06:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 6:00 ● 15:11

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon. Jó reggelt kedves hallgatóink!
A pontos idő 6 óra. Most híreket mondunk.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése ma este 21 órakor összeül, hogy újból foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A rendkívüli közgyűlés előzőleg megvizsgálja a közel-keleti helyzetben beállott legújabb fejleményeket.
A szabadságharc - az esti órákban szabad földre érkezett jelentések szerint - tovább tart az ország nagy területein.

A szabadságharcosok Borsod-Abaúj és Zemplén vármegye területén elvágják a szovjet csapatok utánpótlását, megrongálják a vasúti berendezéseket és a pályatesteket. A szabadságharcosok egy csoportja újból behatolt Miskolc város területére is. Ezeket a híreket a kommunista kézben lévő miskolci rádióadó is megerősítette. A szovjet kézben lévő rádióállomás híradásából kitűnik, hogy a munkásság tovább sztrájkol. A rádióadó újabb és újabb felhívást intézett a Miskolc és a környéki dolgozókhoz, hogy szerdán álljanak munkába. Harcok folynak Baranya megyében is. A szabadságharcosok házak padlásairól és háztetőkről tüzelnek a szovjet orvtámadókra. A pécsi szovjet adó felszólította a lakosságot, hogy támogassa a szovjet csapatokat a szabadságharcosok elleni küzdelemben. A szovjet katonai parancsnok azzal fenyegetőzik, hogy azokat a házakat, ahonnét a szovjet támadókra tüzelnek, nehézfegyverekkel szétbombázzák.
Mecsek vidékén és Komlón a bányászság továbbra is ellenáll. Az elmúlt este folyamán jelentkezett a szabadságharcosok Rákóczi adója, és újból tudomására adta a világnak, hogy a szabadságharcosok nem teszik le a fegyvert.
Az osztrák fővárosba érkezett jelentés szerint a szovjet hadvezetőség 200 ezer főnyi csapatot vetett be a magyar szabadságharcosok ellen. Részeg szovjet katonák a fővárosban tüzeltek több kórházra, többek között egy gyermekkórházra is. Megsérült a jugoszláv követség épülete is. Egy jugoszláv diplomata meghalt, többen megsebesültek.

A nyugati országok követségei hír szerint tiltakoztak a szovjet csapatok vérengzései miatt. A szovjet nagykövetségen azonban azt a választ kapták, hogy a szovjet diplomatáknak nincs befolyása a hadműveletekre. Bécsbe érkezett értesülések tudni vélik, hogy Nagy Imre miniszterelnököt a szovjet agresszorok akkor tartóztatták le, amikor a szovjet nagykövetségre ment, hogy tiltakozzék a Vörös Hadsereg orvtámadása ellen. Bécsbe érkezett további jelentések hírt adnak arról is, hogy a szovjet támadók repülőgépeket és nehéztüzérséget is bevetettek a szabadságharcosok ellen. Budapesten, kedden is súlyos harcok folytak és az utcákon a sebesültek százai feküdtek. A szovjet csapatok senkinek sem engedték meg, hogy a sebesültek segítségére siessen.
Kedd esti jelentések szerint Hegyeshalom a szabadságharcosok kezén van. A szovjet csapatok ultimátumot intéztek a Hegyeshalmot védő szabadságharcos csapathoz, ezt követően azonban nem indítottak támadást ellenük.

Franciaország és Nyugat-Németország közös nyilatkozatban szögezte le, hogy felháborodással figyeli a magyar nép ellen alkalmazott szovjet megtorlást. A Párizsban tartózkodó Adenauer nyugatnémet kancellár és Mollet francia miniszterelnök a tárgyalásaikról kiadott közleményben mély megdöbbenésüket fejezik ki a szovjet csapatok magyarországi orvtámadása miatt.

Szuhravardi pakisztáni miniszterelnök felszólította Bulganyin szovjet miniszterelnököt, hogy álljon el az erőszak további alkalmazásától Magyarországon. A pakisztáni kormány utasította az ENSZ-nél működő állandó delegátusát, hogy ebben az értelemben nyújtson be javaslatot az ENSZ rendkívüli közgyűlésén. A pakisztáni javaslat a fegyverszünet azonnali elrendelését követeli. Ezt követően az idegen katonai erőket azonnal vonják vissza Magyarországról. Végül a világszervezet rendőri erői vonuljanak be az országba a rend és a törvényesség betartásának biztosítására. Végezetül az ENSZ felügyelete mellett általános választásokat tartanának Magyarországon. A pakisztáni javaslat szerint csak szabad választásokról lehet szó, amelyek lehetővé tennék a magyar nép számára, hogy saját maga határozza meg azt a kormányformát, amelyet a leghelyesebbnek tart az ország vezetésére.

