23:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 05. 23:00 ● 10:39

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádió, a 19, 25, 31 és 41 méteres rövidhullámon. A pontos idő 23 óra. Híreket mondunk.

"A magyar hazafiak vére az égre kiált, mint Ábel vére. Ábelé, akit Káin meggyilkolt" - hangoztatja XII. Pius pápa főpásztori levelében. "A népek jogos szabadságát sohasem lehet vérbe fojtani!" folytatódik a pásztorlevél. XII. Pius pápa állást foglal a béke helyreállítása mellett Magyarországon és a Közép-keleten. A pápa a világ katolikusaihoz intézte levelét, amelyben még ezeket mondja. "Ma is érvényben vannak a szavak, amelyeket az Úr intézett Káinhoz: Testvérednek vére hozzám kiált a Földről! A magyar nép vére is Istenhez kiált, az igazságos bíróhoz, aki a bűnöket gyakran csak a halál után bünteti, sokszor azonban a büntetés a vezetőket már életükben eléri, és eléri azokat a népeket is, amelyek igazságtalanságokat követtek el. Erre bizonyság a történelem is."

Magyarországot a szovjet csapatok Nyugat felé elvágták a világtól. A hírszolgálat szünetel. A nap folyamán több ízben jelentkeztek a szabadságharcosok rádióállomásai és beszámoltak a harcokról, amelyek a főváros több pontján, Budapest körül és a Dunántúlon folyamatban voltak. Az egyik adás a Kelenföldi pályaudvar körül dúló harcokról tett említést, a másik elmondotta, hogy Csepelen a gyár épületeiben a szovjet támadás súlyos károkat okozott.

A Nemzetközi Vöröskereszt egyik Ausztriában lévő állomása segélyt kérő felhívást fogott el Magyarországról. Azt hiszik, hogy a jelentést Budapestről adták le. A jelentés elmondta, hogy a szovjet csapatok tűzzel borítottak el egy nagy budapesti kórházat és gránátvetőkkel vették tűz alá a Vöröskereszt épületét. Egy gyermekotthon és sok betegszállító kocsi is a szovjet csapatok tüzében állott. Az orvosok és a vöröskeresztes ápolónők közül sokan megsebesültek.

Kéthly Anna, Nagy Imre kormányának államminisztere New Yorkba érkezett. Kijelentette, hogy még ma találkozik Hammarskjölddel, az ENSZ főtitkárával. Hangoztatta még, hogy azok a fiatal munkások és diákok, akik fegyvert fogtak a magyar szabadság védelmében, igazi hősök. Ők a magyar jövő reménysége. "Minden vágyam az - folytatta Kéthly Anna -, hogy az ENSZ védelemben részesítse a magyar nép ügyét." Kéthly Anna először New York város polgármesterét kereste fel, majd Harrimannal, New York állam kormányzójával folytatott megbeszélést.
Selwyn-Lloyd külügyminiszter az alsóház mai ülésén egy kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy az új magyarországi rendszer elismerésének ügye fel sem merül, már azért sem, mert a szabadságért folyó harc még nem ért véget Magyarországon.

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője kijelentette, hogy a szovjet fegyveres erők támogatásával megalakított Kádár-féle kormány természetesen nem képviseli a magyar népet. Újságírók megkérdezték a szóvivőt, vajon az amerikai kormány ígéretének megfelelően elküldi-e a kilátásba helyezett segélyt Magyarországnak. A szóvivő azt válaszolta, hogy az amerikai kormány minden lehetőt meg fog tenni, hogy ígéretét valóra váltsa, de csakis abban az esetben, ha biztosíték van arra, hogy a segítség a magyar nép kezébe jut.

Nyugati hírügynökségek jelentése szerint, washingtoni politikai körökben aggodalommal figyelik a magyarországi helyzet alakulását. A Magyarország ellen intézett szovjet orvtámadás mély megrázkódtatást okozott az amerikai fővárosban. Az ENSZ Közgyűlésének tegnapi határozata után most tanulmányozzák az amerikai külügyminisztériumban azokat a lehetőségeket, amelyekkel a Szovjetunió rászorítható az ENSZ döntésének végrehajtására. Nyugati tudósítók értesülése szerint az amerikai külügyminisztériumban elsősorban gazdasági szankciókra gondolnak, de fontolóra veszik a diplomáciai kapcsolatok megszakításának lehetőségét is.

Bulganyin szovjet miniszterelnök levelet intézett Eisenhower elnökhöz, amelyben azonnali tárgyalások megkezdésére tesz javaslatot a Szovjetunió és az Egyesült Államok között a közel-keleti támadás leállítása érdekében. Bulganyin levelében azt mondja, hogy az egyiptomi helyzet határozott cselekvést követel. Bulganyin levelében azt is írja, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió az a két nagyhatalom, amely beleértve az atom és hidrogén fegyvereket, az összes modern fegyverekkel rendelkezik. Utal arra, hogyha a Szovjetunió és az Egyesült Államok az ENSZ közel-keleti döntése által támogatva járna el közösen a közel-keleti nyugalom helyreállítása érdekében, akkor ez biztosan sikerrel járna.
Amerikai hivatalos helyen a leghatározottabban visszautasították Bulganyin szovjet miniszterelnök javaslatát egy közös amerikai-szovjet katonai akcióra a Közel-Keleten. Formális nyilatkozat ebben a kérdésben még nem hangzott el Washingtonban, illetékes helyen azonban rámutattak arra, hogy Bulganyin ajánlatával, szemmel láthatóan el akarja terelni a figyelmet a Magyarországgal szemben végrehajtott brutális, szovjet orvtámadásról. A Fehér Ház szóvivője kijelentette, hogy a Szovjetuniónak súlyos kötelessége van a világ közvéleményével szemben. Kötelessége először visszavonni csapatait Magyarországról, és csak azután gondolhat arra, hogy a közel-keleti válság megoldásáról beszéljen.

