00:00 | 00:00 |
A műsor leirata
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja, a 13, 16, 19 és 41 méteres rövidhullámon. Kedves hallgatóink!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 20 órát jelez.
Tárogató
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Az átalakulás ma is folytatódott Budapesten. A régi rendszer több kompromittált embere eltűnt a különböző hivatalok és szervezetek éléről és helyükbe új emberek kerültek, köztük a szabadságharcosok vezetői. Tóth Lajost, a honvédelmi miniszter első helyettesét és a honvéd vezérkar főnökét felmentették. A honvédelmi miniszter első helyettesévé Maléter Pál ezredest, a Kilián laktanya védőjét nevezték ki. A honvéd vezérkar főnöke Kovács István lett. Nem azonos azzal a Kovács Istvánnal, akit tegnap mondattak le a Budapesti Pártbizottság első titkárának tisztjéről. A főváros katonai parancsnokává Király Béla vezérőrnagyot nevezték ki.
Egy nyugati hírügynökség budapesti jelentése szerint Gerő Ernő, továbbá Hegedüs András, Piros László és több magas rangú ávós tiszt elhagyta Budapestet és a Szovjetunióba menekült. A hírt több külföldi rádió is átvette. Nagy Imre miniszterelnök ma délután beszédet intézett a Kossuth Lajos téren összegyűlt hatalmas tömeghez. "A varsói egyezmény felmondásával is kérjük a szovjet csapatok azonnali kivonását" - mondotta. A tömeg tüntetett Münnich Ferenc belügyminiszter ellen. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége eddigi vezetősége lemondott. Az ügyek vitelét a sztálini korszakban üldözött újságírókból alakult ideiglenes bizottság vette át.
Mindszenty bíboros érsek ma délelőtt megérkezett a Várban lévő palotájába. Az Úri utcában a ház környékén nagy tömeg üdvözölte a hercegprímást. Mindszenty bíboros megjelent a palota erkélyén, néhány szóval megköszönte a hívek ragaszkodását, majd áldását adta a megjelentekre. Ezután a házi kápolnában szentmisét mondott.
A Magyar Szociáldemokrata Párt székházában ma értekezlet volt, amelyen megválasztották a párt ideiglenes vezetőségét. Elnök Kéthly Anna lett, főtitkár Kelemen Gyula, helyettese Révész András. A Népszava holnap reggel már mint a Szociáldemokrata Párt hivatalos lapja jelenik meg.
Dezséry László evangélikus püspök lemondott és a déli evangélikus egyházkerület vezetését az 1950-ben igazságtalanul elítélt Ordass Lajos püspök vette át. Ma délelőtt már ő tartotta a Deák téri templomban az ünnepi istentiszteletet a reformáció évfordulója alkalmából.
Az osztrák szocialista párt lépéseket tesz annak érdekében, hogy Kéthly Anna, a Magyar Szociáldemokrata Párt hosszú éveken át börtönben volt vezetője már a közeli órákban Bécsbe látogathasson. Kéthly Anna, aki átvette az újonnan megalakult Magyar Szociáldemokrata Párt vezetését, még az este folyamán vagy holnap az osztrák fővárosba érkezik, és részt vesz a Szocialista Internacionálé bécsi konferenciáján.
Ma délután a Vajdahunyad vára udvarán több ezer résztvevő jelenlétében zászlót bontott a Parasztpárt, amely működését 1948-ban beszüntette. Az újjáalakuló gyűlésen S. Szabó Ferenc, a párt volt földművelésügyi államtitkára megnyitója után, Veres Péter maga és a párt valamennyi tisztségviselője nevében lemondott. A Nemzeti Parasztpárt országos tanácskozásának összehívásáig ideiglenes vezetőséget választott. Főtitkár: Farkas Ferenc, a vezető bizottság tagjai: Bíró /!/ [Bibó] István, S. Szabó Ferenc, Jócsik Lajos, Kurucz János és Hódi Sándor, valamint Zsebők Zoltán, Szigethy Attila, Kanyar József, Kondor Imre és Kelemen Sándor. Illyés Gyula javaslatára egy irányító testületet választottak a párt körül, amelynek tagjai: Féja Géza, Illyés Gyula, Kodolányi János, Keresztury Dezső, Németh László, Remenyik Zsigmond, Sinka István, Szabó Lőrinc, Szabó Pál, Tamási Áron és Veres Péter. A Nemzeti Parasztpárt szervezése Budapesten és a vidéken mindenütt megindult.
