Rendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései

1956. november 01. 10:20 ● 13:47

Hunyadi Katalin
00:00 00:00

A műsor leirata

Szignál

Kedves Hallgatóink! Folytatjuk Rendkívüli riportsorozatunkat.

Mielőtt elkezdenők az elmúlt 24 óra főbb híreinek összefoglalását, néhány üzenetet továbbítunk. Ezzel kapcsolatban azonban üzenetrovatunk közli Hallgatóival, hogy Nyugatról otthoni hozzátartozóknak ezekben a napokban nem tud üzeneteket közvetíteni. Csakis olyanok megnyugtató üzeneteit közvetítjük, akik a harcokban részt vettek, és akikről hozzátartozóik nem tudnak. Még ezeket is nagyon kérjük, hogy csak akkor forduljanak hozzánk kérésükkel, ha az üzenet leadását életbevágóan fontosnak tartják. Azok a személyek, akiknek nevét most felolvassuk, Nyugat-Magyarországon vannak és valamennyien egészségesek. A magyaróvári mezőgazdasági akadémia hallgatói közül a következők. Tóth László és Horváth Béla Csornáról, Póka Viktor Zalaszentjakabról, Herald István, Hoffer József, Németh György és Horváth Béla Gyarmatról, Németh István Sorokpolányból, Szendrőy Géza Hatvanból.

A következő honvédek ugyancsak jól vannak Nyugat-Magyarországon és egészségesek: Magyar Lajos Tápiószentmártonból, Szabó László Tiszakencsedről, Kripta Antal Örvényesről, Gégén Barnabás Kenecséről, Tóth Gábor Nagyhalászról, Here Antal ugyancsak Nagyhalászról, Veres András Dombrádról, Kulcsár József Nagyvarsányból, Csányi Mátyás és menyasszonya Tolnamözsről, Vajcsek Ferenc Győrből, Csillag József Székesfehérvárról, Molnár József Vasvárról, Kató Lajos Siklósnagyfaluból, Zseltár Endre Sopronból, Marcinkó Zoltán Lábatlanból, Szabó József Kiscsőrből, Krassay Alán Székesfehérvárról, Nagy István és Nyerges Ferenc Nagyhalászról, és végül Szenes Bertalan Nagyvarsányból. A most felsoroltak valamennyien egészségesek és jól vannak Nyugat-Magyarországon.

Most pedig, kedves Hallgatóink, rátérünk Rendkívüli riportunk tulajdonképpeni tárgyára. Összefoglaljuk az elmúlt 24 óra legfontosabb híreit, a magyarországi események nyugati visszhangjáról. Összefoglalónkat szokás szerint rövid sajtóáttekintéssel kezdjük:

Az Izrael és Egyiptom között kitört viszály nem tudta leszorítani a nyugati lapok fő helyeiről a magyarországi események tárgyalását. Mint már napok óta, a nyugati sajtó ma is tele van Magyarországról szóló riportokkal és kommentárokkal, Magyarország megsegítésére felhívó közleményekkel.

New York-i tudósítónk arról számol be, hogy az amerikai lapok ma is elsősorban a szovjet beavatkozásról beszéltek a magyarországi eseményekkel kapcsolatban. Függetlenül attól, hogy az orosz csapatok valóban kivonulnak-e, és függetlenül attól is, mi lesz az ENSZ beavatkozásának eredménye, az amerikai sajtó megbélyegzi a Szovjetuniót azért, ami az elmúlt héten Magyarországon történt. Emellett természetesen a legnagyobb csodálat és elismerés hangján szól a magyar szabadságharcosokról.

A londoni lapok elsősorban hatalmas képes riportokban foglalkoznak a magyarországi helyzettel. Ez érthető, mert csaknem valamennyi nagy angol lapnak különtudósítója tartózkodik Bécsben, vagy Magyarországon. A riportok sok apró részletet, érdekes és megható emberi momentumokat ismertetnek, és ebből állítják össze a magyarországi hangulatot. Egyébként a kiküldött angol laptudósítók közlései alapján a brit közvélemény most már komolyan veszi a hírt, hogy a harcok megszűntek. A kommentárok éppen ezért most már a jövő kibontakozásának különböző lehetőségeit vizsgálják. Hírt ad az angol sajtó a széles körben megindult segítő akciók eddig elért eredményeiről. Egy mondatban így foglalhatjuk össze: mindenki segíteni akar és segít is, ahogy csak tud.

