13:00 óra. Hírszolgálat

1956. október 25. 13:00 ● 10:25

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. Kedves Hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 13 órát jelez.

Tárogató

Kedves Hallgatóink! Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.

A budapesti rádió néhány perccel ezelőtt jelentette, hogy Gerő Ernőt leváltották a magyarországi kommunista párt első titkári tisztségéből. Utóda Kádár János lett. A magyarországi drámai események külföldi megfigyelői teljesen annak a ténynek hatása alatt állanak, hogy a felkelés milyen óriási méretekben bontakozott ki a szovjet elnyomás és a kommunizmus ellen. A magyar nép megmozdulása kapcsán politikusok és hivatalos személyiségek részéről számtalan megnyilatkozás hangzott el az egész világon.
Dulles amerikai külügyminiszter, az Amerikai Magyar Szövetség vezetősége előtt kijelentette, hogy az Egyesült Államok kormánya a legnagyobb együttérzéssel figyeli a magyar nép küzdelmét szabadságának és függetlenségének visszanyerésére.

A magyar emigráció vezetői még tegnap táviratban fordultak az ENSZ-hez. Táviratukban rámutattak arra, hogy a szovjet csapatok beavatkozása Magyarország belügyeibe beleütközik az ENSZ alapokmányának rendelkezéseibe. Orosz tankokkal gyilkolják a magyar hazafiakat, hogy a Magyarországra kényszerített kommunista rendszert fenntartsák. A magyar emigráció vezetői az ENSZ sürgős közbelépését kérik.

Az Európai Rab Népek Szövetsége a szabad világ népeihez intézett nyilatkozatában nyomatékosan hangsúlyozza, hogy a szovjet csapatok beavatkozása az ENSZ alapokmányának flagráns megsértése. A szövetség reményét fejezi ki, hogy a szabad nemzetek nem helyezkednek a tartózkodás álláspontjára, amikor legjobb szövetségeseiket a szabadságért és nemzeti függetlenségükért folyó harcban eltiporják.

Az olasz külügyminisztérium sajtóosztálya a következő megjegyzést fűzte az eseményekhez. "Az, ami Budapesten és vidéken történt, a legvilágosabb jele a kommunista rendszer teljes csődjének. Abból a tényből, hogy a szovjet hadsereg segítségét kellett kérni a budapesti kormánynak, nyilvánvaló, hogy a magyar hadsereg és a rendőrség a nép pártján áll." A lengyel írószövetség üdvözlő táviratot intézett a magyar írószövetséghez. "Veletek vagyunk abban a küzdelemben, amely ma a szocializmus és a demokratizálás erőinek győzelméért folyik" – mondja a lengyel írók távirata. Carey, a 15 millió tagot számláló amerikai szakszervezeti szövetség alelnöke a Szabad Európa Rádión keresztül üdvözölte Magyarország és Lengyelország hős munkásait.

Az egész szabad világ sajtója vezető helyen foglalkozik a magyarországi felkeléssel. A számtalan cikkből kiemeljük a New York Times "Budapest mártírjai" cím alatt megjelent vezércikkét.
A New York-i lap megállapítja, hogy az egész világ mélyen gyászolja a magyar felkelés elesett hőseit. A magyar mártírok a magyar történelemnek ugyanazon lapjaira írták nevüket, amelyeken dicső elődeik neve sorakozik, akik több mint egy évszázaddal ezelőtt Kossuth Lajos oldalán küzdöttek a szabadságért. A New York Times rámutat arra, hogy a tragikus párhuzam 1849 és ma között annyiban nem teljes, hogy akkor Miklós cár orosz csapatai fojtották el a szabadságharcot, akkor magyar áruló nem akadt, aki ezeket behívta volna. Ma ezt a szégyenteljes szerepet Nagy Imre vállalta. Egészen kihívó Nagy Imre felhívása a magyar néphez, amelyben a szovjet barátok és szövetségesek iránti szeretetet emlegeti. Vajon megbocsátanak-e a magyarok valaha is egy olyan embernek, aki a szovjet gyilkosokat barátoknak és szövetségeseknek nevezi? – kérdezi a New York-i lap. A szégyenteljes felhívás a varsói paktumra hivatkozik. Tegnap láthattuk Budapesten, hogy ennek a paktumnak a végrehajtása mit hozott. Azt, hogy a szovjet csapatokat magyarok meggyilkolására vezényelték ki. Moszkvának és helytartóinak ezután tudniok kell, hogy Magyarországon és egész Kelet-Európában felülkerekedett a bátorság. Forradalmi és elharapódzással fenyegető bátorság ez. Budapesten tegnap az folytatódott, ami Poznanban és Varsóban elkezdődött. Vajon Prága, Kelet-Berlin, Bukarest, Szófia és Tirana távol tudja-e tartani magától a szabadság szellemének e terjedését? Az oroszok a nyers erő felvonultatásával esetleg megnyernek egy csatát a magyar hazafiak meggyilkolása után, de máris elvesztették az emberi érzésekért és értelemért folyó csatát. A szabadság erői menetelnek ma Kelet-Európában. Nem lehet annyi katonája még a szovjet hadseregnek sem, hogy a rendszer minden ellensége és minden hazafi mellé egy őrt állítson – írja végül a New York Times.