A francia kormány szóvivője kijelentette, hogy Franciaország semmi körülmények közt sem ismeri el Kádár szovjetbérenc kormányát. A francia kormány és az egész francia közvélemény növekvő felháborodással fogadja a szovjet csapatok magyarországi gaztetteiről érkező híreket - mondott a francia szóvivő. A mai napon minden francia gyárban 15 percre megáll a munka, és a francia dolgozók a magyar szabadságharc mártírjaira emlékeznek. A francia diákság kedden újabb tüntetést rendezett Párizs szívében. A tüntető tömeg elégette a L'Humanitének, a Franciaországi Kommunista Párt lapjának példányait. A Franciaországi Kommunista Pártban egyébként a magyarországi események nyomán a zűrzavar és a bomlás jelei mutatkoznak. A kommunistákkal rokonszenvező írók, Sartre-val az élén, felháborodottan megbélyegezték a szovjet csapatok magyarországi vérfürdőjét. Politikai körökben arra számítanak, hogy a párttagoknak legalább húsz százaléka visszaküldi párttagsági könyvét a magyarországi események miatti tiltakozásképp. A Pas-de-Calais-i bányavidéken máris számos szervezet kivált a pártból, és gyalázatos gyilkosságnak bélyegezte meg a szovjet csapatok magyarországi orvtámadását. Hasonló tünetek mutatkoznak a kommunista szakszervezeti szövetségben. Számos szakszervezeti vezető, Pierre Le Brunnal az élén, tiltakozni kíván. Gilbert de Chambrun és Astier de la Vigerie, a Libération nevű kommunista lap főszerkesztője nyilvánosan tiltakozni kíván, és a nemzetgyűlésben fogja megbélyegezni a szovjet csapatok magyarországi ámokfutását. A mai napon a francia társadalmi szervezetek gyászmenetben vonulnak fel a Champs Élysées-n, az Arc de Triomphe-hoz. A szerdai napot a francia kormány nemzeti gyásznappá nyilvánította. A francia rádióállomások felszólították hallgatóikat, hogy a mai napon a magyar szabadságharc mártírjainak tiszteletére és emlékezetére tűzzenek gyászszalagot ruháikra. A párizsi rendőrség - a városi tanács ajánlatára - a magyarországi eseményekre való tekintettel betiltotta a Franciaországi Kommunista Párt gyűlését, amelyet a vörös forradalom évfordulója alkalmával akartak megrendezni.

A Holland Olimpiai Bizottság kedden este lemondotta a Melbourne-i olimpiai játékokon való holland részvételt. A lemondást azzal indokolták, hogy a holland sportolók nem hajlandóak részt venni olyan nemzetközi viadalon, amelyen a gyilkos Szovjetunió csapata is megjelenik. A Holland Olimpiai Bizottság úgy döntött, hogy az olimpiai csapat részvételi költségét, 100 ezer holland koronát a magyar nép megsegítésére fordítja. Spanyolország ugyancsak lemondta részvételét a melbourne-i olimpiai játékon. Indokolásképpen a szovjet csapatok magyarországi gaztetteit hozták fel. A spanyol nemzeti sportbizottság kiáltványában rámutat arra, hogy a jelen körülmények közt, amikor egy szuverén nép függetlenségét a Szovjetunió lábbal tiporja, nem hajlandó részt venni olyan nemzetközi tornán, amelyen szovjet sportolók is indulnak. Svájc, Norvégia és több más ország ugyancsak az olimpiai játékokon való részvétel lemondására készül. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország moszkvai nagykövetei bojkottálják az októberi forradalom emlékünnepe alkalmával a moszkvai Vörös téren holnap rendezendő felvonulást. Az amerikai nagykövetség szóvivője máris közölte, hogy az ünnepségen a nagykövetség egyetlenegy tagja sem vesz részt. Ez az első eset hosszú évek óta, hogy amerikai diplomaták távol maradnak a Vörös téren minden évben megrendezett felvonulástól.

Luxemburgban a tüntető tömeg tegnap benyomult a szovjet követségre. A tüntetők leszakították és szétszaggatták a szovjet zászlót. Hasonló sors érte Hruscsovnak, a követség fogadóteremben lévő képmását is. A tüntetők ezután a követség bútorait kihajigálták az ablakokon, és azokból máglyát raktak. Ugyancsak kidobták az ablakokon azokat az ételeket és italokat is, amelyeket a szovjet követség az októberi forradalom emlékére rendezett fogadásra készíttetett el. A szovjet nagykövetet a rendőrség teljes diplomáciai díszben a szenespincében találta meg. A követség hetven tagja az épület egy termében elbarikádozta magát. A tüntetés közben érkezett meg a luxemburgi kormány futára azzal az üzenettel, hogy minden hivatalos luxemburgi személyiség lemondta a fogadáson való részvételt. A tüntetők megfékezésére a kormány katonaságot rendelt ki. A tömeg a szovjet követség feldúlt épületéből a belvárosba vonult, ahol "Halál a szovjet gyilkosokra!" és "Éljen Magyarország!" jelszavakat kiáltozva a késő esti órákban szétoszlott.