A forradalmi bizottság elnöke csütörtök reggelre összehívta a nemzeti forradalmi erők kongresszusát. A Magyar Függetlenség című lap felszólítja a különböző szervezeteket, hogy küldjenek küldötteket erre a kongresszusra. Olyan küldötteket kell választani - írja a lap - akik mindig a nép és a haza javáért harcoltak és mindig a szabadság, valamint a haladás oldalán álltak. Sem az 1945 előtti levitézlett népellenes rezsim képviselőinek, sem pedig a sztalinistáknak nincs helye a küldöttek között - írja a lap. A Magyar Függetlenség egyébként felszólítja a szabadságharcosokat, hogy akadályozzanak meg minden kilengést, és a bűnösök felelősségre vonását hagyják a bíróságokra. Senkinek sincs joga ahhoz, hogy önbíráskodáshoz folyamodjék - írja a Magyar Függetlenség című lap.
Osztrák hivatalos helyen hangoztatják, hogy Ausztria továbbra is kész menedékjogot biztosítani az esetleges magyar menekülteknek. Csak azt kívánja, hogy azok tartózkodjanak a politikai tevékenységtől. Legutóbb 100 magyar menekült érkezett Burgenlandba. 3500 osztrák katona tartja fenn a rendet a határ mentén. Aki esetleg fegyverrel érkezik osztrák területre, azt lefegyverzik. Legutóbb mintegy 50 magyar fiatalember hagyta ott az osztrák menekülttáborokat, bejelentés nélkül lépték át a magyar határt. Kijelentették, hogy csatlakozni akarnak a magyar szabadságharcosokhoz.
Eden angol miniszterelnök nyilatkozott az alsó házban a közel-keleti helyzetről. Kijelentette, hogy Nagy-Britannia katonai rendszabályokat fog alkalmazni Egyiptom ellen, azonban az egyiptomi kormánynak küldött brit felhívás még mindig érvényben van. Az egyiptomi kormány - mondotta Eden - hosszú idő óta kíméletlen hadjáratot folytat Izrael és a Nyugat ellen. Az egyiptomi politika felelős a jelenlegi válságért és Izraelt nem lehet, mint támadót elítélni. Az angol miniszterelnök bejelentette, hogy az izraeli haderő egyes helyeken már a Szuezi-csatorna közelébe érkezett. Ilyen körülmények között a francia és az angol kormány nem várhat kielégítő megoldást a Biztonsági Tanácstól, és nem várhatja meg, amíg a Szovjetunió újabb vétóval elzárja a megoldást. A gyors beavatkozás Anglia és Franciaország részéről elkerülhetetlen. Az angol-francia rendszabályok azonban csak átmenetiek. Az angol és a francia kormánynak az a célja, hogy megakadályozza a válság kiújulását - mondotta az angol miniszterelnök az alsóházban. Gaitskell, a brit munkáspárti ellenzék vezére felszólította a miniszterelnököt: nyilatkozzék, hogy az angol és francia csapatok megkezdték-e már hadműveleteiket. Amennyiben a katonai akciók nem indultak volna meg - mondotta Gaitskell - ebből a brit Munkáspárt azt a következtetést vonná le, hogy még van idő az ellenségeskedések kitörésének elkerülésére. Gaitskell szerint a kormány őrült cselekedetekre ragadtatja magát, amelyeknek tragikus következményeit a brit nép éveken át érezni fogja. A brit Munkáspárt feltette a kérdést Edennek, hogy tájékoztatták-e előre az Egyesült Államokat a brit-francia lépésről. Eden kijelentette, hogy az angol és a francia kormány saját maga hozta meg döntését, amelyet azután közöltek Washingtonnal. Az angol miniszterelnök egyébként megtagadta, hogy a nyilvánosság előtt részleteket közöljön a közös francia-angol akcióról.
E percben érkezett hivatalos jelentés szerint az angol-francia szövetséges légierő bombázó kötelékei megkezdték a katonai célpontok bombázását Egyiptomban. A hivatalos közleményt a szövetséges erők főhadiszállása bocsátotta ki. Brit részről a bombázások megindulása előtt felhívták az egyiptomi polgári lakosságot, hogy kerülje el a repülőterek környékét mindaddig, amíg az egyiptomi kormány elfogadja a brit-francia ultimátumot.
Eisenhower amerikai elnök sürgős megbeszélésre ült össze Dulles külügyminiszterrel. Az Egyesült Államok elnöke magyar idő szerint este nyolc órakor rádiószózatot intéz az amerikai néphez, amelyben a közel-keleti háború kitörésével foglalkozik.
Az egyiptomi és izraeli haderő között tovább folynak a heves harcok a Sínai-sivatagban. Mindkét részről veszteségeket és ellenséges repülőgépek lelövését jelentik. A jeruzsálemi rádió szerint az izraeli haderő foglyul ejtette az egyiptomi flotta egyik rombolóját és 200 főnyi személyzetét. A jordán határon egyelőre nincsenek harci cselekmények. Jordániában és Libanonban azonban kihirdették a szükségállapotot és a mozgósítást. Kairóban a brit és francia nagykövetség megkezdte a titkos iratok elégetését. Egész Egyiptomban tovább folynak a hadi készülődések. A Szovjetunió és kommunista Kína tiltakozott az izraeli kormánynál az Egyiptom elleni támadás miatt.
Az Egyesült Államok hír szerint az Izraelnek nyújtott gazdasági segély felfüggesztésére készül. Az amerikai kormány ezzel a lépéssel is rá akarja kényszeríteni az izraeli kormányt csapatainak egyiptomi területről való visszavonására.
Kedves hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 21 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Pontos időjelzést adunk. Tárogatónk 20 órát jelez.
Tárogató
Most a Szabad Magyarország Hangjának Hírszolgálata következik.
Az átalakulás ma is folytatódott Budapesten. A régi rendszer több kompromittált embere eltűnt a különböző hivatalok és szervezetek éléről és helyükbe új emberek kerültek, köztük a szabadságharcosok vezetői. Tóth Lajost, a honvédelmi miniszter első helyettesét és a honvéd vezérkar főnökét felmentették. A honvédelmi miniszter első helyettesévé Maléter Pál ezredest, a Kilián laktanya védőjét nevezték ki. A honvéd vezérkar főnöke Kovács István lett. Nem azonos azzal a Kovács Istvánnal, akit tegnap mondattak le a Budapesti Pártbizottság első titkárának tisztjéről. A főváros katonai parancsnokává Király Béla vezérőrnagyot nevezték ki.
Egy nyugati hírügynökség budapesti jelentése szerint Gerő Ernő, továbbá Hegedüs András, Piros László és több magas rangú ávós tiszt elhagyta Budapestet és a Szovjetunióba menekült. A hírt több külföldi rádió is átvette. Nagy Imre miniszterelnök ma délután beszédet intézett a Kossuth Lajos téren összegyűlt hatalmas tömeghez. "A varsói egyezmény felmondásával is kérjük a szovjet csapatok azonnali kivonását" - mondotta. A tömeg tüntetett Münnich Ferenc belügyminiszter ellen. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége eddigi vezetősége lemondott. Az ügyek vitelét a sztálini korszakban üldözött újságírókból alakult ideiglenes bizottság vette át.
Mindszenty bíboros érsek ma délelőtt megérkezett a Várban lévő palotájába. Az Úri utcában a ház környékén nagy tömeg üdvözölte a hercegprímást. Mindszenty bíboros megjelent a palota erkélyén, néhány szóval megköszönte a hívek ragaszkodását, majd áldását adta a megjelentekre. Ezután a házi kápolnában szentmisét mondott.
A Magyar Szociáldemokrata Párt székházában ma értekezlet volt, amelyen megválasztották a párt ideiglenes vezetőségét. Elnök Kéthly Anna lett, főtitkár Kelemen Gyula, helyettese Révész András. A Népszava holnap reggel már mint a Szociáldemokrata Párt hivatalos lapja jelenik meg.
Dezséry László evangélikus püspök lemondott és a déli evangélikus egyházkerület vezetését az 1950-ben igazságtalanul elítélt Ordass Lajos püspök vette át. Ma délelőtt már ő tartotta a Deák téri templomban az ünnepi istentiszteletet a reformáció évfordulója alkalmából.
Az osztrák szocialista párt lépéseket tesz annak érdekében, hogy Kéthly Anna, a Magyar Szociáldemokrata Párt hosszú éveken át börtönben volt vezetője már a közeli órákban Bécsbe látogathasson. Kéthly Anna, aki átvette az újonnan megalakult Magyar Szociáldemokrata Párt vezetését, még az este folyamán vagy holnap az osztrák fővárosba érkezik, és részt vesz a Szocialista Internacionálé bécsi konferenciáján.
Ma délután a Vajdahunyad vára udvarán több ezer résztvevő jelenlétében zászlót bontott a Parasztpárt, amely működését 1948-ban beszüntette. Az újjáalakuló gyűlésen S. Szabó Ferenc, a párt volt földművelésügyi államtitkára megnyitója után, Veres Péter maga és a párt valamennyi tisztségviselője nevében lemondott. A Nemzeti Parasztpárt országos tanácskozásának összehívásáig ideiglenes vezetőséget választott. Főtitkár: Farkas Ferenc, a vezető bizottság tagjai: Bíró /!/ [Bibó] István, S. Szabó Ferenc, Jócsik Lajos, Kurucz János és Hódi Sándor, valamint Zsebők Zoltán, Szigethy Attila, Kanyar József, Kondor Imre és Kelemen Sándor. Illyés Gyula javaslatára egy irányító testületet választottak a párt körül, amelynek tagjai: Féja Géza, Illyés Gyula, Kodolányi János, Keresztury Dezső, Németh László, Remenyik Zsigmond, Sinka István, Szabó Lőrinc, Szabó Pál, Tamási Áron és Veres Péter. A Nemzeti Parasztpárt szervezése Budapesten és a vidéken mindenütt megindult.
A forradalmi bizottság elnöke csütörtök reggelre összehívta a nemzeti forradalmi erők kongresszusát. A Magyar Függetlenség című lap felszólítja a különböző szervezeteket, hogy küldjenek küldötteket erre a kongresszusra. Olyan küldötteket kell választani - írja a lap - akik mindig a nép és a haza javáért harcoltak és mindig a szabadság, valamint a haladás oldalán álltak. Sem az 1945 előtti levitézlett népellenes rezsim képviselőinek, sem pedig a sztalinistáknak nincs helye a küldöttek között - írja a lap. A Magyar Függetlenség egyébként felszólítja a szabadságharcosokat, hogy akadályozzanak meg minden kilengést, és a bűnösök felelősségre vonását hagyják a bíróságokra. Senkinek sincs joga ahhoz, hogy önbíráskodáshoz folyamodjék - írja a Magyar Függetlenség című lap.
Osztrák hivatalos helyen hangoztatják, hogy Ausztria továbbra is kész menedékjogot biztosítani az esetleges magyar menekülteknek. Csak azt kívánja, hogy azok tartózkodjanak a politikai tevékenységtől. Legutóbb 100 magyar menekült érkezett Burgenlandba. 3500 osztrák katona tartja fenn a rendet a határ mentén. Aki esetleg fegyverrel érkezik osztrák területre, azt lefegyverzik. Legutóbb mintegy 50 magyar fiatalember hagyta ott az osztrák menekülttáborokat, bejelentés nélkül lépték át a magyar határt. Kijelentették, hogy csatlakozni akarnak a magyar szabadságharcosokhoz.