Francia hivatalos helyen Bulganyinnak Eisenhower elnökhöz intézett levelében tett ajánlatát világos kísérletnek minősítették arra, hogy a magyarországi tragédiáról elterelje a figyelmet.
A pakisztáni miniszterelnök táviratot intézett Bulganyin szovjet miniszterelnökhöz, amelyben felszólítja őt, hogy a szovjet kormány szüntesse be az erőszak alkalmazását Magyarországon. Szuhravardi miniszterelnök felszólítja Bulganyint, ne akadályozza meg a magyar népet abban, hogy saját maga válassza meg szabadon és kényszer nélkül azt a kormányformát, amelyet kíván. Kormánykörből származó értesülés szerint, a pakisztáni külügyminisztérium utasította ENSZ-küldöttét, terjesszen újabb javaslatot az ENSZ Közgyűlése elé a magyarországi helyzet békés rendezésére. A pakisztáni javaslat a következő pontokat tartalmazza. Haladéktalanul el kell rendelni a "tüzet szüntess"-t Magyarországon. Az országból ki kell vonni az összes külföldi csapatokat, az ENSZ pedig küldjön a világszervezet tagállamaiból biztonsági csapatokat a magyarországi rend helyreállítására. Az ENSZ ellenőrzése alatt tartsák meg Magyarországon az általános választásokat, mihelyt a rend helyreáll. Biztosítani kell az általános választások teljes szabadságát és a magyar népnek azt a jogát, hogy szabadon választhassa meg kormányát. Beavatott pakisztáni körökben úgy tudják, hogy a karacsi kormányképviselő ENSZ-küldött rövidesen átnyújtja javaslatát az ENSZ Közgyűlésének.

Eisenhower elnök ma tanácskozott Nixon alelnökkel és Hoover államtitkárral, Dulles külügyminiszter helyettesével a Fehér Házban. Az amerikai elnök a magyarországi szovjet beavatkozás ügyét és a közel-keleti helyzetet - beleértve az angol-francia egyiptomi partraszállást - vitatta meg közvetlen tanácsadóival. A Fehér Ház szóvivőjét sajtóértekezletén megkérdezték, vajon az amerikai kormányt felkérik-e arra, hogy szárazföldi csapatokkal részt vesz az ENSZ javaslata értelmében a Közel-Keletre küldendő biztonsági csapatkülönítményben. A Fehér Ház szóvivője erre a kérdésre azzal válaszolt, hogy Hammarskjöld ENSZ főtitkár javaslata az volt, hogy a nagyhatalmakat erre ne kérjék fel.

E percben érkezett jelentés szerint, az egyiptomi kormány hivatalosan közölte Hammarskjöld ENSZ-főtitkárral, hogy elfogadja az ENSZ biztonsági csapatok kiküldését a közel-keleti béke biztosítása érdekében.

Az Olasz Kommunista Párt köreiben teljes zűrzavart teremtettek a szovjet csapatok magyarországi vérengzéséről szóló hírek. A milánói pártvezetőség gyűlést hívott össze azzal a beharangozással, hogy Egisto Cappellini, az Olasz Kommunista Párt közismert vezető tagja, aki október 23-tól 26-ig a magyar fővárosban tartózkodott, híven beszámol személyes tapasztalatairól. Cappellini szenátor eleget is tett a felkérésnek, és a tömeggyűlésen a legnagyobb megdöbbenést keltette, amikor beszámolóját azzal a megállapítással kezdte, hogy a szovjet csapatok magyarországi beavatkozása borzalmas bűntett. A szenátor elmondotta, hogy szemtanúja volt a budapesti Parlament épülete előtti tömegmészárlásnak, amidőn 300, diákokból és munkásokból álló tömegre egy szovjet páncélkocsiból és gyalogságból álló különítmény kíméletlenül tüzet nyitott. Annak ellenére, hogy a tüntetők semmilyen vonatkozásban sem léptek fel provokálóan és amennyire megállapítható volt, fegyvertelenül vonultak föl a Parlament elé, hogy különböző követeléseiket a kormány tudomására hozzák. Cappellini szenátor beszámolója megrendítő benyomást tett a hallgatóságra. A jelenlévő kommunista vezetők alig tudtak rendet teremteni a háborgó teremben. Helyzetük annál kínosabb volt, mert Cappellini szenátor a kommunizmus egyik legrégibb és legismertebb képviselője Olaszországban.

Híreink közlését befejeztük.

Információk

Adásba került1956-11-05 23:00
Hossz0:10:39
Cím23:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3