21:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 21:00 ● 10:59

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 16, 19 és 41, valamint a 417 méteres középhullámon.
A pontos idő 21 óra. Híreket mondunk.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.

Martino olasz külügyminiszter a képviselőházban elmondta, milyen megbízást kapott Olaszország ENSZ küldötte a magyar üggyel kapcsolatban. Az olasz küldött az ENSZ mai esti Közgyűlésén követelni fogja, hogy a Szovjetunió vessen véget az elnyomásnak Magyarországon, az ENSZ pedig küldjön nemzetközi bizottságot és nemzetközi karhatalmat Magyarországra.

Bécsbe érkezett hírek szerint a szovjet erők a mai nap folyamán is harcban álltak a szabadságharcosokkal Budapest utcáin. A célpontok között több kórházépület szerepelt. A szabadságharcosok a francia követség épülete közelében megsemmisítettek egy nagyobb szovjet páncélos egységet. Több követség épülete tűz alatt állott, és súlyosan megsérült. A Duna Szálloda étterme súlyos károkat szenvedett. A Mária Terézia Laktanya falai mögött továbbra is szívósan ellenáll nagyobb szabadságharcos erő. A védelemből a nők is kiveszik részüket.
A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közi városok külső kerülteiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen.

A jugoszláv hírügynökségé közölte, hogy Milenko Milovanov, a budapesti jugoszláv nagykövetség titkára tragikus körülmények között meghalt. A jugoszláv diplomata halálának körülményeit a közlemény nem említette. Más forrásból úgy tudják, hogy a jugoszláv követségi titkár egy szovjet harckocsi tüzében pusztult el. A követségi titkár az ablak mellett állt, amikor a szovjet harckocsi tűz alá vette a jugoszláv nagykövetség épületét.

Bulganyin, szovjet miniszterelnök megválaszolta Nehru, indiai miniszterelnök tiltakozását a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásával kapcsolatban. Bulganyin válaszában mentegetni igyekszik a szovjet agressziót és megismétli azt a szovjet ígéretet, hogy a rend helyreállítása után a Szovjetunió tárgyalásokat kezd a magyar kormánnyal a Vörös Hadsereg csapatainak visszavonásáról. Nehru, mint ismeretes, az indiai kormány jegyzékében mély megdöbbenésének és aggodalmának adott kifejezést a szovjet csapatok magyarországi orvtámadása miatt. Bulganyin hír szerint ígéretet tett Nehrunak, hogy a magyar kérdésben további üzenetet juttat el az indiai kormányhoz.

Londonban Reading államminiszter a Lordok Házában megrendítő képet festett a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásáról. Az angol államminiszter hangoztatta, hogy a vöröskeresztes jelentések szerint a polgári lakosság veszteségei igen nagyok. A szovjet megszálló hatalom teljes kimeneteli tilalmat rendelt el és mindazokat, akik kimerészkednek a város utcáira, a szovjet csapatok figyelmeztetés nélkül lelövik. Az államminiszter közölte, hogy a legújabb értesülések alapján a szovjet megszálló haderő és a szabadságharcosok között a harcok még tegnap is folytatódtak a harcok a fővárosban. Egyes helyeken még tüzek vannak. Az államminiszter kijelentette továbbá, hogy értesülése szerint a szovjet csapatokat magyar katonák nem támogatják. A szovjet parancsnokok a magyar lakosság elleni véres beavatkozást a szovjet katonák előtt azzal indokolták meg, hogy állítólag reakciós erők leküzdéséről volt szó. Reading megállapította, hogy a szovjet beavatkozás Magyarországon megtorló jelleget öltött. Nagy-Britannia gyors intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy 2500 magyar menekültet azonnal befogadjanak az országba.

A francia nemzetgyűlés ma rendkívüli ülést tart és azon a magyar üggyel foglalkozik. A francia politikai pártok nyilatkozataikban Magyarország vértanú népe mellett foglalnak állást, és megfelelő intézkedéseket várnak a kormánytól a szovjet hadsereg cinikus és szégyenletes magyarországi beavatkozásával kapcsolatban.

E percben érkezett jelentés hírül adja, hogy hatalmas tüntető tömeg a francia fővárosban benyomult a franciaországi kommunista párt Rue de Chateau székházába. A tömeg percek alatt leküzdötte a kommunista rendészeti szervek ellenállását, és felgyújtotta a épületet. A kommunista párt párizsi székháza az esti órákban lobogó lángokban áll.

A nyugatnémet alsóház holnap rendkívüli ülést tart, amelyet a magyar ügynek szentelnek. Adenauer kancellár az ülésen kormánynyilatkozatot tesz. Ezután a nyugatnémet pártok vezérszónokai szólalnak fel és elítélik a szovjet csapatok magyarországi orvtámadását. A nyugatnémet rádióállomások a parlament alsóházának holnapi rendkívüli üléséről egész délelőtt helyszíni közvetítést adnak. A nyugatnémet kormány elhatározta, hogy otthont nyújt 3000 magyar menekültnek. A nyugatnémet társadalmi szervezetek a szakszervezetekkel és a diákság egyesületeivel az élén, máris jelentős adományokkal járultak hozzá a magyar szabadságharc menekültjeinek hathatós támogatásához.