Eden angol miniszterelnök nyilatkozott az alsó házban a közel-keleti helyzetről. Kijelentette, hogy Nagy-Britannia katonai rendszabályokat fog alkalmazni Egyiptom ellen, azonban az egyiptomi kormánynak küldött brit felhívás még mindig érvényben van. Az egyiptomi kormány - mondotta Eden - hosszú idő óta kíméletlen hadjáratot folytat Izrael és a Nyugat ellen. Az egyiptomi politika felelős a jelenlegi válságért és Izraelt nem lehet, mint támadót elítélni. Az angol miniszterelnök bejelentette, hogy az izraeli haderő egyes helyeken már a Szuezi-csatorna közelébe érkezett. Ilyen körülmények között a francia és az angol kormány nem várhat kielégítő megoldást a Biztonsági Tanácstól, és nem várhatja meg, amíg a Szovjetunió újabb vétóval elzárja a megoldást. A gyors beavatkozás Anglia és Franciaország részéről elkerülhetetlen. Az angol-francia rendszabályok azonban csak átmenetiek. Az angol és a francia kormánynak az a célja, hogy megakadályozza a válság kiújulását - mondotta az angol miniszterelnök az alsóházban. Gaitskell, a brit munkáspárti ellenzék vezére felszólította a miniszterelnököt: nyilatkozzék, hogy az angol és francia csapatok megkezdték-e már hadműveleteiket. Amennyiben a katonai akciók nem indultak volna meg - mondotta Gaitskell - ebből a brit Munkáspárt azt a következtetést vonná le, hogy még van idő az ellenségeskedések kitörésének elkerülésére. Gaitskell szerint a kormány őrült cselekedetekre ragadtatja magát, amelyeknek tragikus következményeit a brit nép éveken át érezni fogja. A brit Munkáspárt feltette a kérdést Edennek, hogy tájékoztatták-e előre az Egyesült Államokat a brit-francia lépésről. Eden kijelentette, hogy az angol és a francia kormány saját maga hozta meg döntését, amelyet azután közöltek Washingtonnal. Az angol miniszterelnök egyébként megtagadta, hogy a nyilvánosság előtt részleteket közöljön a közös francia-angol akcióról.
E percben érkezett hivatalos jelentés szerint az angol-francia szövetséges légierő bombázó kötelékei megkezdték a katonai célpontok bombázását Egyiptomban. A hivatalos közleményt a szövetséges erők főhadiszállása bocsátotta ki. Brit részről a bombázások megindulása előtt felhívták az egyiptomi polgári lakosságot, hogy kerülje el a repülőterek környékét mindaddig, amíg az egyiptomi kormány elfogadja a brit-francia ultimátumot.
Eisenhower amerikai elnök sürgős megbeszélésre ült össze Dulles külügyminiszterrel. Az Egyesült Államok elnöke magyar idő szerint este nyolc órakor rádiószózatot intéz az amerikai néphez, amelyben a közel-keleti háború kitörésével foglalkozik.
Az egyiptomi és izraeli haderő között tovább folynak a heves harcok a Sínai-sivatagban. Mindkét részről veszteségeket és ellenséges repülőgépek lelövését jelentik. A jeruzsálemi rádió szerint az izraeli haderő foglyul ejtette az egyiptomi flotta egyik rombolóját és 200 főnyi személyzetét. A jordán határon egyelőre nincsenek harci cselekmények. Jordániában és Libanonban azonban kihirdették a szükségállapotot és a mozgósítást. Kairóban a brit és francia nagykövetség megkezdte a titkos iratok elégetését. Egész Egyiptomban tovább folynak a hadi készülődések. A Szovjetunió és kommunista Kína tiltakozott az izraeli kormánynál az Egyiptom elleni támadás miatt.
Az Egyesült Államok hír szerint az Izraelnek nyújtott gazdasági segély felfüggesztésére készül. Az amerikai kormány ezzel a lépéssel is rá akarja kényszeríteni az izraeli kormányt csapatainak egyiptomi területről való visszavonására.
Kedves hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 21 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!
Információk
Adásba került | 1956-10-31 20:00 |
Hossz | 0:10:21 |
Cím | 20:00 óra. Hírszolgálat |
Műsorkategória | Hírszolgálat |