19:00 óra. Hírszolgálat

1956. november 07. 19:00 ● 10:19

00:00 00:00

A műsor leirata

Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország hangja a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon Bejelentjük, hogy adásunk a 31 méteres rövidhullámon 22 óra 35 percig szünetel, műsorunkat a 13, 16 és 19 méteres rövidhullámon, valamint a 417 méteres középhullámon folytatjuk.
A pontos idő 19 óra. Most híreket mondunk.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma este kilenckor újabb rendkívüli ülést tart, hogy foglalkozzék a szovjet csapatok magyarországi orvtámadásával. A közgyűlés legutóbb óriási többséggel határozatot hozott, amelyben felhívja a Szovjetuniót, rendelje el a harcok azonnali beszüntetését, vonja ki csapatait, és tegye lehetővé az ENSZ megfigyelőknek, hogy Magyarországra utazzanak. A Szovjetunió idáig a határozat egyetlen pontját sem teljesítette.

Ma hajnal óta a szovjet csapatok három oldalról ostromolják Dunapentelét. A Rákóczi adó időről időre jelentéseket ad az ostrom állásáról. Egyik legdrámaibb mondatuk ez volt: "Adásunkat továbbra is figyeljétek! Mihelyt lesz egy kis időnk, hogy a tüzelőállásból visszajöjjünk a rádióhoz, ismét adunk tovább." A Rákóczi adó közli, hogy a kecskeméti szovjet parancsnokság felszólította Dunapentele helyőrségét, hogy tegye le a fegyvert. A szovjet ultimátum életük, szabadságuk és politikai jogaik megtartását ígéri a helyőrség tagjainak. Dunapentele katonai parancsnoksága és városi nemzeti bizottsága a következőkkel válaszolt a szovjet felszólításra: "Dunapentele az első szocialista város Magyarországon. A városban, többségben munkások laknak és a hatalom az ő kezükbe van letéve. Az 1956. október 23-i győztes forradalom után a munkások megválasztották a nemzeti bizottságot, amelybe saját embereiket delegálták. A város katonai parancsnoksága szorosan együtt dolgozik a nemzeti bizottsággal. A város lakossága fegyverben van. Fegyverét nem adja le. Saját kezükkel épített házaikat, gyáraikat és az egész várost megvédik minden túlkapástól, de a szovjet csapatokkal szemben is. Fegyvereiket nem teszik le, a szovjet parancsnoksággal csak akkor tárgyalnak, ha biztosítékot kapnak arra, hogy azok nem avatkoznak be belügyeikbe." A Rákóczi adó a délutáni órákban újból jelentkezett és hírt adott arról, hogy a szovjet harckocsik és légierő támadják Dunapentelét. A harc nagy hevességgel tovább folyik. A szabad földön felfogott magyarországi rádiójelentések tanúsága szerint tovább folynak a harcok a Mecsekben, Komló vidékén, a Mátra és a Bükk hegységben, a Duna-Tisza közti városok külső kerülteiben, valamint Budapest egyes kerületeiben, különösen Kőbányán és Csepelen.

Londonban Reading államminiszter a Lordok Házában megrendítő képet festett a szovjet csapatok magyarországi beavatkozásáról. Az angol államminiszter hangoztatta, hogy a vöröskeresztes jelentések szerint, a polgári lakosság veszteségei igen nagyok. A szovjet megszálló hatalom teljes kimenési tilalmat rendelt el és mindazokat, akik kimerészkednek a város utcáira, a szovjet csapatok figyelmeztetés nélkül lelövik. Az angol államminiszter közölte, hogy a legújabb értesülések alapján a szovjet megszálló haderők és a szabadságharcosok között a harcok még tegnap is folytatódtak a fővárosban. Egyes helyeken még tüzek vannak. Kijelentette továbbá az államminiszter, hogy értesülése szerint a szovjet csapatokat magyar katonák nem támogatják. A szovjet parancsnokok a magyar lakosság elleni véres beavatkozást a szovjet katonák előtt azzal indokolták meg, hogy állítólag reakciós erők leküzdéséről volt szó. Reading megállapította, hogy a szovjet beavatkozás Magyarországon megtorló jelleget öltött. Nagy-Britannia gyors intézkedéseket tett annak érdekében, hogy 2500 magyar menekültet azonnal befogadjanak az országba.

Az angol külügyminisztérium részéről senki sem jelenik meg a szovjet nagykövetség fogadásán, amelyet ma este a londoni szovjet nagykövetségen az októberi forradalom évfordulója alkalmából rendeznek. A Londoni Opera balettkarának moszkvai látogatását lemondták.

Moszkvában az Atlanti Szövetséghez tartozó nemzetek képviselői bojkottálták a szovjet katonai ünnepséget, és nem jelentek meg a katonai parádén, amelyre meghívták őket.

A francia nemzetgyűlés ma délután rendkívüli ülést tart és azon a magyar üggyel foglalkozik. A francia politikai pártok nyilatkozataikban Magyarország vértanú népe mellett foglalnak állást, és megfelelő intézkedéseket várnak a kormánytól a szovjet hadsereg cinikus és szégyenletes magyarországi beavatkozásával kapcsolatban. A szovjet követség ma esti fogadását úgyszólván valamennyi Párizsban akkreditált nyugati diplomata bojkottálja.

