatóságok őrizetbe vették. Burgiba tuniszi miniszterelnök, az elmúlt éjjel magához kérette Franciaország tuniszi nagykövetét és tiltakozott a lázadók vezetőinek letartóztatása miatt. A kormány ugyanakkor utasította párizsi, londoni és washingtoni nagykövetét: hívják fel az illetékes kormányok figyelmét arra, hogy a letartóztatás nyomán a helyzet válságosra fordult. A marokkói miniszterelnök és a külügyminiszter repülőgépen Párizsba utazott, hogy a francia kormánnyal megbeszélést folytasson a fejleményekről.
Amman. Nyilvánosságra hozták a vasárnapi általános választások eredményét. A 40 mandátum a következőképpen oszlik meg: a Függetlenségi Párt 12, az Alkotmánypárt 4, a Muzulmán Testvériség Pártja 4, a Nemzeti Blokk 3, a Bát Párt 2, az úgynevezett Felszabadítási Párt 2, az Arab Palesztinai Blokk ugyancsak 2, és végezetül a Nemzeti Szocialista Párt 11 mandátumot kapott. A választási eredmények alapján, politikai megfigyelők megállapítják, hogy az új parlamentben azok a pártok jutottak többségbe, amelyek a Nagy-Britannia és a Jordánia között fennálló egyezmény ellenzői. A brit-jordániai megállapodás alapján, Nagy-Britannia három támaszpontot tart fenn Jordániában, és 12 millió angol fonttal támogatja évenként az Arab Királyságot.
Kedves Hallgatóink, röviden megismételjük fontosabb híreinket:
Piros László belügyminiszter betiltotta a magyar diákságnak a lengyel követség előtt ma délutánra tervezett rokonszenv-tüntetését.
A lengyel parlament ma kezdődő ülésszakán az új választójogi javaslatot vitatják meg.
A Szovjetunió megválaszolta a nyugatnémet kormánynak a német egység ügyében Moszkvához intézett jegyzékét.
Francia vadászgépek leszállásra kényszerítettek egy Rabatból Tuniszba tartó repülőgépet az algériai partvidéken.
Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 15 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-23 14:00 |
Hossz | 0:09:57 |
Cím | 14:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |