15:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 09. 15:00 ● 09:52

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 25 méteres rövidhullámon. A pontos idő 15 óra. Most híreket mondunk.

Az ENSZ rendkívüli Közgyűlése ma délután fél ötkor folytatja a magyarországi helyzet vitáját. Olaszország, Írország, Kuba, Pakisztán és Peru küldöttje a tegnapi ülésen határozati javaslatot nyújtott be, amely népgyilkosság bűntettében marasztalja el a szovjet kormányt. Az öt ország véleménye szerint a szovjet kormány a magyarországi agresszióval nemcsak az ENSZ alapokmányát és a magyar békeszerződést sértette meg. A szovjet csapatok magyarországi vérengzései népirtásnak tekintendők. Az öthatalmi javaslat értelmében az ENSZ felszólítaná a szovjet kormány csapatainak azonnali visszavonására Magyarországról, emellett indítványozzák szabad választások tartását az ENSZ felügyelete alatt, és a magyarországi szovjet agresszió kivizsgálását az ENSZ által küldött megfigyelők révén. Az olasz nagykövet kijelentette a közgyűlés tegnapi gyűlésén, hogy szükséges egy nemzetközi rendőri erő kiküldése is Magyarországra. Olaszország ebben az értelemben tesz majd javaslatot.

Az ENSZ rendkívüli Közgyűlése ma tárgyalja azt az amerikai javaslatot is, amely felszólítja a Szovjetuniót, hogy ne akadályozza meg a nyugati élelmiszer- és gyógyszersegélyek megérkezését Magyarországra. Az amerikai javaslat szerint a Szovjetuniónak azonnal meg kell szüntetnie a magyar nép elleni és a nemzetközi jogba, valamint az erkölcsbe ütköző cselekményeit.
Hammarskjöld, az ENSZ főtitkára tegnap felhívta a budapesti kormány képviselőjét, sürgesse a döntést megbízóinál, az ENSZ megfigyelők bebocsájtása érdekében Magyarországra. Az ENSZ megfigyelőknek szabad mozgást kell biztosítani.

A Budapest területén szétszórt felkelő csoportok állandó harcban állnak a szovjet erőkkel. A szovjet katonák rabolnak és fosztogatnak. Azzal az ürüggyel hatolnak be a házakba, hogy fegyver és ellenállók után kutatnak. A lakók többen eltorlaszolták a házak kapuit. A Maglódi úton a szovjet katonák több házat felgyújtottak. Az utcán megállítják a járókelőket, elveszik óráikat és értékeiket. A foglyul ejtett és lefegyverzett szabadságharcosokat szovjet csapatok a pályaudvarokra kísérik, ott bevagonírozzák, és a Tiszántúlra szállítják őket. Budapest több kerületében nincs villany- és gázszolgáltatás. A Rókus Kórházban gyűjtik össze a polgári lakosság sebesültjeit. A kórház túl van zsúfolva. A kórház udvarán több mint 500 halott fekszik, temetetlenül. Újpest, Kőbánya és a Népliget tájékáról erős tüzek láthatók. Budán a Ganz Villamossági Gyár Lövőház utcai raktárépülete lángokban áll. A szovjet katonák sok üzletet feltörtek és azokat kifosztották. Különösen az italboltokat fosztogatják. Budafokon a borpincéket törték fel. Szovjet páncélosok elzárták a Szabadság-hegyre vezető utat. A Szabadság-hegyi villákat szovjet parancsnokok foglalták le maguknak. A vidékről szóló jelentések arról számolnak be, hogy az oroszok által behelyezett új hatóságokról a lakosság nem vesz tudomást. Mihelyt valamely községből az orosz harckocsik kivonulnak, az általuk felállított szervek is megszűnnek létezni.

Párizsban a kultúra szabadságáért küzdő mozgalom most hozta nyilvánosságra, hogy megkapta a magyar íróknak azt a drámai felhívását, amelyet vasárnap reggel a budapesti rádió hullámhosszán át a világ íróihoz intéztek. A mozgalom számos politikai személyiségnek, így Hammarskjöld ENSZ főtitkárnak, Eisenhower amerikai elnöknek és Lodge amerikai ENSZ delegátusnak, valamint Nehru indiai miniszterelnöknek megküldte a magyar írók üzenetét. A kultúra szabadságáért harcoló mozgalom, amely a nyugat-európai szellemi élet kimagasló személyiségeinek egész sorát számlálja tagjai között, arra hívja fel a politikusokat, hogy sürgősen tegyenek meg minden tőlük telhetőt a szovjet csapatok kegyetlenkedéseinek beszüntetésére és a magyar nép megmentésére. A mozgalom felhívásához hozzáfűzi, hogy a maga részéről akciót indított minden nyugat-európai szellemi és kulturális szervezet felé a szellemi erők mozgósítása érdekében. A kultúra szabadságáért küzdő mozgalom olasz bizottsága külön kiáltványt bocsátott ki, amelyet az ország városaiban falragaszokon hoznak nyilvánosságra és megküldik az ország 27 egyetemének. A kiáltványban az olasz írók és művészek rámutatnak arra a szerepre, amelyet a magyar szabadságharcban a nemzet értelmiségi rétege betölt. A bizottság mély megdöbbenését fejezi ki a magyarországi események felett és sürgeti a mindenki által gyűlölt önkény megszüntetését.

Sartre, világhírű francia író, az L'Express című lapnak adott nyilatkozatában éles szavakkal ítéli el a Szovjetunió magyarországi magatartását. Sartre, aki egy időben a kommunisták társutasai közé számított, hangsúlyozza, hogy minden fenntartás nélkül ítéli el a szovjet kormányt. Bejelentette, hogy mindazokkal a szovjet írókkal megszakítja kapcsolatait, akik nem bélyegzik meg nyilvánosan a szovjet kormány fellépését. A franciaországi kommunista pártvezérekről szólva Sartre kijelentette: minden mondatuk, minden mozdulatok 30 esztendő hazugságát fejezi ki.

A belgiumi Bruges-ben lévő Európa Kollégium hallgatói külön üzenetet intéztek a magyar ifjúsághoz. Üzenetükben kifejezik felháborodásukat és megfogadják, hogy a magyar fiatalok cselekedeteihez méltóan igyekeznek a szabad világban a magyar nemzet ügyét elősegíteni.

A Szovjetunió magyarországi brutális beavatkozása elleni tiltakozó hadjárat Európáról átcsapott Ázsiára is. Dél-Koreában a szakszervezeti szövetség felhívására ma 5 percre az egész országban leállt a munka, tiltakozásul a magyarországi szovjet beavatkozás ellen. Saigonban tegnap este 100 ezer ember részvételével volt tömegtüntetés a magyar ügy mellett. A tüntetők a saigoni parlament épülete elé vonultak és szabadságot követeltek Magyarországnak. Hasonló tüntetésekre került sor Dél-Vietnám úgyszólván valamennyi városában. A hivatalokat tegnap több órára bezárták, hogy az állami tisztviselők is megjelenhessenek a tiltakozó gyűléseken. Ngo Dinh Diem államelnök a dél-vietnámi nemzetgyűlés ülésszakának megnyitása alkalmából tegnap beszédet mondott, amelyben felhívta Ázsia valamennyi országát az imperializmus, különösképpen pedig a kommunizmus elleni védekezésre.

Pakisztán washingtoni nagykövete a Prinston egyetemen mondott beszédében a magyarországi eseményekkel foglalkozott. Pakisztán lakossága úgy érzi, hogy saját élete került veszélybe a magyarországi események folytán. A nagykövet élesen bírálta az angol és a francia kormányt a közel-keleten indított támadás miatt és gyakorlati intézkedéseket sürgetett Magyarország érdekében.

A közel-keleti helyzetben az elmúlt 24 óra alatt a javulás jelei mutatkoznak. Ben Gurion izraeli miniszterelnök rádióbeszédben bejelentette, hogy kormánya kész az izraeli csapatokat visszavonni a Sínai-félszigetről, mihelyt az ENSZ által felállításra kerülő nemzetközi haderő megérkezik a Szuezi csatorna övezetébe.

Hammarskjöld ENSZ főtitkár, aki már előzetesen értesült az izraeli döntésről, bejelentette, hogy ezek után az ENSZ nemzetközi csapatai rövidesen útnak indulhatnak Egyiptomba. Az ENSZ alakulataiban eddig 17 ország hajlandó önkéntesekkel hozzájárulni. Az ENSZ közgyűlés döntése értelmében ezeknek a csapatoknak az lesz a feladata, hogy az angol, francia és izraeli csapatok helyett átvegye a területsáv ellenőrzését és védelmét. Ezáltal az izraeli és az egyiptomi csapatok sehol sem lesznek érintkezésben egymással. Az ENSZ főtitkárság körében úgy vélik, hogy a rendőrségi feladatot ellátó nemzetközi alakulatok 10 napon belül megérkezhetnek Egyiptomba. Az ENSZ csapatokat amerikai repülőgépek szállítják a Szuezi-csatorna övezetébe.

Egyes távirati irodák jelentései szerint a Szovjetunió ugyanakkor katonai felszerelést szállít Szíriának. Az arab állam többek között lökhajtásos vadászgépeket is kap a Szovjetuniótól. Vörös Kína tegnap ugyancsak segítséget ajánlott fel az arab államoknak. Bár az egyiptomi harci cselekmények leállása után az elmúlt 24 óra alatt a legalábbis ideiglenes megoldás esélyei megjavultak, a közel-keleti helyzet a szovjet politika folytán továbbra is komoly aggodalmakat okoz az érdekelt nyugati fővárosokban.

Kedves Hallgatóink, híreink közlését befejeztük. Legközelebb 16 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-09 15:00
Hossz0:09:52
Cím15:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3