Az angol és a francia kormány utasította egyiptomi csapatait, hogy éjfélig szüntessék be a harcot, ha nem éri őket újabb támadás az egyiptomi haderő részéről. Az angol és a francia kormány erről értesítette Hammarskjöldöt, az ENSZ főtitkárát. A két kormány bejelentette azt is, hogy beszünteti hadműveleteit a szuezi övezetben, ha megfelelő nemzetközi rendőri erőt küld ki az ENSZ erre a területre.

Eden miniszterelnök az angol alsóházban kedden délután ismertette a kormány fegyvernyugvási döntését. Egyúttal ismertette azt a választ is, amelyet Bulganyin fenyegető hangú levelére küldött. Hangoztatta, hogy az angol kormány eredetileg válasz nélkül akarta visszaküldeni a szovjet miniszterelnök levelét. Tekintettel azonban a helyzet súlyosságára, a brit kormány mégis néhány megjegyzést fűz a szovjet miniszterelnök felszólításához. Eden rámutatott arra, hogy különösen hangzanak az angol csapatok állítólagos egyiptomi barbár magatartásáról szóló szovjet vádak egy olyan időpontban, amikor szovjet csapatok hadműveleteket folytatnak Magyarországon. Az angol és francia haderő által okozott egyiptomi veszteségek aligha hasonlíthatók össze a magyar nép veszteségeivel. A világ jól tudja, hogy a szovjet csapatok az elmúlt három napon kegyetlenül letörték a magyar nép nemzeti megmozdulását, amelynek célja az ország függetlenségének kiharcolása volt. A magyar nép a semlegesség kinyilvánításával bebizonyította azt is, hogy ez a mozgalom nem jelent fenyegetést a Szovjetunió biztonságára. Ebben a helyzetben visszataszító a szovjet kormány vádaskodása Anglia ellen. Az ENSZ felkérte a szovjet kormányt - mondotta Eden, hogy vessen véget a magyar nép elleni szovjet támadásnak, vonja vissza csapatait Magyarország területéről, és járuljon hozzá, hogy ENSZ megfigyelők megkezdhessék működésüket Magyarországon. A világ a szovjet válaszból ítéli majd meg, hogy mennyire őszinték azok a vádak, amelyeket a Szovjetunió az angol kormány ellen emelt - mondotta Eden brit miniszterelnök.

Mollet francia miniszterelnök Bulganyinhoz intézett válaszlevelében kételkedését fejezte ki, hogy a Szovjetuniónak jogában lenne sajnálkozását kifejezni az egyiptomi vérontás miatt, amikor ugyanaz a Szovjetunió az ártatlanok ezreit gyilkolja le Magyarországon. A francia miniszterelnök figyelmeztette a szovjet kormányt, ha őszintén tiszteletben kívánja tartani az ENSZ tekintélyét, akkor szüntesse be - az ENSZ határozatának megfelelően - katonai akcióját Magyarországon, amely az emberiesség, az igazság és a jog rendelkezéseit lábbal tapossa. Mollet miniszterelnök végzetül azt a meggyőződését fejezte ki, hogy az események Egyiptomban egész más fordulatot vettek volna, ha a Szovjetunió mérséklő befolyást gyakorolt volna a kairói kormányra.

Az angol-francia hadvezetőség a késő esti órákban jelentette, hogy az angol-francia csapatok elfoglalták a Szuezi-csatorna övezet nagyobb részét. Egyiptom bejelentette, hogy elfogadja az ENSZ fegyverszüneti felhívását, ha az összes idegen csapatokat kivonják egyiptomi területről. A kairói kormány egyidejűleg a Szuezi-csatorna szabad forgalmának biztosítását kötötte ki egy további feltételül.

Az amerikai elnökválasztáson a szavazók a kora reggeli órákban érkezett hírek szerint, feltűnően nagy számban járulnak az urnákhoz. Politikai körök ezt a körülményt részben a magyarországi eseményeknek tudják be, amelyek rendkívül mély hatást gyakoroltak Amerika egész népére. Az eddig beérkezett részeredmények szerint Eisenhower elnök a leadott szavazatok 57 százalékát szerezte meg. A részeredmények azonban még nem adhatnak képet arról, hogy az amerikai nép hogyan döntött. Az elnökválasztással egyidejűleg Amerika népe 35 új szenátort, 432 képviselőt és 29 kormányzót választ.

Híreink közlését ezzel befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 6:00
Hossz0:15:11
Cím06:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3