A Szovjetunió bonni nagykövetségének az októberi forradalom emlékére rendezett mai fogadásán csak a nyugatnémet külügyminisztérium két tisztviselője jelenik meg. A kormány tagjai és a közélet vezető személyiségei a magyarországi eseményekre való tekintettel tüntetően távol maradnak az ünnepségről. A nyugati nagyhatalmak nagykövetségei részéről senki sem vesz részt a fogadáson.

Marseille-ben a tüntető tömeg ma délután megtámadta a Marseillaise nevű kommunista lap szerkesztőségét. A tömeg betörte az épület kapuját, kiszórta a szerkesztőség bútorait az ablakokon és az utcán máglyát rakott belőlük.

A nürnbergi diákság a város sok ezer lakójának részvételével ma este gyászmenetben vonult végig a város utcáin. A tüntetők Magyarországot éltették és a szovjet agresszor csapatainak azonnali kivonását követelték.

Az ENSZ rendkívüli Közgyűlése magyar idő szerint ma délután öt órakor újabb tanácskozásra ült össze a közel-keleti helyzet megvizsgálására.
Loutfi egyiptomi küldött a rendkívüli közgyűlés első szónoka bejelentette, hogy a harcok nem szünetelnek Egyiptomban, és hogy az angol-francia haderő bizonyos hadműveleteket nem állított le. Loutfi azzal vádolta meg az angol-francia csapatokat, hogy hadműveleteik során jelentős veszteségeket okoztak a polgári lakosság körében. Port-Szaíd városában a harcok jelenleg is folyamatban vannak. Loutfi az angol-francia haderő azonnali visszavonását követelte egyiptomi területről.
A dán nagykövet héthatalmi határozatot nyújtott be a közgyűlésnek. E szerint héthatalmi tanácskozó bizottságot kellene felállítani az ENSZ főtitkárának vezetésével mindazon kérdések kidolgozására, amelyek a világszervezet rendőri haderejének megszervezéséből adódnak. A kanadai külügyminiszter a héthatalmi javaslat azonnali elfogadását sürgette.
Hammarskjöld, ENSZ főtitkár bejelentette a közgyűlésnek, hogy tárgyalások indultak Egyiptommal, valamint az angol és francia hatóságokkal a világszervezet rendőri erejének működésével kapcsolatban a Közel-Keleten. Burns, kanadai tábornok a tervezett nemzetközi erők főparancsnoka állandó összeköttetésben álla Kairóval és Ciprussal. Mint ismeretes, Ciprus szigetén van az angol-francia haderők főhadiszállása.
Lodge amerikai nagykövet az angol, francia és izraeli erők azonnali visszahívását sürgette Egyiptom területéről. Az ENSZ haderejének minél gyorsabban meg kell érkeznie a Szuezi-csatorna övezetébe. Az Egyesült Államok kormánya hajlandó vállalni a légi szállítás lebonyolítását. Az amerikai küldött támogatta az ázsiai és afrikai nemzetek határozati javaslatát az idegen csapatok azonnali visszavonására Egyiptom területéről.

Az amerikai Demokrata Párt Eisenhower elnök győzelme ellenére megszerezte a vezetést az amerikai kongresszus mindkét házában. A késő délutáni órákban közölték, hogy a Demokrata Párt mandátumainak száma elérte a 218-at, amaz az abszolút többséget jelenti a képviselőházban. A Szenátusban a demokraták eddig 49 mandátumot biztosítottak, ami azt jelenti, hogy a demokraták a Kongresszus felső házában is többségben lesznek. Az Egyesült Államok köztársaságpárti elnökének tehát, legalábbis az elkövetkezendő két esztendőben, a többségében Demokrata párti kongresszussal kell együttműködni. Az Egyesült Államok történetében eddig csak egyszer volt arra példa, hogy egy párt megnyerte az elnökválasztást, ugyanakkor a kongresszus mindkét házában kisebbségben maradt.

Krakkóban több ezer egyetemi hallgató vonult fel hétfőn, hogy tisztelettel adózzék a magyar szabadságharc hőseinek. A diákok a műszaki egyetemen nagygyűlést tartottak, amelyen rokonszenvüknek adtak kifejezést a magyar szabadságharcosok iránt. Az egyetemek és főiskolák rektorai felszólítást intéztek a diáksághoz, amelyben a diákokat nyugatlomra s önfegyelemre intik.
Zawadzki lengyelországi államelnök kijelentette, hogy Lengyelország a marxista-leninista ideológia alapján áll, amely összekötő kapcsa a szocialista tábornak. Ebben a keretben teljes függetlenségét és szuverenitását kívánja megőrizni. Zawadzki kifejtette, hogy az elmúlt napok magyarországi eseményei súlyos csapást mértek a szocialista táborra. Lengyelországot megdöbbenti az a tény, hogy a Rákosi-Gerő-klikk és mások felkérésére szovjet csapatok avatkoztak be fegyveres erőszakkal Budapesten. A magyarországi események bebizonyították - mondotta Zawadzki -, hogy a népi demokráciákban nem lehet a régi módszerek alapján kormányozni, és nem lehet figyelmen kívül hagyni a munkástömegek kívánalmait.

Híreink közlését befejeztük.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 21:00
Hossz0:10:59
Cím21:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3