Genfi tudósítónk jelenti, hogy a szerdai svájci lapok megnyugvással látják a magyar szabadságharc kivívott eredményeit. Ezeket az eredményeket ma már a magyar nép politikai józanságának és elszántságának láttán biztosítottnak ítélik. Jellemzésül csak egy mondat a Neue Zürcher Zeitung kommentárjából:

"Ma már egészen bizonyos, többé szó sem lehet arról, hogy Magyarország visszatérjen a felkelés előtti állapotokhoz."

Párizsi tudósítónk közli, hogy a francia lapok is elsősorban a magyar szabadságharc elért eredményeit méltatják szerdai kommentárjaikban. A lapok egyetértenek abban, hogy az orosz csapatok visszavonása kizárólag a felkelők kitartásának és elszántságának következménye.

Ezzel kapcsolatban talán a legérdekesebb az L'Aurore moszkvai tudósítójának az a jelentése, hogy a magyarországi események következtében egyre inkább kiéleződnek az ellentétek Sepilov és Mikojan között.

Római tudósítónk jelentése szerint az olasz sajtó vezető helyen hozza Mindszenty hercegprímás kiszabadulásának hírét. A magyarországi helyzet megítélésében a szerdai olasz kommentárok bizakodóak. Megnyugvással látják az elért eredményeket, de felhívják a figyelmet arra is, hogy a Nyugat diplomáciai és morális támogatására a jövőben még nagy szükség lesz, ha a kiharcolt győzelem biztosítására kerül a sor.
A szerdai sajtó áttekintését bécsi tudósítónk jelentésével zárjuk.
A bécsi lapok a magyarországi szabadságharc győzelmét ünneplik. Látszik, hogy a hosszú napokig tartó feszültség, amely nyugati szomszédunkat csaknem ugyanolyan mértékben hatalmában tartotta, mint Magyarországot, most enged egy kissé. Az osztrák sajtó biztosra veszi azt is, hogy a magyar szabadságharcosok állandósítani tudják győzelmüket. Az egész ausztriai közvélemény hangulatát fejezi ki a Neues Österreich amikor így ír:

Nekünk osztrákoknak különösen fontos az, hogy keleten nem kommunista állammal, hanem demokratikus szomszéddal vagyunk határosak. Ha történelmünk során néha ellentétbe kerültünk is a magyar néppel, népeink mindig rokonszenvvel éltek egymás mellett. Az osztrák és magyar nép barátsága a történtek után nagyobb, mint valaha.

Kedves Hallgatóink! Ennyit a szerdai sajtóról. Most pedig nézzük az elmúlt 24 óra legfontosabb nyilatkozatait és táviratait:

Most kaptuk a hírt, hogy a Magyar Nemzeti Bizottmány elnöke, Varga Béla újabb sajtóértekezletet tartott New Yorkban a nagy hírügynökségek képviselői előtt. Varga Béla nyilatkozatában köszönetét fejezte ki az amerikai sajtónak, hogy teljes mértékben kiállt a magyar ügy mellé, és így folytatta:

"Kérem Önöket, folytassák továbbra is ezt a kitűnő munkát, vigyék el az amerikai népnek az igazságot. Önök tartják az első magyar védelmi vonalat itt a tengerentúl, nemzeti függetlenségünkért folytatott harcunkban."

Varga Béla a magyarországi kormány bejelentését a politikai pártok megalakításáról így kommentálta:

"Ez nem újdonság számunkra, hiszen az eddigi magyar vörös kormányban sem csak kommunisták ültek. A kisgazdapárti Bognár évek óta a kormányban ül, a Parasztpártnak is voltak miniszterei, mégis az történt, amit Moszkva parancsolt."

A szimpátianyilatkozatok, tüntetések és táviratok felsorolása lehetetlen néhány perc alatt. Emeljük ki az egyik, talán legfontosabb új megmozdulást. Az Egyesült Államok Dokkmunkásainak Szakszervezete bejelentette, hogy a kikötőmunkások mindaddig nem vállalják szovjet hajók ki, illetve berakodását, ameddig Magyarországon szovjet csapatok tartózkodnak.

Ez a lépés a most megalakult Szabadságot Magyarországnak Mozgalom kezdeményezésére történt. A mozgalom fő szervezője James Murray szenátor, az előbb közölt hír csak egy a mozgalom eddig elért sok eredménye közül.

Néhány fontosabb táviratot meg kell említenünk összefoglalónkban. Stevenson, az amerikai demokratapárt elnökjelöltje meleg hangú táviratban biztosította a Magyar Nemzeti Bizottmány elnökét mély szimpátiájáról, a magyar nép szabadságharca iránt.