Hollandia és Dánia hivatalos képviselői sem vesznek részt a szovjet nagykövetség Hágában, illetve Koppenhágában rendezett fogadásán. A dán ifjúsági szervezet röpcédulákat osztogatott Koppenhága utcáin és tiltakozott az ellen, hogy a szovjet diplomaták vodka-estélyeket rendezzenek ugyanakkor, amikor a magyar szabadságharcosok véreznek.

Az amerikai kormány széleskörű segélyprogramot dolgozott ki a magyarországi menekültek támogatására. Az Egyesült Államok kormánya a segélyakció lebonyolításánál szoros együttműködést kíván létesíteni az osztrák kormánnyal. Az amerikai kormány azonnali támogatást kíván nyújtani azoknak a magyar menekülteknek, akik szabad földre érkeznek. Mint ismeretes, Eisenhower elnök 20 millió dolláros gyorssegélyt ajánlott fel a Nagy Imre-kormánynak. Amerikai hivatalos körökben a jelenlegi magyarországi Quisling kormányt nem tartják méltónak egy ilyen segélyre. Az amerikai kormány azonban a jelenlegi körülmények között is meg akarja találni a módját annak, hogy a súlyos szükséget szenvedő magyar nép segítségére siessen.

A Rab Népek Amerikai Barátainak Segélyszervezete javaslatot tett arra, hogy az amerikai Kongresszust hívják össze rendkívüli ülésre, és azon foglalkozzanak a magyarországi eseményekkel. A javaslat, amelyet Eisenhower elnöknek is megküldtek, hivatkozik arra, hogy a Szovjetunió agressziója Magyarország ellen kihívást jelent az egész szabad világ ellen is. Gazdasági szankciókat kell életbe léptetni a Szovjetunió ellen, és az egész világot bojkottra kell felhívni Moszkvával szemben. Ez a bojkott mindaddig maradjon érvényben, amíg Magyarország fel nem szabadul. Meg kell fontolni a diplomáciai kapcsolatok megszakítását is - hangzik az idézett javaslat.

A párizsi magyar követség két tagja politikai menedékjogot kért a francia hatóságoktól. Az egyik Mogyoróssy Árpád kereskedelmi attasé, a másik Gönczi István titkár. Kijelentették, hogy nem hajlandók elismerni a Kádár-csoportot magyar kormánynak.

Eden, brit miniszterelnök az alsóházban bejelentette, hogy az angol csapatok birtokukban tartják Port- Szaídot a Szuezi-csatorna Földközi-tengeri bejáratánál. Az angol csapatok Port-Szaíd környékén védelmi állásokba vonultak. A brit kormánynak még nincsenek értesülései arról, hogy Egyiptom elfogadta-e az azonnali fegyverszünetet. Az angol kormány továbbra is azon az állásponton van, hogy mindaddig nem szegi meg a fegyvernyugvást, amíg az angol csapatokat meg nem támadják. A francia és a brit csapatok nem mozdulnak ki jelenlegi állásaikból. Az angol miniszterelnök utalt arra, hogy Port-Szaídban a nap folyamán is lövöldözésekre került sor, amelyeket egyiptomi részről provokáltak. A brit csapatok most nagy erőfeszítéseket tesznek, hogy a kikötőt megtisztítsák az egyiptomiak által elhelyezett akadályoktól.

Ben Gurion, izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy Izrael nem adja fel az egyiptomiaktól elhódított Sínai-félszigetet. Nem engedjük meg azt sem - mondotta Ben Gurion, hogy idegen haderő állomásozzon az izraeli határok mentén, vagy az izraeli hadsereg által megszállt területeken. Ben Gurion kijelentette, hogy Izraelnek ősi jogai vannak a Sínai-félszigeten. Az izraeli miniszterelnök utalt arra a brit kívánságra is, hogy az ország haderői húzódjanak vissza a fegyverszüneti vonalra. Kijelentette, hogy mivel a fegyverszüneti egyezmény megsemmisült, nincs többé fegyverszüneti vonal sem.

Az ENSZ rendkívüli közgyűlése magyar idő szerint délután öt órakor összeült, hogy újból megvizsgálja a válságos közel-keleti helyzetet.
India elfogadta a svájci kormány meghívását és hajlandó részt venni a nagyhatalmak kormányfőinek svájci részről javasolt találkozóján. Mint ismeretes, a svájci kormány a válságos nemzetközi helyzetre való tekintettel felhívta az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, India és a Szovjetunió kormányfőit, hogy svájci területen azonnal üljenek össze értekezletre.
Amerika újból Eisenhowert, a Köztársasági Párt jelöltjét választotta meg elnökévé. Eisenhower idáig 29 millió, Stevenson, a Demokrata Párt jelöltje 21 millió szavazatot kapott. Eisenhowernak idáig 457, Stevensonnak 74 elektora jött be.

Kedves Hallgatóink! Híreink közlését befejeztük. Legközelebb 20 órakor mondunk híreket.
Itt a Szabad Európa Rádiója, a Szabad Magyarország Hangja!

Információk

Adásba került1956-11-07 19:00
Hossz0:10:19
Cím19:00 óra. Hírszolgálat
MűsorkategóriaHírszolgálat
Műsor letöltése MP3