Preston, a lap washingtoni tudósítója mai cikkében az amerikai politikai körök felfogását ismerteti. A tudósító rámutat arra, hogy amerikai hivatalos körök a magyarországi és a lengyelországi eseményeket a legsúlyosabb fejleményeknek tekintik a kommunista elnyomás alatt álló országokban Tito jugoszláv államfőnek Moszkvával való szakítása óta. A tudósító hangoztatja, hogy függetlenül attól, hogyan végződik a magyarországi felkelés, a magyar nép megmozdulása a legsúlyosabb helyzetbe juttatta a Szovjetunió politikáját és propagandáját. Moszkva a befolyása alatt álló kelet-európai országokat egy boldog kommunista családként akarta a szabad világ elé állítani. Ezt a kísérletet drámai módon cáfolták meg az elmúlt napok eseményei – fejezi be cikkét Preston, a New York Times washingtoni tudósítója.

A jugoszláv napilapokat, amelyek vezető helyen közlik a budapesti felkelés híreit, az olvasók percek alatt elkapkodták az újságárusok kezeiből. A vezércikkek azonban mély hallgatásba burkolóznak. A legutóbbi magyarországi eseményekhez hivatalos jugoszláv helyről semmi állásfoglalás nem történt annak ellenére, hogy a magyarországi kormány- és pártküldöttség alig két napja hagyta el a jugoszláv fővárost. Az egyik nyugati hírszolgálati iroda tudósítójának belgrádi értesülése szerint a magyarországi felkelés nagy gondot okoz a jugoszláv kormány és kommunista párt köreiben. A magyar nép megmozdulásában a szocializmust ért súlyos csapást látnak. A jugoszláviai vezetőket különösen aggasztja, hogy a szovjet csapatok magyarországi bevetése esetleg felbátorítja Moszkvában azokat, akik a kelet-európai országok felé tanúsított "erős kéz" politikájának folytatását kívánják.

Varsó. A lengyelországi kommunista párt Központi Bizottságának nyolcadik teljes ülése jóváhagyta az ország politikai és gazdasági feladatairól szóló határozati javaslatot. A határozat lényegében jóváhagyja azokat az irányelveket, amelyeket Gomulka, a párt újonnan megválasztott első főtitkára nevezetes múlt hétvégi beszédében körvonalazott. A lengyelországi kommunista párt különben egy további határozati javaslatot is elfogadott, amely elítéli az antiszemitizmus minden formáját.
A Trybuna Ludu mai számában cikket közölt a szovjet-lengyel barátság szükségéről. A lap kiemeli azonban, hogy a két ország közötti viszony alakulása kizárólag az egyenlőség elvének tiszteletben tartásával történhetik.

A Daily Mail közli a Le Monde című francia lap tudósítójának varsói jelentését az ott lezajlott magyarországi rokonszenv-tüntetésekről. Tegnap este mintegy 4000 diák és diáklány vonult fel két hatalmas különálló csoportban a Szovjetunió és Magyarország varsói külképviseleteinek épülete elé. A szovjet nagykövetség épülete előtt megjelent hatalmas tömeg Rokosszovszkij eltávolítását követelte, és szovjetellenes érzelmeinek adott kifejezést. A budapesti kormány képviseletének épülete előtt felvonult tömeg a budapesti és magyarországi eseményekkel kapcsolatban a magyar nép iránti rokonszenvének adott kifejezést. Veletek vagyunk! – kiáltotta a tömeg a magyar követség épülete előtt. A tüntető tömeg ezután a főpályaudvar épülete elé vonult, amikor elterjedt Wyszynski bíboros szabadlábra helyezésének híre.

Ezzel, kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 14 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-10-25 13:00
Hossz0:10:25
Cím13:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3