A Kelet-Európából és a balti országokból származó kanadaiak tömeggyűlést rendeztek Ottawában és meghozott határozatuk táviratban közölték Kanada külügyminiszterével. Kérik Kanada népét, támogassa minden eszközzel a hős magyar nép küzdelmét.
Az Egyesült Államok minden kollégiumában és egyetemén két perces csenddel adóznak Mindenszentek napján a magyar szabadságharc áldozatai emlékének.
Varsóból kaptuk a hírt, hogy a lengyel diákok lelkesen tüntetve fejezték ki szolidaritásukat a magyar néppel.
A lengyel ügyvédek szerdán levelet intéztek a magyar ügyvédekhez, amelyben reményüket fejezték ki, hogy a magyar nép szabadságharca eléri célját.
Ausztria népe a magyarokért imádkozik. A bécsi hercegérsek és a burgenlandi püspök pásztorlevelekben, Ausztria katolikus ifjúsága pedig felszólításban kérték Ausztria katolikusait, ne szűnjenek meg imádkozni, és áldozatokat hozni a magyar ügyért.
A belga Kereszténydemokrata Párt nagygyűlése határozatban méltatta a magyar szabadságharcot.
Párizsi tudósítónk jelenti, hogy szerda reggel a város házain falragaszok jelentek meg ezzel a címmel: "Budapest népe hívja Párizs népét". A falragasz felhívja a párizsiakat, álljanak élére annak a világszerte megnyilvánuló népakaratnak, amely szabad és demokratikus választásokat követel Magyarországon. Amikor párizsi munkatársunk telefonált, éppen hatalmas tüntetés volt a francia fővárosban a magyar ügy mellett. Erről a tüntetésről egyik legközelebbi adásunkban részletes beszámolót hallanak.

Most pedig kedves Hallgatóink, néhány rövid hír római tudósítónktól:

A Római Magyar Akadémiát a szerdai nap folyamán átvette kezelésében a Római Magyar Pápai Intézet. Mindeddig az a különös helyzet állt fenn, hogy a második emeleti helyiségekben a Pápai Intézet tagjai éltek, az első, harmadik és negyedik emelet pedig a kommunisták kezén volt. Ez az állapot most megváltozott. Az Akadémia eddigi kommunista portása helyett már antikommunista római fiatalok állnak a kapuba.
Római munkatársunk hírt ad még arról, hogy az olasz főváros diákjai szerdán is felvonultak tüntetni a magyar ügy mellett, és hogy a római magyar követség kedden éjfélkor bejelentette, átállt a felkelők oldalára.

Most pedig foglaljuk össze néhány szóban a vöröskereszt világot átfogó segítő akciójának híreit az utolsó 24 órából:

A Bécs-budapesti légihíd egész nap kitűnően működött. A svájci Swissair repülőgép társaság gépei megszakítás nélkül szállították a segítséget. Az Egyesült Államok vörös keresztes repülőgépei is egymás után érkeznek Genfbe és Bécsbe a Magyarországnak szánt adományokkal. A nyugatnémet kormány, amely egymillió márkát ajánlott fel Magyarország megsegítésére, útba indította második kórházvonatát. Bécsben a Vöröskereszt helyisége túl kicsinynek bizonyult a mindenünnen özönlő segítség ideiglenes tárolására. Kiürítettek egy színházat és ott gyűjtik az adományokat. Londonban még mindig egymásnak adják a kilincset a Vöröskeresztnél azok, akik vért akarnak adni, holott máris több gyűlt össze, mint amennyi kell.

Nem győzünk felsorolni mindent kedves Hallgatóink. Sem a tüntetéseket, sem a rokonszenvet nyilvánító táviratokat és határozatokat, sem mindazokat, akik adományokkal segítenek. Látniuk kellene azt a hatalmas híranyagot, amelyből mai összefoglalónkat összeállítottuk, akkor talán teljes képet kapnának. Az egész világ szíve mellettünk van, segítő keze kinyúlt felénk.

Szignál

Kedves Hallgatóink! Összefoglaló riportunkat hallották az elmúlt 24 óra nyugati eseményeiből.

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-01 10:20
Hossz0:13:47
CímRendkívüli riportsorozat a magyarországi események visszhangjáról - a nyugati fővárosokban működő tudósítóink jelentései
MűsorkategóriaTudósítás
SzerkesztőHunyadi Katalin
Műsor letöltése MP3